(Foto) Të gjithë i njohim këto 6 vepra të famshme, po misteret që fshehin a i dini? Zbulojini tani… – CNA
Connect with us

Kuriozitete

(Foto) Të gjithë i njohim këto 6 vepra të famshme, po misteret që fshehin a i dini? Zbulojini tani…

Publikuar

-

Përpos arkitekturës dhe madhështisë që mbartin, ndërtesat dhe statujat ikonë të botës fshehin detaje mistike që shumë pak prej nesh i kanë vënë re. Më poshtë do të listojmë disa prej tyre, që me shumë mundësi do t’ju habisin të gjithëve:

1. Apartamenti në katin e fundit të Kullës Eiffel

Gustave Eiffel, njeriu që dizenjoi monumentin më të famshëm të Francës, krijoi dhe ndërtoi një apartament në katin e fundit të kullës, të cilin e përdorte për të pritur miqtë.
Shpeshherë aty ai bënte diskutime të gjata me Thomas Edison-in, shpikësin e llambës elektrike. Sot, ai apartament shërben si muze për turistët dhe sigurisht ofron pamje të mrekullueshme të Parisit.

2. Zinxhiri i thyer në këmbën e Statujës së Lirisë

Statuja e Lirisë iu dhurua Amerikës nga Franca në 100-vjetorin e revolucionit amerikan. Simboli i saj është liria, demokracia dhe shfuqizimi i skllavërisë. Ky është pikërisht kuptimi që mbart zinxhiri i shkëputur nga këmba e statujës, fundin e epokës së skllevërve.

 

3. Mona Lisa e Isleworth-it

Në të gjithë historinë e artit njihet përpjekja e piktorëve për të riprodhuar figurën e Mona Lisa-s. Por besohet se ekziston një tjetër portret i saj, i pikturuar nga vetë Da Vinci dhe se kjo nuk është një kopje. Thuhet se versioni i dytë i pikturës ka ndryshim pak në perspektivë. Aludimet se kjo pikturë është risjellë nga piktorë të tjerë janë të shumta, por ekspertët besojnë se ky është thjesht një version më i hershëm i kryeveprës së Da Vinci-t.

 

4. “The Time Capsule”, në malin Rushmore

Gjatë ndërtimit të këtij monumenti të famshëm, arkitekti i saj dëshironte të krijonte brenda shkëmbit një dhomë sekrete, ku gjeneratat e reja të njiheshin dhe të merrnin çdo lloj informacioni në lidhje me historinë e Amerikës. Kështu ata krijuan një shpellë në pjesën e pasme të statujës së Abraham Lincoln-it.
Edhe pse projekti mbeti i papërfunduar, pas vdekjes së arkitektit, 50 vite më vonë, në hapësirën e krijuar u vendosën kopje dokumentesh shumë me rëndësi dhe kujtime të presidentëve të ndryshëm, që shërben sot si dëshmi e historisë së SHBA-ve.

5. Pamja e vërtetë e Sfinksit

Statuja më e vjetër e botës sigurisht që mbart mistere që nga krijimi i saj. Për pamjen e këtij monumenti ka pasur gjatë gjithë kohës komente.
Disa ekspertë besojnë se Sfinksi origjinal ka pasur kokën e një luani dhe shumë më vonë është gdhendur fytyra e një njeriu. Kjo shpjegon gjithë dyshimet rreth diferencës së madhe midis trupit gjigand dhe kokës së vogël.

 

6. Ura Golden Gate

Ura Golden Gate ka qenë gjithmonë në fokusin e fotografive më të bukura të shkrepura ndonjëherë. Por ajo që ne nuk dimë, është se për ndërtimin e saj ka pasur shumë debate me Flotën e SHBA-ve. Pasi u dha leje për ndërtimin e saj, flota dëshironte që ngjyra e kësaj ure të ishte me vija të zeza dhe të verdha, në mënyrë që të ishte e dukshme dhe në raste mjegulle, por kjo u kundërshtua nga arkitekti i urës, i cili vendosi ta lyente me ngjyrë portokalli të errët. Në këtë mënyrë, përveçse do të ishte e dukshme në çdo situatë, do të afeksiononte të gjithë ata që e shihnin.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Për 20 mijë lekë, tani mund të paguani për të ‘ndjekur’ fiksimin në rrjetet sociale

Publikuar

-

Shumica prej nesh tundohemi që të stalkërojmë/hetojmë/ndjekim/përgjuar persona të caktuar në rrjetet sociale dhe kjo shpesh na bën të ndihemi edhe fajtorë.

Kemi stalkëruar një ish, një shok që e kemi fiksim, një shoqe me të cilën po dalim, e me  radhë por të gjithë kanë një eksperiencë të tillë.

Pir tani, mund ta hiqni këtë stres nga vetja pasi njerëzit po paguajnë individë që të stalkërojnë këdo që u thua në rrjetet sociale.

Andy Bartram, nga Kent, ka ngritur agjencinë e tij të hetimit/stalkërimit në përpjekje për të ndaluar joshjen apo romancën me njerëz të gabuar ose nga profile të rreme.

Për vetëm 20 dollarë ose rreth 22 mijë lekë të vjetra, agjentët e hetimit/stalkërimit do u gjejnë çdo të dhënë dhe do të përpilojnë aktivitetet e fundit të personit që ju dëshironi të dini më shumë rreth tij.

Takimet online janë bërë shumë të shpeshta në ditën e sotme, prandaj Andy beson se agjencia e tij do të ketë sukses.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E keni kërthizën “e dalë”? Ja nga se shkaktohet dhe çfarë rrezikoni

Publikuar

-

Me siguri e keni vënë re që disa njerëz e kanë kërthizën më “të dalë” se disa të tjerë.

Mirëpo kjo është normale pasi të gjitha kërthizat janë në forma dhe madhësi të ndryshme tek njerëz të ndryshëm.

Rreth 90% e popullsisë e kanë kërthizën brenda dhe vetëm 10 % e kanë të dalë në sipërfaqe, në formën e një gunge të vogël.

Kjo vjen si rezultat i kordonit të kërthizës, i cili përdoret për transportimin e lëndëve ushqyese nga nëna te foshnja gjatë shtatzënisë. Ai prihet menjëherë pas lindjes, mjeku e lidh kordonin e kërthizës në mënyrë që të mund të zhduket nga barku. Gjatë javëve të para ajo përthahet dhe shkëputet nga barku.

Nëse e keni këtë gungë te kërthiza, do të thotë se kur është prerë, ka mbetur më shumë se ç’duhej jashtë barkut. Ka raste kur kjo shkakton edhe një problem shëndetësor, të njohur si hernia e kërthizës.

Kjo ndodh kur një pjesë e zorrës nxirret jashtë përmes kërthizës. Hernia e kërthizës shfaqet më së shumti në vitin e parë të jetës, por kjo mund të ndodhë edhe në një kohë tjetër. Kjo trajtohet me kirurgji.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Doktorët s’u besonin syve, gruaja me mitrën në formë zemre lind binjakë

Publikuar

-

Një grua me mitrën në formë zemre ka lënë pa fjalë mjekët e saj në Rusi.

39-vjeçarja e paidentifikuar, e lindur me dy mitra, një anomali që prek një në 1000 femra. Doktorët i kishin thënë gjatë gjithë jetës së saj se do të ishte shumë  e vështirë që ajo të kishte pasardhës. Por, ajo doli përtej parashikimeve të tyre duke mbetur shtatzënë me binjakë.

Rasti i saj është shumë i rrallë pasi, numri i nënave më këtë anomali që arrijnë ta çojnë deri në fund shtatzënëni është shumë i vogël.

Gruaja nga Moska iu nënshtrua prerjes Çezariane, ndërsa të dy fëmijët lindën të shëndetshëm. Vajzës ia vuri emrin Varvara ndërsa djalit i cili lindi pak nënpeshë, Evgeny.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet23:39 - 15 August, 2018

Atletico hakmerret ndaj Real/ I shënon 4 gola dhe ngre Superkupën e Europës

Atletico e Madridit është zyrtarisht fituese e Superkupës së Europës. Të besuarit e Simeone arritën të mposhtnin Realin e Madridit...

Aktualitet23:21 - 15 August, 2018

“Do bëhet baba”/ Gruaja tregon se si i shpëtoi vdekjes i fejuari në Genova

Dita e djeshme ka qenë një tragjedi për Italinë, pas shembjes së urës së“Moradit” në Genova. 39 persona humbën jetën...

Aktualitet23:17 - 15 August, 2018

Atletico “vë përfund” Realin/ Shënon edhe golin e katërt

Atëhere kur pritej kundërpërgjigja e Real, Atletico Madrid ka ndëshkuar për herë të katërt madrilenët. Për Atleticon ka shënuar Koke...

Aktualitet23:10 - 15 August, 2018

Atletico Madrid një hap larg trofeut/ Saul gjen rrugën e rrjetës

Aletico e Madridit ka kaluar sërish në avantazh me Saul. Të besuarit e Simeones ndëshkojnë për herë të tretë Realin...

Aktualitet23:03 - 15 August, 2018

Një shqiptare në politikën belge

Komuniteti shqiptar në Belgjike gjithmonë e më shumë po fuqizohet edhe në vendimmarrje. Tanimë në radhët e atyre që i...

Aktualitet23:02 - 15 August, 2018

Nuk ka fitues në 90 minuta/ Superkupa e Europës vendoset në shtesë

Kanë përfunduar në barazim 90 minutat në sfidën e Superkupës së Europës ndërmjet Realit të Madridit dhe Atleticos së Madridit....

Aktualitet22:53 - 15 August, 2018

Krimineli më i kërkuar i Meksikës/ Prokuroria ofron 1.6 milion dollarë për kokën e tij

Prokuroria meksikane ka bërë njoftimin, se do të ofrojë shpërblimin prej 30 milionë pesos, afërisht 1.6 milionë dollarë, për këdo...

Aktualitet22:46 - 15 August, 2018

Baraspeshë në derbin e Europës/ Diego Costa ndëshkon për herë të dytë Realin

Atletico ka arritur të gjejë baraspeshën falë Diego Costës. Spanjolli gjeti për herë të dytë rrjetën e Realit të Madrididit,...

Aktualitet22:38 - 15 August, 2018

Ramos kalon në avantazh Realin e Madridit

Reali i Madridit ka kaluar në avantazh në sfidën ndaj Atleticos, të vlefshme për finalen e Superkupës së Europës. Goli...

Aktualitet22:32 - 15 August, 2018

Tmerruese/ Tufa e luanëve sulmon vizitorët (Video)

Katër persona në Britaninë e madhe ka përjetuar momente tmerri ditën e sotme. Teksa ishin duke vizituar kopështin zoologjik në...

Aktualitet22:28 - 15 August, 2018

Tragjedia në Genova/ E shtuna ditë zie, varrosen viktimat

Qeveria italiane ka marrë vendimin për ta shpallur ditën e shtunë, si ditë zie. Sipas mediave italiane po në këtë...

Aktualitet22:23 - 15 August, 2018

U arrestua për mbështetje ndaj Gulen/ Lirohet shefi i Amnesty International

Shef i Amnesty International në Turqi, Taner Kilic është liruar nga një gjykatë në Stamboll. Lajmi për lirimin e tij...

Aktualitet22:11 - 15 August, 2018

Superkupa e Europës/ Real dhe Atletico ndajnë nga një gol në pjesën e parë

Mbyllet në barazim 1-1 pjesa e parë ndërmjet Realit të Madridit dhe Atleticos së Madridit, e vlefshme për Superkupën e...

Aktualitet22:08 - 15 August, 2018

Gazeta spanjolle shkuan për sopranon shqiptare/ “Është zë i rallë”

Gazeta spanjolle ”El Pais” ka shkruar një artikull për sopranon shqiptare Ermonela Jaho, e cila ka mahnitur publikun spanjoll me...

Aktualitet21:52 - 15 August, 2018

Skandal/ Punëtorët e Bashkisë së Tiranës rrezikojnë jetën

Një person ka denoncuar në rrjetet sociale kushtet skandaloze në të cilat punojnë punëtorët e Bashkisë së Tiranës. Në një...

Aktualitet21:40 - 15 August, 2018

Foto/ Vazhdon betonizimi tek parku i liqenit

Zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa ka denoncuar projektet e Bashkisë së Tiranës tek zona e liqenit. Në një postim...

Aktualitet21:37 - 15 August, 2018

Gjyqtari Faqolli u konfirmua në detyrë pasi raporti i DSIK u rrëzua si “i pasaktë”

Vendimi i zbardhur i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për rivlerësimin e gjyqtarit të Tiranës, Astrit Faqolli tregon se këtij...

Aktualitet21:28 - 15 August, 2018

“Kam shkruar faqet e para”/ Surpriza e radhës nga Nard Ndoka

Kreu i  Partisë Demokristiane, Nard Ndoka në një intervistë për emicionin “Edicionit Veror”  është shprehur, se po përgatit një jetëshkrim....

Aktualitet21:24 - 15 August, 2018

I dyshuari për terrorizëm/ Gjermania kërkon anullimin e ekstradimit për truprojën e bin Ladenit

Një gjykatë në qytetin e Bokumit në Gjermani ka urdhëruar kthimin mbrapsh të një terroristi të ekstraduar në Tunizi një...

Aktualitet21:17 - 15 August, 2018

Një raporti i Soros zbardh humbjet e Kosovës nga dialogu me Serbinë

Gjashtë ekspertë serbë kanë hartuar një raport ku kanë paraparë dy opsione për marrëdhëniet mes Serbisë dhe Kosovës; e para...

Aktualitet21:11 - 15 August, 2018

Protestat në Rumani/ Berisha: Shtatori muaji i fundit i narkoshtetit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka vazhduar me reagimet në lidhje me protestat në Bukuresht. Berisha i referohet  mesazhit të një qytetari,...

Sport21:08 - 15 August, 2018

Toni parashikon golashënuesin e Seria A-së: Nuk do të jetë Ronaldo!

Ish-sulmuesi i Juventusit, Romës dhe Bajern Mynih, Luka Toni foli për “Tuttosport” për merkaton e Seria A dhe golashënuesin e...

Aktualitet21:04 - 15 August, 2018

Shokuese/ I mituri gjen nënën të therur në banesë

Një ngjarje shokuese ka ndodhur ditën e sotme në një lagje të londrës. Një djalë i mitur ka gjetur të...

Aktualitet20:55 - 15 August, 2018

Foto/ Ortodoksë dhe bektashinj rihapin Kishën e Fjetjes së Shën Mërisë në Peshtan

Kisha e Fjetjes së Shënmërisë në Peshtan hapi sot dyertë pas pesëdhjetë vitesh. Kisha, e cila ishte rrënuar dhe po...

Aktualitet20:53 - 15 August, 2018

Zelanda e Re ndalon blerjen e shtëpive për emigrantët

Një shtetas i huaj në Zelandën e Re e ka të pamundur të blej një shtëpi, kjo pas një vendimi...

Aktualitet20:52 - 15 August, 2018

Cilësia e produkteve ushqimore/ Zbulohet mashtrimi me vajin e ullirit

Konsumatorët shpesh dyshojnë se mashtrohen ndërsa blejnë shishet me etiketat Vaj ulliri i virgjër. Top Channel fakton se mashtrimi është...

Aktualitet20:35 - 15 August, 2018

Heshti për masakrën e Selenicës/ Qytetarët kryqëzojnë Ramën, pas reagimit për Genovan

Pas reagimit të kryeministrit Rama për tragjedinë e Genovas, ku humbën jetën 39 persona dhe i shprehte ngushëllime familjarëve, reagime...

Aktualitet20:30 - 15 August, 2018

U mbyt në lumin Mat/ Gjendet trupi i 46 vjeçarit

Pulumbarët kanë arritur të gjejnë trupin e pajetë të 46 vjeçarit Arben Marku në lumen e Matit. Ky i fundit...

Trending

Read previous post:
Trump synon krijimin e Forcës Hapësinore deri më 2020

Administrata e Presidentit amerikan, Donald Trump ka njoftuar të enjten për planin ambicioz të krjimit të “Forcës Hapësinore” si kategori...

Close