Connect with Us

Bankierët qendrorë dhe konfliktet lidhur me kursin

Aktualitet

Bankierët qendrorë dhe konfliktet lidhur me kursin

Publikuar

-

Së fundmi, Banka Qendrore Europiane e la politikën monetare të pandryshuar dhe monedha euro pati lëvizje thuajse të pakonsiderueshme.

Krahas luftës globale tregtare të nisur nga Donald Trump dhe teatrit SHBA-BE, i cili hyri në një armëpushim të pasigurt së fundmi, Presidenti amerikan ka fajësuar BE-në dhe Kinën për dobësimin e qëllimshëm të monedhave të tyre, komenton Financial Times.

Për sa i përket Kinës, ai edhe mund të ketë ndonjë arsye, por në drejtim të Europës, një akuzë është fare e padrejtë.

Është i vërtetë fakti se ekzistojnë paqëndrueshmëri të panumërta globale, pjesërisht duke reflektuar edhe shkallën e pabarabartë të kursit të këmbimit, por nuk mund të fajësohen si shkaktarë të tyre politika monetare, të paktën në ekonomitë e përparuara.

Si BQE-ja, Rezerva Federale e SHBA-së dhe Banka Qendrore e Japonisë (BQJ) janë në pozicionin e duhur për sa i përket politikës monetare, me vetëm ndoshta Rezervën Federale tepër të prirë për të tërhequr stimuj. Ato janë duke u përqendruar më shumë në faktorë të tillë si inflacioni në vend dhe tregjet e tyre të punës, më tepër sesa të përpiqen që të manipulojnë vlerën e jashtme të monedhave të tyre.

Të enjten e kaluar, Banka Qendrore Europiane përsëriti mesazhin e mbledhjes së saj të mëparshme të mbajtur në qershor, se synonte të fillonte lehtësimin sasior nga shtatori deri në fund të këtij viti.

Padyshim që veprimet e bankave qendrore dhe veçanërisht miratimi i Lehtësimit Sasior nga BQE dhe BQJ në vitet e fundit kanë pasur ndikime të rëndësishme te monedhat.

Por, ashtu edhe siç e ka theksuar BQE-ja në mënyrë specifike, edhe pse kursi i këmbimit ishte pa dyshim një kanal i lehtësimit monetar, ai nuk ishte aspak më i rëndësishmi apo as edhe i nevojshëm. Edhe përpara ardhjes në pushtet të z. Trump, BQE-ja ka marrë kritika nga Rezerva Federale e SHBA-së në lidhje me përdorimin e Lehtësimit Sasior për të ulur monedhën e saj në vitet pas krizës financiare globale.

Në një vlerësim të FMN-së gjatë javës së kaluar, në drejtim të pabarazive globale të jashtme u theksua se monedha euro ishte nënvlerësuar në vitin 2017. Por gjithashtu ka pasur mospërputhje të mëdha midis vendeve anëtare të BE-së.

Ekonomistët e fondeve mendojnë se kursi real i këmbimit ishte midis 10 dhe 20% më i dobët se sa i përshtatshëm në Gjermani, i cili vazhdon të krijojë suficite të mëdha tregtare, ndërsa në Spanjë ishte midis 3 dhe 10%. Dhe ky është një problem që një bankë qendrore nuk mund ta rregullojë. Z. Trump duhet t’i kërkojë Gjermanisë të zvogëlojë deficitet e jashtme, duke nxitur investimet vendase dhe jo t’ia lërë fajin për një vlerësim të monedhës ndaj së cilës ajo mund të bëjë shumë pak. Në të kundërt, dollari është mbivlerësuar për shkak të një kombinimi të politikës fiskale të z. Trump, që kërkon norma më të larta interesi dhe rritjen e obligacioneve.

Edhe pse Rezerva Federale mund ta ketë mbivlerësuar disi presionin inflacionist në ekonominë amerikane, gjithsesi “faji” në mbivlerësimin e dollarit nuk mund t’i adresohet Bankës Qendrore. Nëse aktualisht ekziston një situatë e tensionuar mbi pabarazitë e tregjeve dhe të monedhave, ky është një problem që i takon të merren politikanët dhe jo bankierët e bankave qendrore. Politika monetare në tre ekonomitë e mëdha të përparuara është aktualisht më se e përshtatshme.

Bankat qendrore duhet të vazhdojnë t’i konsiderojnë kurset e këmbimit si një faktor të rëndësishëm në vendimmarrjen e tyre, por jo si një objektiv në vetvete./ Monitor

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE