Skandal-Pazari Rama-Marku/ Kryeprokurorja “shpërblen” kryeministrin – CNA
Connect with us

Aktualitet

Skandal-Pazari Rama-Marku/ Kryeprokurorja “shpërblen” kryeministrin

Publikuar

-

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili vijon të hedhë akuza të forta në drejtim të kryeministrit Rama dhe Kryeprokurores së Përkohshme, Arta Marku.

Në një postim në faqen e tij në rrjetet sociale, Vasili shkruan se Arta Marku është kthyer në mburojë të kryeministrit.

Vasili ka rikujtuar padinë e opozitës ndaj Ramës, në lidhje me audio-përgjimin e vëllait të Xhafajt, për të cilin tha publikisht se ka marrë përgjigjen e ekspertizës.

Sipas Vasilit, Marku vijon ta mbrojë Ramën, dhe kjo është arsyeja pse “u zgjodh me 69 vota kundra kushtetutes dhe ligjit per te mbrojtur me cdo mjet e me cdo kusht ata qe e zgjodhen.”

Postimi i plotë:

Arta Marku mburoje e kryeministrit te paditur,kjo eshte zgjyrë dhe jo drejtesi.

Qe ne 11 korrik kryeministri eshte i paditur ne prokurori sepse mashtroi publikisht popullin shqiptar lidhur me audiopergjimin e vellait te ministrit te brendeshem kur ai vete perpara grupit parlzmentar te PS deklaroi publikisht:

“Kam marrë mbrëmë përgjigjen e analizës shkencore nga një prej laboratorëve më të mirë në botë. Ajo provë më mjafton për t’ju thënë juve se nuk jemi përpara një prove kompromentuese ndaj ministrit. Jemi përpara një materiali jo autotenik që synon destabilizimin”.

Në zbatim të ligjit PD dhe LSI iu drejtuan Prokurorisë që të hapë hetim penal ndaj kryeministrit, ndaj Edi Ramës, për pengim të së vërtetës, për fshehje të së vërtetës, duke mos dorëzuar provën në fjalë, ekpertimin që ai ka bërë në një periudhë aq të shkurtër në një nga laboratorët më të mirë të botës.
Duke mos e bërë publike, Kryeministri jo vetëm ka manipuluar opinionin publik, por po pengon zbardhjen e së vërtetës.
Arta Marku s’ka bere asgje deri me sot duke u kthyer ne mburoje per Kryeministrin fajtor.
Kjo nuk eshte drejtesi.
Kete drejtesi qe vjen ere nuk e beson njeri.
Prandaj kryeprokurorja u zgjodh me 69 vota kundra kushtetutes dhe ligjit per te mbrojtur me cdo mjet e me cdo kusht ata qe e zgjodhen.
Turp.
Fajin e kryeministrit e kupton cdo shqiptar, kryeprokurorja po rendon keqas veten me kete kompromentim te hapur publik ne mbrojtje te kryeministrit.
Sigurisht koha per tu perballur me kete pergjegjesi ka ardhur edhe per kryeprokuroren….

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ekipi i Superligës bën kërkesën e pazakontë/ Kërkon “test alkooli” për Sulejman Starovën

Publikuar

-

By

Kamza ka dalë e humbur 1-0 nga sfida me Kukësin, ndërkohë që klubi ka një reagim të fortë për ish-trajnerin e Partizanit, ndër të tjera, Sulejman Starova. Këtë të fundit e shigjeton ashpër për deklaratat e tij në rolin e analistit sportiv në emisionet televizive, referuar Kamzës:

“KF Kamza, duke ndjekur me kujdes pasqyrimin mediatik në studiot televizive, shpreh indinjatën e theksuar ndaj trajnerit (pa detyrë) Sulejman Starova. Pjesëmarrjet e tij në studiot televizive kërkojnë “gyp-prove” përpara se ky person të jetë pjesë e paneleve të ndryshme.

Epitetin “fantazmë” ndaj lojtarit tonë Martinena e konsiderojmë prishje të imazhit të klubit dhe futbollistit, që ka një CV të pasur dhe ka treguar vlerat e tij në kampionatin shqiptar edhe më parë. Gjejmë rastin t’i tërheqim vëmendjen edhe moderatores së emisionit, në mungesë të një përfaqësuesi nga ana jonë, që të moderojë etikën televizive.

Starova flet me tendenca personale, pasi ka tentuar me mënyra të ndryshme të ishte pjesë e pankinës sonë, por fatmirësisht për ne nuk e kemi zgjedhur atë që të jetë pjesë e Kamzës. E vlerësojmë figurën dhe kontributin e tij në futbollin shqiptar, por s’mund të pranojmë çdo mendim të tij qesharak dhe joprofesional, duke ofenduar punën e të tjerëve.

Starova, i etiketuar si “macja e zezë” e futbollit shqiptar nga njerëz të ndryshëm, që kanë bashkëpunuar me të, vazhdon të mbetet i tillë, nëse do të ndjekë këtë etikë të të shprehurit në studiot televizive.

Pasi është larguar nga Kosova për paaftësi, askush nuk e sulmoi apo ofendoi trajnerin e kthyer si komardare (e shpuar) shpëtimi në radhët e Partizanit. Jo vetëm Starova, por askush s’ka të drejtë të etiketojë një lojtar “fantazmë”, një president “rrugaç”, apo një trajner “pijanec”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nënshkruhet marrëveshja Shqipëri-Gjermani/ 5 milionë euro për Fondin e Kredive Rurale  

Publikuar

-

By

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z. Niko Peleshi dhe ambasadorja gjermane e akredituar në Tiranë, znj. Susanne Schütz kanë nënshkruar sot në ambientet e ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural marrëveshjen mbi Fondin e Garancisë së Kredive Rurale, për të lehtësuar kreditimin dhe financimin e fermerëve shqiptare.

Marrëveshja parashikon kredi më të mëdha dhe me afate maturimi më të gjata për fermerët shqiptarë. Në fjalën e tij ministri Peleshi falenderoi qeverinë gjermane, që nëpërmjet Bankës gjermane KfË dhe GIZ ka mbështur sektorin bujqesor, duke e cilësuar si një lidere dhe koordinatore shumë e rëndësishme për zhvillimin rural të Shqipërisë dhe kryesisht për ndihmesën ndaj fermerëve të vegjël.

“Ky është një moment i rëndësishëm në fakt, një ceremoni e thjeshtë, por që i jep rrugë një programi, që pason një program të mëparshëm të mbështetjes përmes Fondit të Garancisë së Kredive Rurale, nga KfË për fermerët, kryesisht për fermerët e vegjël, pra ata që kanë ferma të vogla.  Programi i parë ka patur vlerën rreth 3 milionë euro, kanë përfituar 1000 fermerë, ndërsa ky program ka një vlerë më të madhë rreth 5 milionë euro. Krahasuar me totalin e buxhetit apo mbështetjes buxhetore të programeve të tjera siç është IPARD-i, duket sikur është një shumë modeste, por më fakt, fokusi i këtij programi bën që numri i përfituesve të jetë shumë i lartë. Ne presim të që të kemi mbi 1000 fermerë përfitues.”

Në fund të muajit qershor, ministri Peleshi në prani të ambasadores së Delegacionit Evropian në Tiranë, bëri të njohur “Fondin e garancisë për kreditë rurale” një instrument financimi dhe kreditimi për sektorin bujqesor, i finacuar nga BE, KfË dhe Qeveria e Shqipërisë. Ky fond gjatë viteve 2015-2017, ka dhënë rreth 1000 kredi, për një vlerë mbi 3 milionë euro. Nëpërmes Fondit të Garancisë fermerët nëpërmjet kredive të ofruara me kushte lehtësuese, të mbulojnë pjesën e mbetur të financimit që nuk mbulohet me grantet e përfituara si në rastin e Skemës Kombëtare të Mbështetjes Financiare.

Gjatë fjalës së saj ambasadorja gjermane znj. Susanne Schütz u shpreh se me ndhmën e Fondit të Garancisë do të krijohen vende të reja pune në sektorin e bujqësisë gjë që do të sjellë dhe përmirësimin e kushteve në zonat rurale.

“Që të mund t’i përgjigjemi kërkesës në rritje për kredi, Fondi i Garancisë së Kredive Rurale ka nevojë për një kapital të ri. Ndaj me kënaqësi bëj me dije se Qeveria Federale ka venë edhe 5 milione euro të tjera në dispozicion të këtij fondi. Këto para do të përdoren për rritjen e kapitalit të garancisë, kështu që tanimë do të jenë më shumë klientë që do të mund të marrin kredi. Gjithashtu ne do të financojmë një ekspert në funksion të sensibilizimit të bankave partnere për nevojat specifike të Sipërmarrjeve të vogla e të Mesme në zonat rurale. Kjo bën të qartë që përmes Fondit të Garancisë së Kredive Rurale, ne mund t’i bëjmë ballë me sukses vështirësive në kredimarrje të sipërmarrjeve të vogla në zonat rurale.”

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Policia me armatim të rëndë tek Krimet e Rënda/ Pas Shullazit, seanca për tre anëtarët e grupit “Bajri”

Publikuar

-

By

Pas seancës për Shullazin dhe grupin e tij, një tjetër seancë e rëndësishme do të mbahet sot tek Gjykata e Krimeve të Rënda.

Sot tre anëtarë të grupit kriminal “Bajri”, do të përballen me Krimet e Rënda. Bëhet fjalë për Ismet Idrizin, të arrestuar në Shkodër, Denis Brajoviq, të arrestuar në Tiranë dhe Klaudio Hoxhalliun, të arrestuar gjithashtu në Tiranë.

Ndërsa dje u dha masa për gjashtë anëtarët e e tjerë të arrestuar në kuadër të operacionit “Oaz”.

Dje Krimet e Rënda kanë lënë në burg Safet Bajrin dhe 5 anëtarë të tjerë të grupit kriminal “Bajri”: Ilir Rustemin, i arrestuar në ndërhyrjen e datës 6 shtator në Shkodër; Emrah Plakun, i arrestuar në ndërhyrjen e datës 6 shtator në Shkodër; Astmer Bilalin, i arrestuar në ndërhyrjen e datës 6 shtator në Shkodër; Armir Grimajn, arrestuar në Shkodër dhe Fabiol Rexhepin, të arrestuar në Shkodër.

Operacioni i përbashkët i policisë dhe Prokurorisë së Krimeve të Rënda që u zhvillua pas muajsh të tërë hetimesh, u shtri në Tiranë e Shkodër, por edhe jashtë kufijve në Roterdam dhe Holandë. Ndërkohë dy të tjerë janë shpallur në kërkim.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet10:01 - 25 Shtator, 2018

Ekipi i Superligës bën kërkesën e pazakontë/ Kërkon “test alkooli” për Sulejman Starovën

Kamza ka dalë e humbur 1-0 nga sfida me Kukësin, ndërkohë që klubi ka një reagim të fortë për ish-trajnerin...

Aktualitet09:58 - 25 Shtator, 2018

Nënshkruhet marrëveshja Shqipëri-Gjermani/ 5 milionë euro për Fondin e Kredive Rurale  

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z. Niko Peleshi dhe ambasadorja gjermane e akredituar në Tiranë, znj. Susanne Schütz kanë...

Aktualitet09:52 - 25 Shtator, 2018

Policia me armatim të rëndë tek Krimet e Rënda/ Pas Shullazit, seanca për tre anëtarët e grupit “Bajri”

Pas seancës për Shullazin dhe grupin e tij, një tjetër seancë e rëndësishme do të mbahet sot tek Gjykata e...

Aktualitet09:45 - 25 Shtator, 2018

Modric i pari, Messi i…/ Ja si u ndanë votat për “The Best 2018”

Luka Modric u zgjodh fituesi i “The Best”, çmim me të cilin FIFA njohu lojtarin më të mirë të sezonit...

Aktualitet09:44 - 25 Shtator, 2018

Dështon sërish seanca për “Shullazin”

Ka dështuar sërish sot, seanca për Emiljano Shullazin në Gjykatën për Krimet e Rënda. Mësohet se arsyeja ka qenë kërkesa...

Aktualitet09:28 - 25 Shtator, 2018

Rikthehen maskat/ Grabitet me armë furgoni

Një furgon mallrash është grabitur mëngjesin e sotëm pranë stadiumit në Vlorë. Mësohet se autorët ishin të gjithë të maskuar...

Aktualitet09:02 - 25 Shtator, 2018

Sot pretenca për Shullazin/ Blindohen Krimet e Rënda 

Në Gjykatën për Krimet e Rënda do të mbahet sot seanca e radhës ndaj Emiljano Shullazit, ndërsa mësohet se në...

Aktualitet08:53 - 25 Shtator, 2018

Shtypi i ditës, 25 shtator 2018

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 25 shtator 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Aktualitet08:36 - 25 Shtator, 2018

Investimet e huaja, si u shpëtuan nga energjia/ Rënia e telekomunikacioneve dhe stanjacioni i bankave

Që prej fillimit të vitit 2014 energjia është bërë sektori që ka tërhequr investimet e huaja në Shqipëri, duke u...

Aktualitet08:27 - 25 Shtator, 2018

Zjarri përpin apartamentin në Tiranë/ Humb jetën një person

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në kryeqytet, ku një person ka...

Aktualitet08:18 - 25 Shtator, 2018

Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Nga dita e sotme pritet që të kemi rënie drastike të temperaturave.  Gjatë paradites dhe në drekë temperaturat do të...

Aktualitet08:08 - 25 Shtator, 2018

 Horoskopi i ditës, 25 shtator 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Duhet të tregoni më shumë kujdes ndaj vetes dhe shëndetit tuaj, sidomos nëse keni ndërmarrë...

Aktualitet00:03 - 25 Shtator, 2018

Dosjet “e nxehta” tek Krimet e Rënda/ Lala jep alarmin

Gazetarja e kronikës Klodian Lala gjatë intrevistës në emisionin  “360 Gradë” në Ora News përmendi disa nga dosjet më të...

Aktualitet23:52 - 24 Shtator, 2018

Gjata-Markut: Do të vijë koha, po s’do të mbrojë njeri

Ish-kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Çlirim Gjata gjatë intervistës në emisionin “360 gradë”, në Ora News është shprehur se...

Aktualitet23:35 - 24 Shtator, 2018

Lala “shuplakë” Arta Markut/ “M’u duke si kryetare partie, me atë letër”

Gazetarja Klodiana Lala gjatë intervistës në emisionin “360 Gradë” në Ora News e ka cilësuar, si të pazakontë letrën e...

Aktualitet23:21 - 24 Shtator, 2018

Paralajmërimi i Hoxhës/ Do shikojmë spektakël në gjykatë, për Shullazin

Gazetari Artan Hoxha gjatë intervistës në emisionin “Opinion” në Tv Klan është shprehur se do shikojmë spektakël në gjykatë për...

Aktualitet23:12 - 24 Shtator, 2018

Klodiana Lala: Ka klane shumë të forta brenda Krimeve të Rënda

Gazetarja e investigative Klodiana Lala është ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “360 Gradë” nga ku ka shpjeguar furtunën në...

Aktualitet22:58 - 24 Shtator, 2018

Hoxha “plas bombën”/ “Familja më e madhe kriminale në Shkodër, drejtohet nga një deputet”

Gazetari Artan Hoxha gjatë një interviste në emisionin “ Opinion” në Tv Klan është shprehur se nuk është familja “Bajri”...

Aktualitet22:51 - 24 Shtator, 2018

Basha “shkatërron” audiencën/ E “shqyejnë” gazetarët

Eni Vasili në emisionin e saj “Open” në Top Channel, ka ftuar kryetarin e Partisë Demokartike, Lulzim Basha, i cili...

Aktualitet22:49 - 24 Shtator, 2018

U zgjodh futbollisti më i mirë i vitit/ Këto janë fjalët shumë emocionuese nga Modric

Luka Modric është shpallur lojtari i vitit nga FIFA. Ylli kroat ka arritur të thyejë dominimin e Cristiano Ronaldos dhe...

Aktualitet22:46 - 24 Shtator, 2018

Shokon Basha/ Edhe unë kam bashkëpunuar me oligarkët

Kreu i opozitës Lulzim Basha, gjatë intrevistës në emisionin “Open” në Top Channel  është shprehur se oligarkët që po zhvatin...

Aktualitet22:29 - 24 Shtator, 2018

Akuza të rënda nga trajneri i madh/ Messi dhe Ronaldo nuk kanë respekt

Fabio Capello beson se mungesa e Cristiano Ronaldo-s dhe Lionel Messi-t në çmimet e FIFA-s tregon mungesë respekti. Të dy...

Aktualitet22:26 - 24 Shtator, 2018

“E kam bërë njëherë atë akt”/ Xhafaj flet për dorëheqjen

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj gjatë intervistës në “Real Story” në Vizion Plus ka folur edhe në lidhje me dorëheqjen...

Aktualitet22:20 - 24 Shtator, 2018

Platforma antimafia/ Basha tregon çfarë sekuestron ligji

I ftuar në emisionin “Open” të Eni Vasilit, në Top Channel, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka sqaruar platformën...

Aktualitet22:05 - 24 Shtator, 2018

Futbollisti më i mirë i vitit/ E fiton ky futbollist

Luka Modric ka mposhtur konkurrencën e Cristiano Ronaldo-s dhe Mohamed Salah duke u shpallur Lojtari i FIFA-s për vitin 2018....

Aktualitet21:59 - 24 Shtator, 2018

Fotolajm- Berisha dhe Rama “thyejnë” Bashën/ Kryeopozitari braktiset nga qytetarët

Mbrëmjen e sotme kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është ftuar në emisionin “Open” të Eni Vasilit, në Top Channel....

Aktualitet21:59 - 24 Shtator, 2018

Sa grupe kriminale ka në Fier?/ Xhafaj jep përgjigjen qesharake

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj gjatë intervistës në emisionin “Real Story” në Vizion Plus është pyetur se sa  grupe kriminale...

Aktualitet21:52 - 24 Shtator, 2018

Ky është përzgjedhur si formacioni më i mirë i vitit/ Thjesht spektakolar

FIFA ka zbuluar ekipin e ëndrrave të vitit. Dhe ai mund të jetë një nga më të mirët e historisë....

Trending

Read previous post:
Bushati në Prishtinë/ Inkurajon vijimin e dialogut Kosovë-Serbi

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ndodhet në Kosovë ku po zhvillon një vizitë zyrtare. Ministri Bushati zhvilloi...

Close