“Ligji i Ramallarëve”/ Ish-ministri zbulon prapaskenat me Fusha shpk – CNA
Connect with us

Aktualitet

“Ligji i Ramallarëve”/ Ish-ministri zbulon prapaskenat me Fusha shpk

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë Rama 1, Ylli Manjani ka regaur në lidhje me ligjin për  “Teatrit Kombëtar”.

Në një postim në rrjetet sociale Manjani ironizon kryeministrin Edi Rama duke thënë se ai nuk po bën një ligj për kompaninë “Fusha”, por se po bën një ligj që të fitojë kjo kompani.

LEXO EDHE:  Baza e NATO-s në Kuçovë/ Rama jep detaje nga projekti

Gjithashtu në këtë postim Manjani ka shkruar se më qartë se sa kaq nuk ka.

Postimi i plotë

Pra Ramallarët thonë: të bëjmë një ligj, jo për “Fushën”, por për garën që do e fitojë Fusha… Të qartë sa më ska!/ CNA.al

 

 

Aktualitet

Shpallet fituesi për ndërtimin e aksit Orikum-Dukat/ Ja sa shkon vlera

Publikuar

-

By

Ministria e Infrastrukturës ka shpallur fituesin, që do të ndërtojë rrugën e katërt të madhe  me koncesion: aksin nga Orikumi në Dukat.

Mësohet se tenderi për ndërtimin e kësaj rruge është fituar nga ofertuesi i pa kërkuar i koncesionit, kompania “Gjikuria” për një vlerë prej 50.5 milionë euro.

Vlera prej 50.5 milionë eurosh përfshin vetëm koston e ndërtimit dhe mirëmbajtjes së rrugës, pasi qeveria do ta paguajë koncesionarin privat edhe interesat për 13 vjet, që në total sipas listës së paraqitur në projektbuxhetin e vitit 2019, e çojnë faturën e Orikum-Dukat në 9.3 miliardë lekë ose rreth 70 milionë euro.

LEXO EDHE:  Mos e shani, Luli po bën detyrën!

Kjo rrugë ka një gjatësi, prej 14.7 kilometrash dhe sipas këtij projekti kompania “Gjikuria” do ta ndërtojë me paratë e veta dhe do ta mirëmbajë atë për një periudhë 13 vjeçare.

Por qeveria shqiptare në këmbim kësaj kompanie duhet t’i paguajë nga buxheti i shtetit një shumë totale rreth 70 milionë euro me këste për 13 vjet duke përfshirë dhe interesat.

Po kështu kjo kompani ka fituar më herët tenderat për të ndërtuar aksin Thumanë-Kashar dhe Milot-Balldren./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kampioni i botës zbulon recetën e suksesit/ Nuk bëja seks para garave

Publikuar

-

By

Ish-atleti xhamajkan Usain Bolt, fitues i 8 medaljeve të arta në Lojërat Olimpike, ka rrëfyer sekretin e suksesit të tij, duke qenë një legjendë e sportit të “mbretëreshës”. Në një intervistë për të përditshmen britanike “The Sun”, atleti tha: “Gjithnjë kam evituar të bëja seks para eventeve të mëdha. Fillimisht kam bërë një provë, duke bërë seks para garave dhe rezultati ishte një katastrofë. Nuk isha asgjëkundi në pistë”, tha Bolt.

32-vjeçari xhamajkan, që kërkon të nisë një karrierë si futbollist, më tej sqaron: “Bashkë me trajnerin vendosëm të zbatojmë një skemë të re, pasi isha i ri dhe kisha nevojë të dëfrehesha. Sistemi që përdorëm dha rezultat në pistë, por edhe unë argëtohesha. Para eventeve të mëdha evitoja seksin dhe më pas argëtoheshim të gjithë”, u shpreh Usain Bolt, njeriu më i shpejtë në botë, rekordmen në garat e 100 dhe 200 metrave. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Arrestimi i pedagogut trafikant droge jehonë në mediat italiane/ Çfarë shkruhet për zyrtarin e Bashës

Publikuar

-

By

Arrestimi i pedagogut të Fakultetit Ekonomik Dritan Shoraj ka bërë jehonë edhe në mediat italiane.

“Ansa” ka raportuar se roli i Shorajt në organizatën kriminale, ishte sigurimi i drogës në Shqipëri kryesisht marihuanë dhe më pas transportin detar drejt territorit italian.

Më tek jo media italiane ka shkruar se urdhri i arrestit ndaj Shoraj është lëshuar në kuadër të operacionit “Pineta”, i realizuar përgjatë viteve 1998-2000.

Në ato vite ky operacion çoi shpërbërjen e një organizate kriminale italo-shqiptare si dhe nga Afrika e Veriut.

128 persona u dënua, të gjithë të specializuar në importimin, trafikimin dhe shitjen e drogës në vendpushimet turistike të verilindjes, por Shoraj i shpëtoi drejtësisë në ato vite.

LEXO EDHE:  Mos e shani, Luli po bën detyrën!

Ndërsa CNA.al ka  raportuar gjatë këtyre dy ditëve se Shoraj ka qenë zyrtar i lartë i Bashës dhe se ka qenë prezent në çdo takim të tijin./ CNA.al

Në kërkim për trafik droge/ Arrestohet i shumëkërkuari

Fotot ekskluzive/ Kush është pedagogu i arrestuar, që Basha e bëri drejtues të lartë në PD

Video-‘Doni luftë, luftë do keni’/ Pamjet e pedagogut trafikant droge në krah të Bashës

Foto ekskluzive- Bashkëpunëtori i Bashës, trafikant droge/ CNA.al sjell të tjera detaje

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet13:50 - 12 Nentor, 2018

Regjistrohen dy lëkundje të forta në Jon, tërmete të shkallës së lartë

Gjatë natës dhe mëngjesit të sotëm, në detin Jon janë regjistruar dy tërmete. Të dhënat nga Shërbimi Europian i Gjeodezisë,...

Aktualitet12:46 - 12 Nentor, 2018

14 pyetjet për dekretimin e Lleshit/ Rama i përgjigjet dhëmbë për dhëmbë Metës

Pas publikimit të 14 pyetjeve drejtuar Ministrisë së Mbrojtjes, lidhur me dekretin e gjeneral Sandër Lleshit nga presidenti Ilir Meta,...

Aktualitet10:37 - 12 Nentor, 2018

Video-E ngatërrojnë me gruan e Macron/ Shihni si reagon Merkel

100 vjetori i përfundimit të Luftës së Parë Botërore ka mbledhur në Paris shumë personalitete botërore. Por, veç festimeve dhe...

Aktualitet22:48 - 11 Nentor, 2018

Paqja arrihet me kompromis/ Merkel mesazh botës nga Parisi

Në 100-vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi se kishte konflikte të...

Aktualitet20:59 - 11 Nentor, 2018

“Ma hiqni qesen nga koka se po mbytem”, zbulohen fjalët e fundit të gazetarit të vrarë

Një regjistrim audio brenda konsullatës së Arabisë në Stamboll, ku gazetari i Arabisë Saudite, Jamal Khashoggi hyri dhe u vra...

Aktualitet19:50 - 11 Nentor, 2018

Foto- Koreja e Jugut dhuratë për Kim Jong Un/ I dërgon 200 tonë mandarina

Pas marrëveshjes për dhënien fund të armiqësisë në Gadishullin Korean, Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae In dërgoi sot...

Aktualitet16:18 - 11 Nentor, 2018

Merkel takohet me Vuçiç/ Thirrje për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi

Në kuadër të ceremonive të shënimit të 100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore, në Paris, kancelarja gjermane Angela...

Aktualitet16:07 - 11 Nentor, 2018

“Të luftojmë për paqe”/ Macron thirrje të fortë 70 liderëve botërorë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka mirëpritur rreth 70 liderë botërorë sot në Paris, të cilët morën pjesë në ceremoninë...

Aktualitet14:38 - 11 Nentor, 2018

Interi turpërohet nga Atalanta/ Shënon edhe mbrojtësi i kombëtares tonë

Atalanta fitoi 4-1 Interit, në ndeshjen e javës së 12-të, duke dhuruar një paraqitje mjaft të mirë, edhe pse në...

Aktualitet08:54 - 11 Nentor, 2018

Foto-Pamje apoliptike/ Arrin në 25 numri i viktimave nga zjarret në Amerikë

Numri i viktimave nga zjarret në Kaliforni, në Amerikë ka shkuar në 25. Mediat amerikane raportojnë se 14 trupa të...

Aktualitet22:44 - 10 Nentor, 2018

‘Letrat e mia kredenciale’/ Mustafaj sjell librin e tij të ri

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj ka njoftuar se në panairin e librit të këtij viti do të jetë edhe libri...

Aktualitet22:31 - 10 Nentor, 2018

Zjarri në Amerikë/ Shkon në nëntë numri i viktimave

Numri i viktimave nga zjarri masiv që ka shpërthyer në veri të Los Anxhelosit në Amerikë ka shkruar në nëntë....

Aktualitet22:18 - 10 Nentor, 2018

U akuzua për falsifikim dokumentesh/ Kryebashkiakja e Romës shpallet e pafajshme

Gjykata e Romës ka shpallur të pafajshme kryetaren e bashkisë së Romës, Virginia Raggi për akuzat e falsifikimit të akteve...

Aktualitet20:31 - 10 Nentor, 2018

Histori/The day after – Lufta e Parë Botërore

Armët e Luftës së I Botërore, makinerisë vdekjeprurëse të shekullit 20-të, heshtën si pasojë e armëpushimit në Compiegne pranë Parisit...

Aktualitet20:17 - 10 Nentor, 2018

Histori/Revolucioni i mbetur në vend numëro

Gjermanët janë thirrur të kujtojnë historinë; jo me një aplikacion në celular, e as me ekspozita nëpër muze, por me...

Aktualitet20:10 - 10 Nentor, 2018

Presidenti Trump fillon vizitën në Paris me sulm ndaj Macronit

Ende pa mbërritur mirë në Paris, presidenti amerikan Trump ka sulmuar nikoqirin Macron. Presidenti amerikan kundërshton idenë e Macronit për...

Aktualitet19:58 - 10 Nentor, 2018

HISTORIA / Si u bë Arabia Saudite aleate e Amerikës?

KUR NISI ALEANCA? Marrëdhënia shkon pas në kohë në fundin e viteve 1930, menjëherë pasi Abdul Aziz ibn Saud konsolidoi...

Aktualitet10:11 - 10 Nentor, 2018

Mendoi se ishte kukull, peshkatari shpëton rastësisht fëmijën 18-muajsh në mes të oqeanit

Një peshkatar nga Zelanda e Re ka shpëtuar një djalë 18-muajsh nga oqeani, në një incident të përshkruar si një...

Aktualitet09:57 - 10 Nentor, 2018

Video shokuese-E njoftuan se i kishin vrarë vajzën/ Deputetja shpërthen në ulërima e lot në parlament

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Meksikë, ku vajza e një deputetje është qëlluar nëntë herë me armë zjarri,...

Aktualitet09:18 - 10 Nentor, 2018

Zjarret në Kaliforni/ Rëndohet bilanci i viktimave

Zjarri masiv që ka shpërthyer në very të Los Anxhelosit, i cili po avancon edhe më tepër për shkak të...

Aktualitet20:36 - 9 Nentor, 2018

Dita e fotografisë Gjon Mili në Korçë/ Flet kuratori Osman Demiri

Në qytetin e Korçës, më 24 nëntor, do organizohet ” Dita e Fotografisë Gjon Mili”. 30 fotografë nga vendet e...

Aktualitet20:16 - 9 Nentor, 2018

Ekstremistët u shpallën ‘non grata’/ Reagon Minisria e Jashtme e greqisë

Pasi Shqipëria shpalli “non grata” 52 ekstremistët pas ngjarjeve të djeshme në Bularat, gjatë ceremonisë funerale për Konstantinos Kacifas, ka...

Aktualitet16:59 - 9 Nentor, 2018

Panik në Amerikë/ Shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndodhen në panik, pasi zjarre masive kanë përfshirë Kaliforninë. Mësohet se më shumë se 1.000...

Aktualitet19:59 - 8 Nentor, 2018

Manfred Weber synon të vihet në krye të Komisionit të BE-së

Sot  Partia Popullore Europiane vendos në Helsinki se cili do të jetë kandidati kryesor i saj në zgjedhjet e majit...

Aktualitet19:55 - 8 Nentor, 2018

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në...

Aktualitet19:19 - 8 Nentor, 2018

Presidenti Trump nderon viktimat e komunizmit

Presidenti amerikan, Donald Trump shprehu të mërkurën në mbrëmje nderimin e tij për viktimat e komunizmit, mbi 100 milionë vetë...

Aktualitet19:14 - 8 Nentor, 2018

Kush ka frikë nga Trumpi i frenuar?

Njëherë lehtësim, pastaj frikësim: Pas zgjedhjeve në SHBA, pritet që presioni politik në rritje ndaj presidentit Trump të ndihet deri...

Aktualitet13:42 - 8 Nentor, 2018

Haradinaj thirrje Thaçit/ Analizo pjesëmarrjen në dialog me Vuçiçin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se ka hezitime që çështja e liberalizimit të vizave të vendoset në axhendën...

Trending

Read previous post:
Video- Makina hyn në mes të turmës/ 11 persona humbin jetën, dhjetra të tjerë plagosen

Një makinë u fut brenda një turme njerëzish duke vrarë të paktën 11 vetë dhe plagosur 44 të tjerë. Ngjarja...

Close