Connect with Us

Nga Elvi FUNDO/ Pse të gjithë duhet të mbështesim Lulzim Bashën?!

Aktualitet

Nga Elvi FUNDO/ Pse të gjithë duhet të mbështesim Lulzim Bashën?!

Publikuar

-

Lulzim Basha prej pesë vitesh është në drejtimin e Partisë Demokratike. Ka një bilanc negativ, jo për shkak të mënyrës sesi është zgjedhur, por për faktin se në zgjedhje mori 230 mijë vota më pak dhe PD-ja duket e rrudhur dhe e përçarë.

Përtej çdo kontestimi, qejfmbetje apo inati, sot më shumë se kurrë të gjithë duhet të jenë me Lulzim Bashën. Çdo gabim që ai ka bërë, çdo faj dhe çdo përgjegjësi, kritikët apo dashakeqët duhet t’ja falin.

Këtu përfshihen të gjithë ata që mbushen xhepat në pushtetin e PD-së apo bënë skandale dje, ata që rrinë e ruajnë e presin të vijë pushteti e të mbushin xhepat nesër, ata që kanë ikur nga mungesa e demokracisë në PD, ata që i kanë larguar, ata që sulmojnë Bashën me të drejtë, por edhe ata që e teprojnë, të gjithë pa përjashtim, duhet të jenë me Lulzim Bashën.

Shqipëria ka ndezur sirenat e alarmit dhe ka nevojë për opozitë dhe në rast se të gjithë mbështesin Lulzim Bashën, për pak kohë mund të kemi opozitën që na duhet. Atë të aksionit, të alternativës dhe jo të pazareve me qeverinë.

Jozefina, Astriti, Ridvani e shumë e shumë senatorë të PD-së sot më shumë se kurrë duhet të jenë me Lulzimin, ashtu sikundër ata që e sulmojnë në media apo rrjetet sociale, si Edith Harxhi, Edvin Kulluri, Fabian Topollaj e shumë e shumë të tjerë, sot duhet të jenë me Lulzim Bashën.

Edhe Bardhi, Ennoja, Grida, Salianji e gjithë të tjerët që i fërkohen për ndonjë interes, por që e “shqyejnë” me sharje e fyerje tavolinave, duhet të shkojnë ta “puthin” në ballë Lulin.

Ka ardhur momenti për të pasur opozitën e vërtetë dhe këtë mundësi po na e jep vetëm Basha. Ata që mendojnë se Luli nuk po na jep mundësinë e një opozite të vërtetë, ose janë infantile në politikë ose xheloz të tepruar ndaj kryetarit të PD-së.

Lulzim Basha mund t’ju japë Shqiptarëve opozitën që duan, sepse siç e ka nisur po gropos veten dhe sa më shoejt ta bëjë, aq më shpejt do të kemi opozitën e vërtetë. Luli është buzë greminës, të gjithë duhet ta shtrëngojnë, ta mbajnë fort, të mos e lënë të bjerë kaq shpejt. Duhet edhe pak kohë që të bjerë e të shporret një herë e mirë për të shpëtuar PD-ja dhe opozita.

LEXO EDHE:  Makthet e Lulit me Majlinda Bregun

Vetëm Luli mund të jetë shkatërrimtari dhe njeriu që çon në fund Lulzim Bashën. Njeriu që kërkon Vettingun në politikë, por vetëm për shokët banditë, jo për pasuritë, është përfshirë në krimin e organizuar ndërkombëtar. Një investigim i plotë i CNA.al, nxori se kreu i PD-së ka ndezur skandale deri tek FBI. Fotoja e tij me presidentin Trump, mos sqarimi dhe mos zbardhja e burimit të gati 800 mijë dollarëve, plasi një skandal në SHBA që zëri i erdhi në Tiranë, për të cilin  prokuroria ka hapur hetime, por që në fakt nuk po ndodh asgjë.

Larg nga Shqipëria, dy ditë më parë FBI-ja arrestoi një biznesmen turko-armen Lev Aslan, bashkëpunim në biznes me turkun Ekim Alptekin, i cili është njeriu i thirrur nga FBI-ja, i hetuar që nga cështja “Flynn” deri tek pastrimi i parave.

Alptekin është miku i Lulzim Bashës, ky i fundit i ka vënë kurorën e dasmës. Alptekin është kumbar në familjen e Lulzim Bashës.

Skandali pas hetimeve të FBI-së pritet të zgjasë, gjurmët mund të çojnë te Alptekin dhe ndryshe nga prokuroria shqiptare, FBI mund të kërkojë kokën e kryetarit të PD-së, çka do të thotë se Lulzim Basha është i vdekur politikisht, jo vetëm për shqiptarët, por edhe për SHBA.

E në finale kjo do të thotë se Lulzim Basha me lidhjet dhe veprimet e tij ka vrarë veten politikisht, është “një i vdekur i pakallur” thotë populli, ndaj për ta shpëtuar, sot të gjithë duhet ta mbështesin që ta mbulojnë sa më shpejt, duhet t’i japim kurajo që të vazhdojë budallallëqet e tij, gafat dhe skandalet, të cilat po e shpartallojnë politikisht, jo thjeshtë dhe vetëm në marrëdhënie me kundërshtarin politik Edi Rama, por në marrëdhënie me SHBA-të dhe partnerët e tjerë ndërkombëtarë.

Luli e ka “vrarë” Bashën. Një investigim i plotë dje zbardhi lidhjet e tij me krimin e organizuar ndërkombëtar. Tani s’ka ngel gjë tjetër, thjeshtë dhe vetëm t’i bëhet Vettingu, por edhe ai për pasurinë. Luli e ka “vrarë” Bashën, askush nuk e ringjall dot./ CNA.al

Arrestohet në SHBA biznesmeni turk afër Lulzim Bashës

Ekskluzive-Krimi i organizuar ndërkombëtar dhe lidhjet e Bashës/ FBI i arreston miqtë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Fatmir Xhafaj kërcënon opozitën

LEXO EDHE:  Tarifat e reja të importeve/ Kina kërcënon Shtetet  Bashkuara të Amerikës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Dështon vendimi për mosbindjen civile/ Bojkotimi i Kuvendit, mbledh Opozitën

LEXO EDHE:  Dështon vendimi për mosbindjen civile/ Bojkotimi i Kuvendit, mbledh Opozitën

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: