Connect with Us

Trondit Gjekmarkaj/ Basha dhe Meta kryen aktet e “pedofilisë politike”

Aktualitet

Trondit Gjekmarkaj/ Basha dhe Meta kryen aktet e “pedofilisë politike”

Publikuar

-

Analisti dhe pedagogu Agron Gjekmarkaj në një shkrim të publikuar për gazetën Panorama ka ironizuar klasën politike, krerët dhe ish-krerët e saj.

Gjekmarkaj shkruan se Rama është bërë mësues për Metën dhe Bashën, sa i përket listave të fundit të hartuara nga të dyja palët. Sipas pedagogut Rama u dha mësim kundërshtarëve të tij se në lista nuk duhen patjetër persona me CV, mendim publik dhe të njohur për të bërë politikë, ndërsa i ka quajtur aktet e tyre “pedofili politike”.

“Gjithësia nuk nënkupton që Partia Socialiste është e keqja dhe Partia Demokratike është e mira! Jo mor Jo. Kësisoj naivitetesh tek ata që dinë shkrim e këndim kanë vdekur me mot. Problemi është te shkolla. Nëse deri kohë më parë mendohej se të hysh në politikë duhet të kesh CV, mendim publik, të jesh profesionist i zoti dhe i njohur, ose pjesë e botës akademike, duhet pranuar që “Rilindja” këtë iluzion e shnjerzoi, e trelli, e gjunjëzoi përfundimisht! Në këtë pikë, Rama u bë mësues për Bashën dhe Metën, të cilët kryen akte të “pedofilisë politike” me listën e fundit”,- shkruan Gjerkmarkaj.

LEXO EDHE:  Të gjitha manipulimet e procesit zgjedhor nga Lulzim Basha

Më tej analisti pohon se pas këtij momenti priste përgëzime për punën e Ramës, por ajo që mori ishte thjeshtë varje turinjsh. Kjo si pasojë sepse ata e kuptuan se me këtë metodë të zgjedhur prej tij, Rama do të ndërtonte pushtetin personal, ndërsa ka shtuar se Basha dhe Kryemadhi do ta kenë të vështirë të krijojnë këtë lloj klime.

“Kur prisja përgëzime, meqenëse Rama do të njihej moteve si themelues i një shkolle politike, si Aristoteli e Platoni në ilozofi, apo Tajerani e Meternihu atë të legjitimitetit, bash atë çast mora varje turinjsh. Ata kuptuan se Rama kishte të drejtë dhe kësisoj ndërton më mirë pushtetin personal. Hegjemonia e kësaj shkolle është i vetmi qiell sot i politikës shqiptare. A do t’i funksionojë edhe Bashës e Kryemadhit, tani vështirë të thuhet, se një herë e vodhën plakën,- thotë populli,- se pastaj e mbylli derën viranja! Pohime kësodore me dozë subjektiviteti, jo shumë të lartë, nuk përjashtojnë grupet e vogla të njerëzve me vlera në të gjitha partitë parlamentare”,- përfundon Gjekmarkaj. /CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Besimi në SPAK ‘çështje politike’ për shqiptarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme kronike

Shqiptarët janë të ndarë dhe shfaqin “preferenca politike” kur vjen puna tek vlerësimi i punës së institucioneve të drejtësisë.

‘Barometri’ në Euronews Albania zbulon se 41% e shqiptarëve kanë besim te Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK), ndërsa 30 % e tyre nuk besojnë.

Votuesit e Partisë Socialiste janë më besnikët ndaj SPAK-ut. Sipas gjetjeve, 75% e tyre besojnë tek puna e këtij institucioni.

LEXO EDHE:  Protesta e 13 majit/Basha takon aleatët

LEXO EDHE:  Spaho i publikon videon Ramës/ “Shqiptarët duan ndryshim”Kurse në kampin e Partisë Demokratike vihen re se ka një besim shumë më të zbehtë, ose e thënë ndryshe 16% e votuesve të kampit blu nuk besojnë tek institucionet e reja të drejtësisë.

Sondazhi pyeti 1000 qytetarë në zona urbane dhe rurale të Shqipërisë nga intervista ballë për ballë në periudhën 10-28 gusht 2021./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berisha ka të drejtë për statutin”/ Gjata: Kriza në PD zgjidhet me votim

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Sekretari për çështjet ligjore të PD-së, Çlirim Gjata ka komentuar zhvillimet e fundit në Partinë Demoratike dhe deklaratën e Bashës për të mos mbledhur Kuvendin Kombëtar.

Në komentin e tij Gjata ka theksuar se situata brenda PD është shumë e rrezikshme dhe se Berisha ka të drejtë për mbledhjen e Kuvendit.

“Berisha ka të drejtë se e ka statuti mbledhjen e kuvendit. Por nuk jemi para gjykatës, sepse atje ndahen gjërat. Është më politike çështja. Nëse mblidhet ¾ e firmave mblidhet kuvendi. Por nuk e di nëse Basha mund ta pengojë apo jo. Këtu nuk po respektohet Kushtetuta”, ka thënë ai për Syri Tv.

LEXO EDHE:  Kryemadhi flet për koalicionin zgjedhor/ Ramën do ta mundë opozita e bashkuar

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Rama presion deputetëveMë tej Gjata ka theksuar se kryetari nuk ka të drejtë të ndalojë mbledhjen e Kuvendit dhe se zgjidhja e PD është votimi.

“Kryetari nuk ka të drejtë të ndalojë mbledhjen e kuvendit. Mendoj që PD është në një moment që duhet ta vlerësojë.  Më vlerë ka të rregullohet marrëdhënia e brendshme në PD. Opozita të ngrihet në nivel opozitar. A kemi fuqi për ta kapërcyer këtë ngjarje, të mos mendojmë se çfarë u tha. Të synojme drejt një zgjidhje dhe ajo është e votimi”, deklaroi Gjata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ka mbi supe përçarjen e PD”/ Noka: Basha duhet të largohet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD, Flamur Noka është shprehur se kreu i PD, Lulzim Basha nuk është më as një frymëzim dhe as një motivim për demokratët.

Sipas Nokës, Basha ka mbi supe përçarjen e PD dhe nuk ka mbështetje nga shumica e anëtarësisë.

I ftuar në emisionin, Log, Noka thotë se PD është në krizë dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me përjashtimin e një deputeti, por nuk mund të përballet me kryemimnistrin Edi Rama dhe regjimin një person që ka shkatërruar partinë.

LEXO EDHE:  Kryemadhi flet për koalicionin zgjedhor/ Ramën do ta mundë opozita e bashkuar

LEXO EDHE:  Tahiri në "arrest shtëpie"/ Rama:“Unë kam faj se e lëshova”?

Noka shprehet se zgjidhja e problemeve është largimi i Lulzim Bashës.Problemi më i madh është pas kësaj krize a frymëzon zoti Basha? A motivon Basha demokratët për protesta?

Kriza është sot në tavolinë. Kriza nuk është thjesht përjashtimi i një deputeti.

A mund të përballet me Edi Ramën dhe regjimin,  kur e ka shkatërruar PD, Basha sot ka mbi supe përçarjen e PD dhe nuk  ka mbështetjen e shumicës së anëtarësisë. Zgjidhja është të largohet Lulzim Basha“, ka thënë Noka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE