“Ata janë bërë milionerë”/ Kolaudimi makinave në Elbasan, vatër korrupsioni – CNA
Connect with us

Aktualitet

“Ata janë bërë milionerë”/ Kolaudimi makinave në Elbasan, vatër korrupsioni

Publikuar

-

Pika e kontrollit fizik të automjeteve, tek e cila kryhen kontrollet vjetore të makinave në Elbasan është kthyer prej kohësh në vatër korrupsioni. Mjafton të shkosh dhe shikosh, mjafton të bisedosh me qytetarët që mbajnë radhët e gjata dhe do bindesh se atje nuk kalon makinë pa dhënë lekë nën dorë.

Një shofer taksie u shpreh për CNA.al se ” dje kam kryer kontrollin dhe veç radhës dhashë edhe 20 mijë lekë. Ata nuk të qasin pa dhënë lekë, ndryshe do të nxjerrin ndonjë kleçke kot fare dhe do të kthejnë për nesër, pasnesër. Ndaj paguaj dhe je në rregull. Por  kjo ndodh me çdo shofer. Imagjino dhe llogarit sa para mblidhen në fund të ditës. Ata janë bërë milionerë”.

Raste të tilla shoferët dhe qytetarët i kanë denoncuar edhe në organet kompetente, por duket se lidhjet korruptive janë shtrirë dhe kanë molepsur edhe ato.

Pikat e kolaudimit të makinave në rrethe janë kthyer sot në ferr për çdo qytetar që posedon makinë, ndërsa organet kompetente si policia, gjykata dhe prokuroria janë bërë prej kohësh ortake në korrupsion me agallaret e kolaudimit. Pasojat i vuajnë vetem xhepat e qytetarëve./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Gega: E kemi “harruar” Laçin/ Sa për ato që thotë Gjici…

Publikuar

-

By

Skënder Gega përcolli optimizëm në konferencën për shtyp para ndeshjes me Flamurtarin. Trajneri i të kuqve pret reagimin e skuadrës me fitore ndaj vlonjatëve.

Si është situata pas humbjes në Laç?

Mbas një humbjeje me sa shoh është rritur interesimi e medieve. Është rrugë e gjatë, nuk e kemi të garantuar se nuk thyemi, por është diçka që ka kaluar.

Ju zhgënjeu humbja?

Kështu është futbolli. Çdo gjë ka një arsye. Rëndësi ka që ne jemi të fokusuar dhe kemi nxjerrë edhe mësimet pas humbjes.

Ç’mund të thoni tani për atë gabim të arbitrit?

Kam lexuar, jetojmë në një vend të vogël, ku ka ndikime. Nuk duhet të abuzohet me fjalën e trajnerit, nuk kam thënë vdiq futbolli. Nuk kam për të ndryshuar, në çdo lloj pozicioni që të jem. Nuk i kemi borxh njeriut, kemi zgjedhur një formë të punës që të bashkëpunojmë mes njëri-tjetrit.

Gjendja që po kalon Flamurtari ua bën më të lehtë…

Çdo ndeshje e lehtë merret vesh pas 90-minutëshit. Flamurtari është klub shumë i mirë, pavarësisht problemeve, ka cilësi. Ne jemi në gjendje optimale, përveç Hysenajt që nuk është ingranuar akoma me ekipi si prurje e re. Do të dalim të fortë.

Si është përgjigjur skuadra pas humbjes në Laç?

Përgjigja qe e mirë, pasqyra ishte diçka tjetër. Ekipi punon, jam me fat që punoj me këtë grup sepse e njohin përgjegjësinë. Jemi munduar të kritikojmë, të shikojmë ku nuk funksionoi.

Partizani kishte mundësinë të merrte arratinë…

Kur ka filluar kampionati nuk kemi qenë qenë 7 apo 8 pikë larg rivalëve. Rëndësi ka që djemtë po mundohen. Nuk ka kurrfarë presioni nga unë dhe presidenti.

A ka një vetëkënaqësi te Partizani?

Të jem i sinqertë, në Laç shkuam me shumë besim. Gjatë 90 minuta ka episode, edhe në derbi ka pasur një pjesë “jo”, megjithatë e rëndësishme është t’ia dalim. S’ka 90 minuta perfekte.

Partizani nuk i ka zhvilluar ende ndeshjet me rivalet e forta…

As Teuta dhe Kukësi nuk kanë luajtur ende kundër nesh. Edhe ata kanë ndeshje me ne, kështu që jemi gati.

Gjici ka thënë se Partizani merret vetëm me Kukësin…

Asnjëherë nuk jemi marrë me ta, asnjë futbollist. Nuk kam asnjë koment. Jam në fokus te Partizani, kjo është familja ime.

Ibrahimi dhe Idrizi në krahun e djathtë, mund të funksionojë?

Ishte një zgjidhje, sepse nuk donim që Atanda të dilte përpara. Ndonjëherë do të fillohet me Idrizin ose me Ibrahimin. Jo çdo ndryshim që bëjmë i merr frytet menjëherë. Ka qëlluar që ndërrimet kanë pasur efekt, ose jo. Rëndësi ka që të bëjmë progres, jo regres.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kriza politike/ Delegacioni PE “zbarkon” në Tiranë

Publikuar

-

By

Të mërkurën në Tiranë do të mbërrijë një delegacion i Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian. Një tur në Tiranë dhe më tej në Shkup, në një axhendë të paracaktuar prej muajit nëntor. Por ky delegacion tashmë e gjen Tiranën zyrtare në një situatë të trazuar politike, ku diskutimet nuk do të përjashtojnë krizën politike dhe ndikimin në procesin integrues të Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Delegacioni përbëhet nga deputetë të grupimeve të ndryshme politike të Parlamentit Europian, të cilit do të takojnë kryeministrin Edi Rama, ministrin e Jashtëm në detyrë Gent Cakaj, si dhe liderët e opozitës, kryedemokratin Lulzim Basha, dhe kryetaren e LSI-së Monika Kryemadhi.-shkruan Shqiptarja.com.

Gjithashtu, delegacioni do të takohet me kreun e Kuvendit, Gramoz Ruçi, si dhe  dy përfaqësues të shoqërisë civile.

Opozita shqiptare ka shkuar drejt venidmin për djegien e mandateve, ndërsa nga ndërkombëtarët janë bërë thirrje të shumta dhe të ashpra për tërheqje, si vendim ekstrem që cënon jo vetmë demokracinë e vendit por mbi të gjitha procesin e integrimit evropian.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Klodiana Lala “zë ngushtë” kreun e KLP-së

Publikuar

-

By

Gazetarja Klodiana Lala, ne deklarate per mediat

Grupet parlamentare të opozitës, depozituan në datë 29 janar një kallëzim penal për Kryeprokuroren e Përkohshme Arta Marku dhe i kërkuan KLP-së shkarkimin e saj, për shkelje ligjore sipas tyre në zgjedhjen e Bujar Sheshit anëtar të KLP-së, i cili ka rezultuar se ka qenë bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit.

Por, sot Këshilli i Lartë i Prokurorisë duke ju përgjigjigjur këskesës së partive opozitare PD-LSI, u deklarua se ky vendim nuk është në kompetencat e tij.

Ndërkohë, në një pronocim për mediat pas përfundimit të mbledhjes, kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi është “zënë ngushtë” nga gazetarja Klodiana Lala, e cila e pyeti disa herë se nëse jo KLP-ja, kush është institucioni kompetent për shkarkimin e Kryeprokurores së Përkohme.

Por, Ibrahimi është justifikuar duke thënë se shkresa do të publikohet nesër. Edhe pas insistimit disa herë nga gazetarja, sërish Ibrahimi nuk ka kthyer përgjigje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:35 - 21 Shkurt, 2019

Arrestohet ish Kryetari i  Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Policia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë,...

Aktualitet18:46 - 19 Shkurt, 2019

Senatori Sanders provon sërish/ Njofton kandidaturën për presidencialet

Listës së demokratëve që duan të përballen me Presidentin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, iu shtua të...

Aktualitet09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin...

haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen haradinaj nuk terhiqet nga vendimi per taksen
Aktualitet16:05 - 18 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Nuk tërhiqet Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjatë një vizite në kompleksin memorial në Gllogjan ndër të tjera ka folur edhe rreth...

Aktualitet09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti...

Aktualitet21:55 - 17 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Thaçit/ Herët a vonë gjenocidi i Serbisë do të ndëshkohet

Presidenti i Kosovës gjatë deklaratës së tij për 11-vjetorin e pavarsisë së Kosovës ndër të tjera u shpreh se marrëveshja...

Aktualitet18:28 - 17 Shkurt, 2019

Kosovë-Serbi/ Kryeministri maqedonas, deklaratë të fortë për ndryshimin e kufjve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga qyteti gjerman i Mynihu, ku mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare për Çështje...

Aktualitet13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është...

Aktualitet12:14 - 17 Shkurt, 2019

Seanca e pavarësisë së Kosovës/ Veseli: Kosova duhet të dëgjojë Amerikën

Sot, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë Kuvendi i Kosovës  ka zhvilluar seancë solemne, në të cilën merrte pjesë...

sekretari i shtetit amerikan mike pompeu sekretari i shtetit amerikan mike pompeu
Aktualitet11:29 - 17 Shkurt, 2019

Pompeo uron Kosovën/ I përmend reciprocitetin me Serbinë

Sot Kosova mbush 11 vjeç si shtet i pavarur dhe siç është bërë tanimë traditë ka marë urime zyrtare nga...

Aktualitet10:56 - 17 Shkurt, 2019

Aksidenti në Maqedoni/ Zbardhet identiteti i viktimës nga Kukësi

Nata e 13 shkurtit tashmë është shënuar si një natë e zezë për shqipëtarët e Maqedonisë. Si pasojë e një...

haradinaj, kryeminister i kosoves haradinaj, kryeminister i kosoves
Aktualitet10:36 - 17 Shkurt, 2019

11-vjetori i Pavarësisë/ Haradinaj: Pavarësia jeton me ne

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen solemne, me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së vendit,  të drejtuar nga Kryeministri...

Aktualitet21:27 - 16 Shkurt, 2019

Policia shmang sulmet terroriste

Disa zona të Maqedonisë së Veriut kanë shpëtuat nga sulme terroriste të planifikuara nga mbështetës së organizatës famëkeqe ISIS. Lajmi...

hashim thaci dhe aleksander vucic hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet21:00 - 16 Shkurt, 2019

Debati për marrëveshjen finale/ Thaçi dhe Vuçiç përballen në Mynih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë përballur ballazi në qytetin gjerman të Mynihut, në...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet19:08 - 15 Shkurt, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump bën thirrje për njohje të ndërsjellë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje presidentëve të Kosovës dhe Serbisë që të punojnë për...

Aktualitet09:57 - 15 Shkurt, 2019

Ulen tensionet me Italinë/ Franca kthen ambasadorin

Këtë të premte pritet që ambasadori i Francës në Itali, Christian Masset të kthehet në Romë. Ministri i jashtëm francez...

dorina bejko, spak dorina bejko, spak
Aktualitet15:37 - 13 Shkurt, 2019

Ngritja e SPAK/ Regjistrohet një tjetër kandidat

Një tjetër prokuror ka aplikuar ditën e sotme për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme të Antikorrupsionit. Mësohet se...

tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni tabela ne gjuhen shqipe ne maqedoni
Aktualitet14:24 - 13 Shkurt, 2019

Ndryshimet në Maqedoni/ Tabelat rrugore, edhe në shqip

Ndryshimi i emrit të Republikës së Maqedonisë Veriore, siç edhe pritej ka filluar të japë efektet e para në këtë...

emri i ri i Maqedonise emri i ri i Maqedonise
Aktualitet08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së...

Aktualitet08:37 - 13 Shkurt, 2019

Ligji për Gjuhën Shqipë në Maqedoni/ Qeveria miraton grupin e punës

Qeveria në Maqedoni ka miratuar formimin e grupit të punës ndërministror për zbatimin e Ligjit për gjuhët. Mediat bëjnë të...

Aktualitet21:39 - 12 Shkurt, 2019

Haradinaj: Marrëdhëniet me SHBA-të të pacenueshme, tarifat nuk i heqim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili e kishte pranuar letrën më herët gjatë ditës nga ambasadori amerkan Philip Kosnett,...

Aktualitet21:30 - 12 Shkurt, 2019

SHBA ultimatum Kosovës/ Gati të ndihmojmë një marrëveshje me Serbinë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u dorëzoi të martën udhëheqësve të Kosovës një letër të nënshkruar nga tre zyrtarë...

Aktualitet10:27 - 12 Shkurt, 2019

Tiranë ndërpritet energjia elektrike/ Ja cilat zona mbeten në terr

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije ditën e sotme se në disa zona të Tiranës do të...

ne pranga cifti shqiptar ne pranga cifti shqiptar
Aktualitet15:50 - 11 Shkurt, 2019

Trafikonin  drogë/ Në pranga një çift

Policia italiane ka vënë në pranga një çift shqiptar në zonën e Padernos në Itali. Sipas autoriteteve italiane çifti shqiptar...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:26 - 11 Shkurt, 2019

Vuçiç kërkesë Kosovës/ Të punojmë së bashku

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar sërish heqjen e taksës 100% nga shteti i Kosovës. Në një komunikim me...

Aktualitet20:21 - 10 Shkurt, 2019

Taksa ndaj Serbisë/ Gjenerali amerikan anullon vizitën në Kosovë

Këshilltari i Presidentit Thaçi, Ardian Arifaj, ka konfirmuar se komandanti i Gardës Kombëtare të Iowas, gjeneral-majori Timothy Orr e ka...

Aktualitet20:10 - 10 Shkurt, 2019

“Jelekverdhët” përmbytin bulevardin “Champs Elysees”

Nё Francё sёrish lёvizja “jelekverdhёt” organizoi protesta nё rrugё pёr tё 13 herё. Disa mijёra vetё marshuan nё Paris nga...

Aktualitet19:55 - 10 Shkurt, 2019

Shkundet koalicioni qeverisës/ Qindra mijёra protestues nё Romё

Jo vetëm Serbia por edhe kryeqyteti italan, Roma, është pëtfshirë nga protesta masive ku janë pjesëmarrë qindra mijëra vetë. Sikurse...

Trending

Read previous post:
Skandali/Deputeti shqiptar pranon abuzimin me një të mitur

Pas raportimit nga prindërit e të miturës 17-vjeçare, deputeti i "Kuvendit të Kosovës", Numan Baliq, është dorëzuar në polici duke...

Close