Vettingu/ Ndërkombëtarët ultimatum Kolegjit të Apelimit – CNA
Connect with us

Aktualitet

Vettingu/ Ndërkombëtarët ultimatum Kolegjit të Apelimit

Publikuar

-

Ndërkombëtarët janë angazhuar shumë që reforma në drejtësi në vendin tonë të ecë ashtu siç duhet. Në korrik të vitit 2016 konsensusi politik për miratimin e kësaj reforme u arrit falë këmbënguljes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian. Ndërkohë edhe sot, edhe pse ka pa ndalim tentativa nga politika për ta penguar zbatimin e reformës në drejtësi, faktori ndërkombëtar është i vendosur që të mos e lejojë një gjë të tillë.

Çdo seancë dëgjimore e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit është monitoruar nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit, ndërsa nuk kanë munguar as kërkesat për ankimim tek Komisioneri Publik për rastet kur ka patur pakënaqësi nga vendimet e KPK. Komisioni i vetingut arriti që falë presionit të SHBA-BE brenda pak muajve të kalonte në sitën e vetingut pothuajse të gjithë emrat e listës prioritare. Por duhet theksuar se në fillim ritmi i punës së KPK ishte shumë i ngadaltë, ndërsa përgjatë muajit korrik komisionerët e vetingut morën hov të madh.

Sipas burimeve të gazetës “SOT”, një gjë e tillë ndodhi sepse ONM u kishte dhënë ultimatum që para marrjes së pushimeve verore në gusht duhet të ishte përmbyllur rivlerësimi për pjesën më të madhe të emrave prioritarë.

Ndërkombëtarët i kanë dhënë ultimatum edhe Kolegjit të Posaçëm të Apelimit. Ky i fundit është institucioni që vendos për ankimimet e Komisionerit Publik ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve si edhe për ankimimet e vetë këtyre të fundit. Por ashtu sikundër KPK në fillimet e saj, edhe KPA ka zhvilluar shumë pak seanca gjykuese që nga momenti i konstituimit të këtij organi. Deri tani organi kolegjial ka marrë vetëm 3 vendime përfundimtare për të gjitha ankimimet e bëra, qoftë nga Komisioneri Publik, ashtu edhe nga vetë subjektet e rivlerësimit të cilët janë shkarkuar nga komisioni i vetingut dhe nuk kanë qenë dakord me një vendim të tillë.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ BE: Shembull demokracie, tani duhet dialog

Më konkretisht, KPA deri tani ka shqyrtuar dhe marrë vendim për rastin e ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, për ankimimin e ish-gjyqtarit të Durrësit, Besim Trezhnjeva dhe për ankimimin e ish-gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo. Por në listën e pritjes janë edhe shumë emra të tjerë, mes të cilëve mund të përmendim prokuroren e Shkodrës Besa Nikëhasani, Edmond Islamaj, Mirela Fana, etj. Për këtë të fundit seanca ishte caktuar në datën 16 korrik, por nuk u shty për në shtator pasi vetë subjekti i rivlerësimit, Mirela Fana, nuk ishte e pranishme në sallë. Por të gjitha këto zvarritje të shqyrtimit të ankimimeve duket se do të marrin fund. ONM ua ka bërë të qartë komisionerëve të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit se duhet të shpejtojnë me seancat dhe të mos krijojnë ngërçe në zbatimin e reformës në drejtësi. Për këtë arsye, edhe Kolegji i Posaçëm i Apelimit, ashtu sikurse Komisioni i Pavarur i Kualifikimit do të nisë vrullshëm punën në shtator.

Në faqen zyrtare të KPA në internet janë bërë publike deri tani dy njoftime për seanca. Komisionerët e organit kolegjial do të nisin nga puna në 10 shtator, dita kur do të marrin në shqyrtim edhe ankimimin e Mirela Fanës. Vetëm dy ditë më pas, në datën 12 shtator, trupa e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit do të mblidhet sërish, këtë herë për të vendosur për fatin e prokurores së Shkodrës, Besa Nikëhasani, të shkarkuar nga vetingu. Pra, KPA, me rikthimin në punë në shtator, do të zhvillojë 2-3 seanca në javë. Por gjasat janë që numri i seancave të shtohet dhe puna e komisionerëve të vetingut të jetë më intensive pas ultimatumit të ndërkombëtarëve.

Aktualitet

Bixhoz me dashurinë/ Gori tronditet kur zbulon planin e hallës, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Anika i kërkon Shivait gjysmën e pasurisë së tij e cila i takon me ligj. Shivai nxehet dhe e nxjerr Anikën nga shtëpia. Pasi i kthejnë kurrizin njëri-tjetrit të dy shpëthejnë në lot. Shivai shkon në dhomën e tij dhe nga nervat thyen pasqyrën. Ai lëndon dorën. Anika shkon tek shtëpia e mikeshës së saj. Një vajzë sheh lajmin e ndarjes së Shivait dhe gëzohet. Në mëngjes në shtëpinë Oberoi diskutohet për Anikën dhe Shivain. Pinki thotë se është e lumtur që shpëtuan nga Anika ndërsa Xhanvi mbron Anikën.

Gjyshja është e shqetësuar për Shivain pasi ai nuk del nga dhoma dhe nuk ka ngrënë ushqim. Shivai del nga dhoma dhe shtiret si i lumtur para të gjithëve. Om dhe Rudra i kujtojnë Shivait Anikën. Ai thotë se Anika është e shkuara e tij. Rudra e çon Bavjan në një vend të vetmuar. Ai jep Bavjas një ilaç dhe asaj fillojnë t’i merren mendtë. Rudra i bën Bavjas një shaka duke u shtirur si Sultani. Miqtë e Rudrës surprizojnë Bavjan. Shoku i Rudrës e njeh Bavjan dhe i kujtohet që e ka parë me uniform policie. Gori sheh hallën duke hapur një gropë në baçe. Halla merr një rrënjë bime dhe thotë se do i hyjë në punë kundër Omit. Gori e kupton që halla do i bëjë diçka Omit. Gori paralajmëron Omin por ai nuk e dëgjon.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sot në “Xhenet”/ Xhenet mëson se Selim e ka tradhëtuar

Publikuar

-

Selma ndėrpret ribashkimin e Selimit me familjen. Arzu nxehet me Mukadesin pėr faktin qė ka gjetur Kajan. Mukades pėrzė Arzun e cila kėmbėngul se Kaja ėshtė njė njeri i keq. Arzu urdhėron shoferin tė mėsojė ēdo tė dhėnė rreth Kajas. Selma i kėrkon Selimit tė marrė pėrgjegjėsit e tij nė lidhje me Melisėn. Nilgyn hidhet nė mbrojtje tė Selimit duke mos lejuar fejesėn me Melisėn dhe duke i thėnė Selmės se Melisa ka pėrfituar prej Selimit.

Melisa vazhdon tė shtiret si e dėshpėruar. Mahir ndien veten pėrgjegjės pėr veprimet e Melisės dhe i kėrkon asaj falje. Melisa pėrlotet dhe pėrqafon Mahirin. Mahir nxehet kur mėson se Selim fajėson Melisėn pėr ato qė kanė ndodhur. Kaja dėrgon Xhenetin nė dyqanin e tij tė gjėrave antike. Xhenet gjen fotografi tė gjyshėrve tė saj dhe i kėrkon Kajas ta mbajė fotografinė. Kaja ka kaluar njė traumė fėmijėrie pėr shkak tė babait tė tij.

Mukades shqetėsohet nga paralajmėrimet e Arzus kundėr Kajas. Suna e siguron Mukadesin pėr pafajėsinė e Kajas nė lidhje me Xhenetin, por dyshon se mes tij dhe Arzus ka ndodhur diēka e keqe. Mahir nxehet me Selimin. Xhengiz hidhet nė mbrojtje tė Selimit dhe ata pėrfundojnė duke u zėnė. Mahir lajmėron Selmėn se sėbashku me Arzun dhe Melisėn planifikon tė largohet nga vila. Beste vendos tė largohet nga shtėpia e Xhenetit. Xhenet i kėrkon falje Bestes dhe e bind atė tė qėndrojė.

Orhan fton Xhenetin tė dalin dhe i dhuron asaj njė buqetė me lule. Selim dhe Melisa vendosin tė pėrballen me njėri tjetrin. Melisa i kėrkon falje Selimit. Selim mendon se Melisa e ka bėrė publike ēdo gjė qėllimisht dhe se nė fakt i ka ngritur atij kurth qė nga fillimi. Melisa godet Selimin me shpullė pas akuzave tė tij. Melisa largohet nga apartamenti i Selimit duke qarė dhe atė e vret ndėrgjegjia. Orhan i kėrkon falje Xhenetit qė nuk e ka mbrojtur dot nė burg. Xhenet falenderon Orhanin qė e ka mbėshtetur.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ BE: Shembull demokracie, tani duhet dialog

Orhan i shpreh dashurinė Xhenetit. Melisa i tregon Orhanit se Selim e ka refuzuar. Orhan detyrohet tė kthejė Xhenetit kundėr Selimit dhe i tregon asaj se Melisa dhe Selim kanė shkuar sėbashku. Arzu shqetėsohet pėr Mahirin kur e shikon atė tė plagosur. Mahir i premton Arzus se do t’i dalė pėr zot asaj dhe Melisės. Kaja mėson se Xhengiz dhe Arzu janė ortakė nė kompani dhe njihet me Mahirin. Ai mėson se Xhengiz ka njė djalė tė adoptuar qė ka qenė nė jetimoren e Xhenetit. Kaja planifikon t’i marrė Arzus gjithė njerėzit e dashur nga duart.

Selim shkon tė takojė Xhenetin, por habitet kur e shikon atė pranė Orhanit. Orhan dhe Selim grinden. Xhenet pyet Selimin rreth Melisės. Selim i betohet Xhenetit se nuk mban mend asgjė. Xhenet e njeh Selimin pėr tė vdekur. Arzu i lutet Mahirit tė mos heqė dorė prej saj. Xhenet dhe Selim kalojnė natėn duke qarė. Kaja kujton Xhavidanin me mall. Selim hedh unazėn e fejesės sė Xhenetit.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Basha mashtron sërish demokratët/ I shtrin dorën Ramës për bashkëqeverisje

Publikuar

-

By

Opozita ka bojkotuar seancat plenare të Kuvendit të Shqipërisë që prej muajit shtator, me pretendimin se kjo është një shenjë proteste për kriminalitetin në vend.

Në fillim të sesionit parlamentar, opozita çdo të enjte zhvilloi takime paralele me punimet e Kuvendit, në rrethe, ku denoncoi situatën kriminale. Më pas u prezantuan edhe dy platforma, një për çlirimin e ekonomisë nga krimi dhe një për çlirimin e zgjedhjeve.

Më tej, sa për të mbajtur ndezur debatin politik, Basha hodhi edhe një tjetër shkashkë, atë për vettingun në politikë.

Por, ndërkohë që vetë Lulzim Basha në të gjitha daljet mediatike deklaronte se nuk futej në parlament me “qeverinë e krimit”, dje situata ka ndryshuar. Duke gjetur si justifikim çështjen e studentëve, Basha ka vendosur të shpëtojë mandatet dhe në takimin me aleatët dje në selinë blu, ju ka komunikuar atyre se do të rikthehen në parlament.

Por, mesa duket gjithcka Luli e ka farsë dhe e bën për interesa personale. Bojkoti i tij nuk ishte kundër qeverisë, por sepse Basha kërkon të futet në qeveri me Ramën. Një gjë të tillë e konfirmoi dje edhe kreu i grupit parlamentar të PD, Edmond Spaho.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ BE: Shembull demokracie, tani duhet dialog

Spaho, gjatë një interviste në ABC News, ndër të tjera pranoi se Luli kërkon jo të rrëzojë Ramën, por të bashkëqeverisë me të.

“Çdo gjë është e mundur situata është shumë inkadeshente. Në varësi të situatës ditët e ardhme do planifikojmë edhe hapat tanë. Nuk habitem që në 21 janar të votojmë një qeveri tjetër jo të Edi Ramës. Të gjitha opsionet janë të mundshme, sa ndryshimet mund të jenë shumë të shpejta.”-tha Spaho.

Sikurse rasti i çadrës, ku Lulzim Basha mashtroi demokratët dhe pastaj bëri marrëveshje dhe u fut në bashkëqeverisje me Ramën, e njëjta situatë duket të jetë edhe në lidhje me bojkotin parlamentar. Basha çdo gjë e ka në interesin e tij personal dhe nuk i intereson nëse PD-ja pëson të tjera humbje të turpshme, si ajo e 25 qershorit 2017. Mjafton që Luli të mbajë karrigen e kreut të PD-së, apo të marrë “shpërblimin” nga Rama, sikurse ndodhi me 16 milion eurot e pallatit të vjehrrit në Vlorë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:26 - 18 Dhjetor, 2018

Ndërron jetë aktorja me famë botërore, ja shkaku

Ditën e sotme ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, aktorja dhe regjisorja e njohur amerikane Penny Marshall. Lajmin e ka...

Aktualitet19:31 - 18 Dhjetor, 2018

Mashtroi FBI-në/ Shtyhet dënimi për ish-gjeneralin Flynn

Në SHBA, gjykata e shtyu dhënien e dënimit për ish këshilltarin e sigurimit kombëtar Michael Flynn, i cili pranoi fajësinë...

Aktualitet18:35 - 18 Dhjetor, 2018

Gjendet i mbytur një burrë në Sarandë/ Dyshimet e para

Trupi i një personi pajetë është gjendur në një kanal në Vrion të bashkisë Finiq, mbrëmjen e sotme. Mësohet se...

Aktualitet18:17 - 18 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët dhe drejtuesit e Ekonomikut dalin me 12 vendime

Studentët dhe drejtuesit e Fakultetit Ekonomik të Tiranës kanë zhvilluar një takim ku karë rënë dakord për marrjen e disa...

Aktualitet17:55 - 18 Dhjetor, 2018

Studentët sërish nesër në protestë/ Zbulohet skenari

Studentët vazhdojnë të kërkojnë plotësimin e tetë pikave të kërkesës dhe deri kur të arrihet plotësimi i saj të rinjtëparalajmërojnë...

Aktualitet17:43 - 18 Dhjetor, 2018

Gazetari tallet me Ylli Rakipin/ U bën thirrje kërcënuesve

Gazetari Ylli Dylgjeri ka bërë një shkrim ironizues ndaj moderatorit Ylli Rakipi, pas  bërjes publike se ky i fundit ka...

Aktualitet17:28 - 18 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë arrestimin e fajtorëve

Ka filluar edhe për sot protesta kundër prishjes së banesave te zona e Astirit ku do të ndërtohet Unaza e...

Aktualitet17:00 - 18 Dhjetor, 2018

Trump letër Thaçit/ Çfarë kërkon ai?

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump i ka kërkuar Prishtinës zyrtare që të ketë unitet në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse...

Aktualitet15:18 - 18 Dhjetor, 2018

Tiranë, Paris, Budapest/ Gjysma e Europës në protesta

Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës...

Aktualitet13:39 - 18 Dhjetor, 2018

Subvencionim / Në janar qeveria paguan 50% të tarifës së studimit

Kryeministri Edi Rama ka pohuar gjatë takimit më pedagogë dhe studentë të Universitetit Bujqësor se duke filluar nga janari qeveria...

Aktualitet22:49 - 17 Dhjetor, 2018

Tetë vende të BE-së anëtarë të KS të OKB-së, mbështesin ushtrinë e Kosovës

Tetë vende të Bashkimit Evropian, anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i dhanë mbështetje të hënën të...

Aktualitet21:09 - 17 Dhjetor, 2018

Dokumenti/ 6 akuzat e Gjykatës Federale dhe FBI mbi mikun e Bashës

Miku i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, biznesmeni turk Ekim Alptekin është nën akuzë për mashtrim dhe Gjykata Federale...

Aktualitet17:52 - 17 Dhjetor, 2018

Lirohet Zogu i Zi/ Studentët spostojnë protestën

Studentët, që prej disa orësh kishin bllokuar rreth-rrotullimin e Zogut të Zi, janë larguar që aty për ta spostuar protestën ...

Aktualitet16:41 - 17 Dhjetor, 2018

Kompania shqiptare që po çan tregjet e rajonit dhe jo vetëm/ Drejtuesi i Jumbo shpjegon rrugëtimin drejt suksesit

Shitja e organizuar e mallrave me pakicë është një sektor që po njeh zhvillim të vazhdueshëm në rajon dhe më...

Aktualitet16:35 - 17 Dhjetor, 2018

Ndryshimet në ligjin e AMA dhe AKEP/ Organizohet forumi i parë i diskutimit

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), organizuan sot forumin e parë të diskutimit...

Aktualitet16:30 - 17 Dhjetor, 2018

Tarifa 100% për mallrat serbe/ Tensionohet situata BE-Kosovë

Pas refuzimit të heqjes së tarifës 100% ndaj mallrave serbe marrëdhëniet midis Bashkimit Europian dhe Kosovës janë përkeqësuar. Ky lajm...

Aktualitet16:29 - 17 Dhjetor, 2018

Manjani ‘shuplakë’ Ramës/ Plotësou kërkesat studentëve, lëri bejtet

Ish-ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se kryeministri Edi...

Aktualitet15:40 - 17 Dhjetor, 2018

Krijimi i FA/ Këshilli i Sigurimit të OKB diskuton mbi Kosovën

Të hënën (17.12.) Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutojë rezolutën 1244 për Kosovën. Arsye është letra...

Aktualitet15:35 - 17 Dhjetor, 2018

BE luftë kundër dezinformimit rus në internet

Me fushata dezinformuese, Moska dëshiron të ndikojë sistematikisht jo vetëm në SHBA, por edhe në Evropë. Tani krerët e shteteve...

Aktualitet15:08 - 17 Dhjetor, 2018

Shfaqja e hidhur në Samitin e BE-së/ Juncker turpërohet sërish

Një tjetër shfaqje e turpshme për Presidentin i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker . Gjatë hyrjes së Juncker në selinë e...

Aktualitet14:22 - 17 Dhjetor, 2018

Integrimi në BE/ Kreu i opozitës greke kërcënon Shqipërinë

Kryetari i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis, që sipas sondazheve të zhvilluara nga mediat vendase pritet të jetë kryeministri i ardhshëm...

Aktualitet13:57 - 17 Dhjetor, 2018

Përplasjet para Kryeministrisë/ Studenti: Na qëlluan si të ishim kriminelë

Pas tensionimit të situatës para Kryeministrisë, një nga studentët ka thënë se shkak për përplasjes është bërë dhuna e policisë...

Aktualitet13:38 - 17 Dhjetor, 2018

Tensionohet situata/ Protestuesit përplasen me policinë

Është tensionuar situatata  para Kryeministrisë, ku protestuesit janë përplasur  me forcat e policisë. Një pjesë e protestuesve kanë tentuar të...

Aktualitet12:23 - 17 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët nga Shkodra mbërrijnë para Kryeministrisë

Studentët nga qyteti i Shkodrës i janë bashkuar protestës së të rinjve që ndodhen para Kryeministrisë. Të rinjtë shkodran sapo...

Aktualitet12:05 - 17 Dhjetor, 2018

Tymuese në protestë/ Studentët kërkojnë largimin e shkaktarëve

Ndërkohë që prej 14 ditësh studentët janë duke zhvilluar protesta të qeta, ditën e sotme mes turmës janë hedhur disa...

Aktualitet21:41 - 16 Dhjetor, 2018

Cavusoglu: SHBA po punon për ekstradimin e Gulenit

Ministri i jashtëm turk thotë se presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan...

Aktualitet19:59 - 16 Dhjetor, 2018

Abuzoi me vajzën e bashkëshortes shqiptare/ Var veten greku

Një shtetas grek 53 vjeç ka është vetëvarur, pasi është akuzuar nga bashkëshortja 35-vjeçare se ka abuzuar ndaj vajzës së...

Aktualitet19:24 - 16 Dhjetor, 2018

Ekstradimi i Gulenit/ SHBA diskutime me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë komunikuar presiderntit turk...

Trending

Read previous post:
Brukseli kundër ndryshimit të ligjit mbi subvencionet për fëmijët

Në Gjermani është hapur një diskutim për shtimin e numrit të të huajve nga shtete të tjera të Bashkimit Evropian,...

Close