Aplikacioni i ri i Apple ju lejon të përcaktoni kohën e kaluar në telefon – CNA
Connect with us

Teknologji

Aplikacioni i ri i Apple ju lejon të përcaktoni kohën e kaluar në telefon

Publikuar

-

Të mërkurën, Apple pritet të lancojë tre iPhone të rinj, të pajisur me një lloj softëare i cili ju bën të kaloni më pak kohë me të. Po pse po e inkurajon kompania këtë gjë? Optimisti zoti Cook, dëshiron që të shpëtojë njerëzimin nga kthimi në një zombie smartphonesh.

Software quhet Screen Time, dhe bazohet në idenë për të qenë i vëmendshëm se sa kohë kaloni në adresat tuaja, dhe pse duhet të eleminoni këtë kohë. Aty ka shumë informacion për kohën tuaj të përdorimit, dhe mund të vendosni limite në aplikacione specifike, të cilat ju harxhojnë më tepër kohë.

Si funksionon Screen Time?

Screen Time, nuk është një aplikacion, është i fshehur te Settings. Ajo krijon grafikë për kohën tuaj të qendrimit ditor dhe javor, dhe sa shpesh e prekni ju telefonin apo kohën e kaluar në aplikacione të caktuara.

Setting app është një nënkategori e cila vendos limite për Instagramin apo Twitter. Fillimisht do ju paraqitet grafiku, i kohës së shpenzuar, dhe më pas ju e vendosni vetë kohën që dëshironi të shpenzoni. por një këshilë e mirë, është që mos të vendosni limite ekstreme, të cilat edhe ju e dini që nuk do i zbatoni.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E zbulon Google/ Ja si ta kurseni baterinë e celularit tuaj

Publikuar

-

E karikoni telefonin por nuk mban shumë karikim? I ulni dritën por as ajo nuk funksionon plotësisht? Zgjidhja erdhi!

Gjatë një takimi të zhvilluar pak ditë më parë në Kaliforni, “Android Dev”, kompania që ka prodhuar aplikacionin e shumicës së aparateve të teknologjisë së mençur zbuloi se si ngjyrat e përdorura në disa aplikacione mund të ndikojë drejtpërdrejt në baterinë e pajisjes suaj.
Sipas tyre, përdorimi i modalitetit të errët në disa aplikacione mund të jetë një alternativë e mirë, megjithatë, siç e kanë bërë të qartë inxhinierët, ky lloj i kursimit është i mundur vetëm në ekranet AMOLED, jo në ato LCD. Arsyeja është se teknologjia AMOLED përdor dioda që lëshojnë dritë dhe pothuajse nuk harxhon aspak energji kur shfaqet ngjyra e zezë. Në anën tjetër, LCD ka një shtresë që ndriçon kristale të lëngshme edhe kur modaliteti i telefonit tuaj është i errët.

Nga ana tjetër, e bardha është ngjyra që konsumon më shumë energji dhe për fat të keq është ngjyra që përdoret më së shumti në faqet e telefonave të mençur.

Për ta provuar diçka të tillë asistuan drejtuesit e Google, Chris Banes dhe Alan Viverette. Ata morën si provë telefonin pixel dhe një iPhone 7. Te i pari, duke përdorur modalitetin e errët, ajo mund të arrijë një kursim deri në 63% të bateri. Në rastin e iPhone, i cili ka një ekran LCD, niveli i konsumit nuk ka vërejtur asnjë ndryshim (modelet më të fundit nga Apple kanë ekrane me teknologji AMOLED).
Është e mundur që të aktivizohet modaliteti i errët në shumicën e telefonave Android nga cilësimet e sistemit, megjithatë, shpesh kjo mënyrë nuk është e plotë, pasi nuk aplikon tone të errëta për të gjitha aplikacionet që keni instaluar.

Prandaj, një opsion i mirë është përdorimi i aplikacioneve të jashtme që na lejojnë të aktivizojmë modalitetin e errët, si: Sistemi operativ Android 9.0 Pie. Ai ofron një pamje më të plotë të errët, i cili gjithashtu ju lejon të qetësoni edhe shikimin tuaj. Apple, nga ana tjetër, në iOS 12 ofron inversion inteligjent të ngjyrave që mund të aktivizohet nga menyja e konfigurimit.
Modaliteti i errët gjithashtu mund të përdoret në mënyrë specifike në disa aplikacione si YouTube ose Twitter. Ekzistojnë gjithashtu shtesa për shfletues që mundësojnë këtë opsion.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Apple solli iPhone X-in, rivali Samung sjell Galaxy X-in që mund të paloset

Publikuar

-

Kompania koreano-jugore, Samsung, prezantoi pak ditë më parë telefonin e zgjuar që mund të paloset. Media koreane “Yonhap” thotë se kompania do ta hedhë në treg që në mars të vitit 2019.

Po e njëjta media thotë se telefoni do të quhet “Galaxy F”, por disa mediat të tjera thonë që telefoni i palosshëm quhet në fakt, Galaxy X dhe se çmimi i tij do të jetë plot 1770 dollarë.

Ideja e telefonit qëndron në pasjen e një tableti që mund të paloset edhe të futet në xhep.

Është gjithashtu e kuptueshme se Galaxy X – ose Galaxy F, do të ketë me vete Android Q, i cili është duke u dizajnuar duke pasur në mendje tabletat e palosshme në mënyrë specifike.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Whatsapp vjen me këtë super risi që do ju bëjë dhe ju pjesë të saj!

Publikuar

-

Një aplikacion “i zgjuar” i disponueshëm për telefonat Android do t’ju lejojë të shndërroni çdo fotografi në një sticker që pastaj mund të përdoret në WhatsApp.

Zbulimi u bë nga “The Next Web” por u zhvillua nga një ish pjesëtar i stafit, Sven van der Zee, i cili e ka bërë të disponueshme falas aplikacionin në  Google Play Store.

Aplikacioni, i quajtur “Stendw Studio” ju lejon të importoni një foto, të prisni një pjese të saj dhe ta shtoni atë në WhatsApp si një “sticker”

Por, ka dhe disa kufizime mbi to.

Ju duhet të krijoni të paktën tre stickers para se të eksportoni një paketë prej tyre në WhatsApp dhe ju jeni të kufizuar në 10 paketa sticker-ash me një maksimum prej 30 stickers per paketë.

Ekipi i dizenjatorëve të WhatsApp ka thënë se do të krijojë dhe vetë stickers-at e tij dhe lançimin e tyre për të dy përdoruesit, iOS dhe Android.

WhatsApp ka bërë të mundur që palët e treta të krijojnë paketat e tyre të stickerave në mënyrë që grafika e re të vazhdojë të rrokulliset. “Qoftë me një gotë çaji duke qeshur  ose një zemër të thyer, stickers-at ju ndihmojnë të ndani ndjenjat tuaja në një mënyrë që ju nuk mund ta  shprehni me fjalë” – shpjegoi WhatsApp në një postim në blog.

Për të përdorur stickers në një bisedë, thjesht prekni butonin e ri të sticker-it  dhe zgjidhni sticker-in që dëshironi të ndani.

Mund të shtosh paketa të reja të stickerave duke prekur ikonën plus.

WhatsApp thotë se është duke rishikuar përditësimin si për Android ashtu edhe për iOS gjatë javëve të ardhshme. Kështu që do t’ju duhet të siguroheni që të mbani një sy për këtë përditësim.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:59 - 18 Nentor, 2018

Dimri paralizon rajonin, bllokohen 2 maune në Maqedoni

Prej dy ditësh në vendin tonë, në disa zona, ka nisur rënia dëborës, çka u bë problem edhe ditën e...

Aktualitet17:06 - 18 Nentor, 2018

U largua nëpërmjet Shqipërisë/ Mediat malazeze publikojnë fotot e Gruevskit

Mediat malazeze kanë zbuluar foto të arratisjes së Nikolla Gruevskit disa orë para se atij t’i dorëzohej refuzimi i kërkesës...

Aktualitet16:39 - 18 Nentor, 2018

Media gjermane thumbon Hungarinë/ Nuk i njeh ligjet për mikun e Obran, “refugjatin” Gruevski

Hungaria i kërcënon refugjatët me burg, nëse hyjnë ilegalisht në vend. Por me sa duket ligji nuk vlen për mikun...

Aktualitet15:47 - 18 Nentor, 2018

Sulmet ajrore ndaj ISIS/ Të paktën 40 persona kanë humbur jetën

Të paktën 40 persona kanë humbur jetën nga sulmet ndaj bazave të ISIS në Siri. Mediat raportojnë se midis viktimave...

Aktualitet15:25 - 18 Nentor, 2018

Shpallja e pavarësisë/ Gazetari tregon të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit

Gazetari Ilir Ikonomi ka treguar të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit drejt Shqipërisë për shpalljen e pavarësisë. Në një...

Aktualitet14:48 - 18 Nentor, 2018

Shkundet Italia/ Regjistrohen lëkundje të forta tërmeti

Një tërmet me magnitudë 4.1 ballë ka goditur gjatë ditës së sotme Italinë. Mësohet se tërmeti është regjistruar rreth orës...

Aktualitet12:26 - 18 Nentor, 2018

Panairi i librit/ KLSH merr pjesë në edicionin e XXI-të

Në datat 14-18 nëntor 2018, Kontrolli i Lartë i Shtetit mori pjesë në edicionin e XXI të Panairit të Librit, në...

Aktualitet10:19 - 18 Nentor, 2018

Panik në Greqi/ Çfarë ka ndodhur në Athinë gjatë natës

Kryeqyteti i Greqisë, Athina ka qenë nën shtetrrethim të plotë gjatë natës. Mësohet se policia ka arrestuar 19 persona gjatë...

Aktualitet22:49 - 17 Nentor, 2018

Ndahen çmimet e letërsisë në Panairin e 21 të Librit

Sot në Panairin e 21-të të librit, një ditë para mbylljes në Pallatin e Kongreseve janë ndarë çmimet e këtij...

Aktualitet22:30 - 17 Nentor, 2018

Presidenti Trump në Kaliforni pas zjarreve shkatërrimtare

Presidenti Trumps ndodhet në Kaliforni për të parë nga afër shkatërrimin e shkaktuar nga zjarret dhe për të takuar njerëz,...

Aktualitet19:30 - 17 Nentor, 2018

U shpall ‘non grata’/ Eurodeputetja qipriote nuk i ndal sulmet ndaj shqiptarëve

Eurodeputetja qipriote, Eleni Theocharous u shpall ‘non grata’ nga qeveria, pas dekaratave antishqiptare në varrimin e 35-vjeçarit, Kostantinos Kacifas. Por...

Aktualitet17:10 - 17 Nentor, 2018

Foto- ‘Tanku’ i Gruevskit/ Ja makina 600 mijë euro për të cilën akuzohet

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski, që tashmë ndodhet në arrati është dënuar me dy vite burg, për aferën korruptive të blerjes së...

Aktualitet16:08 - 17 Nentor, 2018

‘Largohet nga Hungaria’/ Zyrtari i lartë tregon vendndodhjen e Gruevskit

Arratisja e ish-kryeministrit Maqedonas, Nikolla Gruevski ka qenë kryefjalë e mediave maqedonase, por jo vetëm. Referuar agjencisë së mediave bullgare...

Aktualitet10:33 - 17 Nentor, 2018

Kasapi: Kur shohim gjendra tumorale në mishin e derrit, e presim dhe ua shesim konsumatorëve

Nëse mendoni se mishi që blini te kasapët është i cilësisë më të mirë, duhet ta mendoni sërish pas deklaratës...

Aktualitet09:07 - 17 Nentor, 2018

CIA zbulon kush urdhëroi vrasjen e gazetarit

Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi dyshohet të jetë urdhëruar personalisht nga se princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman. Në...

Aktualitet23:01 - 16 Nentor, 2018

Gjykata del kundër Donald Trump/ Riktheni lejen për gazetarin e CNN

Gjykata e Uashingtonit ka urdhëruar Shtëpinë e Bardhë t’i kthejë lejen e hyrjes reporterit të CNN-it, Jim Acosta, pas debatit...

Aktualitet22:25 - 16 Nentor, 2018

Shkrimtarja flet pa dorashka/ Është e tmerrshme të jesh burrë

Shkrimtarja Mimoza Ahmetin ka thënë se është e tmerrshme të jesh burrë. Në një intervistë në studion e emisionit “Provokacija”...

Aktualitet19:52 - 16 Nentor, 2018

Ciceroni ka jetuar në Shqipëri/ Gazetari zbulon banesën e tij

Gazetari Ilir Ikonomi ka postuar në rrjetet sociale një foto të vilës së Esat pashë Toptanit. Krahas kësaj fotoje gazetari...

Aktualitet18:18 - 16 Nentor, 2018

Panairi i librit/ Shqiptarët nuk kanë lekë për të blerë

Panairi i Librit vizitohet çdo nëntor nga mijëra qytetarë. Shumë shkojnë për kureshtje e këtu e kemi fjalën për nxënësit...

Aktualitet16:20 - 16 Nentor, 2018

Berlusconi sërish në telashe/ Zbulohen detaje të tmerrshme nga festat

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi është sërish në telashe. Mediat italiane raportojnë se Berlusconi do dalë sërish përpara gjyqit, këtë herë...

Aktualitet15:15 - 16 Nentor, 2018

Pas dehjes, Junker “lë nam” sërish/ Shfaqet me dy këpucë të ndryshme

Jean Claude Junker, President i Komisionit Europian, prej kohësh është bërë objekt të qeshurash pas veprimeve të çuditshme që bën...

Aktualitet13:44 - 16 Nentor, 2018

Zaev ngre dyshime të forta/ Largimi i Gruevskit arratisje, apo rrëmbim

Pas arratisjes së ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski, ka reaguar paraardhësi i tij kryeministri Zoran Zaev. Në një konferencë për shtyp,...

Aktualitet12:56 - 16 Nentor, 2018

Foto-“ Kur sunduesit grinden”/ Ismail Kadare prezanton në Panair botimin më të ri

Shkrimtari Ismail Kadare ka prezantuar ditën e sotme librin më të ri të tij në Panairin e 21-të të librit,...

Aktualitet12:10 - 16 Nentor, 2018

Ditë e trishtë për muzikën! Këngëtari i njohur ndahet nga jeta

Këngëtari legjendar i muzikës “country” dhe në të njëjtën kohë kitarist, Roy Clark është ndarë nga jeta mbrëmjen e së...

Aktualitet11:58 - 16 Nentor, 2018

Arratia e Nikolla Gruevskit/ LSDM akuza Mickoskit

Pas arratisjes së ish-kryeministrit Maqedonas Nikolla Gruevski, Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë i ka bërë liderit të VMRO-DPMNE, Hristjan Mickoski se...

Aktualitet10:44 - 16 Nentor, 2018

Video-Tragjedi në Kaliforni/ 631 të zhdukur, 65 të vdekur nga zjarret

Rreth 65 persona kanë humbur jetën, ndërsa 631 të tjerë konsiderohen të zhdukur si pasojë e zjarreve masive në Kaliforni.-raporton...

Aktualitet09:08 - 16 Nentor, 2018

Arratisja e Gruevskit/ Mali i Zi e pranon, ka dalë në datën 11 nëntor

Pas autoriteteve shqiptare, edhe ministria e Brendshme e Malit të Zi e pranoi se ish-kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski, ka hyrë...

Aktualitet20:12 - 15 Nentor, 2018

May zotohet se do të luftojë për planin e saj të Brexitit

Kryeministrja britanike, Theresa May ka thënë në një konferencë për media se pavarësisht vendimeve të vështira, një draft marrëveshje për...

Trending

Read previous post:
Vijojnë tërmetet në Shqipëri, ja epiqëndra

Shqipëria vijon të jetë një zonë sizmike aktive, ndërsa një tjetër tërmet është regjistruar në orët e para të mëngjesit...

Close