Connect with Us

Aritmetika e zgjedhjeve/ Ja kush fiton sipas shifrave

Aktualitet

Aritmetika e zgjedhjeve/ Ja kush fiton sipas shifrave

Publikuar

-

Në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit 2017, Partia Socialiste doli forca e parë politike në vend, duke grumbulluar rreth 770 mijë vota, ndërsa Partia Demokratike mori rezultatin më të ulët historik, me rreth 450 mijë vota, apo 230 mijë vota më pak se në zgjedhjet e 2013-ës.

Ndërkohë forcë e tretë doli LSI-ja, e cila mori rreth 230 mijë vota, ndërsa PDIU mori rreth 50 mijë vota.

Por, çfarë po ndodh sot në skenën politike shqiptare?

Duke parë lëvizjet e fundit politike, kuptohet që kreu i PD, Lulzim Basha po tenton të bëjë një koalicion aritmetik, me qëllim rrëzimin e Ramës në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Lulzim Basha mori në koalicionin opozitar, LSI-në, ndërsa së fundi edhe çamët i janë bashkuar opozitës.

Dhë nëse bëjmë një përllogaritje të thjeshtë matematikore të votave të zgjedhjeve të 2017-ës, 450 mijë vota të PD, plus 230 mijë vota të LSI-së, plus edhe 50 mijë vota të çamëve, PD-ja mund të arrijë deri në 730 mijë vota. Duke përfshirë edhe votat e aleatëve, partive të vogla, Basha pretendon se mund të rrëzojë Ramën.

Llogjika e Bashës duke e tillë, nëse bëj koalicion, ruaj edhe numrat e 2017-ës dhe duke rritur pak frymën në 2021, pasi PS ka qënë 4 vite në pushtet me LSI dhe çamët dhe e vetme deri në 2021, pretendohet në bazë të aritmetikës së numrave që PS, nga 770 mijë vota të bjerë të paktën me 5-10 %. Dhe në qoftë se ndodh kjo rënie ajo shkon deri diku te rreth 700 mijë vota.

Siç duket, Basha po tenton të krijojë një koalicion aritmetik, pra të gjitha votat e aleatëve dhe partive të vogla t’i mbledhë.

Por, në fakt LSI-ja dhe PDIU-ja po rrudhën, sepse janë përgjegjëse për keqqeverisjen, sepse kanë qënë në pushtet me Berishën dhe më pas me Ramën. LSI qeverisi katër vite me Berishën dhe katër vite me Ramën, ndërsa PDIU ishte në pushtet katër vite me Berishën dhe më pas pesë vite me Ramën. Kanë qënë të dyja në qeveri dhe kanë qënë partitë e tepsisë.

Basha ka bërë llogarinë që duke mbledhur këto shifra, pra që mekanikisht 450 mijë vota PD dhe 230 mijë LSI-ja shkojnë 680 mijë vota, me këtë koalicion dhe bashkë me disa parti të vogla që kanë rreth 10 mijë vota siç është PAA-ja , PDK dhe LZHK, apo dhe partitë e tjera periferike të mbledhë çdo qelizë vote për të bërë numrin më të madh të mundshëm të votave, i cili mund të bëjë diferencën në mandate.

Nga ana tjetër po ti shtosh edhe PDIU-në, e cila u bashkua me opozitën apo dhe ikjen e PBDNJ-së, PD-ja aritmetikisht rrit numrin e votave, sepse nëse PBDNJ ka rreth 20 apo 30 mijë vota, PDIU-ja shkon në mbi 60 mijë vota dhe këtë e ka treguar në disa qarqe të Shqipërisë, ku luftohet fort siç është Elbasani, Fieri apo në Dibër, ku megjithëse nuk ka çamë arriti të merrte një deputet dhe në Tiranë, ku Shpëtim Idrizi nuk hyri deputet për disa vota.

LEXO EDHE:  Vasili: Rama i trembet shkarkimit të Çakos

Në fund Lulzim Basha, duke bërë këtë llogaritje matematike kërkon të rrëzojë socialistët, por a do t’ja dalë dot që me aritmetikën e numrave të fitojë zgjedhjet?

Pasi nëse do të bëjmë një analizë tjetër rezulton se nga sondazhet e bëra nga fondacionet e ndryshme edhe afër PD-së, por edhe afër të majtës, PDIU dhe LSI-ja duket të kenë një rrudhje, ndërsa vetë Basha si lider nuk ka rritje.

Pra, a do të mundet që LSI-ja të marrë prap 230 mijë vota, duke bërë opozitë të fortë me Ramën. Kujtojmë këtu se në zgjedhjet e 2017-ës i mori, sepse atëherë bënte opozitë edhe kundër Ramës edhe kundër Bashës. Këtë herë në krah të Bashës, a do të mundet t’i mbledhë po kaq vota edhe në koalicion?

Nga ana tjetër PDIU-ja, do të marrë më shumë vota në koalicion me PD-në apo më pak? Duke ditur se ka profil të majtë, pazari i Shpëtim Idrizit me Edi Ramën dhe braktisja e deputetëve, a do të çojë të njëtat vota?

Një pyetje tjetër është a do të mundet Lulzim Basha t’i ruajë 450 mijë vota që mori në 2017-ën, pasi PD sot ende nuk po riorganizohet dhe ende nuk ka zgjedhje dhe Basha duket më i dobët se kurrë.

Kjo është aritmetika e numrave. A do të mund ta sjellin në pushtet Bashën këta numra ndërkohë që PDIU-në dhe LSI-në është vetë Rama që i largoi dhe ende nuk dihet se cilat do jenë lëvizjet e tij në prag të zgjedhjeve pas katër vitesh. Ndërkohë që nga ana tjetër socialistët duken shumë të angazhuar për zgjedhjet lokale.

Vetëm llogaria e numrave dhe shifrave, të bëra nga Lulzim Basha e çon në fitore apo duhet parë përtej kësaj.

A është e mundur që një opozitë të vijë në pushtet dhe të përmbysë një qeveri , duke përdorur vetëm aritmetikën e numrave dhe pa pasur një strategji të qartë dhe pa qënë vetë e riorganizuar dhe pa një lider të besueshëm në krye të saj.

Zgjedhjet janë afër, pas disa muajsh kemi zgjedhjet lokale, të cilat do të jenë edhe test i tyre. Test i cili do të tregojë edhe sa funksional është koalicioni PD-LSI-PDIU, i cili ka qënë në pushtet nga viti 2009-2013 dhe çoi demokratët në opozitë dhe me një humbje të fortë përballë socialistëve, pas largimit të LSI-së drejt Edi Ramës.

Por, më keq akoma PD doli në vitin 2017, pa LSI-në dhe pa PDIU-në, po këtë herë çamët ishin me Ramën, ndërsa LSI ishte e vetme dhe sulmohej brabarisht nga Rama dhe Basha. Shifrat flasin vetë, tashmë na mbesin edhe disa muaj për të parë testin e zgjedhjeve lokale.

Luli pa demokratët kërkon të fitojë me dy parti batakçinjsh dhe hajdutësh që shkojnë sa këndej e andej gjoja për integrimin apo çështjen çame.

Basha po bën një bashkim mekanik dhe shpreson që me numrat e disa partive të bëjë përmbysjen. Por dhe nëse ndodh kjo, Basha do jetë sërish peng dhe në minorancë, pasi do e tërheqë zvarrë Monika dhe Shpëtimi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Opozita gati të djegë mandatet?/ Basha nuk zhgënjen

LEXO EDHE:  "Reforma zgjedhore element i rëndësishëm"/ Basha: S'ka BE duke gënjyer, koha e show-t ka mbaruar

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Opozita gati të djegë mandatet?/ Basha nuk zhgënjen

LEXO EDHE:  Opozita gati të djegë mandatet?/ Basha nuk zhgënjen

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: