Connect with us

Aktualitet

Vendime të dyshimta/ Ndërkombëtarët “luftë të ftohtë” me Komisionin e Vettingut

Publikuar

-

Operacioni ndërkombëtar  i Monitorimit, është përfshirë në një “luftë të ftohtë” me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

Disa vendime të marra nga Komisionerëte  Vettingut për gjyqtarët dhe prokurorët, janë parë nga ONM, si të dyshimta.

Për këtë arsye ONM, i ka ekomanduar Komisionerit Publik që t’i ankimojë pranë Komisionit të Posaçëm të Apelimit.

Baza për këto rekomandime, është mbështetur në faktin se ONM nuk është dakord me arsyetimin dhe përfundimet e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit.

Janë pesë raste, për katër gjyqtarë dhe një prokurorë që i janë rekomanduar Komisionerit publik për ankimim.

Kështu me një këmbë në Vetting, ndodhen kreu i Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja, kreu i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori, gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj, gjyqtari i  Gjykatës Administrative të Apelit, Gentian Medja, prokurori i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Gentian Osmani dhe  gjyqtari  e Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë,  Artur Malaj.

Këto rekomandime të ONM, që vijnë në një kohë të shkurtër, janë një këmbanë alarmi, se diçka nuk shkon në punën e Komisionit të Vettingut.

Risjellim në vëmendje edhe në seancat dëgjimore, ka pasur një reagim të ashpër të ndërkombëtarëve për raste të caktuara, por, çuditërisht nuk ka pasur rekomandime për ankimim.

Në seancën dëgjimore të mbajtur për Prokuroren e Përgjithshme të përkohshme Arta Marku, përfaqësuesi i ONM-së, Theo Jacobs, ka reaguar ashpër ndaj problemeve që janë konstatuar në lidhje me kryeprokuroren.

Jacobs ndërsa ka shprehur zhgënjimin e tij, për mungesën e kryeprokurores Arta Marku në seancë, ka thënë se Kryeprokurorja nuk duhet të japë vetëm urdhra, por të ndryshojë komplet mentalitetin e Prokurorisë.

Dystandartizimi, korrupsioni apo fenomene të tjera si këto, ka kohë që lakohen se kanë prekur Komisionin e Vettingut dhe konkretisht KPK –ën.

12 anëtarët e KPK –së, paguhen miliona lekë nga taksat e qytetarëve për të pastruar drejtësinë dhe jo për të shtuar pasurinë e tyre, nëpërmjet gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar./CNA.al

Aktualitet

Fiks-Fare paralajmëron skandalin/ Me sa para zhduken provat në Prokurorinë e Fierit

Publikuar

-

By

Emisioni Fiks-Fare do të paraqesë një tjetër skandal mbrëmjen e sotme.

Këtë herë e përfshirë në skandal është Prokuroria e Fierit.

Skandali që do të transmetohet në këtë emision është treguar nga dy moderatorët, Devis Muka dhe Dorian Ramaliu.

Ata kanë postuar një video në të cilën shprehen:

“Ryshfet në Prokurorinë e Fierit, nga dosja zhduken provat. Përgjimet tregojnë se dikush do i paguante prokurorit 500 mijë lekë për të mos u hetuar dhe në të vërtet prokurori nuk e hetoi”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Trondit historiania për financimet greke/ Tregon se çdo ndodh nëse politikanët shqiptarë flasin

Publikuar

-

By

Historiania Helena Kocaqi është shprehur se politika greke di shumë dhe nëse aktorët politikë shqiptarë flasin mbi financimet greke, kanë frikë se mos vënë veten në objekt sulmi të grekëve sepse ata u dinë çdo të palarë.

Këtë gjë Kocaqi e ka thënë gjatë një interviste në emisionin “Top Talk” në Top Channel.

“Financimi është sekret, emrat njihen nga Ministria e Jashtme greke dhe janë me kode. Ka kode të ndryshme për pagesa banesash e deri te telefoni. Buxheti votohej në Parlament dhe votohej pa pyetur si dhe për kë. Thjesht thuhej është për shtetin. Skandali doli si rezultat i konfliktit brenda qeverisë greke”, shpjegoi Kocaqi, e cila shtoi se edhe më e pajustifikueshme është heshtja e opozitës dhe Presidentit”, – tha ajo.

Më tej historiania deklaroi se e mirëkupton qeverinë sepse ka pasur negociata me grekët, por heshtja e opozitës dhe Presidentit është e pajustifikueshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zbulohet arsyeja/ Pse Rama nuk shkon tek Ylli Rakipi?

Publikuar

-

By

Prej gati dy vitesh, kryeministri Edi Rama ka bojkotuar emisionin e Ylli Rakipit, “Të Paekspozuarit” në News24, madje as në kohën kur ai filloi transmetimin në Top Channel nuk e vizitoi.

Mesa duket Kryeministri nuk e mund dot Edi Ramën dhe ka frikë të jetë përballë Ylli Rakipit dhe panelit të analistëve, Fatos Lubonja e Andi Bushati.

Ndonëse Kryeministri i vendit ka shkuar në çdo studio të mundshme televizive ka mbetur pa shkuar vetëm tek emisioni i Rudinës “Pasdite në TV Klan” dhe TPZ e Rakipit.

Ky është Kryeministri i Shqipërisë dhe shqiptarëve, Kryeministri që ka frikë të përballet me të vërtetën dhe kur e kritikojnë apo duhet të debatojë, i çon në gjyq./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:23 - 23 Tetor, 2018

Gjenden në Stamboll pjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë

Pjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi, janë gjetur sot në Stamboll. Mediat e huaja...

Aktualitet13:33 - 23 Tetor, 2018

“Tirana historike, ç’fat e pret?”

“Artes” një program kushtuar kulturës dhe arteve e nis sot komunikimin me publikun me një emision kushtuar arkitekturës dhe zhvillimit...

Aktualitet11:52 - 23 Tetor, 2018

Votuan pro Maqedonisë së Veriut/ Merren në mbrojtje deputetët e opozitës

Ministria e Brendshme në Maqedoni ka marrë në mbrojtje deputetët e partisë opozitare të Nikolla Gruevskit, VMRO-DPMNE, të cilët votuan...

Aktualitet11:07 - 23 Tetor, 2018

Video- Ura më e gjatë mbi det/ Mega projekti kinez vjen në jetë

Ura më e gjatë mbi det, e cila ndodhet në Kinë, do të fillojë funksionimin e saj ditën e nesërme....

Aktualitet19:50 - 22 Tetor, 2018

Sanksionet ndaj kompanive ruse/ Putin i kundërpërgjiet Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një dekret për vendosjen e masave ekonomike ndaj Ukrainës. Në dekretin e nënshkruar, Putin...

Aktualitet18:39 - 22 Tetor, 2018

Video/ Pamjet e trenit që del nga shinat dhe merr para 18 persona bëjnë xhiron e botës

Një video, pamjet e të cilës tregojnë trenin e pasagjerëve del nga shinat e hekurudhës në veri-lindje të Tajvanit, duke...

Aktualitet16:43 - 21 Tetor, 2018

Motori përplaset me kangjellat/ Ndërron jetë 18 vjeçari

Një 18-vjeçar ka ndërruar jetë në orët e para të ditës së sotme në Pistoi të Italisë, si pasojë e...

Aktualitet16:31 - 21 Tetor, 2018

Foto- Treni del nga shinat/ Dhjetëra viktima, qindra të plagosur

Një aksident i rënë është regjistruar në Taivan, pasi së paku 17 persona kanë humnbur jetën dhe 126 persona kanë...

Aktualitet12:23 - 21 Tetor, 2018

Rusia kundër Maqedonisë së Veriut/ “E kemi njohur 26 vite më parë”

Parlamenti maqedonas miratoi këtë javë emrin e ri të Maqedonisë, në bazë të marrëveshjes së Prespës me Greqinë. E pakënaqur...

Aktualitet11:16 - 21 Tetor, 2018

“Ik pi***uni”/ 35-vjeçari, që vrau shqiptarin në Australi ofendon gazetarët

Policia australiane ka njoftuar se ka arrestuar një person si të dyshuar për vrasjen e një shqiptari. Mësohet se 35-vjeçari,...

Aktualitet10:48 - 21 Tetor, 2018

Afganistani nuk gjen paqe/ Shpërthimi i radhës u merr jetën 6 fëmijëve

Afganistani nuk po gjen paqe, tashmë kur ka hyrë në ditën e dytë të zgjedhjeve parlamentare. Një shpërthim në rajonin...

Aktualitet09:13 - 21 Tetor, 2018

Rritja e spiunazhit rus/ Shërbimi sekret zviceran jep alarmin

Shefi i shërbimit sekret zvicerian, Jean-Philippe Gaudin ka dhënë alarmin për rritjen e aktiviteteve të spiunazhit rus në vend. Shkak...

Aktualitet22:51 - 20 Tetor, 2018

Britanikët pendohen për Brexit/ Tashmë edhe nën presionin e kohës

Londra ka përjetuar sot një protesë masive, ku morën pjesë 700 mijë persona. Londinezët vërshuan nëpër rrugët e kryeqytetit, duke...

Aktualitet22:21 - 20 Tetor, 2018

Shpërthimet në Afganistan/ Shënohen dhjetra viktima, qytetarët nuk heqin dorë nga zgjedhjet

Qëndrat e votimit në Afganistan janë tronditur ditën e sotme. Shpërthimet shkaktuar dhjetra viktima, midis tyre edhe fëmijë, ndërkohë 30...

Aktualitet22:05 - 20 Tetor, 2018

Video/ Njihuni me 34-vjeçarin e verbër shqiptar që krijon aplikacione

34-vjeçari Hashim Llumnica nga fshati Bellopojë i Komunës së Podujevës në Kosovë ka krijuar një aplikacion për personat e verbër....

Aktualitet21:23 - 20 Tetor, 2018

Video- I riu nga Anglia e pëson keq/ Për këtë veprim mund të dënohet me 10 vite burg

 Një turist 23 vjeçar nga Anglia, rrezikon 10 vite burg në Tajlandë, pasi shkarraviti me spraj murin e një kështjelle...

Aktualitet20:47 - 20 Tetor, 2018

Zgjedhjet në Afganistan/ Me dhjetëra shpërthime pranë qendrave të votimeve

Shpërthime të shumta janë regjistruar sot në kryeqytetin e Afganistanit, Kabulin gjatë kohës që njerëzit ishin në qendrat e votimit....

Aktualitet20:23 - 20 Tetor, 2018

U kap vitin e kaluar/ Gjykata britanike jep vendimin për bosin shqiptar të kokainës

Një gjykatë në Britaninë e Madhe ka dënuar me 25 vite burg shtetasin shqiptar Erald Mema. Ky i fundit cilësohej...

Aktualitet17:31 - 20 Tetor, 2018

Video/ Gazetarja shqiptare vë në siklet Vuçiçin, e bën të fshijë djersët me shami

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është vënë në siklet nga një gazetarja Nerënxa Jakupi, gjatë një konference për mediat të...

Aktualitet17:09 - 20 Tetor, 2018

Financimet greke për mediat shqiptare/ Tsipras fton në zyrë kreun e opozitës

Kryeministri grek Aleksis Tsipras, nuk e priti mirë largimin e Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, të cilin e quajti një...

Aktualitet16:04 - 20 Tetor, 2018

Video tmerruese/ Nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses: Më hiq mungesën ose të vrava

Një video, pamjet e të cilës tregojnë një nxënës, që i drejton mësueses pistoletën në kokë është duke bërë xhiron...

Aktualitet12:20 - 20 Tetor, 2018

Arabia Saudite konfirmon vdekjen e gazetarit

Arabia Saudite konfirmoi vdekjen e gazetarit saudit dhe komentatorit të gazetës Washington Post Jamal Khashoggi, duke thënë se vdekja e...

Aktualitet10:15 - 20 Tetor, 2018

Komisioni i BE përgatitet për zgjedhjet europiane

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për...

Aktualitet10:10 - 20 Tetor, 2018

Votuan pro ndryshimeve kushtetuese/ VMRO përjashton deputetët

Menjëherë pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave bashkë me deputetët...

Aktualitet09:40 - 20 Tetor, 2018

Video-Panik në ajër/ Fluturimi i avionit me 200 pasagjerë kthehet në tmerr

Një turbulencë ajrore ka bërë që një fluturim 8 orësh, të kthehet në makth për dhjetëra pasagjerë, ku 15 prej...

Aktualitet14:58 - 19 Tetor, 2018

Akuzat “bombë” ndaj Kotzias/ Cilat janë portalet shqiptare që financon Greqia

Greqia financon me fonde sekrete portale, media dhe gazetarë në Shqipëri dhe vende të tjera të rajonit. Ky lajm po...

Aktualitet10:29 - 19 Tetor, 2018

Reagon Sali Lushaj për djalin e tij :”Ne kemi duart e ky regjim ka hekurat”

Arrestimi i këngëtarit Arkimed Lushaj dy ditë më parë ka bërë zhurmë në media. Policia tha se ai ishte pjesë...

Aktualitet17:01 - 18 Tetor, 2018

Ekzekutimi i pengjeve nga ISIS/Putin jep alarmin, kritikon ashpër forcat amerikane

Presidenti rus Vladimir Putin, ka kritikuar ashpër forcat amerikane, të cilat sipas tij kanë dështuar në luftën ndaj ISIS. Sipas...

Trending

Read previous post:
Nuk kemi qenë kurrë më afër Diellit se kaq

NASA do të dërgojë një anije kozmike me mision për të qenë më afër Diellit. Do të quhet “Parker Solar...

Close