Connect with Us

Marrëveshja për emigrantët/ Spanja dhe Gjermania gjejnë gjuhën e përbashkët

Aktualitet

Marrëveshja për emigrantët/ Spanja dhe Gjermania gjejnë gjuhën e përbashkët

Publikuar

-

Berlini dhe Madridi kanë nëshkruar një marrëveshje për të dërguar në Spanjë disa prej emigrantëve që vijnë në Gjermani.

Marrëveshja u nënshkrua nga ministrat e jashtëm të dy vendeve të hënën, shkruan DW.

Në marrëveshje përfshihen emigrantët, të cilët janë regjistruar më parë në Spanjë dhe ato që kalojnë kufirin ilegalisht.

Gjermania tashmë do të ketë të drejtën të kthejë brenda 48 orësh, refugjatët të cilët janë regjistruar në Spanjë.

LEXO EDHE:  Nga oferta për emigracion deri tek futja e vizave - Debati për refugjatët nga Ballkani në Gjermani

Marrëveshja pritet të hyjë në fuqi këtë të shtunë, shkruan DW.

Ndërkohë Ministri i Brendshëm gjerman ka deklaruar se negociata të tilla do të zhvillohen edhe me Italinë e Greqinë.

Gjithashtu kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka planifikuar një takim me homologun spanjoll gjatë fundjavës.

Sipas rregullave të BE, emigrantët duhet të regjistrohen në shtetin e parë pritës dhe procedurat për azil duhet të fillojnë aty. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Zgjedhjet në Gjermani/ Humbje e madhe për konservatorët, Socia-Demokratët nisin festën

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet elektorale në Gjermani janë të mbushura më surpriza. Ndërkohë që flitej për një barazim midis dy partive kryesore, duket se situata ka marrë një rrjedhë tjetër.

Tashmë ata që kryesojnë janë Social Demokratët tregojnë rezultatet e projektuara.

Konservatorët e Angela Merkel si duket kanë kapur rezultatin më të dobët.Tani që rezultati është disi i qartë të dyja partitë kanë thënë se janë gati për të formuar koalicionin e ardhshëm.

LEXO EDHE:  Pandemia e koronavirusit/ Merkel: Sfida më e madhe që pas Luftës së II Botërore

LEXO EDHE:  Çfarë po e frenon ekonominë gjermane?

Sipas DW tre udhëheqesit e partive me më shumë vota janë ulur në tryezën e rrumbullakët dhe po diskutojnë koalicionin e ardhshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

FRPD e Durrësit në krah të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

FRPD e Durrësit ka dalë hapur në krah të ish liderit të demokratëve Sali Berisha

Kryetari i FRPD-së në Durrës, Artion Bajramaj, pëmres një postimi në rrjetet sociale, thekson se sot kanë  zhvilluar një bisedë me ish kryeministrin ku kanë rënë dakort për disa pika.

Sipas tij, PD nuk mund të presë që ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, ndërsa thekson se ndryshimi vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizimit të mirë.

“Sot patëm mundësinë të zhvillojmë një bisedë shumë konstruktive me [email protected]_official .

Ramë dakort në një pikë:

✅Nuk mund të presim që PD ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, por duhet të jenë vetë demokratët dhe çdokush që do të kontribuojë në kauzë për ta sjellë atë ndryshim.

✅Ky ndryshim vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizmit të mirë.LEXO EDHE:  Gjermania në prag të zgjatjes së kufizimeve për koronën

LEXO EDHE:  Gjermania ofron ndërmjetësues për krizën në Maqedoni

✅Nuk mund të bazohet e giithë strategjia e popullit opozitar tek shpresa se të huajt do na falin pushtet.

Ku keni parë ti falet pushtet dikujt pa luftuar?

Deri atëherë, çfarë do bëjmë, do dremisim?

✅Të dashur qytetarë dhe demokratë, nuk jemi amatorë. Dimë edhe thjesht të heshtim dhe të bëhemi me “atë që fiton”. Dimë ti bëjmë kaq kalkulime, por këtu luhet fati ynë dhe i vendit tonë dhe nuk mund të rrimë e të flemë gjumë.

✅Të zgjohemi tani, para se ti falim mandatin e 4-t Ramës!“, shkruan ai./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në Gjermani/ Balla uron Olaf Scholz për rezultatin

Publikuar

-

Nga

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka uruar kandidatin e Partisë Socialdemokrate gjermane, Olaf Scholz për rezultatin e arritur në zgjedhjet e sotme federale.

Balla shkruann se kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.LEXO EDHE:  Kush dëbohet nga Gjermania dhe kur?/ Flet ministri i Brendshëm

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Urime Olaf Scholz dhe Partisë Socialdemokrate 🌹🇩🇪gjermane për rezultatin në zgjedhjet e sotme federale. Kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.

LEXO TE PLOTE