Connect with Us

Zbulohen shkeljet e Komisionit të Vettingut

Aktualitet

Zbulohen shkeljet e Komisionit të Vettingut

Publikuar

-

Operacioni Ndërkombëtarë i Monitorimit i ka kërkuar Komisionerit Publik deri më tani që të ankimojë 5 vendime të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit tek Kolegji i Apelimit. ONM i ka kërkuar Komisionerit brenda kuadrit të pak ditëve që të ankimojë vendimin për kreun e Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja; kreut të Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjorit; gjyqtarit Gentian Medja; prokurorit Gentian Osmani; si dhe gjyqtarit Artur Malaj. Parregullsitë në pasurinë e pesë subjekteve që identifikoi KPK gjatë seancave, dhe pse nuk i mori parasysh, duket se kanë qenë shkaku kryesor që ONM ka kërkuar shkarkimin e këtyre të fundit.

Një gjë e tillë u pa që në seancën që KPK zhvilloi me kreun e Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja. Kjo për faktin se KPK, gjatë seancës dëgjimore, që zhvilloi me gjyqtarin Bashkim Dedja, identifikoi disa pasaktësi në lidhje me kriterin e pasurisë. Sipas KPK, burimet e gjyqtarit Dedja janë të dyshimta për faktin se nuk ka mundur të justifikojë një apartament dhe një garazh në Tiranë. KPK ka bërë me dije asokohe se ndaj gjyqtarit Bashkim Dedja ka dyshime në lidhje me 15 mijë euro që i ka marrë vëllait dhe 25 mijë eurot që ia ka marrë kunatit në blerjen e një apartamenti. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka verifikuar se kunati në datën e huamarrjes sipas deklaratës së aktit noterial, nuk ka qenë fare në Shqipëri. Por pavarësisht këtyre shkeljeve, KPK e konfirmoi në detyrë, Dedjen, gjë që solli menjëherë reagimin e ONM, shkruan gazeta “SOT”.

Por krahas Dedjes, e njëjta gjë ndodhi edhe me kreun e Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjorin. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit gjatë seancës dëgjimore me kreun e Gjykatës së Lartë, pas hetimit administrativ, arriti në konkludimin se Zaganjori nuk kishte burime të ligjshme pasurie si dhe kishte shmangur taksat në shtet. Por krahas këtyre kontradiktave, gjyqtari Zaganjori, sipas KPK, pati pasaktësi në deklarim edhe sa i takon pasurisë së bashkëshortes dhe shkollimit të fëmijëve. Megjithatë, pavarësisht pasaktësive edhe Zaganjori u konfirmua në detyrë nga ana e KPK, po që nuk u mirëprit nga ana e ONM.

Pas kërkesës për të apeluar vendimin për Zaganjorin dhe Dedjën, ONM dy ditë më parë përmes dy kërkesave të njëpasnjëshme i kërkoi Komisionerit edhe apelimin e vendimit të gjyqtarit Medja dhe prokurorit Osmani. Kjo për faktin se KPK, gjatë seancës që zhvilloi me prokurorin Gentian Osmani, theksoi se ai nuk ka pasur burime financiare për pagesën e 2 kësteve për apartamentin e porositur në vitin 2009, me vlerë respektive 15 mijë euro dhe 32,680 euro, për një total prej 47680 euro. Ai gjithashtu, sipas KPK, nuk justifikoi me të ardhura pagesën e huasë ndaj shtetasit A. Ç në vitin 2011 në vlerë 7000 euro, në vitin 2012 në vlerë 5000 euro, dhe në vitin 2013 me vlerë 8000 euro.

LEXO EDHE:  Letra e dytë për ONM/ Vasili nuk tërhiqet: Shqetësimet, të ndreqshme

Ndërsa sa i takon gjyqtarit Gentian Medja, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit tha se gjatë hetimit të thelluar administrativ rezultoi se subjekti nuk ka deklaruar të ketë llogari të paluajtshme. Por krahas këtyre, dy subjekteve ONM kërkoi dje dhe largimin nga detyra të gjyqtarit Artur Malaj, i cili u konfirmua në detyrë mes shumë debatesh. Kjo për faktin se ONM gjatë seancës dëgjimore të pak ditëve më parë pretendoi për pasaktësi serioze në deklarimin e pasurisë. Malaj ka deklaruar se ka blerë një apartament në Tiranë me vlerë 55 mijë euro, por nga hetimi i ONM ka rezultuar me vlerë 61 mijë euro. Por krahas shkeljeve të shumta që u gjetën, ndaj gjyqtarit Malaj edhe vetë, DSIK e cilësoi si të papërshtatshëm për të vijuar detyrën pasi kishte lidhje me persona të papërshtatshëm.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Gjyqtari Ndreca sot para Vettingut/ Pasuria e tij familjare është katërfishuar

LEXO EDHE:  Fatos Lulo nuk justifikoi pasurinë/  KPA rrëzon gjyqtarin e Kushtetueses

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ndërkombëtarët kërkojnë shkarkimin e gjyqtarit Gentian Medja

LEXO EDHE:  Gjyqtari Ndreca sot para Vettingut/ Pasuria e tij familjare është katërfishuar

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: