Connect with Us

Fotot/ Punët që robotët kanë mësuar t’i bëjnë, nga polic tek bankier dhe operator ekologjik

Aktualitet

Fotot/ Punët që robotët kanë mësuar t’i bëjnë, nga polic tek bankier dhe operator ekologjik

Publikuar

-

A do t’i humbim vërtet vendet tona të punës, të cilat do të zëvendësohen nga robotët? Ka nga ata që thonë jo, por në disa sektorë, kjo tashmë po ndodh

Banka, dyqane e natyrisht fabrika. Bota e punës po ndryshon me shpejtësi. Hipoteza se mund të humbim punën për shkak të automatizimit duket se nuk është kaq e largët.

McKinsey vlerëson se brenda 15 vitesh, automatizimi mund të eliminojë deri në 50% të vendeve të punës. Kërkuesit e MIT, Daron Acemoglu e Pascual Restrepo, kanë llogaritur se çdo robot i ri që ka hyrë në një zyrë, bën të panevojshëm deri në 6 punonjës.

Ndërsa PwC raporton se, në Mbretërinë e Bashkuar, Inteligjenca Artificiale mund të eliminojë 7 milionë vende pune, por do të rrisë produktivitetin dhe do të krijojë 7,2 milionë vende të reja, me një ndikim pozitiv. E, nëse gjiganti kinez Foxconn, të cilit Apple i besonte prodhimin e iPhone-ve njoftoi pushimin nga puna të dhjetëra mijë punonjësve dhe 40 mijë robotë të rinj në fabrikë brenda vitit 2020, planet në afat të shkurtër tregojnë për një të ardhme që duket se është mes nesh.

Më poshtë janë disa nga punët që robotët kanë mësuar të bëjnë.

Polici AnBot

Është i gjatë 1,5 metra, peshon 78 kg dhe në vend të fytyrës ka një ekran me saktësi të lartë. AnBot është roboti-polic, “i punësuar” nga Ministria kineze e Sigurisë Publike. Sipas autoriteteve kineze, AnBot mund të patrullojë në mënyrë të pavarur dhe të mbrojë nga dhuna apo situata kaotike. Ai mund të arrijë shpejtësinë 18 km/h për të ndjekur kriminelët në arrati apo për t’iu përgjigjur situatave të emergjencave. Në Kinë, AnBot përdor të ashtuquajturin Taser, pistoleta elektrike që transmeton një shkarkesë elektrike, me synim neutralizimin e një personi.

LEXO EDHE:  Pezulloi shërbimet pas një rasti me Covid-19/ Ambasada shqiptare në Romë jep njoftimin e rëndësishëm

Operatori ekologjik

Nuk është plotësisht personi i pastrimit në stacionin e Zhengzhou në Kinë. Roboti në shërbim të udhëtarëve kinezë ka kompetenca të ndryshme, por gjithnjë në shërbim të mjedisit. Është në gjendje të monitorojë shkallën e ndotjes, temperaturën dhe lagështirën brenda dhe jashtë trenit. Ndër të tjera, zbulon burime nxehtësie anormale, duke njoftuar shërbimet zjarrfikëse. Dhe së fundi, ai është i pajisur me disa sensorë për të zbuluar fytyra dhe ka një interes të veçantë për fëmijët, pasi falë programimit mund t’i përgjigjet disa pyetjeve.

Punonjësi i bankës

Shumëkush prej nesh përpiqet t’i shmangë radhët në banka. Ndërsa në Kinë, duket se nuk duan të heqin dorë nga radhët dhe kësisoj ka lindur banka e parë në botë pa punonjës, por plot me robotë. Little Dragon, roboti i filialit të “Jiujiang Road” të “China Construction Bank”, i pyet klientët që hyjnë se “Si mund t’ju ndihmoj sot?”. Dhe që nga atje nis të ofrojë këshilla duke komunikuar me klientët, duke pranuar karta bankare dhe duke kontrolluar llogaritë. Sportelet automatike ndihmojnë me shërbime si hapje llogarie, transferim parash dhe këmbimin në valutë të huaj.

Një magazinë me vetëm 4 punonjës dhe mijëra robotë

Ndër gjigantët kinezë të blerjes online, pas Alibaba-s, disa kohë më parë JD.com njoftoi në Shangai një qendër të re të madhe për shpërndarjen e shitjeve të mbledhura në internet, në gjendje të organizojë, paketojë dhe të dërgojë 200 mijë porosi në ditë. Një detaj i vogël: nuk ka më shumë se 4 punonjës të punësuar, që në të vërtetë shërbejnë të furnizojnë mijëra robotët.(Corriere della Sera,monitor)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aksident në Korçë/ Makina përplas për vdekje këmbësorin

Publikuar

-

Nga

Një aksident me pasojë vdekje ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Korçë-Maliq.

Sipas policisë, makina tip Ford ka përplasur një këmbësor rreth 45 vjeç, ndërsa po punohet për zbardhjen e ngjarje.

“Korçë/Informacion paraprak

Më datë 22.04.2021, rreth orës 22:50, në aksin rrugor Korçë-Maliq, pranë fshatit Çiflig, Korçë, automjeti i policisë tip “Ford”, ka aksidentuar një këmbësor rreth 45 vjeç, ende i paidentifikuar, i cili për pasojë ka ndërruar jetë.

LEXO EDHE:  I ekzekutuan të birin/ Flet babai i efektivit të FNSH: Xhulio kishte shqetësime si gjithë policët

LEXO EDHE:  Fjala e fundit e teknologjisë/ Inxhineirët e Facebook krijojnë robotin që do të ndihmojë në shpërndarjen e shpejtë të internetit

Grupi hetimor në bashkëpunim me Shërbimin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat, nën drejtimin e Prokurorisë Korçë, po kryejnë veprimet hetimore për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes”, thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fiksi teston Ramën në makinën e së vërtetës/ Thumbon Bashën, Kryemadhin dhe Metën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot i ftuar në emisionin Fiks Fare ku ka dhënë një intersitë të veçantë.

Pyetjeve të dy prezantuesve Devi dhe Dori, kreyministri i ka dhënë duke iu nënshtruar testit të makinës së të vërtetës.

Fillimisht kryeministri Rama ka treguar se emrin Edvin ia ka vënë gjyshja, por më pas ka preferuar të mbajë shkurtimin emrit Edvin.

Pyetjes se a ke mbajtur maskë përpara pandemisë , kryeministri i është përgjigjur “Po”,  “Këtë maskën kështu jo (maskwn kundwr Covidit), por një maskë tjetër po.”

Prezantuesit e Fiks Fare e pyetën kryeminsitrin Rama edhe për mardhëniet që ai ka aktualisht me Presidentin Meta, nëse vazhdonin të kishin mardhënie institucionale

Kryeminsitri konfirmoi se aktualisht nuk ka as mardhënie institucionale “Mardhëniet nuk i kam sepse po pres që t’i dalë rakia”.

Rama gjatë intervistës së tij në Fiks Fare nuk ka preferuar t’i përgjgijet pyetjes për cilësimin si gjethe të kalbura që Presidenti Meta u bëri të larguarëve nga LSI (Lefter Koka, Nasip Naço), të cilët kalaun në PS.

Perpara “makinës së të vërtetës” kryeminsitri pranoi se nuk i ka mbajtur të gjitha premtimet që ka bërë.

Gjithashtu nuk ka preferuar që t’i përgjigjet pyetjes se përse nuk kërkon zbatimin e ligjit për mitingjet e opozitës ku nuk po respektohen masat anticovid, por i drejtohet për ndihmë Zotit.

“Çfarë janë këto pyetje? Ju ka zënë kjo sëmundja e analistëve dhe ju”, ishte përgjigja e kryeminstrit.

Përpara makinës së të vërtetës kryeminsitri Rama i ribëri edhe një herë parashikimet për rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit .Fillimisht parashikoi që PS do të marrë 74-78 mandate, por në fund u ul në 74-76 mandate.

Gjatë intervistës së tij nuk munguan “thumbat”për Presidnetin Meta, zonjën Kryemadhi, zotin Basha dhe zotin Berisha.

LEXO EDHE:  Gjërat më të çuditshme që njerëzit kanë bërë për para/ Nuk do ta besoni se çfarë punësh ekzistojnë në botë

LEXO EDHE:  Fjala e fundit e teknologjisë/ Inxhineirët e Facebook krijojnë robotin që do të ndihmojë në shpërndarjen e shpejtë të internetit

Duke ironizuar tha se “Tek Basha pëlqej që kur rren zëri i bëhet me i ëmbël. Monika më pëlqen kur s’flet, kurse tek Meta edhe kur është tapë thotë jam esëll.Tek Berisha pëlqej qetësinë që e karakterizon”.

Pyetjes se çfarë nuk pëlqen tek vetja, kryeministri kërkon nga djemtë të fikin “makinën e së vërtetës” për të treguar se nuk i pëlqen zëri i tij i brendshëm.

Rama u pyet se me kë do bënte koaliciom nëse nuk do të mund të arrijë kuotën e deputetëve për të qeverisur .

“Do bëj koalicion me Fiks Fare që të vij të punoj këtu part-time”.

Pyetjes se ku ka më sbumë komunistë sot, në  PD apo në PS Rama u përgjigj se komunistat më të shumtë janë grumbulluar tek Gjiri i Lalzit.

Pyetjes thumbuese se çfarë pëlqen më shumë të pijë midis rakisë verës dhe drogës Rama u përgjigj: “Qumësht grenxash pluhur, thithe nga veshi dhe je bombë”.

Pyetjes së Fiks fare se nëse ishte duke e shfrytëzuar për fushatë vaksinimin kundër Covidi-t, kërkoi që në përgjigjen e kësaj pyetjeje të jetë serioz duke u shprehur se “një vaksinë përkthehet në një buzëqeshje  dhe 300 mijë vaksina përkthehen në 300mijë buzëqeshje”.

-Nëse pas 25 prillit do t’i duhej të krijonte qevrinë me opozitën, Rama tha se Bashës do t’i jepte Ministrinë e Shtetit për Relaksin, ndërsa Kryemadhit Drejtorinë e Përgjithsme të Sherreve.

Pyetjes se ku e ndjen veten më mirë si politikan apo si piktor, Rama u përgjigj “politikan piktor”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha zbulon emrat/ Kush janë dy të fortët e plagosur dje në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Berisha zbulon emrat/ Kush janë dy të fortët e plagosur dje në Elbasan

Ish-Kryeministri Sali Berisha, ka reaguar për vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan, e cila pati prapavijë politike.

Berisha tha se në ngjarjen e djeshme kanë mbetur të plagosur dy persona nga bandat e të fortëve në Elbasan.

Sipas tij, të plagosurit që nuk janë raportuar në media janë Klemend Xhaferri dhe Suel Çela, persona me precedent penalë.

Unë lexova një status që e kishte bërë Endri Fuga dhe thashë me vete që ky do të jetë edhe versioni që do të thotë Policia sot. Ndodhi ngjarja e cila ndodhi para syve të 15 policëve. U njoftuan, erdhi policia, më pas erdhi banda e policisë. Banda e policisë ka parë policinë aty dhe ka qëlluar me breshëri aty. Cfarë shikoj unë në komunikatën e djeshme të policisë? Pati një konflikt në rrugën x ndërkohë që aty ishin 15 policë dhe dy nëndrejtorë të policisë. Dhe aty besova që ata do të bëjnë gjithçka për fshehur ngjarjen.

LEXO EDHE:  Artikulli prekës i një roboti/ Dua të jem një ‘shërbëtor i njerëzve’

LEXO EDHE:  Pezulloi shërbimet pas një rasti me Covid-19/ Ambasada shqiptare në Romë jep njoftimin e rëndësishëm

Si ka mundësi që kjo banda e Suel Çelës nuk preket, nuk u hyn asnjë ferrë në këmbë. Ata kanë të vetën drejtorinë e policisë dhe bëjnë siç duan ata. Ata kanë të vetin shërbimin e ekspertizës në Elbasan. Në këtë aspekt ata e rregullojnë çdo gjë me letra. Ata e kryen krimin, përdoën armën, mblodhën të gjithë gezhojat që deshën, fshinë kamerat.Sepse kamerat e Elbasanit i ka bërë Don Lala dhe i kontrollon kjo bandë. Po policia dy të plagosur Suel Çelën dhe Klement Xhaferrin i fshehu dhe po i kuron në një spital privat në Tiranë nën kujdesin e Edi Ramës dhe Taulant Ballës”, deklaroi ish-kryeministri në Syri Tv./ CNA.al

LEXO TE PLOTE