E thotë shkenca: Selfiet na largojnë stresin – CNA
Connect with us

Life Style

E thotë shkenca: Selfiet na largojnë stresin

Publikuar

-

Së bashku me disa raporte mbi efektet negative që lidhen me përdorimin e teknologjive të reja, ka edhe të tjerë që dëshmojnë për efektet pozitive. Në këtë rast të fundit, autorët e hulumtimit monitoruan zakonet e 41 studentëve të universitetit (28 femra dhe 13 meshkuj) për katër javë. Pjesëmarrësve u kërkua që të silleshin në mënyrë normale dhe të kryenin detyrat e tyre të zakonshme, të tilla si shkuarja në klasë, studimi dhe takimi me miqtë. Para fillimit të eksperimentit, megjithatë, ata duhej të shkarkonin një aplikacion të përdorur nga ekspertët në smartphone për të studiuar gjendjen e tyre gjatë shtatë ditëve të para. Në tre javët e tjera, ata kanë përdorur një tjetër aplikacion që lejon të bësh fotografi dhe të regjistrojë emocionet e tyre. Vullnetarëve iu kërkua gjithashtu që të raportonin gjendjen e tyre tri herë në ditë duke përdorur aplikimet. Në veçanti, në mbrëmje ata duhej të tregonin ngjarjet e rëndësishme që ndodhën gjatë ditës që kishin ndikuar në gjendjen shpirtërore.

Përveç kësaj, pjesëmarrësit u ndanë në tri grupe, secili prej tyre duhej të bënte një lloj tjetër fotografie: një selfie me një pozë të qeshur ose imazhin e diçkaje që i bënte ata të lumtur ose diçka që mund të bënte një person tjetër të lumtur, të cilit duhet t’i dërgonin foton.

Gjatë studimit, studiuesit grumbulluan pothuajse 2,900 matje të humorit të pjesëmarrësve. Në fund ata vunë re se gjatë javëve anëtarët e të tre grupeve kishin përjetuar një rritje në shpeshtësinë e ndjesisë pozitive.

Nxënësit që duhej të fotografonin objekte që i bënin të lumtur mendonin se ishin më të zhytur në mendime. Së fundi, vullnetarët që duhej të bënin fotografi për diçka që do t’i bënin njerëzit e tjerë të lumtur, bëheshin më të qetë dhe ndërveprimi i rritur me familjen dhe miqtë i ndihmonte ata të lehtësonin stresin.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Pse na bën mirë të veshim rrobat e partnerit

Publikuar

-

Rrobat e partnerit janë të vetmet që na vijnë në ndihmë kur duam rehati.

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Britanik i Columbias, aroma e partnerit në rrobat që ne veshim mund të na reduktojë stresin, ankthin dhe ndjenjën e vetmisë.

 

Për të arritur në këtë përfundim studiuesit morën 96 gra dhe secilën prej tyre e vunë të nuhaste aromën e një njeriu të panjohur, një të njohuri dhe të partnerit respektiv. Pas secilës prej nuhatjeve studiuesit matën nivelin e stresit te secila grua dhe për pjesën më të madhe rezultoi që pas nuhatjes së bluzës së partnerit niveli i stresit të ishte reduktuar.

Kështu pra, nëse herën tjetër ai do të ankohet kur të shohë se ke veshur bluzën e tij të preferuar, tregoji se shkenca të jep të drejtë ta bësh!

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

8 gjëra që mbase nuk i dije rreth të hënave

Publikuar

-

Gëzuar ditën e parë të javës! Për t’jua bërë pak më të lehtë fillimin e një jave të re, po ju njohim me këto 8 fakte interesante rreth ditëve të hëna.

Sipas një studimi të kryer në vitin 2011 ka rezultuar se një njeri vjen vërdallë duke u ankuar për 34 minuta gjatë një dite të hënë. Ndërsa në një ditë tjetër vetëm 22 minuta.

 

E hëna është ajo ditë e javës në të cilën ajri është më pak i ndotur dhe gjasat për të rënë shi janë më të pakta.

Njerëzit bëjnë më shumë pazar të hënave se në ditë të tjera.

Njerëzit të hënave nuk qeshin, deri rreth orës 11 e gjysmë të paradites.

Kënga e Bob Geldof “I don’t like mondays” u shkrua pasi Bob pa një grua që bënte qitje, vetëm e vetëm sepse edhe ajo i kishte inat të hënat.

Në anglisht termi “monday” në zhargon do të thotë çekiç i rëndë.

I vetmi film që ka patur të hënën në titull dhe ja ka dalë të nominohet për Oskar është “Closed Mondays”.

Viti në të cilin ndodhemi ka 53 të hëna, për herë të fundit kjo ndodhi në vitin 2012.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

E thotë shkenca, ja cilët janë meshkujt më tërheqës sipas grave

Publikuar

-

Burrat me mjekra janë më tërheqës sesa ata që nuk kanë një mjekër. Kjo, sipas një studimi në Journal of Biology Evolutionary, i cili kërkoi që 8.500 gra të vlerësonin burrat me dhe pa mjekra.

Burrat u fotografuan pa mjekër, pesë ditë pas rruajtjes, 10 ditë pas rruajtjes, dhe pastaj katër javë pas rruajtjes.

Rezultatet ishin të habitshme, thuajse 93 përqind e grave preferonin burrat me mjekër.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet13:50 - 12 Nentor, 2018

Regjistrohen dy lëkundje të forta në Jon, tërmete të shkallës së lartë

Gjatë natës dhe mëngjesit të sotëm, në detin Jon janë regjistruar dy tërmete. Të dhënat nga Shërbimi Europian i Gjeodezisë,...

Aktualitet12:46 - 12 Nentor, 2018

14 pyetjet për dekretimin e Lleshit/ Rama i përgjigjet dhëmbë për dhëmbë Metës

Pas publikimit të 14 pyetjeve drejtuar Ministrisë së Mbrojtjes, lidhur me dekretin e gjeneral Sandër Lleshit nga presidenti Ilir Meta,...

Aktualitet10:37 - 12 Nentor, 2018

Video-E ngatërrojnë me gruan e Macron/ Shihni si reagon Merkel

100 vjetori i përfundimit të Luftës së Parë Botërore ka mbledhur në Paris shumë personalitete botërore. Por, veç festimeve dhe...

Aktualitet22:48 - 11 Nentor, 2018

Paqja arrihet me kompromis/ Merkel mesazh botës nga Parisi

Në 100-vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi se kishte konflikte të...

Aktualitet20:59 - 11 Nentor, 2018

“Ma hiqni qesen nga koka se po mbytem”, zbulohen fjalët e fundit të gazetarit të vrarë

Një regjistrim audio brenda konsullatës së Arabisë në Stamboll, ku gazetari i Arabisë Saudite, Jamal Khashoggi hyri dhe u vra...

Aktualitet19:50 - 11 Nentor, 2018

Foto- Koreja e Jugut dhuratë për Kim Jong Un/ I dërgon 200 tonë mandarina

Pas marrëveshjes për dhënien fund të armiqësisë në Gadishullin Korean, Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae In dërgoi sot...

Aktualitet16:18 - 11 Nentor, 2018

Merkel takohet me Vuçiç/ Thirrje për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi

Në kuadër të ceremonive të shënimit të 100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore, në Paris, kancelarja gjermane Angela...

Aktualitet16:07 - 11 Nentor, 2018

“Të luftojmë për paqe”/ Macron thirrje të fortë 70 liderëve botërorë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka mirëpritur rreth 70 liderë botërorë sot në Paris, të cilët morën pjesë në ceremoninë...

Aktualitet14:38 - 11 Nentor, 2018

Interi turpërohet nga Atalanta/ Shënon edhe mbrojtësi i kombëtares tonë

Atalanta fitoi 4-1 Interit, në ndeshjen e javës së 12-të, duke dhuruar një paraqitje mjaft të mirë, edhe pse në...

Aktualitet08:54 - 11 Nentor, 2018

Foto-Pamje apoliptike/ Arrin në 25 numri i viktimave nga zjarret në Amerikë

Numri i viktimave nga zjarret në Kaliforni, në Amerikë ka shkuar në 25. Mediat amerikane raportojnë se 14 trupa të...

Aktualitet22:44 - 10 Nentor, 2018

‘Letrat e mia kredenciale’/ Mustafaj sjell librin e tij të ri

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj ka njoftuar se në panairin e librit të këtij viti do të jetë edhe libri...

Aktualitet22:31 - 10 Nentor, 2018

Zjarri në Amerikë/ Shkon në nëntë numri i viktimave

Numri i viktimave nga zjarri masiv që ka shpërthyer në veri të Los Anxhelosit në Amerikë ka shkruar në nëntë....

Aktualitet22:18 - 10 Nentor, 2018

U akuzua për falsifikim dokumentesh/ Kryebashkiakja e Romës shpallet e pafajshme

Gjykata e Romës ka shpallur të pafajshme kryetaren e bashkisë së Romës, Virginia Raggi për akuzat e falsifikimit të akteve...

Aktualitet20:31 - 10 Nentor, 2018

Histori/The day after – Lufta e Parë Botërore

Armët e Luftës së I Botërore, makinerisë vdekjeprurëse të shekullit 20-të, heshtën si pasojë e armëpushimit në Compiegne pranë Parisit...

Aktualitet20:17 - 10 Nentor, 2018

Histori/Revolucioni i mbetur në vend numëro

Gjermanët janë thirrur të kujtojnë historinë; jo me një aplikacion në celular, e as me ekspozita nëpër muze, por me...

Aktualitet20:10 - 10 Nentor, 2018

Presidenti Trump fillon vizitën në Paris me sulm ndaj Macronit

Ende pa mbërritur mirë në Paris, presidenti amerikan Trump ka sulmuar nikoqirin Macron. Presidenti amerikan kundërshton idenë e Macronit për...

Aktualitet19:58 - 10 Nentor, 2018

HISTORIA / Si u bë Arabia Saudite aleate e Amerikës?

KUR NISI ALEANCA? Marrëdhënia shkon pas në kohë në fundin e viteve 1930, menjëherë pasi Abdul Aziz ibn Saud konsolidoi...

Aktualitet10:11 - 10 Nentor, 2018

Mendoi se ishte kukull, peshkatari shpëton rastësisht fëmijën 18-muajsh në mes të oqeanit

Një peshkatar nga Zelanda e Re ka shpëtuar një djalë 18-muajsh nga oqeani, në një incident të përshkruar si një...

Aktualitet09:57 - 10 Nentor, 2018

Video shokuese-E njoftuan se i kishin vrarë vajzën/ Deputetja shpërthen në ulërima e lot në parlament

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Meksikë, ku vajza e një deputetje është qëlluar nëntë herë me armë zjarri,...

Aktualitet09:18 - 10 Nentor, 2018

Zjarret në Kaliforni/ Rëndohet bilanci i viktimave

Zjarri masiv që ka shpërthyer në very të Los Anxhelosit, i cili po avancon edhe më tepër për shkak të...

Aktualitet20:36 - 9 Nentor, 2018

Dita e fotografisë Gjon Mili në Korçë/ Flet kuratori Osman Demiri

Në qytetin e Korçës, më 24 nëntor, do organizohet ” Dita e Fotografisë Gjon Mili”. 30 fotografë nga vendet e...

Aktualitet20:16 - 9 Nentor, 2018

Ekstremistët u shpallën ‘non grata’/ Reagon Minisria e Jashtme e greqisë

Pasi Shqipëria shpalli “non grata” 52 ekstremistët pas ngjarjeve të djeshme në Bularat, gjatë ceremonisë funerale për Konstantinos Kacifas, ka...

Aktualitet16:59 - 9 Nentor, 2018

Panik në Amerikë/ Shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndodhen në panik, pasi zjarre masive kanë përfshirë Kaliforninë. Mësohet se më shumë se 1.000...

Aktualitet19:59 - 8 Nentor, 2018

Manfred Weber synon të vihet në krye të Komisionit të BE-së

Sot  Partia Popullore Europiane vendos në Helsinki se cili do të jetë kandidati kryesor i saj në zgjedhjet e majit...

Aktualitet19:55 - 8 Nentor, 2018

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në...

Aktualitet19:19 - 8 Nentor, 2018

Presidenti Trump nderon viktimat e komunizmit

Presidenti amerikan, Donald Trump shprehu të mërkurën në mbrëmje nderimin e tij për viktimat e komunizmit, mbi 100 milionë vetë...

Aktualitet19:14 - 8 Nentor, 2018

Kush ka frikë nga Trumpi i frenuar?

Njëherë lehtësim, pastaj frikësim: Pas zgjedhjeve në SHBA, pritet që presioni politik në rritje ndaj presidentit Trump të ndihet deri...

Aktualitet13:42 - 8 Nentor, 2018

Haradinaj thirrje Thaçit/ Analizo pjesëmarrjen në dialog me Vuçiçin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se ka hezitime që çështja e liberalizimit të vizave të vendoset në axhendën...

Trending

Read previous post:
Përlot aktorja shqiptare për vrasjen e të riut: “Grei çohu se po vjen daja”

Mbëmjen e 7 shtatorit në New York një shqiptar u vra me armë zjarri. Por identifikimi i tij u bë...

Close