“Qerosi i Bashës” kërkon të bëhet kaçurrels/ Listë ministrash në këmbim të financimeve – CNA
Connect with us

Aktualitet

“Qerosi i Bashës” kërkon të bëhet kaçurrels/ Listë ministrash në këmbim të financimeve

Publikuar

-

Në një kusi-portal i financuar nga një deputet i Lulzim Bashës janë listuar emrat e ministrave, në rast se  zgjedhjet do të fitohen nga  Partia Demokratike.

Nga kusia që turbullon kunati,  “Qerosi i Bashës” ka   bërë një Qeveri në bazë të një monitorimi të konferencave për media të eksponentëve të ndryshëm të PD –së.

Edhe CNA.al   ka bërë dy apo tre Qeveri, por  kanë qenë qeveri sarkastike dhe në lidhje me produktin  që ka nxjerrë  Basha nga zgjedhjet e fundit dhe me atë që përfaqëson grupi parlamentar .

Të njëjtë gjë ka bërë dhe “tullaci i Lulit”, por për të tërhequr vëmendjen ka bërë një  qeveri hije, duke monitoruar konferencat e shtypit, të 22 eksponentëve të PD -së nga data 20 korrik deri më 25 gusht.

Të ishte për konferenca shtypi, Salianji duhej të ishte bërë kryeministër dhe Ina Zhupa, Ministre e Brendshme. I pari mund të bëhet ministër në ndonjë qeveri por kjo tjetra  zor se ka për të parë hajër.

Nuk dihet se çfarë e ka shqetësuar shokun e ngushtë të deputetit të video-skandalit erotik, që me sa duket për t’i dhënë rëndësi kusisë së  tij që t’ ia lexojë sa më shumë kunati , pritet të shpallë një konkurs të ri.

LEXO EDHE:  Trafikimi i fëmijëve/ Zbardhen shifrat e frikshme, Qeveria asnjë plan masash

Kush  do ta financojë më shumë për të mbjellë flokët dhe për t’ia bërë kaçurrela , “qerosi i Lulit”,  është i gatshëm që t’i japë çdo post në Qeveri.

Pritet  që  “tullaci i Lulit”, të cilin e paguan deputeti më me zë erotik i Kuvendit, në shtator të japë  listë me emra të rinj.

Mësohet  se Enno Bozdo dhe Bardh Kadilli janë  pretendetët e parë për t’u futur në kabinet .

Kush ti japë më shumë, më të rëndësishëm do ta bëj, duke shpallur një qeveri hije të Lulzim Bashës.

Në  fakt një gjë e tillë s’ka  për të ndodhur kurrë se Basha vështirë se do të ketë shansin në jetë për t’u bërë kryeministër .

Kjo, jo për faj të shqiptarëve as për mosreagim të tyre, por për shkak  të  paaftësisë së Lulzim Bashës, mediokritetit që e rrethon dhe korrupsionit që e ka marrë peng bashkë me familjen./CNA.al

 

Aktualitet

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Zbardhet roli i Metës në shkatërrimin e Kushtetueses

Publikuar

-

By

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese vjen si pasojë e mos kryerjes së detyrës së presidentit Ilir Meta, në kohën kur duhet të shpallte vakancën, në vitin 2016”.

Kështu është shprehur ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Tempora”, duke iu kundërpërgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili ankohet për mungesën e Gjykatës Kushtetuese.

Meta, reformën në drejtësi e ka quajtur ramaforma në drejtësi.

Por, sipas Gjonajt, nëse Presidenti do të ishte i shqetësuar për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte hedhur shortin e KED, si në 2017, ashtu edhe në 2018.

LEXO EDHE:  Trafikimi i fëmijëve/ Zbardhen shifrat e frikshme, Qeveria asnjë plan masash

“Nëse Presidenti do ishte i shqetësuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte shpallur vakancën e parë kur është njoftuar që në 2016, për dorëheqjen e një anëtari të saj. Por në fakt e ka shpallur dy vite më vonë gati në shkurt të vitit 2018. Të gjitha këto vonesa nuk janë për shkak të qeverisë. Qeveria i ka bërë të gjitha detyrat e saj dhe Ministria e Drejtësisë ka ushtruar të gjithë funksionin kushtetues dhe ligjor”, ka thënë Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reforma në drejtësi/ Ministrja Gjonaj kapet duke gënjyer

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, nuk shkëputet dot nga linja e gënjeshtrave të Qeverisë.

Madje ajo guxon të gënjejë, hapur teksa deklaron se reforma në drejtësi sot nuk pengohet nga politika.

“Nëse më përpara edhe pas miratimit, kishte rrezikshmëri që të pengohej nga politika, sot nuk ka asnjë pengesë nga politika. Sot merr kohën e saj që do ti duhet çdo sistemi që ndryshon nga fillimi, me një arkitekturë dhe institucione të reja të marri periudhën e saj tranzitore që i duhet për të ringritur sistemin e ri”, ka thënë Gjonaj në emisionin”Tempora”.

LEXO EDHE:  Trafikimi i fëmijëve/ Zbardhen shifrat e frikshme, Qeveria asnjë plan masash

Faktet se politika i ka duart në drejtësi janë të shumta, duke nisur që nga emërimi i prokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku, tek skandali që vitin e kaluar përfshiu Krimet e Rënda apo së fundi tek përzgjedhja e disa prokurorëve skandaloz për në SPAK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kërcënoi Arben Malajn”/ Taulant Balla pranon fajin

Publikuar

-

By

Partia Sociale që mbrëmë ka njoftuar se do të kërkonte shkarkimin e Arben Malajt nga bordi i Bankës së Shqipërisë.

Sot, gjatë ditës, Malaj reagoi, duke thënë se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese nga kolegët e tij dhe drejtori gishtin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky i fundit i ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dërvishi ka mohuar të ketë kërcënuar Malajn.

“Nuk do doja të bëja asnjë koment. Do të jenë kolegët e Grupit Parlamentar që kanë kerkuar marrjen e kësaj mase disiplonore që do të flasin. Në asnjë Bankë Kombëtare në botë, asnjë anëtar që paguhet nga buxheti i shtetit, nuk bëhet pjesë e aktiviteteve publike”, është shprehur Balla.

LEXO EDHE:  Trafikimi i fëmijëve/ Zbardhen shifrat e frikshme, Qeveria asnjë plan masash

Më tej ai ka pranuar se ka faj, por e ka lidhur me propozimin që ai ka bërë për emërimin e zotit Malaj në bordin e BSH-së.

“Unë di vetëm që kam fajin dhe përgjegjësinë që kam propozuar zotin Malaj që të bëhet anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë. Me ne, nëse shkel ligjin shkarkohesh, është një shkelje flagrante e ligjit nga Malaj. Une mbaj pergjegjësi që kam ngulmuar të ishte edhe ish-ministri i Financave, Arben Malaj”, është shprehur Balla./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending