Connect with Us

Skandali/ Turizëm pa ujë, shkon për muxhahedinët

Aktualitet

Skandali/ Turizëm pa ujë, shkon për muxhahedinët

Publikuar

-

/

Në kulmin e sezonit turistik, një ndër plazhet më të frekuentuara të Durrësit, Gjiri i Lalzit nuk furnizohet me ujë të pijshëm.

Lajmi është bërë i ditur nga gazetari Andi Bejtja, i cili në një postim në faqen e tij në rrjetet sociale, shkruan se shkak për këtë është bërë pasi një tub i vecantë futet në rrjet dhe me përparësi i kalon uji kampit të muxhahedinëve në Maminas.

LEXO EDHE:  Peticioni i artistëve për Teatrin/ Bejtja: Këtyre i intereson më shumë shembja, se rindërtimi

“Hajde vend hajde, nuk ka ujë gjithë Lalzi, në kulmin e sezonit turistik, se një tub i vecantë futet në rrjet dhe me përparësi i kalon uji kampit të muxhahedinëve në Maminas. Më mirë të jesh muxhahedin se turist në verë.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama mburret me Reformën në Drejtësi/ “Pastruam llumin, hapëm hetimet për Gerdecin”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama gjatë një video-konference në rrjetet sociale, ka folur për 21 janarin si dhe për Reformën në Drejtësi.

Rama i cilësoi 21 janarin dhe Gërdecin si dy tragjedi shtetërore, që duhen hetuar, por e gjitha do kohën e saj.

Sipas tij hetimet për Gërdecin po vijojnë, ndërsa shtoi se shpreson se një gjë e tillë të bëhet edhe për 21 janarin.

Po ashtu ai theksoi se Reforma në Drejtësi është ende në proces e sipër dhe në hapat e parë dhe për të parë rezultate më të mëdha duhet ende kohë.Reforma në Drejtësi ka kaluar në parlament para disa vitesh. Durimi është një mall i rrallë në këtë vend sepse njerëzit kanë pritur shumë. Unë kur kam pak kohë, sidomos kur jam në makinë, si askush më parë unë i mirëpres të gjithë. E bëj këtë sepse kam respekt të madh për ata që më kanë sjellë këtu dhe më kanë bërë nderin më të madh për të drejtuar vendim tim. Ftoj këdo, njerëz që do i shërbej me respekt, në radhë të parë duke i dëgjuar. Mos më kërkoni llogari apo të pamundurën dhe funksionimin e drejtësisë ku ende nuk është tharë vula e reformës. Ndërkohë që flasim nuk është se s’ka ndodhur asgjë. Po ndodh diçka që nuk mendohej më para.

Po pastrohet llumi në sistemin e drejtësisë. Ai llum, që kanë shitur e blerë të drejtën sipas qejfit. Vettingu vazhdon, llumi nuk mbaron. Ka prej tyre se ku vjen dita e Vettingut ikin vetë, nuk paraqiten fare sepse kanë mbaruar pazaret. E gjitha kjo neveri duhet duruar, duke shtrënguar dhëmbët e vazhduar punën me durim. Nuk jemi në vitin 1945. E them shpesh këtë, sepse ka ende dhe sot akoma njerëz që ma kërkojnë mua, qeverisë, ia kërkojnë pushtetit politik e legjislativ që të bëj gjyqe, hetime e arrestime. Si mund të ndodhë kjo? Vetëm duke e kthyer kohën prapa duke shkuar në vitin 1945. Ose në kohën që pushkatimet, dënimet, i bënte partia në pushtet. Ky është proces. Ne kemi vendosur gurin e themelit para 5 vitesh. Çfarë janë 5 vite në historinë e një vendi? Në historinë e atyre vendeve që ne i referohemi për drejtësisë hetimet e para jepeshin den baba den në kohën që ne nuk ishim shtet, ishim provincë në Perandorinë turke. Pse po i them këto? I them sepse sot është një ditë më e mirë se sa një vit më parë. Sot nuk jemi në kushtet ku ishim të etur për të parë drejtësinë që të niste të funksiononte. Fola për vettingun, por sot është rihapur Gërdeci. Një nga dy kapakët e rëndë të dy vrasjeve shtetërore. Lere se ca thotë njëri e tjetri.

Dy vrasje shtetërore, që ndodhën për shkak të krimit shtetëror. Është rihapur ai Gërdeci që iu vendos një kapak. Është rihapur dhe sot po hetohet e po bëhet nga SPAK-u. SPAK-u nuk është FBI apo strukturë e ngjashme në vende ku këto struktura funskionojnë që prej kohësh kur ne që po flasim këtu s’kishim nisur. Është një foshnje që ka nisur të belbëzoje. Kjo është rruga dhe jam i bindur që fjala drejtësia vonon, por nuk harron, ka kuptim të qartë. Duan apo nuk duan, nuk ka mundësi tjetër apo rrugë. Do të doja që Reforma në Drejtësi të ecte shumë më shpejt, po realisht a mund të ecte? Nuk e di, sepse është një proces. Shumë i ngjashëm me rritjen e një fëmije”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Plotësohet vakanca/ Blerona Hasa, anëtare e re e Kolegjit Zgjedhor

Publikuar

-

Nga

cna aktualitet

Blerona Hasa është zgjedhur anëtarja e re e Kolegjit Zgjedhor. Zgjedhja e Hasës është bërë me short nga Këshilli i Lartë Gjyqësor. Hasa do të zëvendësojë në postin e Kolegjit Zgjedhor, gjyqtarin Asim Vokshi.Kolegji Zgjedhor përbëhet nga 8 anëtarë, të cilët janë Sokol Ibi, Emona Muçi, Gentian Medja, Esmeralda Çeka (Xhili), Alma Kolgjoka, Manjola Xhaxho, Edlira Petri dhe Blerona Hasa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama “lan duart” nga 21 Janari/ Ne e bëmë detyren tonë, fajtorët janë të lirë  

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryeministri Edi Rama ka “larë duart” nga çdo përgjegjësi në lidhje me ngjarjet e 21 janarit 2011, ku katër protestues u vranë në mes të Bulevardit në Tiranë, gjatë një proteste të opozitës së asaj kohe, që drejtohej nga Rama.

Protestuesit u shpërndanë në disa pika larg objektit të rëndësisë së veçantë. Degradoi në disa djegje, por larg kryeministrisë e cila nuk u prek nga askush dhe asgjë. Besoj se shumëkujt mund t’i kujtohet që ka qenë e rrethuar me gardh, dukej si një vilë e madhe private e pasanikëve ish-sovjetikë, dhe jo si pallati i një qeverie demokratike. Asnjë shishe me benzinë nuk e kaloi gardhin, apo asnjë zjarr nuk e përpiu pemën pranë derës.”-tha Rama, në një video-konference në rrjetet sociale.

Ndër të tjera Rama theksoi se ata që sulmohen në Partinë Demokratike sot, asokohe ishin bashkë.

Gjithashtu Rama ka hedhur akuza të forta ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha dhe Lulzim Bashës, i cili në atë kohë ishte ministër i Brendshëm.

Pashë komentatorë mbrapa bravës duke thënë se fajin shpesh, qysh në krye të herës por përsëri, se fajin e kam unë, se i thirra njerëzit në protestë ndërkohë që nëse nuk ndalemi te kriminelët që tërhoqën këmbëzën, fajtorët e vërtetë për ato vrasje ndodhen njëri mbi Foltore, njeri që do të marrë SHQUP-in dhe tjetri pas bravave”-tha Rama.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e Andi Bejtes/ “Baton Haxhiu duhet shpallur nongrata”

LEXO EDHE:  Andi Bejtja: Basha tradhtari më i madh i kombitRama tha se ai e ka bërë detyrën e tij, duke përmendur këtu Reformën në Drejtësi.

“Fajtorët janë njëri në Foltore që kërkon të marrë SHQUP-in dhe tjetri pas bravave.

Fajtorët janë të lirë e vazhdojnë të japin shfaqje të dhunshme rrugëve të Tiranës.

Ne e kemi kryer detyrimin tonë ndaj dëshmorëve të 21 janarit dhe këtu e kam fjalën për Reformën në Drejtësi, e cila përgojohet dhe denigrohet çdo ditë nga armiqtë e saj. Përbaltet e masakrohet çdo ditë foltore me foltore, bravë me bravë, portal me portal. Por është pa dyshim guri i themelit të drejtësisë në këtë shtet ku drejtësia nuk ka qënë kurrë drejtësi”-tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE