Connect with Us

Foto-Rrjetet sociale tallen me Ramën dhe Bashën/ Për çfarë e përgëzon Enver Hoxha kryeministrin?

Aktualitet

Foto-Rrjetet sociale tallen me Ramën dhe Bashën/ Për çfarë e përgëzon Enver Hoxha kryeministrin?

Publikuar

-

Shtatori duket se ka filluar të “zgjojë”politikën shqiptare nga pushimet e verës dhe ti vërë në aksion.

Partia Socialiste dje ka mbajtur asamblenë kombëtare, duke ndezur kështu edhe motorët për zgjedhjet. Por, një ndër vendimet që bëri shumë bujë ishte shkarkimi live nga Rama i deputetit socialist të zonës së Kurbinit, Gjetan Gjetani, sepse denoncoi ngjarjet kriminale në zonën e tij dhe kritikoi ministrin Xhafaj.

Por, ky vendim i Ramës nuk ju ka shpëtuar faqeve të humorit, të cilat ironizojnë politikën në rrjetet sociale.  Nëpërmjet memove në rrjetet sociale, faqet e humorit heqin edhe një paralele mes kryeministrit dhe ish-diktatorit Enver Hoxha.

LEXO EDHE:  Akuza e Bashës, shpërthen Vasili/ PD legjitimoi rritjen e çmimit të ujit

Gjithashtu edhe figura të tjera të PS janë ironizuar nga rrjetet e humorit.

 

Memeve pikante ku ironizohen liderët kryesorë të politikës shqiptare, nuk mund t’ju shpëtonte as kreu i PD, Lulzim Basha.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Droguan e abuzuan me 17 vjeçaren nga Fushë Kruja/ Dorëzohet një nga 7 të akuzuarit

Publikuar

-

Nga

Droguan e abuzuan me 17 vjeçaren nga Fushë Kruja/ Dorëzohet një nga 7 të akuzuarit

Dorëzohet në polici njëri nga 7 personat e akuzuar për abuzimin seksual të një 17-vjeçare nga Fushë-Kruja.

Mësohet se ai është Ameld Merlika ndërsa është vetëdorëzuar në policinë e Sarandës.

Lajm në përditësim…

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta takim me kreun e ri të KLSH-së/ Rrisni pavarësinë e institucionit, mos u ndikoni politikisht!

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës Ilir Meta, priti sot në një takim Kryetarin e sapozgjedhur të Kontrollit të Lartë të Shtetit, zotin Arben Shehu me rastin e fillimit të ushtrimit të detyrës prej tij.

Presidenti Meta, duke i uruar suksese në detyrën e tij, i kërkoi zotit Shehu, që veprimtaria e Kontrollit të Lartë të Shtetit të funksionojë në mënyrë të pavarur dhe të pandikuar politikisht.

“Kontrolli i Lartë i Shtetit është institucioni më i lartë kushtetues i kontrollit ekonomik dhe financiar dhe veprimtaria e këtij institucioni duhet të shërbejë veç të tjerave edhe në rritjen e përgjegjshmërisë së çdo institucioni publik në menaxhimin e pasurisë publike, pa asnjë dallim, duke nisur nga Institucioni i Presidentit të Republikës”, – theksoi Kreu i Shtetit.

LEXO EDHE:  Basha zgjedh përfaqësuesin e “Viktoria Invest” në Këshillin Kombëtar të PD-së

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Brendshëm sulmon Ramën

Presidenti Meta theksoi se Kontrolli i Lartë i Shtetit duhet t`i nënshtrohet vetëm Kushtetutës dhe ligjeve në fuqi.
Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Arben Shehu, e garantoi Presidentin e Republikës për ushtrimin me transparencë të funksioneve kushtetuese të institucionit për të cilin është votëbesuar ta drejtojë, në mënyrë profesionale dhe të depolitizuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Luli Basha është thjeshtë: I PAVOTUESHËM

Publikuar

-

Nga

Luli Basha është thjeshtë: I PAVOTUESHËM

Në 2005 shumë muaj përpara ditës së zgjedhjeve, ndihej, pritej, parashikohej.

Zgjedhjet po shkonin drejt PD-së!

Sinjalet për dryshimin e pushtetit ishin të qarta. Biznesmenët kishin intensifikuar mesazhet me opozitarët që po shkonin drejt pushtetit. Njerëzit shpreheshin të sigurtë që pushteti i PS-së ishte drejt fundit.

Debatet mediatike fitoheshin shpesh e me shpesh nga të djathtët.

’97-a ishte harruar!

E bashkë me te edhe gjithë akuzat për drejtuesin e opozitës. Fitorja dukej qartë në horizont.

Berisha kishte pasur uljet e ngritjet e veta, por në tetë vite opzitë gjithkush ishte i qartë: Berisha dikur do rikthehej në pushtet.

Dhe ai moment kishte ardhur.

PD e përpara vitit 2005, diti të mbledhë personalitete konkuruese me PS-në qe ishte në pushtet.

Ndaj fitoi!

Po sot?

Sot pas çdo dite që kalon, shtohet nga një ngjarje herë për të qeshur e herë për të qarë, por që veç thellon bindjen se me lidershipin që ka sot PD nuk vjen asnjëherë në pushtet.

Në vitin e tetë të  mandatit qeverises, Rama duket i lodhur, ministrat (me përjashtim të ndonjërit me gjak xhungle) duket sikur mezi shtyjnë ditët.

Grupi parlamentar socialist ka humbur çdo pasion politik dhe pret në plogështi listat e reja.

Personazhe edhe me funksione në Kuvend, hapur punojnë për ojf dhe grupe të tjera interesi, sikur po bëjnë gati kontratat e reja të punës për pas vitit 2021!

LEXO EDHE:  “Nuk heq dorë nga vesi”/ Ish deputeti “shuplakë” Ramës

LEXO EDHE:  “Rama si dhelpra dhe rrushtë”/ Nuk përmbahet Grida Duma

Mazhoranca është e rraskapitur!

Disa herë janë raportuar shifra të turpshme të vendeve në komisione të pavarura, që nuk arrijnë të plotësohen nga mazhoranca shpesh për shkak të përplasjeve të brendshme, moskoordinimit por edhe mungesës flagrante të kandidaturave që plotësojnë kriteret ligjore.

Kjo gjendje do duhet që të çonte ujë në mullirin e opozitës.

Por kjo nuk po ndodh!

Sharjet për Ramën, pasohen rregullisht nga mallkimet për Bashën.

Sikur të mos mjaftonin gjithë këto, në grupseksionet e PD, proçedura për “zgjedhjen” e kandidatëve ka degraduar në skena boksi dhe konfliktesh të shëmtuara të individëve që  edhe pa këto skena nuk ja zbardhnin dot faqen proçesit.

Listat e kandidatëve po mbushen me shifra qesharake kandidaturash.

Parimi një anëtar një votë, është katandisur një anëtar, një votë për veten e vet.

Lista e kandidaturave pritet të jetë dy deri në tre herë më e gjatë se numri i anëtarësisë në PD. Se ka raste kur propozohen edhe gjithë anëtarët e familjes. Kryetarët e degëve të përjashtuar nga kandidimi, po fusin si kandidat emrat e grave dhe fëmijëve.

Më qesharak se kaq nuk mund të bëhej proçesi i Luli Bashës.

Midis demokratësh rëndom dëgjohet: skemi gjë me Ramën. E kemi inatin me Lulin.

Më keq se kaq nuk bëhej dot as vitin e parë të opozitës. Jemi në vitin e shtatë.

Luli Basha nuk ngre!

Është thjesht i pavotueshëm./ CNA.al

LEXO TE PLOTE