Connect with Us

U bëri thirrje për pjesmarrje në konkurs/ Qytetarët-Ramës: Tradhëtar kombi

Aktualitet

U bëri thirrje për pjesmarrje në konkurs/ Qytetarët-Ramës: Tradhëtar kombi

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një ftesë adresuar qytetarëve ku kërkon të bëhen pjesë e me artin në konkursin Mbarëkombëtar të Krijimtarisë Muzikore në gjinitë Opera, Balet dhe Muzikal.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se pa imponuar aakënd, viti i Skëndërbeut është një krijimatri kombëtare artistike.

Por sikurse në çdo postim të tij, për shkak të pakënaqësive që njerëzit kanë nga qeverisja e tij nuk kanë munguar komentet negative.

Dikush i ka kujtuar Ramës se ai dhe Thaçi nuk janë gjë tjetër veçse tradhëtarë të kombit, të cilët janë bashkuar me Vuçiç për të coptuar Kosovën.

“Si u be qe nuk dole ta prisje mikun tend te dashur Presidentin e Serbise Vucic dhe ti deshiroje mirseardhje ne veriun e Kosoves te cilin ti dhe Thaçi jeni dakorduar qe te ja dhuroni mikut tuaj Vucic .Populli i Kosoves nuk do lejojne te jetesohet kjo pabesi dhe tradheti kombetare”.

LEXO EDHE:  “Rama e nget makinën pa duar, ka marrë timonin”/ Arian Çani: Ky vit do të jetë vit i mbushur me para

Një tjetër komentues shkruan: “Nuk jemi kundra kesaj shum bukur ,Por hapjen e nje porti t maqedonis ne Durres nuk ke fol fare ,Pse dreqin ndodh kjo fitimet i marin ata ,Pse e fsheh kete lajm?”

Vizitat e Ramës për të takur disa njerëz të njohur jnë bërë tashmë kryefjalë në media, por shumë qytetarëe ironizojnë Ramën për këtë fakt.

“Mirmengjesi z.kryeminister. Pse nuk beni ndo nje vizit kto dite ne Londer dhe ne Barcelon te kishit ber dhe ndo nje foto artistike me Harry Kane dhe Lionel Messi. Do ju a dinim shum per nder”./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Takimi i Guvernatorit Sejko me shefen e FMN-së: Lehtësimi i masave të distancimit ka krijuar premisa që efekti i pandemisë të reduktohet

Publikuar

-

Nga

Guvernatori Gent Sejko takim me shefen e FMN-së: Lehtësimi i masave të distancimit ka krijuar premisa që efekti i pandemisë të reduktohet

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka zhvilluar një mbledhje online me misionin e FMN-së ku ka skanuar ekonominë shqiptare gjatë pandemisë.

Në fokus të kwsaj mbledhje ishte ecurinë e ekonomisë shqiptare, zhvillimet në sistemin financiar, ndikimin e pandemisë në ecurinë ekonomike dhe pritjet për rimëkëmbjen ekonomike gjatë periudhës së ardhshme.

Gjatë takimit, Guvernatori Sejko u shpreh se ekonomia shqiptare ka qenë nën efektin e fortë të pandemisë gjatë gjysmës së parë të vitit, e cila ka dhënë ndikimin e saj në konsum, në investime, në punësim dhe në borxhin publik. Megjithatë, pandemia e gjeti sektorin financiar dhe atë bankar të mirëkapitalizuar e likuid, dhe këto parametra kanë vijuar të ruhen të shëndetshëm.

Më tej, Guvernatori shtoi se relaksimi i masave të distancimit social gjatë fundit të tremujorit të dytë, si dhe stabiliteti monetar dhe financiar i vendit, kanë krijuar premisa që efekti i pandemisë në ekonomi të vijë progresivisht drejt reduktimit, duke u shoqëruar me një rimëkëmbje graduale të aktivitetit ekonomik në periudhën në vijim.Në përgjigje të kësaj krize, Guvernatori Sejko theksoi se Banka e Shqipërisë ka rritur stimulin monetar, nëpërmjet uljes së normës bazë të interesit dhe rritjes së injektimeve të likuiditetit, duke synuar uljen e kostove të financimit dhe rritjen e masës monetare në ekonomi. Po ashtu, në bashkëpunim me industrinë bankare, Banka e Shqipërisë ka ndërmarrë ndryshime të kuadrit rregullator, të cilat kanë lehtësuar shtyrjen e përkohshme të pagesës së kësteve dhe ristrukturimin e kredive bankare për klientët në vështirësi.

LEXO EDHE:  Ja thirrja që ish-ministri Dritan Demiraj i adreson Policisë së Shtetit

LEXO EDHE:  “Thërrisni mendjes”/ Sherefedin Shehu apel Ramës dhe Bashës

FMN nga ana tjetër nëpërmjet shefes së saj në Shqipëri, Yan Sun  ofroi mbështetje që në 2022 inflacioni në Shqipëri të kthehet në objektiv.

Dy përfaqësuesit e institucioneve ranë dakord se stimuli i koordinuar fiskal, monetar dhe financiar, ka qenë dhe mbetet një element vendimtar në zbutjen e pasojave negative të krizës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Banesa e shkatërruar nga tërmeti/ Kryefamiljari: Duam ndihmë, tavani ka rënë komplet

Publikuar

-

Nga

Banesa e shkaterruar  nga tërmeti/ Kryefamiljari: Duam ndihmë, tavani ka rënë komplet

Tërmeti i 26 nëntorit dëmtoi shumë familje në Shijak. Një prej tyre ishte dhe banesa e Sali Kokomanit në fshatin Gjepal në Shijak.

Shefi i kabinietit të kryetarit të Partisë Demokratike, Dorian Teliti, kanë shkuar në banesën e tij dhe tregon se komisioni as nuk e ka vlerësuar shtëpinë e tij edhe pse dëmtimet shihen me sy. Sipas tij në të njëjtën mënyrë janë trajtuar edhe shumë familje të tjera në këtë njësi administrative.

Sali Kokomani: Quhem Sali Isa Kokomani, banues në Hardhishtë, njësia administrative Gjepal. Marr shkas që e bëj këtë denoncim për dëmtimet e tërmetit se në kohën kur ra tërmeti erdhën disa komisione. Edhe vetëm erdhën atë ditë edhe thanë ka më keq se kjo. Por fakti që është, shikoje. Të paktën të kishin dhënë një 2 milionë lekë ose 5 milionë lekë për të bërë riparime, nuk themi që ta shembin.

LEXO EDHE:  Rama-Basha bashkë në shtator?!/Anëtari i PD jep alarmin: Do asgjësohemi!

LEXO EDHE:  “Asnjë shans nuk ka të pengojë rrotacionin!”/ Paloka i lë vetëm dy zgjedhje Ramës

Dorian Teliti: Pra kanë ardhur nga bashkia, kanë bërë verifikime?

Sali Kokomani: Po, erdhën.Dorian Teliti: Edhe çfarë thonë, s’ka asnjë dëm?

Sali Kokomani: S’ka thonë. Kjo është… mund të jenë të tjerat edhe më keq. Edhe dhoma tjerër atje matanë ka rënë tavani komplet, që është prish.

Dorian Teliti: Pra bashkia ka ndërhyrë tek ato shtëpi që kanë më pak dëme se këto?

Sali Kokomani: Po siç po i shohim ashtu janë duke vepruar. Këtu s’ka absolutisht asnjë lloj ndihme. Nuk kërkoj që të vijnë ta shembin, hajde shikoje. A dy milionë lekë i takon, a tre milionë, që ta riparoj në qoftë se është për t’u riparu. Në qoftë se është për t’u shemb, ta shembin. Se nuk jam vetëm unë, se mund të jenë edhe shumë të tjerë që se kanë marrë vlerësimin.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjyqtarja Margjeka kërkon leje për të takuar vajzën/ Ja përgjigjja e SPAK

Publikuar

-

Nga

 Gjyqtarja Margjeka kërkon leje për të takuar vajzën/ Ja përgjigjja e SPAK

Pak ditë më parë u dha vendimi për gjyqtaren Mimoza Margjeka, e cila ndodhet nën masën e sigurisë “arrest shtëpie”. Kjo pasi doli në pah një skemë korrupsioni, në të cilën gjyqtarja ishte pjesë.

Gjyqtarja i ka kërkuar leje  SPAK-ut për të vizituar vajzën e saj.

“Vajza ka pasur gjendje hemoragjie. Mjeku ka rekomanduar vizitë të vajzës te specialisti. E pamundur të asistoj vizitat e mjekimit të vajzës. Nuk kam njerëz të tjerë të afërm të më ndihmojnë”, mësohet të ketë kërkuar ndër të tjera gjyqtarja Margjeka nga SPAK.

LEXO EDHE:  Rama flet për reagimin e ndërkombëtarëve/Duan të na ndajnë nga Europa dhe Amerika

LEXO EDHE:  Shpallja e kërkesës jo legjitime për shtyrje afatesh/Reagon ashpër Edi Rama

Nga ana tjetër Prokuroria e Posaçme ka vendosur të mos e miratojë lejen e gjyqtares. Kujtojmë se pjesë e kësaj skeme korruptive ishte edhe bashkëshorti i gjyqtares, Arben Cara, i cili është lënë në “arrest me burg”./CNA.al 

 

 

LEXO TE PLOTE