Connect with Us

Muxhahedinët mbajnë peng vajzën/ Familja kanadeze nuk takon të bijën prej 20 vitesh

Aktualitet

Muxhahedinët mbajnë peng vajzën/ Familja kanadeze nuk takon të bijën prej 20 vitesh

Publikuar

-

Një familje iraniane me shtetësi kanadeze, prej më shumë se 20 vitesh tenton të takojë vajzën, e cila në moshën 16-vjeçare u bë pjesë e muxhahedinëve.

Sot vajza është 38 vjeç, por prindërit, edhe pse kanë kaluar peripeci duke rrezikuar edhe vet jetën e tyre, nuk po arrijnë dot ta shohin përballë vajzën e tyre.

Mustafa Mohammadi, së bashku me bashkëshorten e tij i janë drejtuar emisionit “Fiks Fare” për të bërë një apel, lidhur me situatën në të cilën kjo familje gjendet prej më shumë se dy dekadash, pasi ai mendon se vajza e tij detyrohet të jetë pjesë e organizatës.

“Unë dhe familja ime kemi mbi 20 vite që nuk e shohim Somaieh. Ne jetojmë prej vitesh në Kanada dhe vajza jonë ka jetuar me ne deri në moshën 16-vjeçare”, tha ai.

“Ne emigruam në vitin 1994 familjarisht në Kanada. Muxhahedinët i bënë lavazh truri motrës së gruas sime. Ajo iku në kampin ‘Ashraf’ për të luftuar qeverinë iraniane. Muxhahedinët na thanë se motra e gruas sime është ekzekutuar dhe vajza ime ishte shumë e lidhur me tezen e saj. Kur ne shkuam në Kanada i ndihmonim muxhahedinët. Çdo javë, të shtunë e të dielë, madje edhe ndonjë të premte, dilnim dhe mblidhnim parà për muxhahedinët. U tregonim njerëzve fotografi me fëmijë dhe u thonim që këta fëmijë s’kanë nënë e babà dhe se kanë nevojë për ndihmë. Ne trokisnim derë më derë dhe kërkonim parà për të ndihmuar fëmijët në fotografi. Pas dy vitesh që unë dhe vajza ime bënim këtë gjë, kur ime bijë ishte rreth moshës 16 vjeç, tek ne në Kanada erdhi një grua, anëtare e muxhahedinëve. Ajo foli përzemërsisht me vajzën time, duke i treguar se dikur kishte njohur tezen e saj dhe se ajo kishte qenë shumë e mirë dhe se ishte në dijeni të lidhjes së ngushtë që ime bijë kishte pasur me të. Ajo u përlot dhe e ftoi të shkonte bashkë me të në Irak, të shihte vendin ku tezja e saj kishte qëndruar. Anëtarja e muxhahedinëve bleu dy bileta për dy javë dhe na i tregoi neve. Unë thashë ‘ok’ vetëm për dy javë”, rrëfen më tej i dëshpëruar Mustafa Mohammadi.

LEXO EDHE:  Denoncimi në "Fiks Fare"/ Seks dhe drogë tek ish godina e amortizuar e fabrikës së miellit në Korçë

Më pas, sipas rrëfimit të tij, Somaihe nuk u kthye kurrë. Të dëshpëruar, Mustafa dhe bashkëshortja e tij prej vitesh kërkojnë ndihmë, por asnjë institucion shtetëror ku ata kanë trokitur nuk i ka ndihmuar.

Madje, ata thonë se kanë në duar disa letra, të cilat mbajnë firmën e vajzës së tyre. Aty, Somaieh kërkon ndihmë nga trupat amerikane që ndërhynë në Irak për t’u bashkuar me familjen e saj. Këto letra janë dorëzuar në Ambasadën kanadeze të Jordanisë, e cila më pas i ka dërguar në Kanada.

Pas këtij denoncimi, emisioni “Fiks Fare” iu drejtua zyrtarisht organizatës “MEK”. Nëpërmjet një “e-mail”-i zyrtar, nga ana e gazetarëve të “Fiksit” u kërkua informacion nëse Somaihe ndodhet në kampin e Manzës në Shqipëri, e gjithashtu kërkuan edhe një intervistë me vajzën.

Gazetarët e emisionit “Fiks Fare” nuk arritën të merrnin një përgjigje zyrtare, ndaj iu drejtuan kampit të Manzës për t’u lidhur me një përfaqësues të “MEK”-ut. Pas këmbënguljes së vazhdueshme të emisionit, “MEK” në një letër të hapur për të gjitha mediet deklaroi se “Fiks Fare” ka kërcënuar Somaihe dhe anëtarët e kampit të Manzës, ndërkohë që emisioni “Fiks Fare” ka xhiruar të gjithë bisedën ku duket qartë që kërkohet një informacion zyrtar në bazë të ligjit për informimin publik.

Emisioni “Fiks Fare” kërkoi një intervistë, pasi disponon disa letra të cilat janë firmosur nga vet Somaihe Mohammadi, e cila më 17 tetor të vitit 2004 kërkonte të bashkohej me familjen e saj në Kanada.

Sot, në një komunikatë për shtyp, Somaihe refuzoi të takojë prindërit, duke i cilësuar agjentë të regjimit iranian, si dhe pohoi se qëndron në “MEK” me vullnetin e saj të lirë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Qytetarët “çmenden” pas Përputhen/ Kikia drejton gishtin nga media: Nuk e ka fajin turma

Publikuar

-

Nga

Padia e Berishës ndaj Blinken/ Kikia: Provë e fortë për drejtësinë

Gazetari Mentor Kikia ka folur për emisionet që kanë tërhequr vëmendjen e audiencës, kur kohët e fundit janë parë qytetarët që të vrapojnë pas ish-konkurentëve të “Përputhen” vetëm e vetëm për të bërë një foto.

Kikia tha se në këto raste nuk do të fajësonte turmën, por median që sipas tij nuk po prodhon kulturë.

Sot nuk prodhohet më kulturë. Shumë qyteta kanë një mungesë teatri, televioznet kanë mungesë emisonesh për fëmijë dhe për këtë do fajësoj median dhe jo turmën”, u shpreh ai në emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit.

Më tej gazetari deklaroi: “Populli gjithandej është popull. Mes turmës dhe medias do fajësoja median sepse është më e përgjegjshmë mbi atë që i bën turmës dhe mendoj se dhe ata që i prodhojnë këto emisone janë koshientë, por kjo është biznes. Gabimi qëndron te ajo shtresë e shoqërisë që duhet të jetë pararoja e shoqërisë.

Se një 5% është ajo që prodhon kulturën, shkencën pjesa tjetër është popull, këtu është prishur ky ekulibër, nuk kemi një shtresë që të prodhojë këtë. Dhe kështu turren këto turma pas atij personi që kanë parë në televizion. Pse nuk ka kinema, teatër, emisone për fëmijë. Kur duhet që këto mend të bëhen bashkë për një drejtim të caktuar për të bërë një vërejtje të madhe nuk e bëjmë dhe drejtojmë gishtin tek ajo turma që do vazhdojë të rritet”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Përfaqësuesi amerikan propozon takim me udhëheqjen e Koresë së Veriut

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesi amerikan propozon takim me udhëheqjen e Koresë së Veriut

Përfaqësuesi amerikan për Korenë e Veriut propozoi të hënën një takim me udhëheqjen e Phenianit “kudo, kurdo dhe pa parakushte” ndërkohë që ende nuk ka pasur kontakte publike mes administratës së Presidentit Biden dhe Koresë së Veriut.

Deklarata e emisarit amerikan, Sung Kim pason komentet që bëri javën e kaluar udhëheqësi koreano-verior Kim Jong Un duke reaguar ndaj një analize të fundit të Uashingtonit mbi qëndrimin amerikan ndaj këtij vendi të izoluar komunist. Udhëheqësi koreano-verior u shpreh se Pheaniani duhet të përgatitet si “për dialog, ashtu edhe për ballafaqim”.

Administrata e Presidentit Biden më parë pat premtuar “një qëndrim praktik, të kalibruar” përfshirë përpjekje diplomatike për të bindur Phenianin të heqë dorë nga programi i armëve bërthamore dhe i raketave balistike.

“Vazhdojmë të ushqejmë shpresa se Koreja e Veriut do t’u përgjigjet pozitivisht orvatjeve tona dhe ofertës për t’u takuar kudo, kurdo dhe pa kushte,” tha përfaqësuesi amerikan Sung Kim gjatë një vizite pesë ditëshe në aleatin e Amerikës, Korenë e Jugut.

Javën e kaluar Kim Jong Un tha se situata ushqimore në Korenë e Veriut është “e tenionuar” duke u rënë këmbanave të alarmit për problemet në sektorin bujqësor që prej vitesh ndesh vështirësi akute për të përmbushur nevojat e këtij vendi të izoluar. Koreja e Veriut ka vetë-imponuar një bllokadë edhe më të rëndë si mbrojtje nga pandemia.

LEXO EDHE:  Nxënësit helmohen me karamele/ AKU: Janë brenda parametrave për konsumim

LEXO EDHE:  Shitja e bagëtive jashtë standarteve/ "Fiks Fare" publikon skandalin

Sipas televizionit shtetëror të Koresë së Veriut, Kim Jong Un dhe udhëheqës të tjerë kishin diskutuar “masa emergjente” në përgjigje të “krizës aktuale ushqimore”.

Koreja e Veriut këmbëngul se nuk është identifikuar asnjë rast me koronavirus në vend, një pretendim që analistët e vënë në pikëpyetje. Autoritetet e Pheanianit kanë imponuar masa të forta për të mbyllur kufijtë gjë që ka prekur edhe furnizimet jetike nga Kina si dhe ndihma të tjera ndërkombëtare.

Diplomati amerikan Sung Kim u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të zbatojnë plotësisht sanksionet kundër Phenianit, të cilat prekin importimin e naftës dhe eksportin e qymyrgurit, tekstileve, peshkut dhe produkteve të tjera./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Kreu i Bundestagut gjerman ofron ndihmesë në zgjidhjen e dialogut Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

Në përgatitje të raundit të dytë të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, edhe kryetari i parlamentit të Gjermanisë, Wolfgang Schäuble, po përpiqet të japë ndihmesë në arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti i Bundestagut,  Wolfgang Schäuble priti të hënën, më 21 qershor,  homologun e tij kosovar, Glauk Konjufca. Në qendër të bisedimeve në ndërtesën e Rajhstagut në Berlin ishte anëtarësimi i mundshëm i Republikës së Kosovës në BE dhedialogu me Serbinë, thuhet mes të tjerash në një deklaratë të Bundestagut.

“Nisur nga sfidat globale, duhet të arrijmë që ta mbajmë Evropën të qendrueshme dhe këtu hyjnë edhe marrëdhëniet e qendrueshme ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor”, tha Schäuble.

Kryetari i Bundestagut u tregua i gatshëm  të japë kontributin e tij për dialogun. “Ne do të jepnin me kënaqësi ndihmesën tonë nëpërmjet  kontakteve midis parlamentarëve, për të mbështetur procesin e normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Schäuble, sipas deklaratës së Bundestagut.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka mbetur në vend për momentin, për shkak të çështjes së krijimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, i cili ka qenë pjesë e marrëveshjeve të mëparshme të dialogut të zhvilluar në Bruksel.

LEXO EDHE:  Fiks Fare!/ Lumi Drin gërryen tokat bujqësore, banorët: Ndërtimi i një dige na shpëton

LEXO EDHE:  Nxënësit helmohen me karamele/ AKU: Janë brenda parametrave për konsumim

Por ngritja e një asociacioni të tillë është hedhur poshtë nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, dhe hidhet poshtë pothuajse nga i gjithë spektri partiak në Kosovë. Kryetari i parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca, i tha Deutsche Welle-s, në një intervistë, se krijimi i një Asociacioni të tillë me kompetenca ekzekutive do të shkatërronte funksionalitetin e shtetit të Kosovës dhe është kësisoj i papranueshëm nga ana e Kosovës.

Temat e tjera në takimin e parë të Konjufcës në Berlin, në cilësinë e kryeparalamentarit, ishte liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës dhe reformat e planifikuara të sistemit arsimor, në të cilin Kosova dëshiron të orientohet te sistemi i dyfishtë (mësim dhe praktikë) që përdoret në Gjermani. Dy krerët e parlamentit biseduan edhe për pandeminë dhe sfidat e saj.

Nga Bundestagu bëhet e ditur se të premten, më 25 qershor, Wolfgang Schäuble do të presë në selinë e tij në Berlin edhe presidentin e Parlamentit të Serbisë, Ivica Dačić. DW

LEXO TE PLOTE