Connect with Us

Zbulohet nga astronomët “Monster Galaxy”, 12 miliardë vite dritë larg nesh!

Kuriozitete

Zbulohet nga astronomët “Monster Galaxy”, 12 miliardë vite dritë larg nesh!

Publikuar

-

Nje ekip astronomësh kanë arritur të kapin imazhe të jashtëzakonshme të një galaksie të largët duke na dhënë prova dhe një herë se sa të vegjël jemi në skemën e madhe të universit.

“Galaksia përbindësh” është rreth 12 miliardë vite dritë larg nga Toka dhe në të yjet lindin rreth 1000 herë më shpejt se në galaksinë tonë të “Rrugës së Qumështit”. Emri i është vënë “COSMOS-AzTEC-1” dhe shkencëtarët përdorën observatorin “Alma” që ndodhet në Kili për të kapur pamjet që na serviren, me një rezolucion dhe saktësi 10 herë më të madhe se ajo që na kanë servirur pamjet e mëparshme. Besohet se ajo është formuar 1 bilion vjet pas “Big Bang” që i dha jetë galaksisë sonë, pra është më e re në moshë se sistemi hapësinor ku ne bëjmë pjesë.

Ajo që ka habitur shkencëtarët e fushës është fakti se kjo galaksi ka tre “kore” të trasha spirale, me pamjen e njejtë si një grumbullim resh, dy prej të cilave ndodhen në skajet e galaksisë, mijëra vite dritë larg nga korja e cila ndodhet në qendër të saj. E ndërkohë që “Rruga e Qumështit” ka vetëm një të tillë, në qendër, e cila ndihmon të ruajë balancën e presioneve që vijnë nga jashtë, sistemi i ri i zbuluar duket se është shumë i paqëndrueshëm për shkak të koreve anësore të cilat forcat e jashtme i bën të jenë të papërballueshme. Kjo është arsyeja pse yjet formohen kaq shpejt në “Monster Galaxy” por gjithashtu ky është shkaku që pritet ta shpërthejë atë brenda 100 milionë viteve. Madje astronomët akoma nuk e kuptojnë dot se si ka arritur të rezistojë kaq gjatë dhe të marrë përmasat që ka.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Zbulohen diamantet e rrallë ngjyrë blu në Afrikën e Jugut

Publikuar

-

Nga

Një prodhues diamanti i Afrikës së Jugut të Mërkurën njoftoi se kishte gjetur pesë gurë blu, të konsideruar si ndër më të rrallët dhe më të vlefshmit në botë, në minierën e tij kryesore. Petra Diamonds Limited tha se gurët e çmuar Type IIb u zbuluan në hapësirën e prodhimit të një jave në minierën e saj Cullinan, rreth 40 kilometra në lindje të kryeqytetit administrativ të Afrikës së Jugut Pretoria.

Të pesë gurët janë individualë – në krahasim me faktin se ishin fillimisht pjesë e një diamanti më të madh dhe madhësitë e tyre variojnë nga 9,61 deri në 25,75 karat. “Diamantet blu janë aq të rrallë sa nuk ka statistika zyrtare mbi rimëkëmbjen e tyre”, tha Petra në një deklaratë, duke theksuar se ishte “e pazakontë” të gjesh “pesë gurë me cilësi të lartë në të njëjtën kohë”.Miniera Cullinan është një nga burimet më të rëndësishme në botë të diamanteve blu, sipas kompanisë.Zbulimi i fundit i rëndësishëm ishte një gur i çmuar blu 20.08 karat i gjetur në vend në shtator 2019, i cili u shit për 14.9 milion dollarë tek një blerës anonim. Petra tha se ishte “duke mbajtur një qasje fleksibël ndaj shitjeve” për gjetjen e saj të fundit dhe “ende vlerësonte rrugën optimale për tregun e gurëve”. Grupi, i cili ka tre miniera në Afrikën e Jugut dhe një në Tanzani, po luftonte me borxhin dhe rënien e çmimeve të diamantit edhe para se koronavirusi të mbyllte tregtinë globale të perimeve. Ai paralajmëroi që pesë gurët e çmuar blu, ndërsa një “zhvillim pozitiv”, nuk “do të kishin një ndikim material në … zgjidhjen afatgjatë të kërkuar për të përmirësuar strukturën e kapitalit të grupit”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gjurmët e lashta zbulojnë se si njerëzit kanë migruar 120 mijë vjet më parë

Publikuar

-

Nga

Arkeologët kanë zbuluar gjurmët më të hershme njerëzore të gjetura ndonjëherë në gadishullin Arabik.  Besohet se janë rreth 120,000 vjet të lashtw dhe shtrihen në vendin e një liqeni antik në shkretëtirën e sotme Nefud.  Ky rajon ishte vendimtar në migrimin e njerëzve nga Afrika dhe në pjesën tjetër të botës, duke shërbyer si portë hyrëse midis Afrikës dhe Euroazisë.

Mendohet se njerëzit u shfaqën në Afrikë rreth 300,000 vjet më parë dhe nuk arritën në Levant për më shumë se 150,000 vjet.Ekspertët më parë besuan se njerëzit e bënë këtë udhëtim përgjatë rrugëve bregdetare, por studiuesit që qëndrojnë pas gjetjes së fundit besojnë se kjo nuk mund të jetë domosdoshmërisht e vërtetë.

Ata teorizojnë se në vend që të ndjekin oqeanin, njerëzit mund të kenë marrë rrugë të brendshme dhe të kenë ndjekur liqene dhe lumenj.  Krahas shenjave njerëzore gjenden 233 fosile dhe 369 gjurmë të kafshëve, përfshirë 44 elefantë dhe 107 gjurmë këmbësh deveje, që tregon se liqeni ishte një vrimë ujitje e famshme. “Prania e kafshëve të mëdha si elefantët dhe hipopotamët, së bashku me kullotat e hapura dhe burimet e mëdha ujore, mund ta ketë bërë Arabinë Veriore një vend veçanërisht tërheqës për njerëzit që lëvizin midis Afrikës dhe Euroazisë”, thotë autori i vjetër i studimit Michael Petraglia i Max Planck Instituti

Sot, Gadishulli Arabik karakterizohet nga shkretëtira të gjera dhe të thata që do të kishin qenë jo-mikpritëse për njerëzit e hershëm dhe kafshët që ata gjuanin.Por hulumtimet gjatë dekadës së fundit kanë treguar që kjo nuk ishte gjithmonë rasti dhe do të kishte qenë e harlisur dhe e lagësht në një periudhë të njohur si ndër-akullnajat e fundit. Profesori Ian Candy nga Royal Holloway, bashkëautor i studimit, thotë se kjo periudhë kohe është ‘një moment i rëndësishëm në parahistorinë njerëzore’.‘Ndryshimet mjedisore gjatë interglacialit të fundit do të kishin lejuar njerëzit dhe kafshët të shpërndahen nëpër rajone të shkreta, përndryshe veprojnë si pengesa kryesore gjatë periudhave më pak të lagështa, siç është sot,’ shton ai.

“Këto zbulime sugjerojnë lëvizjet njerëzore përtej Afrikës gjatë ndër-akullnajave të fundit të shtrirë në Arabinë Veriore, duke nënvizuar rëndësinë e këtij rajoni për studimin e parahistorisë njerëzore.”Gjurmët e këmbëve u zbuluan në vitin 2017 kur erozioni largoi sedimentin që ulej në majë të gjurmëve të pavdekshme, duke i ekspozuar ato për t’u parë.

‘Gjurmët e këmbëve janë një formë unike e provave fosile në atë që ato ofrojnë fotografi në kohë, zakonisht përfaqësojnë disa orë ose ditë, një rezolutë që ne nuk priremi ta marrim nga të dhënat e tjera,’ autori i parë i gazetës Mathew Stewart, i Institutit Max Planck Ekologjia Kimike, Gjermani, tha për AFP.

Printimet datuan duke përdorur një teknikë të quajtur lumineshencë e stimuluar optike – drita e shpërthimit në kokrrat e rërës dhe matja e sasisë së energjisë që ato lëshojnë.  Kokrrat e rërës që janë zbuluar pas një kohe të gjatë të mbrojtur nga rrezet e diellit veprojnë si një ‘orë natyrore’, thonë studiuesit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Videoja që po bën xhiron në rrjet/ Vajza bën twerk mbi arkivolin e të dashurit

Publikuar

-

Nga

Videoja që po bën xhiron në rrjet/ Vajza bën twerk mbi arkivolin e të dashurit

Kjo është video më e pazakontë që mund të keni parë ndonjëherë. Një vajzë që ka humbur të dashurin e saj ka vendosur t’i japë lamtumirën në këtë mënyrë.

Ajo shfaqet duke bërë twerk mbi arkivol dhe duke i dhuruar puthjen e fundit. Videoja është bërë menjëherë virale dhe është parë nga më shumë se 10 milionë njerëz.Festa e pazakontë e varrimit është mbajtur në qytetin Manta, në provincën Manabí, Ekuador, gjatë varrosjes së një tregtari të quajtur Marlon Mero Quijije, 35-vjeçar, shkruan Dailymail.

Sipas gazetës ekuadoriane ‘El Universo’, ai u vra me disa të shtëna në një zonë të njohur nga vendasit si ‘Siete puñaladas’./ CNA.al


LEXO TE PLOTE