iPhone-i i juaj do humbasë 25% të vlerës së tij 24 orët e ardhshme – CNA
Connect with us

Teknologji

iPhone-i i juaj do humbasë 25% të vlerës së tij 24 orët e ardhshme

Publikuar

-

Siç ka lajmëruar prej kohësh Apple pritet të nxjerrë modelet e Iphone-it të ri javën që vjen. Besohet se çmimi i tij do i kalojë 1000$ por çfarë do të thotë kjo për telefonat që ju tashmë i keni?

Pritet që prezantimi i telefonit të ri të ndikojë dretpërdrejtë në vlerën e iPhone-it që e zotëroni, sidomos nëse është i modeleve të vjetra të tipit 6, 6s apo 7. Por edhe nëse vitin e kaluar keni blerë një Iphone X le të themi për 999$, ditët kur modeli i ri të jetë në dyqane, pra brenda muajit tjetër, do jetë e vështirë ta shisni për më shumë se 550$.

Meqë jemi këtu, kemi një lajm akoma më të keq nëse zotëroni një telefon Android. Sepse pritet që me daljen e modeleve të reja, për shembull të markave si Pixel 3 XL, çmimi i telefonit që përdorni të bjerë me 65%. Në shifra kjo përkthehet në zbritjen e vlerës së një telefoni që mund të keni blerë nga 800$ në 280$. Kështu që përdoruesit e paisjeve Apple mos të mërziten sepse ka dhe më keq.

Gjithsesi këshilla që ekspertët e fushës japin për ta është që nëse duan të kenë në zotërim modelin e fundit që do të hidhet të iPhone por në të njejtën kohë të mos dalim me humbje të mëdha nga shitja e telefonit që kanë, duhet të tregohen të shpejtë. Pra duhet ta shisni atë që keni sa më shpejtë të jetë e mundur, sepse nëse 24 orët e ardhshme vlera do bjerë me 25%, më vonë do bjerë deri në 46%, kështu zhverësimi do jetë drastik ekonomikisht por dhe nga ana teknologjike. Sido që të jetë, jemi të sigurtë që diku në një sirtar të shtëpisë keni një Nokia 3310 apo një Motorola petë, pa telefon nuk do ngeleni.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Surpriza e re e Messenger, Facebook i kalon pritshmëritë me opsionin e ri

Publikuar

-

Facebook Messenger duket se po punon për të vendosur në dispozicion për të gjithë përdoruesit një aplikacion për mesazhe që ju lejojnë të ktheni një mesazh brenda një afati kohor të caktuar pasi ta keni dërguar.

Facebook zbuloi se kjo veçori po vjen së shpejti nëpërmjet shënimeve për versionin 191.0 Messenger të Facebook për aplikacionin iOS.

Shënimet tregojnë se përdoruesit do të kenë 10 minuta për të fshirë një mesazh, pas dërgimit. Kjo nuk vjen si një surprizë e plotë. Është raportuar fillimisht muajin e kaluar se Facebook ka gjasa të zhvillojë këtë tipar për Messenger.

Facebook vetë deklaroi përsëri në prill të këtij viti se do ta shtonte këtë veçori. Kufiri dhjetë minutësh nuk është aq bujar sa edhe ora e plotë që përdoruesit e WhatsApp-it marrin për të fshirë një mesazh të dërguar gabimisht.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Paralajmërojnë ekspertët: Mediat sociale po ju bëjnë të bini në dashuri me veten

Publikuar

-

Përdorimi i tepërt i rrjeteve sociale – sidomos postimi i selfie-ve, është i lidhur me një shfaqje të mëvonshme të narcizmit. Në këtë përfundim ka dalë një studim i kryer së fundmi.

Autorët e studimit paralajmërojnë se gjetjet e tyre indikojnë se një e pesta e popullsisë mund të jetë në rrezik të zhvillimit të tipareve të tilla narciste të lidhura me përdorimin e tepërt të mediave vizuale sociale.

Studiuesit nga Universiteti Swansea dhe Universiteti i Milanos kanë studiuar ndryshimet e personalitetit të 74 individëve të moshës 18 deri në 34 vjeç gjatë një periudhe katër mujore.

Ata gjithashtu vlerësuan përdorimin e mediave sociale nga pjesëmarrësit, duke përfshirë Twitter, Facebook, Instagram dhe Snapchat ,gjatë kësaj periudhe.

Ata që përdorën mediat sociale me bazë imazhin, shfaqën një rritje mesatare prej 25% në tipare të tilla narcizmi gjatë katër muajve të studimit.

Narcizmi është një karakteristikë e personalitetit që mund të përfshijë maninë për t’u dukur dhe bindjet që lidhen me të drejtën dhe shfrytëzimin e të tjerëve.

Studimi zbuloi se personat që kryesisht përdorën mediat sociale për postimet verbale, të tilla si Twitter, nuk i treguan këto efekte.

Sidoqoftë, në këtë grup pjesëmarrësish, nivelet fillestare të narcizmit parashikonin një rritje.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Prej vitesh të paralizuar, kjo është teknologjia që ngriti në këmbë tre pacientë

Publikuar

-

Tre pacientë të paralizuar prej vitesh janë ngritur në këmbë përsëri pasi një ju vendos një implant në shtyllat e tyre kurrizore.

29-vjeçari, Jered Chinnock, i paralizuar që nga viti 2013, u bë pacienti i parë që nisi t’i hedhë hapat vetë në klinikë.

Pajisja elektronike, e vendosur në shtyllën kurrizore, lidh trurin e pacientit me këmbët. Ai duhet vetëm të mendojë të ecë e pastaj të përpiqet.

Një nga dy pacientët e tjerë, 35-vjeçari Jeff Marquis, përshkoi në këmbë një fushë të tërë futbolli pa ndaluar fare.

Kelly Tomas, 23 vjeçe, e cila ishte paralizuar në vitin 2014 nga një aksident me makinë, tha:

Kur pashë që papritur nisa t’i lëviz këmbët vetë kur po më mbanin, e pastaj pak e nga pak nisa të qëndroj vetë, mu mbushën sytë me lot.”
Shkencëtarët më parë besonin se rrjetet e neuroneve nën një dëmtim të shtyllës kurrizore nuk ishin në gjendje të funksiononin pasi dikush mbetej i paralizuar.

Por, ky zbulim i fundit i financuar nga Christopher dhe Dana Reeve Foundation, mund të ndihmojë miliona njerëz që të lënë pas karriget e tyre me rrota dhe të shpëtojnë nga paraliza.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet13:50 - 12 Nentor, 2018

Regjistrohen dy lëkundje të forta në Jon, tërmete të shkallës së lartë

Gjatë natës dhe mëngjesit të sotëm, në detin Jon janë regjistruar dy tërmete. Të dhënat nga Shërbimi Europian i Gjeodezisë,...

Aktualitet12:46 - 12 Nentor, 2018

14 pyetjet për dekretimin e Lleshit/ Rama i përgjigjet dhëmbë për dhëmbë Metës

Pas publikimit të 14 pyetjeve drejtuar Ministrisë së Mbrojtjes, lidhur me dekretin e gjeneral Sandër Lleshit nga presidenti Ilir Meta,...

Aktualitet10:37 - 12 Nentor, 2018

Video-E ngatërrojnë me gruan e Macron/ Shihni si reagon Merkel

100 vjetori i përfundimit të Luftës së Parë Botërore ka mbledhur në Paris shumë personalitete botërore. Por, veç festimeve dhe...

Aktualitet22:48 - 11 Nentor, 2018

Paqja arrihet me kompromis/ Merkel mesazh botës nga Parisi

Në 100-vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi se kishte konflikte të...

Aktualitet20:59 - 11 Nentor, 2018

“Ma hiqni qesen nga koka se po mbytem”, zbulohen fjalët e fundit të gazetarit të vrarë

Një regjistrim audio brenda konsullatës së Arabisë në Stamboll, ku gazetari i Arabisë Saudite, Jamal Khashoggi hyri dhe u vra...

Aktualitet19:50 - 11 Nentor, 2018

Foto- Koreja e Jugut dhuratë për Kim Jong Un/ I dërgon 200 tonë mandarina

Pas marrëveshjes për dhënien fund të armiqësisë në Gadishullin Korean, Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae In dërgoi sot...

Aktualitet16:18 - 11 Nentor, 2018

Merkel takohet me Vuçiç/ Thirrje për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi

Në kuadër të ceremonive të shënimit të 100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore, në Paris, kancelarja gjermane Angela...

Aktualitet16:07 - 11 Nentor, 2018

“Të luftojmë për paqe”/ Macron thirrje të fortë 70 liderëve botërorë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka mirëpritur rreth 70 liderë botërorë sot në Paris, të cilët morën pjesë në ceremoninë...

Aktualitet14:38 - 11 Nentor, 2018

Interi turpërohet nga Atalanta/ Shënon edhe mbrojtësi i kombëtares tonë

Atalanta fitoi 4-1 Interit, në ndeshjen e javës së 12-të, duke dhuruar një paraqitje mjaft të mirë, edhe pse në...

Aktualitet08:54 - 11 Nentor, 2018

Foto-Pamje apoliptike/ Arrin në 25 numri i viktimave nga zjarret në Amerikë

Numri i viktimave nga zjarret në Kaliforni, në Amerikë ka shkuar në 25. Mediat amerikane raportojnë se 14 trupa të...

Aktualitet22:44 - 10 Nentor, 2018

‘Letrat e mia kredenciale’/ Mustafaj sjell librin e tij të ri

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj ka njoftuar se në panairin e librit të këtij viti do të jetë edhe libri...

Aktualitet22:31 - 10 Nentor, 2018

Zjarri në Amerikë/ Shkon në nëntë numri i viktimave

Numri i viktimave nga zjarri masiv që ka shpërthyer në veri të Los Anxhelosit në Amerikë ka shkruar në nëntë....

Aktualitet22:18 - 10 Nentor, 2018

U akuzua për falsifikim dokumentesh/ Kryebashkiakja e Romës shpallet e pafajshme

Gjykata e Romës ka shpallur të pafajshme kryetaren e bashkisë së Romës, Virginia Raggi për akuzat e falsifikimit të akteve...

Aktualitet20:31 - 10 Nentor, 2018

Histori/The day after – Lufta e Parë Botërore

Armët e Luftës së I Botërore, makinerisë vdekjeprurëse të shekullit 20-të, heshtën si pasojë e armëpushimit në Compiegne pranë Parisit...

Aktualitet20:17 - 10 Nentor, 2018

Histori/Revolucioni i mbetur në vend numëro

Gjermanët janë thirrur të kujtojnë historinë; jo me një aplikacion në celular, e as me ekspozita nëpër muze, por me...

Aktualitet20:10 - 10 Nentor, 2018

Presidenti Trump fillon vizitën në Paris me sulm ndaj Macronit

Ende pa mbërritur mirë në Paris, presidenti amerikan Trump ka sulmuar nikoqirin Macron. Presidenti amerikan kundërshton idenë e Macronit për...

Aktualitet19:58 - 10 Nentor, 2018

HISTORIA / Si u bë Arabia Saudite aleate e Amerikës?

KUR NISI ALEANCA? Marrëdhënia shkon pas në kohë në fundin e viteve 1930, menjëherë pasi Abdul Aziz ibn Saud konsolidoi...

Aktualitet10:11 - 10 Nentor, 2018

Mendoi se ishte kukull, peshkatari shpëton rastësisht fëmijën 18-muajsh në mes të oqeanit

Një peshkatar nga Zelanda e Re ka shpëtuar një djalë 18-muajsh nga oqeani, në një incident të përshkruar si një...

Aktualitet09:57 - 10 Nentor, 2018

Video shokuese-E njoftuan se i kishin vrarë vajzën/ Deputetja shpërthen në ulërima e lot në parlament

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Meksikë, ku vajza e një deputetje është qëlluar nëntë herë me armë zjarri,...

Aktualitet09:18 - 10 Nentor, 2018

Zjarret në Kaliforni/ Rëndohet bilanci i viktimave

Zjarri masiv që ka shpërthyer në very të Los Anxhelosit, i cili po avancon edhe më tepër për shkak të...

Aktualitet20:36 - 9 Nentor, 2018

Dita e fotografisë Gjon Mili në Korçë/ Flet kuratori Osman Demiri

Në qytetin e Korçës, më 24 nëntor, do organizohet ” Dita e Fotografisë Gjon Mili”. 30 fotografë nga vendet e...

Aktualitet20:16 - 9 Nentor, 2018

Ekstremistët u shpallën ‘non grata’/ Reagon Minisria e Jashtme e greqisë

Pasi Shqipëria shpalli “non grata” 52 ekstremistët pas ngjarjeve të djeshme në Bularat, gjatë ceremonisë funerale për Konstantinos Kacifas, ka...

Aktualitet16:59 - 9 Nentor, 2018

Panik në Amerikë/ Shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndodhen në panik, pasi zjarre masive kanë përfshirë Kaliforninë. Mësohet se më shumë se 1.000...

Aktualitet19:59 - 8 Nentor, 2018

Manfred Weber synon të vihet në krye të Komisionit të BE-së

Sot  Partia Popullore Europiane vendos në Helsinki se cili do të jetë kandidati kryesor i saj në zgjedhjet e majit...

Aktualitet19:55 - 8 Nentor, 2018

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në...

Aktualitet19:19 - 8 Nentor, 2018

Presidenti Trump nderon viktimat e komunizmit

Presidenti amerikan, Donald Trump shprehu të mërkurën në mbrëmje nderimin e tij për viktimat e komunizmit, mbi 100 milionë vetë...

Aktualitet19:14 - 8 Nentor, 2018

Kush ka frikë nga Trumpi i frenuar?

Njëherë lehtësim, pastaj frikësim: Pas zgjedhjeve në SHBA, pritet që presioni politik në rritje ndaj presidentit Trump të ndihet deri...

Aktualitet13:42 - 8 Nentor, 2018

Haradinaj thirrje Thaçit/ Analizo pjesëmarrjen në dialog me Vuçiçin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se ka hezitime që çështja e liberalizimit të vizave të vendoset në axhendën...

Trending

Read previous post:
Vijojnë tërmetet në Shqipëri, ja epiqëndra

Shqipëria vijon të jetë një zonë sizmike aktive, ndërsa një tjetër tërmet është regjistruar në orët e para të mëngjesit...

Close