Connect with Us

Vila në bregdet e makina luksoze/ Deputetët shqiptarë të zhytur në kredi (Emrat)

Aktualitet

Vila në bregdet e makina luksoze/ Deputetët shqiptarë të zhytur në kredi (Emrat)

Publikuar

-

Deputetët shqiptarë nuk kanë vetëm llogari bankare, vila e makina luksoze, por edhe kredi në bankë. Gazeta prej disa ditësh ka treguar se përse është i nevojshëm vetingu në politikë. Deri më tani kanë dalë emra që kanë miliona të ardhura dhe nuk dihet burimi. Por “SOT” po tregon se në Parlament ka dhe emra që kanë pasuri të ulët dhe madje janë në borxhe. 59 deputetë rezultojnë që të kenë marrë kredi në bankë.

Sipas të dhënave të deklaruara pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, ka shumë nga ata që vijojnë paguajnë kredi për të siguruar banesa. Por ka shumë të tjerë që kanë marrë kredi për të shtuar pasuritë e patundshme të tyre. Ka mjaft emra që kanë marr kredi për të blerë apartamente në bregdet apo dhe makina luksoze.

Arben Kamami ka deklaruar për vitin 2017 shpenzime për shlyerjen e kredisë, shuma 310 648 lekë. Blendi Klosi ka deklaruar se ka shlyer gjatë vitit shumën prej 137 933 lekë për kredinë financiare për blerje apartamenti të marrë pranë Raiffeissen Bank në 15.10.2004, me principal 5 000 000 Lek, me afat 25 vjet dhe me këst mujor 23 000 Lekë. Blerina Gjylameti ka deklaruar shpenzime për vitin 2017, për shlyerje kredie, 669 301 lekë. Ndërsa bashkëshorti, Kostika Gjylameti, shpenzime për shlyerje kredie, 250 297 lekë. Besnik Baraj ka deklaruar shpenzime në emër të vajzës, Znj, Erlisa Baraj për blerjen e në apartamenti me sip. 77 m2 në Vlorë. Janë paguar dy këste përkatësisht 1 200 000 lekë dhe 950 000 lekë. Me kredi është dhe ministri Damian Gjiknuri, shkruan gazeta “SOT”.

Ai ka deklaruar se ka shlyer principalin prej 3.567, 14 Euro dhe interesat prej 3 392,38 Euro për kredinë për shtëpi. Detyrimi i mbetur në 31 Dhjetor 2017 është 94 982,97 Euro. Oerd Bylykbashi ka deklaruar kredi pashlyer, 3 milionë lekë dhe Eduard Shalsi kredi 42.000 euro.

Me kredi janë dhe shumë deputetë të PS dhe të LSI. Deputeti i PS, Ervin Bushati ka deklaruar kredi 18 mijë euro marrë në 2015. Fadil Nasufi ka deklaruar kredi për blerje banese, 3.541.826 lekë pa shlyer. Në borxhe të shumta është dhe Pjerin Ndreu.

Ai ka deklaruar: Detyrime ndaj vëllait, 3.400.000 lekë; Kredi për blerje apartamenti në Golem, 43.652 euro pa shlyer; Huamarrje personi, 50 mijë euro. Edhe Rakip Suli i është drejtuar bankës, pasi ka 1.225.000 lekë kredi pa shlyer. Taulant Balla ka marrë kredi për blerje apartamenti, ka 2.407.974 lekë pa shlyer.

LEXO EDHE:  Kriza e konsumit dhe taksat e larta, bizneset tregtare në Tiranë ulin ndjeshëm kërkesën për kredi

Agron Çela ka deklaruar kredi 250 mijë euro, marrë në 2007, 59.606 euro pa shlyer dhe kredi në emër të “Xhenis-SH.P.K, 4.600.000 euro, 4.299.396 euro. Nëse kalojmë te LSI. Edmond Haxhinasto ka deklaruar gjatë 2017 pagesë shlyerje kredie për shtëpinë, 45 mijë euro.

Klajda Gjosha është shprehur se ka marrë kredi shtëpie në 2015 me vlerë 8.800.000 lekë.

Nasip Naço ka blerë shtëpi me sip. 170 m2 në Tiranë, 6.500.000 lekë. Burimi: 5 mln lekë kredi dhe 1.5 mln lekë nga kursimet. Nora Malaj është në listën e emrave që kanë marrë kredi për shtëpi në bregdet. Ajo ka marrë kredi për blerje apartamenti në Golem, 21.843 euro pa shlyer.

Përparim Spahiu ka deklaruar se ka 38.815 euro kredi pa shlyer. Edhe Silva Caka është pjesë e listës. Ajo ka deklaruar se ka shlyer në vitin 2016 – 163 887 lekë për kredi për blerje apartament banimi me principal 8.000.000 lekë dhe afat shlyerje 25 vjet. Detyrimi i mbetur më 31 dhjetor është 7 729 253 lekë. Po ashtu ka deklaruar se ka shlyer në vitin 2016 -39 545 lekë si detyrim overdraft marrë në Gusht 2015 për mobilim apartamenti. Detyrimi i mbetur më 31 dhjetor është 246.455 lekë. Bashkëshorti i saj ka shlyer në vitin 2016- 64 096 lekë si detyrim overdraft. Detyrimi i mbetur më 31 dhjetor është 110 904 lekë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Miliarderi dhuron vilën 2.5 milionë paund, mund ta fitoni nëse i përgjigjeni kësaj pyetje

LEXO EDHE:  Rama duhet të miratojë një ligj për njësimin e diplomave të personave që votohen nga shqiptarët

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  LSI publikon listën e kandidatëve për deputetë në Qarkun e Korçës/ Ja emrat

LEXO EDHE:  Miliarderi dhuron vilën 2.5 milionë paund, mund ta fitoni nëse i përgjigjeni kësaj pyetje

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: