Connect with Us

Zbardhet marrëveshja me BE/ Deputetë, ministra dhe ish-ministra drejt prangave?

Aktualitet

Zbardhet marrëveshja me BE/ Deputetë, ministra dhe ish-ministra drejt prangave?

Publikuar

-

Shqipëria duket se do të shkojë drejt shembullit kroat sa i takon goditjes ndaj korrupsionit në nivele të larta.

Më 30 gusht marrëveshja, mes Shqipërisë dhe Eurojust, do të shqyrtohet nga Komiteti për Shoqërinë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme në Parlamentin Europian dhe më pas në Tiranë do nisë reprezalja në drejtësi e politikë.

Eurojust është ekuivalente e EUROPOL dhe INTERPOL, por fokusi i saj është duke ofruar asistencë në luftën ndaj krimit, sidomos kur kemi të bëjmë me krim ndërkombëtar.

Marrëveshja e arritur mes palëve përbëhet nga 26 nene dhe qëllimi i këtij pakti do të jetë përshpejtimi i procedurave hetimore nga drejtësia shqiptare, sidomos për luftën ndaj krimit të organizuar, korrupsionit dhe terrorizmit.

Kjo organizatë shumë shpejt do sjellë në Tiranë të dhënë mbi çdo transaksion të kryer nga organizata kriminale dhe pushtetarët shqiptarë.

Pakti i arritur me Eurojust thekson se autoriteti përgjegjës që do koordinojë punën do të jetë Prokurori i Përgjithshëm. Në nenin 5 thuhet se Shqipëria do emërojë një prokuror ndërlidhës, i cili do mund të qëndrojë në selinë e Eurojust në Holandë. Ajo që e tregon më së miri se ndërkombëtarët do nxjerrin të dhënat për pushtetarët shqiptarë është përcaktimi se prokurori ndërlidhës do ketë akses në të dhënat ndërkombëtare për emra të caktuar nga Shqipëria.-raporton gazeta Sot.

LEXO EDHE:  Plani i BE për emigrantët/ Shqipëria si pikë regjistrimi

BE kërkon me ngulm arrestime në nivele të larta, ndërsa janë duke përgatitur terrenin që të ndëshkohen të gjithë ata që janë përfshirë në afera korrupsioni. Sinjalet janë se BE do japë të dhënat që disponon për të gjitha grupet kriminale dhe të korruptuarit në vend. Por një ndër fushat ku Eurojust është mjaft e zonja, është ajo e pastrimit të parave. Përfaqësuesit e saj do japin informacione për çdo gjë dhe po ashtu do asistojnë prokurorinë shqiptare. BE kërkon me ngulm ngritjen e SPAK, por teksa politika po e zvarrit, duket se do hyjnë në lojë Prokuroria e Përgjithshme dhe institucione të tjera.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

SPAK drejt peshqve të mëdhenj?/ Kush është “xhuxhi” që ka rënë në rrjetë

Publikuar

-

Nga

SPAK drejt peshqve të mëdhenj?/ Kush është "xhuxhi" që ka rënë në rrjetë

Tenderi 28 milionë euro i uniformave të policisë ka çuar hetimet e SPAK-ut tek Komisioni i Prokurimit Publik.

Nga hetimet ka dalë në pah se ndryshimet që u janë bërë kritereve pas hapjes së tenderit kanë patur garanci tek Komisioni i Prokurimeve Publike.

Në momentin e duhur, ky Komision, që thotë fjalën e fundit për rregullsinë ose jo të një tenderi, i ka dhënë dritën jeshile tenderit 28 milionë euro për të cilin ka disa arrestime nga SPAK.

Në krye të Komisionit të Prokurimit Publik është Jonald Myzyri, i cili ka rrëzuar ankesën kundër tenderit korruptiv të uniformave të policisë.

LEXO EDHE:  Pasojat e daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian

Jonaid Myzyri njihet nga të gjithë si ‘xhuxhi’ i Edi Ramës tek Prokurimet Publike.

LEXO EDHE:  Plani i BE për emigrantët/ Shqipëria si pikë regjistrimi

Ai vendos për gjithçka e urdhërojnë shefat e mëdhenj. Nëse SPAK i shkon hetimit deri në fund, me siguri do të gjejë se ‘xhuxhi’ i Ramës është një zbulim i Taulant Ballës.

Hetimi i SPAK për tenderin korruptiv të uniformave të policisë po shikohet me shumë vëmendje nga disa palë.

Ky konsiderohet një rast për të zënë në rrjetën e drejtësisë ‘peshqit e mëdhenj’, për të cilët u miratua reforma më drejtësi 5 vjet më parë./Syri.net

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Agjencia e Prokurimit Publik 200 milionë lekë dëm buxhetit të shtetit

Publikuar

-

Nga

Agjencia e Prokurimit Publik 200 milionë lekë dëm buxhetit të shtetit

Kontrolli i Lartë i Shtetit (KLSH) ka zbuluar 200 milionë lekë dëm ekonomik shkaktuar nga zbatimi i dy urdhrave lëshuar nga Agjencia e Prokurimit Publik (APP) në shkelje të ligjit.

Auditi i KLSH-së pranë Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara (ABP) ka konstatuar se dëmi është bërë përmes dy shkeljeve kryesore:

Disa oferta te paraqitura kanë tejkaluar fondin limit dhe nuk janë skualifikuar; duke shkelur ligjin në pjesën e llogaritjes së ofertës anomalish të ulët, duke rritur koston e blerjeve të mallrave në dëm të buxhetit të shtetit në vlerën 72,388,830 lekë me TVSH.

Si pasojë e vlerësimit të ofertave sipas përcaktimeve në udhëzimet e Agjencisë së Prokurimit Publik “bazuar në shumatoren e çmimit për njësi” dhe jo çmimin më të ulët, ku janë shpallur fitues operatorë ekonomik që kanë paraqitur ofertat me vlera me të larta se operatorët e tjerë të kualifikuar.Ky fenomen është konstatuar në 12 procedura prokurimi, duke i shkaktuar buxhetit të shtetit dëm ekonomik në vlerën 127,598,000 lekë me TVSH.

LEXO EDHE:  Rasti “Bezos”, dhe rreziqet e spiunimit nga autokratët

LEXO EDHE:  Pasojat e daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian

Shkak për dëmin nga ABP, sipas KLSH-së është bërë nxjerrja në kundërshtim me ligjin e dy udhëzimeve të APP-së:

Udhëzimi “Për përdorimin e marrëveshjes kuadër dhe zhvillimin e saj me mjete elektronike” për t’u zbatuar nga të gjitha Autoritetet Kontraktore.

Udhëzimi “Për ngarkimin e Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara për kryerjen e procedurave të prokurimit publik, në emër dhe për llogari të Kryeministrisë, ministrive, institucioneve të varësisë, për disa mallra dhe shërbime” për t’u zbatuar nga ABP.

Në lidhje me shkeljet e mësipërme, KLSH i ka rekomanduar ABP-së të njoftojë APP-në, që të analizojë me grup pune të veçantë, shkaqet, arsyet dhe të nxjerrë përgjegjësitë për dëmin ekonomik shkaktuar buxhetit të shtetit në vlerën 200 milionë lekë.

Pak javë më parë 8 zyrtarë të këtij institucioni në pranga dhe një në “arrest shtëpie”, pasi akuzohen për abuzime me tenderin e uniformave të policisë./euronews

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Çfarë çike, mbretëroftë edhe 100 vite në fronin ku është ulur”/ Dua Lipa i lë “mbresa” Edi Ramës

Publikuar

-

Nga

“Çfarë çike, mbretëroftë edhe 100 vite në fronin ku është ulur”/ Dua Lipa i lë “mbresa” Edi Ramës

Kryeminsitri Edi Rama ka takuar yllin e muzikës botërore, Dua Lipan.

Rama tregon se karriera e saj në muzikë nuk ka nevojë për koment por më shumë mbresa i ka lënë vetë Dua dhe karakteri i saj.

DUA LIPA që ka kapur qiellin e botës muzikore s’ka nevojë për asnjë koment, ndërsa një koment për Duan që pata kënaqësinë të njoh, unë dua ta ndaj me ju.

Uroj që ajo të rrojë e të mbretërojë 100 vjet në fronin ku është ulur, po brenda meje mbeti gjurma e vajzës së mençur, të edukuar e modeste si të ishte askushi, e cila është me siguri krenaria e lumturia e prindërve dhe e krejt familjes së saj, pikërisht sepse çka i takon botës nga ylli i muzikës, nuk ka prekur asnjë fije atë çka u takon atyre nga vajza e tyre. Çfarë çike❤️”, shkruan Rama në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE