Ja si po planifikon Facebook të bëjë para nga Whatsapp – CNA
Connect with us

Teknologji

Ja si po planifikon Facebook të bëjë para nga Whatsapp

Publikuar

-

Erdhi koha që Facebook të fillojë të bëjë para nëpërmjet Whatsapp-it.

Aplikacioni i mesazheve do të zgjerojë shërbimin e saj të fokusuar në biznes në një mënyrë të rëndësishme, njoftoi të mërkurën Whatsapp.

Që nga viti i kaluar, Whatsapp ka testuar Whatsapp Business, i cili lejon kompanitë t’u dërgojnë mesazhe klientëve me gjëra të tilla si bileta avioni, informacionet e dërgimit te porositë online, dhe përgjigjet ndaj pyetjeve të shërbimit të klientit. Por shërbimi tani po zgjerohet me një API të dedikuar për kompanitë më të mëdha.

Kjo duhet ta bëjë më të lehtë për organizatat më të mëdha që të përfitojnë nga Whatsapp. Kompanitë tani do të jenë në gjendje të dërgojnë njoftime të personalizuara tek njerëzit dhe të përdorin reklamat në News Feed që të përcjellin te bisedat në Whatsapp.

Sidomos për Facebook, zgjerimi i Whatsapp Business zgjeron gjithashtu mundësinë e Whatsapp për të fituar para nga aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve. Whatsapp është pasuria më e madhe e pashfrytëzuar e Facebook. Aplikacioni i mesazheve ka më shumë se 1 miliard përdorues aktivë të përditshëm, por, ndryshe nga çdo shërbim tjetër i Facebook, nuk ka reklama (për tani, gjithsesi).

Kjo është arsyeja pse Whatsapp po fokuson përpjekjet fillestare të fitimit të saj në shërbimet e ndërmarrjeve.

Edhe pse bizneset mund të përdorin disa nga mjetet falas, Whatsapp do të kërkojë nga kompanitë të dërgojnë lloje të caktuara të mesazheve. Këto përfshijnë njoftime me porosi, të tilla si ato me kujtesa takimesh, si dhe përgjigjet e vonuara ndaj mesazheve nga konsumatorët.

Whatsapp ende punon vetëm me një grup relativisht të vogël kompanish, por thotë se planifikon të sjellë më shumë organizata në bord në të ardhmen.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Të bezdisur me faktin që të tjerët shohin se kur jeni aktiv në Insta? Ja si t’i lini bllof ata

Publikuar

-

Jeta jonë online është shumë e rëndësishme. Ndodh që na shkruajnë njerëz dhe ne nuk i përgjigjemi pasi për arsye të ndryshme e kemi të pamundur. Ka dhe nga ata të cilët thjesht nuk na interesojnë dhe ne nuk ia kthejmë, por që na bezdisin më vonë. Ja se si ti hiqni qafe këto probleme idiote në Instagram.

Epo më vjen për të qeshur ndërkohë që po shkruaj këtë guidë sepse do të shpjegoj diçka super të thjeshtë. Duhet që të shkoni tek settings, më pas tek seksioni Privacy and Security dhe aty do të shkoni tek Activity status dhe do ta bëni disable. Kaq ishte. Thuaju lamtumirë atyre që po iu bezdisin.

dogoinsta.jpg

 

instagram.jpg

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Kujdes! Këto trende Instagrami mund t’iu kushtojnë jetën[FOTO]

Publikuar

-

Fotot janë bërë më popullore se kurrë që pas përhapjes së gjërë që smartphonët patën që nga viti 2012 e në vazhdim. Sot kushdo mund që të jetë një fotograf dhe falë Instagram të gjithë mundohemi që të kapim momentet më të bukura.

Sidoqoftë momentet më të bukura nuk janë të njëjta për të gjithë njerëzit. Disa thjsht pëlqejnë momentet familjare apo pozat me kafshët e tyre shtëpiake, ndërsa të tjerë anojnë nga ekstremja. Disa njerëz kanë rrezikuar rëndë jetën e tyre vetëm për të kapur foto të denja për Instagramin e tyre.

Fotografë të shumtë amatorë janë shprehur që cilësia e jetës së tyre është ulur falë fiksimit që ata kishin për të kapur pozat më të mira. Disa zgjoheshin që në mëngjes për të kapur lindjen e Diellit, disa rrinin gati për perëndimin. Njerëz të tjerë praktikonin sporte ekstreme vetëm për famë.

Dhe Youtube ka shkaktuar probleme të tilla, ku Youtuber të ndryshëm kanë bërë nga gjërat më ekstreme(videot me kafshime kafshësh të Brave ëilderness psh.), video mjaft ofenduese ose disa kanë bërë dhe video të neverithsme(vetëm shihni human cake dhe do të më besoni).

Për të parë një rast ekstrem dhe të rrezikshëm për jetën, ja ku keni nj modele polake që ka një guxim të paparë:

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Këto kompani po ndryshojnë reklamat për mirë

Publikuar

-

Reklamat, sidomos ato nëpër aplikacione kanë qenë shumë të bezdisshme njëherë e një kohë. Sot gjërat po ndryshojnë dhe sigurisht që jam krenar të them që për mirë.

Google ka implementuar një opsion që të lejon që të provosh aplikacionet para se t’i shkarkosh ato(Clash Royale psh) për çdo Android nga 5.0 e lart. Facebook, Google ADMOB dhe Unity Ads ndërkohë kanë implementuar playable ads, reklama të cilat të japin mundësinë që të provosh një version bazik të lojës që të del në reklamë. Facebook, pas problemeve të mëdha ekonomike të kohëve të fundit, përmirësoi reklamat dhe së shpejti do të mund që të shohim playabl;e ads në neës feed-in tonë.

Gjërat po bëhen përherë e më mirë me kalimin e viteve dhe reklamat janë një e keqe që po kthehet në një bekim për ne përdoruesit. Në një artikull të mëparshëm përmendëm që ëhatsApp nuk do na pëlqentë me ads, por ama duhet të pranojmë që e shumta nga ne do të zgjidhnin reklamat përballë një aplikacioni me pagesë.

Kompanitë fitojnë(përveç Facebook), ne fitojmë(pasi marim shërbime falas) dhe të gjithë jetojnë të lumtur.

try_now.jpg

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet23:39 - 15 August, 2018

Atletico hakmerret ndaj Real/ I shënon 4 gola dhe ngre Superkupën e Europës

Atletico e Madridit është zyrtarisht fituese e Superkupës së Europës. Të besuarit e Simeone arritën të mposhtnin Realin e Madridit...

Aktualitet23:21 - 15 August, 2018

“Do bëhet baba”/ Gruaja tregon se si i shpëtoi vdekjes i fejuari në Genova

Dita e djeshme ka qenë një tragjedi për Italinë, pas shembjes së urës së“Moradit” në Genova. 39 persona humbën jetën...

Aktualitet23:17 - 15 August, 2018

Atletico “vë përfund” Realin/ Shënon edhe golin e katërt

Atëhere kur pritej kundërpërgjigja e Real, Atletico Madrid ka ndëshkuar për herë të katërt madrilenët. Për Atleticon ka shënuar Koke...

Aktualitet23:10 - 15 August, 2018

Atletico Madrid një hap larg trofeut/ Saul gjen rrugën e rrjetës

Aletico e Madridit ka kaluar sërish në avantazh me Saul. Të besuarit e Simeones ndëshkojnë për herë të tretë Realin...

Aktualitet23:03 - 15 August, 2018

Një shqiptare në politikën belge

Komuniteti shqiptar në Belgjike gjithmonë e më shumë po fuqizohet edhe në vendimmarrje. Tanimë në radhët e atyre që i...

Aktualitet23:02 - 15 August, 2018

Nuk ka fitues në 90 minuta/ Superkupa e Europës vendoset në shtesë

Kanë përfunduar në barazim 90 minutat në sfidën e Superkupës së Europës ndërmjet Realit të Madridit dhe Atleticos së Madridit....

Aktualitet22:53 - 15 August, 2018

Krimineli më i kërkuar i Meksikës/ Prokuroria ofron 1.6 milion dollarë për kokën e tij

Prokuroria meksikane ka bërë njoftimin, se do të ofrojë shpërblimin prej 30 milionë pesos, afërisht 1.6 milionë dollarë, për këdo...

Aktualitet22:46 - 15 August, 2018

Baraspeshë në derbin e Europës/ Diego Costa ndëshkon për herë të dytë Realin

Atletico ka arritur të gjejë baraspeshën falë Diego Costës. Spanjolli gjeti për herë të dytë rrjetën e Realit të Madrididit,...

Aktualitet22:38 - 15 August, 2018

Ramos kalon në avantazh Realin e Madridit

Reali i Madridit ka kaluar në avantazh në sfidën ndaj Atleticos, të vlefshme për finalen e Superkupës së Europës. Goli...

Aktualitet22:32 - 15 August, 2018

Tmerruese/ Tufa e luanëve sulmon vizitorët (Video)

Katër persona në Britaninë e madhe ka përjetuar momente tmerri ditën e sotme. Teksa ishin duke vizituar kopështin zoologjik në...

Aktualitet22:28 - 15 August, 2018

Tragjedia në Genova/ E shtuna ditë zie, varrosen viktimat

Qeveria italiane ka marrë vendimin për ta shpallur ditën e shtunë, si ditë zie. Sipas mediave italiane po në këtë...

Aktualitet22:23 - 15 August, 2018

U arrestua për mbështetje ndaj Gulen/ Lirohet shefi i Amnesty International

Shef i Amnesty International në Turqi, Taner Kilic është liruar nga një gjykatë në Stamboll. Lajmi për lirimin e tij...

Aktualitet22:11 - 15 August, 2018

Superkupa e Europës/ Real dhe Atletico ndajnë nga një gol në pjesën e parë

Mbyllet në barazim 1-1 pjesa e parë ndërmjet Realit të Madridit dhe Atleticos së Madridit, e vlefshme për Superkupën e...

Aktualitet22:08 - 15 August, 2018

Gazeta spanjolle shkuan për sopranon shqiptare/ “Është zë i rallë”

Gazeta spanjolle ”El Pais” ka shkruar një artikull për sopranon shqiptare Ermonela Jaho, e cila ka mahnitur publikun spanjoll me...

Aktualitet21:52 - 15 August, 2018

Skandal/ Punëtorët e Bashkisë së Tiranës rrezikojnë jetën

Një person ka denoncuar në rrjetet sociale kushtet skandaloze në të cilat punojnë punëtorët e Bashkisë së Tiranës. Në një...

Aktualitet21:40 - 15 August, 2018

Foto/ Vazhdon betonizimi tek parku i liqenit

Zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa ka denoncuar projektet e Bashkisë së Tiranës tek zona e liqenit. Në një postim...

Aktualitet21:37 - 15 August, 2018

Gjyqtari Faqolli u konfirmua në detyrë pasi raporti i DSIK u rrëzua si “i pasaktë”

Vendimi i zbardhur i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për rivlerësimin e gjyqtarit të Tiranës, Astrit Faqolli tregon se këtij...

Aktualitet21:28 - 15 August, 2018

“Kam shkruar faqet e para”/ Surpriza e radhës nga Nard Ndoka

Kreu i  Partisë Demokristiane, Nard Ndoka në një intervistë për emicionin “Edicionit Veror”  është shprehur, se po përgatit një jetëshkrim....

Aktualitet21:24 - 15 August, 2018

I dyshuari për terrorizëm/ Gjermania kërkon anullimin e ekstradimit për truprojën e bin Ladenit

Një gjykatë në qytetin e Bokumit në Gjermani ka urdhëruar kthimin mbrapsh të një terroristi të ekstraduar në Tunizi një...

Aktualitet21:17 - 15 August, 2018

Një raporti i Soros zbardh humbjet e Kosovës nga dialogu me Serbinë

Gjashtë ekspertë serbë kanë hartuar një raport ku kanë paraparë dy opsione për marrëdhëniet mes Serbisë dhe Kosovës; e para...

Aktualitet21:11 - 15 August, 2018

Protestat në Rumani/ Berisha: Shtatori muaji i fundit i narkoshtetit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka vazhduar me reagimet në lidhje me protestat në Bukuresht. Berisha i referohet  mesazhit të një qytetari,...

Sport21:08 - 15 August, 2018

Toni parashikon golashënuesin e Seria A-së: Nuk do të jetë Ronaldo!

Ish-sulmuesi i Juventusit, Romës dhe Bajern Mynih, Luka Toni foli për “Tuttosport” për merkaton e Seria A dhe golashënuesin e...

Aktualitet21:04 - 15 August, 2018

Shokuese/ I mituri gjen nënën të therur në banesë

Një ngjarje shokuese ka ndodhur ditën e sotme në një lagje të londrës. Një djalë i mitur ka gjetur të...

Aktualitet20:55 - 15 August, 2018

Foto/ Ortodoksë dhe bektashinj rihapin Kishën e Fjetjes së Shën Mërisë në Peshtan

Kisha e Fjetjes së Shënmërisë në Peshtan hapi sot dyertë pas pesëdhjetë vitesh. Kisha, e cila ishte rrënuar dhe po...

Aktualitet20:53 - 15 August, 2018

Zelanda e Re ndalon blerjen e shtëpive për emigrantët

Një shtetas i huaj në Zelandën e Re e ka të pamundur të blej një shtëpi, kjo pas një vendimi...

Aktualitet20:52 - 15 August, 2018

Cilësia e produkteve ushqimore/ Zbulohet mashtrimi me vajin e ullirit

Konsumatorët shpesh dyshojnë se mashtrohen ndërsa blejnë shishet me etiketat Vaj ulliri i virgjër. Top Channel fakton se mashtrimi është...

Aktualitet20:35 - 15 August, 2018

Heshti për masakrën e Selenicës/ Qytetarët kryqëzojnë Ramën, pas reagimit për Genovan

Pas reagimit të kryeministrit Rama për tragjedinë e Genovas, ku humbën jetën 39 persona dhe i shprehte ngushëllime familjarëve, reagime...

Aktualitet20:30 - 15 August, 2018

U mbyt në lumin Mat/ Gjendet trupi i 46 vjeçarit

Pulumbarët kanë arritur të gjejnë trupin e pajetë të 46 vjeçarit Arben Marku në lumen e Matit. Ky i fundit...

Trending

Read previous post:
Shifra marramendëse/ Zbulohet sa kushton Reforma në Drejtësi

Reforma në drejtësi është një ndër reformat më të rëndësishme të ndërmarra ndonjëherë nga vendi ynë. Në korrik të vitit...

Close