Connect with Us

SHBA dhe rritja e kërcënimit detar në Atlantikun e Veriut

Aktualitet

SHBA dhe rritja e kërcënimit detar në Atlantikun e Veriut

Publikuar

-

Anijet ushtarake kineze tani janë duke patrulluar në Atlantikun e Veriut dhe nëndetëset ruse po lëvizin në të njëjtat zona ujore, me një intensitet që nuk është parë që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë, i tha Zërit të Amerikës në një intervistë ekskluzive admirali i Marinës amerikane, John Richardson.

Shefi i Operacioneve Detare, Admirali John Richardson e quajti praninë ushtarake të Kinës në Atlantikun e Veriut një “dinamikë të re”.

“Madje dhe pesë vjet më parë, ne nuk kemi parë një zhvillim të tillë,” tha Richardson.

Sipas admiralit amerikan, marina kineze është globale, e gatshme dhe e aftë të veprojë kudo që Pekini do të dëshironte.

“Ata sigurisht që janë në një konkurrencë në ndryshim të vazhdueshëm për ne në aspektin e kërcënimit detar”, tha ai për Zërin e Amerikës.

Megjithatë, operacionet kineze pranë bregut lindor të Shteteve të Bashkuara mund të mos jenë aq kërcënuese sa nëndetëset ruse që lëvizin nën sipërfaqen e oqeanit. Aleatët e NATO-s nga Amerika e Veriut deri në Evropë janë gjithnjë e më të shqetësuar rreth rritjes së aktivitetit të nëndetëseve ruse në Atlantikun e Veriut.

“Bëhet fjalë për shtimin më të madh të aktivitetit të vërejtur në 25 vjet,” tha Richardson.

Zyrtarët amerikanë shqetësohen se Moska mund të përpiqet të përdorë nëndetëset e saj për të prerë ose përgjuar kabllot nënujore që lidhin dy kontinentet.

Flota e 2-të

Për shkak të këtyre aktiviteteve në Atlantikun e Veriut, Shtetet e Bashkuara kanë riaktivizuar kohët e fundit një komandë për të siguruar ujërat territoriale në bregdetin lindor.

Flota e dytë e Shteteve të Bashkaura ndihmon në përmbushjen e udhëzimeve të reja nën Strategjinë e Mbrojtjes Kombëtare të Sekretarit të Mbrojtjes Jim Mattis, e cila përparësi kryesore të sigurisë kombëtare të Amerikës e ka bërë rivalitetin me fuqitë e tjera, në vend të terrorizmit.

Flota u çaktivizua në vitin 2011 për shkak të mungesës së fondeve që Marina të realizonte blerje. Ajo u aktivizua në Norfolk të Virxhinias më 1 korrik të këtij viti.

LEXO EDHE:  Presidenti Trump e do Rusinë në Samitin G-7

Admirali Richardson do të drejtojë ceremoninë zyrtare të themelimit të flotës në bordin e një aeroplanmbajtëse në Norfolk më 24 gusht.

Komandanti i Flotës së Dytë gjithashtu do të kryesojë Komandën e Forcave të Përbashkëta të NATO-s në Norfolk. Admirali Richardson tha se struktura e dyfishtë komanduese lejon që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj të përshtaten së bashku, ndërsa përballen me intensifikimin e sfidave nga Rusia.

Zhurmuesit rusë

Ndërsa Marina amerikane po ripozicionon komandat e saj gjeografike, Admirali Richardson tha se ajo gjithashtu duhet të ruajë epërsinë në fushën e luftës së informacionit.

Marinarët amerikanë duhet të mbrojnë veten nga zhurmuesit elektronikë rusë, të ngjashëm me pajisjet e përdorura kundër trupave tokësore amerikane që operojnë në Siri.

Admirali Richardson tha se marinarët janë përballur me zhurmues elektronik rusë gjatë operimit në ujërat ndërkombëtare.

“Kjo tani po bëhet pjesë e zakonshme e punës sonë”, tha ai për Zërin e Amerikës.

Admirali Richardson nuk shpjegoi se si ndikohen operacionet e marinës amerikane nga zhurmuesit. Lufta elektronike ka potencialin të pengojë funksionimin e sistemeve të navigimit dhe atyre të komunikimit.

“Këto teknologji çrregulluese mund të jenë vendimtare në luftërat e ardhshme dhe ne duhet të sigurohemi që të investojmë që të jemi të përgatitur dhe të pajisur edhe në këtë aspekt,” tha Admirali Richardson.(VOA)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Rusia dëbon dy diplomatë gjermanë

LEXO EDHE:  Rusia dëbon dy diplomatë gjermanë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Mesazhi i fortë i Ambasadës së SHBA/ Tre “shuplaka” Bashës e Kryemadhit

LEXO EDHE:  Zyrtari i lartë i SHBA: Rusia po luan rol destruktiv në Ballkan

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: