Connect with Us

Jeta luksoze e motrave të Zogut në Paris dhe rrëfimi i rrallë/ “Ne vijmë shpesh këtu”

Aktualitet

Jeta luksoze e motrave të Zogut në Paris dhe rrëfimi i rrallë/ “Ne vijmë shpesh këtu”

Publikuar

-

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar të shtunën e 9 prillit 1938, në faqen n°5, një intervistë të veçantë të motrave të mbretit Zog (Myzejenit, Ruhijes dhe Maxhides), të cilat gjendeshin në kryeqytetin francez, në mënyrë krejt anonime, për të bërë blerjet e fundit me rastin e dasmës së vëllait të tyre, të parashikuar në fund të muajit prill të po atij viti.

Çfarë kanë rrëfyer ato asokohe për median franceze ? Në vijim, do të gjeni tekstin e plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja – Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania”:

“Ato blejnë tualete për dasmën e vëllait të tyre.

Ndërsa mendonim se ato ishin në Londër, princeshat mbretërore të Shqipërisë janë në Paris. Një hotel luksoz i qetë, pranë « Etoile », është streha e tyre që prej javës së shkuar; ato kanë marrë dy apartamente me pamje nga rruga. Një ministër i ceremonive, z. Martini, i shoqëron ato.

Si është e mundur që tri gra të reja, ku disa fotografi të kohëve të fundit u kanë popullarizuar siluetën, të kenë qenë në gjendje të lëvizin në mënyrë anonime ?

Ky është sekreti i Myzejenit, Ruhijes dhe Maxhides. Një gjë është e sigurtë se kjo “lojë” e tyre i kënaq ato.

Motrat e mbretit Zog ecin në heshtje nëpër hollin e hotelit. Cila është më e bukur ? Ato janë të tria brune, të holla, jashtëzakonisht elegante;  ato kanë flokë ngjyrë kafe të lidhura në cep, pak makijazh, pafundësisht të bukura. Kostum të vogël sportiv, çantën nën krah, kapele me një vello përpara.

Myzejen është më e madhja me trup, por edhe në moshë. Oh ! fare pak ; ajo është 27 vjeç, ndërsa motrat e saj janë 25 dhe 24 vjeç. Të dyja kanë sy të zinj të shkëlqyeshëm, ndërsa fytyra ngjyrë esmere e Maxhides ndriçohet nga një vështrim i butë dhe i qartë.

Ato flasin frëngjisht.

— Dhe kjo nuk është për t’u habitur, – buzëqesh njëra nga gratë e reja. Ne kemi bërë studimet tona në Lausanne (Lozanë) ; Kemi përfunduar para katër vitesh, dhe që atëherë kemi ardhur shpesh në Paris.

—  Sepse ne jemi shpesh këtu ! – thotë Ruhija plot gëzim.

— Ne kemi ardhur për të parë motrën tonë, princeshën Senije Habid, e cila, e martuar, jeton në qytetin tuaj. Ajo është këtu në hotel, me ne. Ne kemi ardhur këtu për të blerë rroba, kapele dhe për të parë parfumeritë ! Ne shkojmë në teatër, në restorant, sepse ne kemi shije (gusto). Kësaj here, ne do të zgjedhim tualetet tona me rastin e dasmës së vëllait tonë, e cila do të mbahet më 27 të këtij muaji.

— E gjitha kjo për të ju thënë se jemi të zëna, – përshpërit me ëmbëlsi Maxhidja.

Ne nuk mund të qëndrojmë më gjatë me tri gratë e bukura që rrobaqepësi po pret. Ato, para se të hynin në makinë, paten një buzëqeshje që na dëshmoi se ato na falën për besdisjen tonë.

— Dhe ne nuk ëndërrojmë të lujamë në kinema ! – bërtasin të tria së bashku, duke qeshur.”

Georgette Mayou

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Video-Berisha: PD do të reformohet sipas modelit amerikan/ Anëtarët vendosin për çdo kandidat

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Foltorja e Demokratëve e iniciuar nga lideri historik Sali Berisha u ndal këtë të shtunë në Vlorë me takimin që ish-Kryeministri mbajti me anëtarësinë e kësaj partie.

Mes qindra simpatizantëve që kishin mbushur sallën e Pallatit të Kulturës dhe jashtë saj, lideri historik i Partisë Demokratike prezantoi edhe platformën se si do të sjell një PD më të bashkuar dhe me një vendimmarrje nga baza, duke ndjekur modelin amerikan me zgjedhje primare për kandidatët.

Ish-Kryeministri Sali Berisha akuzoi Lulzim Bashën se tradhtoi demokratët, duke luftuar për karrigen e tij dhe nuk luftoi për masakrën elektorale të 25 prillit.Lidhur me deklaratën e kreut të selisë blu se nuk do të lejojë mbledhjen e Kuvendit Kombatar, Berisha u shpreh se të gjithë demokratët do të jenë në këmbë për  rivendosur pluralizmin e marrë peng nga Rama dhe Basha i kapur prej tij.

Shpalljen “non grata: nga SHBA Berisha e cilësoi si hakmarrje të Xhorxh Soros për rezistencën që ai i bëri projektit të tij për ndarjen e Kosovës dhe kërkesën e bërë në vitin 2017 administratës republikane  që të shpallnin “non grata” Sorosin si ideatorin e rivendosjes së komunizmit në Shqipëri me Edi Ramën.

Lideri historik i Partisë Demokratike foli edhe për rikthimin e tij, në një kohë që më herët kishte deklaruar se nuk do të ndërmerret më projekte politike./Syri.net

LEXO TE PLOTE

Opinione

“Dashuria e ndaluar me vendim qeverie”/ Beteja për Partinë Demokratike

Publikuar

-

Nga

Nga Sabah Jemishta

Unë i njoh personalisht të dy, edhe Berishën, edhe Bashën. Kam punuar me të dy.

Kur amerikanët ushtronin presion ndaj Berishës President dhe Kryeministër i kam mirëkuptuar me mendimin se po ndihmojnë në konsolidimin e demokracisë shqiptare, duke mos lejuar një njeri të vetëm të përdorë të gjitha pushtetet.

Kur shoh amerikanët e pas 2013- tës që hoqën çdo maskë diplomatike për t’i dhënë Edi Ramës pushtetin e një mbreti absolut të kohës së mesjetës dhe mbyllën sytë dhe veshët edhe përballë krimeve të tilla si mbjellja e gjithë Shqipërisë me drogë, manipulimi dhe blerja e zgjedhjeve, megakorrupsioni i PPP- ve, kapja e gjithë institucioneve të shtetit nga një person i vetëm, shkelja e përditshme e të drejtave dhe lirive të njeriut, bashkëpunimi hapur me krimin e organizuar etj, atëherë mu krijua bindja se gjëja që më pak ju interesonte amerikanëve në Shqipëri, është demokracia dhe funksionimi i saj.

E vetmja shpresë që të rikthehet demokracia në vend, mbetet Partia Demokratike, sidomos, pas rezultatit zhgënjyes të partive dhe nismave të reja në zgjedhjet e fundit.

Çorbën paszgjedhore në PD, duke shpallur non grata Berishën, e gatuan me qëllimin e vetëm, që PD të mos reagonte për masakrën zgjedhore të prillit dhe të bëhej qingji i qeverisë, siç dhe u bë, me vendimet allasoj të Bashës.

Demokratët dhe gjithë njerëzia, edhe socialistët, prisnin që PD të reagonte për farsën zgjedhore, por ndodhi e kundërta.

Pse Basha nuk reagoi fare për zgjedhjet, por shkoi si qingj në kuvend duke stërdëgjuar me përkushtim të plotë pordhët e Edi Ramës?

Ai nuk dha asnjëherë përgjigje për këtë. Ky quhet bashkëpunim në krim dhe demokratët nuk mund dhe nuk duhet ta kapërdijnë këtë.

Rruga që po ndjek Berisha me Foltoren e tij, është një mundësi statutore për të çliruar PD nga Kryetari që ka vepruar në kundërshtim me interesat bazike të anëtarësisë së saj.Që nga tradhëtia që i bëri Çadrës në 2017, Basha ka humbur mundësinë për të qenë Lider i PD. Me sjelljen e tij politike pas zgjedhjeve të grabitura të prillit, ka humbur dhe të drejtën de facto dhe de jure për të qenë Kryetar i PD-së.

PD duhet të mbetet një forcë politike shqiptare me orientim euroatlantik, siç është krijuar, me qëllim të mbrojë demokracinë dhe interesat kombëtare të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Gjithë lufta që bëhet kundër saj, qoftë nga komunistët me Edin në krye, qoftë nga misionarët e tjerë, është të zhbëjnë dashurinë për vendin dhe qendresën ndaj kujtdo për interesat imediate të shqiptarëve në rajon.

Edi Rama me vendim qeverie e ka ndaluar dashurinë për atdheun duke e cilësuar atë si primitive dhe të kaluar. Edhe shoqja Kim e quan të shkuar. Lufta bëhet që Jugosllavia e Re të jetë atdheu i shqiptarëve.

Zoti Basha, të lutem jep dorëheqje, pasi askush nuk beson më që ti mbron dhe lufton për interesat shqiptare, gjë për të cilën të kemi zgjedhur!

Nëse nuk jep dorëheqje, demokratët do të heqin, jo se janë antiamerikan, por ngaqë janë proshqiptarë. Sikur është për amerikanët Amerika e para, për ne është Shqipëria e Para.

Mos u fshih pas gishtit! Nuk do të bëhet Berisha Kryetar i PD-së. Berisha ka rolin dhe kontributin e vet , siç e ke dhe ti. PD është e demokratëve, ata e vendosin kush do t’i drejtojë. As nuk e vendos ti , as Berisha. Ti mund t’i ndihmosh duke u larguar. Misioni yt, jo ai që shkrove libër, por misioni yt i vërtetë ka mbaruar.

Mos dëgjo ata lëpirësit që ke mbledhur dhe presin çdo ditë të bashkëqeverisësh me Edi Ramën; as që të thonë se po u largove ti, nuk ka kush e drejton partinë.

PD, pothuajse në çdo pallat e ka nga një si ti.

Suksese në jetë!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Evi Kokalari përplasje me Desadën e Lulit/ “Shijo ditët e fundit në PD”

Publikuar

-

Nga

Aktivistja Evi Kokalari, e cila një ditë më parë u pa në krah të ish-liderit historik të PD-së Sali Berisha, në Vlorë, i ka bërë ‘dush të ftohtë”, punonjëses pranë Lulzim Bashës, Desada Metajt.

Kjo e fundit është përpjekur të intimidojë Kokalarin me anë të një komenti në rrjete sociale, ku fshihet pas profilit Lolita.

Në një postim të Kokalarit, ku kjo e fundit i bën thirrje që ta marrë shtruar, ka reaguar Metaj.

Qetësohu zonja Evis konservatore …. Meqë ti dhe Edvin Rama keni ndryshuar emrat në emra arti, po të kujtoj që unë kam emrin dhe mbiemrin tim. Dhe shkruaj në emrin tim si qytetare shqiptare. Protagonizmi në moshë paksa të thyer është shenjë e keqe. Të uroj gjithë të mirat dhe suksese.

P.s. kujtesë, Musine Kokalari ka qenë socialdemokrate, jo konservatore”, shkruan Metaj, e cila njëheerësh shenjëstron vetveten.

 “Protagonizmi në moshë të thyer”, thotë Desada e cila është 48 vjeç një vit më e madhe në moshë se zonja Kokalari.

Por, kjo nuk e ka shqetësuar aktivisten, e cila i ka rekomanduar më tej Desadës, punonjëses së Bashës, që të shijojë ditët e fundit në Partinë Demokratike.

“Shijoni ditët tuaja të fundit në Partia Demokratike e Shqipërisë”, i rekomandon Kokalari, drejtoreshës së Lulzim Bashës./CNA.al

“Desada Metaj, merre shtruar”/ Ironia therëse e Evi Kokalarit ndaj punonjëses së Bashës

LEXO TE PLOTE