Connect with Us

Rama publikon videon për Rrugën e Kombit/ Qytetarët japin alarmin, akuza të forta kryeministrit

Aktualitet

Rama publikon videon për Rrugën e Kombit/ Qytetarët japin alarmin, akuza të forta kryeministrit

Publikuar

-

Kryeministri Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm duke postuar një video nga kantieri i Rrugës së Arbrit.

Në një postim në faqen e tij në rrjetet sociale, Rama shkruan “MIRËMËNGJES dhe me këtë videoinformacion nga kantieri i Rrugës së Arbërit, ku punimet vijojnë me cilësi e ritëm të lartë sipas planit, ju uroj një ditë të mbarë.”.

Por menjëherë pas postimit të Ramës, qytetarët kanë shpërthyer në akuza dhe kritika kundër kryeministrit. Gjithashtu ata ngrenë alarmin për sigurinë dhe cilësinë e rrugëve, ndërsa shprehen se tenderat e qeverisë janë vetëm vjedhje e hapur.

“Ti kujton se i han njerzit me keto budalliqe me mengjes…kantjere fantazmash per te hedhur hi syve dhe ne krahun tjeter vithni si derrat.”-shkruan një qytetar.

Një tjetër e pyet kryeministrin se kur do të përfundojë ndërtimi, ndërsa ngre alarmin për situatën në rrugën nacionale Permet-Tepelene-Berat-Belsh -Elbasan-Tirane . “Ooo z.Ramaaa muhabeti esht ta mbaroj se si ai kantjer jan hapur plot ne ate semgent!!
Alarmaantee zoti Kryeminister rruga nacionale Permet-Tepelene-Berat-Belsh
-Elbasan-Tirane!!!! Pervec banoreve te atyre zonnave me vjen keeq dhe per ato TURISTAT qe ti thua po shtonen…!!!”-shkruan qytetari.

Po ashtu një tjetër qytetar thotë se investimet në Shqipëri janë vetëm vjedhje e hapur “Do te shkoj te jetoj ne shqiperi po’ c’è do qe ne realitet esht vetem vjedhje e hapur”-shkruan komentuesi.

LEXO EDHE:  Vendi i lënë bosh/ Rama zgjedh pasuesin e Valdrin Pjetrit

Gjithashtu një tjetër qytetar shkruan “Z.kryeminister si nuk the njiher qe i lidhem dritat filan fukarai i gjetem pune nji te papuni si nuk the njiher qe ndaluam kaq njerez qe po braktisin vendin si nuk the njiher qe u ke ardhur ne ndihme qofte edhe nji fukarai qe nuk sduion femijet por vec keni ngrit tarifat .fukaran e keni fut shtat pash ne dhe asnji shanc te ngreri koke fukarai shqiperia eshte vend i te pasurve shqiperia eshte per ju parlamentaret qe genjeni cdo dite kete popull mjer populli qe voton mire na e beni ju heq kapelen ju politikaneve mashtrusaaaaaa ……..”.

Një tjetër komentues e akuzon qeverinë se po vjedh me tenderat , ndërsa shkruan “Perfundo te Kombit dhe Elbasanit njehere se jane cop cop pastaj fillo te tjera , apo keni hadhin sa me hap tenderat njehere me vjel lekun”.

“Kto rrugët postoji kur te perfundojne jo tani qe ke hap thesin e tenderit “-shkruan një tjetër.

Ja disa nga komentet e qytetarëve:

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  “Për të gjithë ata që besojnë ende tek Basha”/ Rama mesazh demokratëve

LEXO EDHE:  “Trego tolerancë me mua!”/ Basha ngre tonet me Fevziun

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Një 51-vjeçar  ka humbur jetën pasditen e sotme në Kosovë, pasi që është goditur nga rrufeja.

Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar, Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovë për Rajonin e Pejës.

“Sot, rreth 19:25 një person është sjellë në Spitalin Rajonal në Pejë, i cili sipas ekipit mjekësor, është goditur nga rrufeja dhe nuk ka arritur të mbijetojë. Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor”, tha Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Koncesioni korruptiv i Ramës/ Si u zhvatën 300 milionë euro nga xhepat e shqiptarëve

LEXO EDHE:  Vendi i lënë bosh/ Rama zgjedh pasuesin e Valdrin Pjetrit

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE