Connect with us

Aktualitet

Vetting për të fundmin e Gjykatës së Lartë/ Ish-juristi i ndërmarrjes që qymyrgurit në “ethe”

Publikuar

-

Procesit të Vettingut, fillimisht i janë nënshtruar kandidatët për Këshillin e Lartë të Prokurorial dhe atij Gjyqësor si dhe drejtuesit e institucioneve.

Përparësi kanë pasur edhe anëtarët e Gjytkatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë.

Gjatë kësaj periudhe nuk kanë munguar suprizat,  gjyqtarët dhe prokurorë, për të cilët pritej rrëzimi në Vetting, kanë kaluar dhe e anasjellta.

Derisa ekzistojnë organet apeluese asgjë nuk merr fund, ndërkaq, nesër ditën e hënë, para Komisionit të Vettingut pritet të dalë një tjetër anëtar i Gjykatës së Lartë, Medi Bici.

Dosja e tij do të vlerësohet nga trupi gjykues i përbërë nga Xhensila Pine, Etleda Çiftja dhe Valbona Sanxhaktari.

 Medi Bici është anëtari i fundit i Gjykatës së Lartë që përballet me procesin e vetingut.

Në këtë kuadër CNA.al, do të risjellë pasurinë e deklaruar nga gjyqtari Medi Bici.

Referuar deklaratave të pasurisë të publikuara nga Open Spending Albania, por edhe deklaratës të marrë nga CNA.al pranë ILDKPKI –së, rezulton  se gjyqtari Medi Bici, në total bashkë me anëtarë të tjerë të familjes të ardhura që përkojnë me 143 përqind kundrejt pagës vjetore të një gjyqtari të Gjykatës së Lartë.

Gjyqtari Medi Bici e ka filluar karrierën në drejtësi në vitin 1994-kur ishte 37 vjeç, pasi është diplomuar jurist nga Fakulteti i Drejtësisë. Në vitin 1993, ai ka punuar si jurist në ndërmarrjen e Qymyrgurit në Valias dhe më pas ka filluar punën si ndihmës-gjyqtar në Gjykatën e Tiranës.

Në vitet 1994-2004, Bici ka ushtruar detyrën e gjyqtarit në Gjykatën e Tiranës, ndërsa gjatë viteve 2004-2010 në Gjykatën e Apelit për Krime të Rënda.

Në maj të vitit 2013 ai u emërua anëtar i Gjykatës së Lartë me dekret të Presidentit të Republikës, detyrë të cilën e mban edhe sot. 

Viti 2012

Paga dhe shpërblime si Anëtar i Gjykatës së Lartë 1 680 672 lekë.

Viti 2013

Paga dhe shpërblime si Anëtar i Gjykatës së Lartë 1 685 436 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Gjykatën e Lartë, 1 595 860 lekë.

Djali, Ervin Bici, të ardhura nga paga si specialist-jurist pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Buxhetit në Ministrinë e Financave, 404 725 lekë.

Viti 2015

Paga si anëtar i Gjykatës së Lartë 1 576 316 (një milion e pesëqind e shtatëdhjetë e gjashtë mijë e treqind e gjashtëmbëdhjetë) Lekë.

Pagesë për pjesëmarrje vizitë studimore në Gjykatën e Luksemburgut 192 Euro.

Paga e djalit zotit Ervin Bici si specialist jurist pranë Drejtorisë së Përgjithshme e Thesarit në Ministrinë e Financave 658 162 lekë.

Gjendje në një llogari bankare 262 419 Lekë.

Viti 2016

Shtesa në Llogarinë rrjedhëse në emër të Medi Bicit e ndodhur në  vlerën 1,421,660 lekë.

Burim i kësaj pasurie janë të ardhurat nga paga ime si anëtar i Gjykatës së Lartë për vitin 2016.

-Depozitë në emër të Medi Bicit. Burimi i saj vjen nga depozita tjetër në ish Bankën e Kursimeve, sipas librezës së kursimit të datës 09.04.1991(Gjendja është e datës 10.01.2017) Shuma është 1,065 lekë.

Të ardhura nga paga ime si Anëtar i Gjykatës së Lartë në shumën 1.566.456  lekë.

Të ardhura nga paga e djalit (Ervinit) si specialist jurist, pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Buxhetit në Ministrinë e Financave në shumën 55,792

Të ardhura nga paga e djalit (Ervinit) si specialist jurist, pranë Bankës së Shqipërisë, në vlerën 957.498 lekë. (periudha Shkurt 2016-Dhjetor 2016)./CNA.al

 

 

Aktualitet

Kryemadhi jep alarmin/ PS, sekt i rrezikshëm kriminal

Publikuar

-

By

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi gjatë një takimi me të rinjtë e LRI-së në Vlorës, deklaroi se Rama gjatë këtyre viteve qeverisje ka instaluar në vend krimin.

Më tej Kryemadhi ka dhënë alarmin se sot Partia Socialiste është kthyer në një sekt të rrezikshëm kriminal.

“Çdo ditë dhe më shumë mundësitë për të rinjtë bëhen të pakta. Historia sa ka nisur. Në këto vite që qeverisi Rama, instaloi krimin. Vetëm përballë të rinjve, përballë shpresës, nuk mund t’i bëjë dot rezistencë njeri. Kam besimin tek të rinjtë, dhe do besoj tek ata. Ne sot kemi një PS që është kthyer në sekt kriminal dhe nuk është vetëm parti. Ndaj duhet të punoni shumë fort si të rinjtë e Vlorës. Çdo angazhimi i juaj do të jetë i rëndësishëm për ju dhe qytetin”, – u shpreh Kryemadhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Deklarata e fortë/ Nëse kapeshin me këtë fakt çështja Xhisiela do kishte shkaktuar tërmet

Publikuar

-

By

Analisti Andi Bushati është shprehur se as Saimir Tahiri dhe as Mark Froku nuk ishin të rastësishëm në politikën shqiptare, por të zgjedhur nga kryeministri Edi Rama.

Këtë gjë Bushati e ka thënë gjatë një interviste në rubrikën “Opinion” në News 24.

Bushati ndër të tjera ka folur edhe për çështjen e Xhisiela Malokut. Ai ka deklaruar se opozita mund të kishte  shkaktuar tërmet të vërtetë, nëse do të kapej vetëm me faktin se djali i deputetit nuk merrej të arrestohej.

“Opozitës i mjaftonte për të shkaktuar një tërmet, se djali i deputetit nuk merrej dhe arrestohej dhe jo të merrej me gjëra të pa faktuara për Taulant Ballën”, – ka vazhduar ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ylli i Juventusit i lë të gjithë me gojë hapur/ Ja se çfarë thotë për Mourinhon

Publikuar

-

By

Skuadra e Juventusit do të luajë sonte në mbrëmje përballë Manchester United në “Old Trafford” në sfidën e vlefshme për Champions Leaguen. Kapiteni i bardhezinjve, Giorgio Chiellini tha se kundërshtari ka një trajner të madh që admirohet nga juventinët për shkak të sukseseve që arriti në Itali.

“Sigurisht do të jetë një atmosferë fantastike në këtë stadium historik. Për më tepër e kemi një trajner të madh të cilin e donim shumë në të kaluarën në Itali. Tifozët e Juventusit dinë shumë për të, por ne Itali ne e duam Mourinhon për shkak të sukseseve të tij”, tha Chiellini. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:23 - 23 Tetor, 2018

Gjenden në Stamboll pjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë

Pjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi, janë gjetur sot në Stamboll. Mediat e huaja...

Aktualitet13:33 - 23 Tetor, 2018

“Tirana historike, ç’fat e pret?”

“Artes” një program kushtuar kulturës dhe arteve e nis sot komunikimin me publikun me një emision kushtuar arkitekturës dhe zhvillimit...

Aktualitet11:52 - 23 Tetor, 2018

Votuan pro Maqedonisë së Veriut/ Merren në mbrojtje deputetët e opozitës

Ministria e Brendshme në Maqedoni ka marrë në mbrojtje deputetët e partisë opozitare të Nikolla Gruevskit, VMRO-DPMNE, të cilët votuan...

Aktualitet11:07 - 23 Tetor, 2018

Video- Ura më e gjatë mbi det/ Mega projekti kinez vjen në jetë

Ura më e gjatë mbi det, e cila ndodhet në Kinë, do të fillojë funksionimin e saj ditën e nesërme....

Aktualitet19:50 - 22 Tetor, 2018

Sanksionet ndaj kompanive ruse/ Putin i kundërpërgjiet Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një dekret për vendosjen e masave ekonomike ndaj Ukrainës. Në dekretin e nënshkruar, Putin...

Aktualitet18:39 - 22 Tetor, 2018

Video/ Pamjet e trenit që del nga shinat dhe merr para 18 persona bëjnë xhiron e botës

Një video, pamjet e të cilës tregojnë trenin e pasagjerëve del nga shinat e hekurudhës në veri-lindje të Tajvanit, duke...

Aktualitet16:43 - 21 Tetor, 2018

Motori përplaset me kangjellat/ Ndërron jetë 18 vjeçari

Një 18-vjeçar ka ndërruar jetë në orët e para të ditës së sotme në Pistoi të Italisë, si pasojë e...

Aktualitet16:31 - 21 Tetor, 2018

Foto- Treni del nga shinat/ Dhjetëra viktima, qindra të plagosur

Një aksident i rënë është regjistruar në Taivan, pasi së paku 17 persona kanë humnbur jetën dhe 126 persona kanë...

Aktualitet12:23 - 21 Tetor, 2018

Rusia kundër Maqedonisë së Veriut/ “E kemi njohur 26 vite më parë”

Parlamenti maqedonas miratoi këtë javë emrin e ri të Maqedonisë, në bazë të marrëveshjes së Prespës me Greqinë. E pakënaqur...

Aktualitet11:16 - 21 Tetor, 2018

“Ik pi***uni”/ 35-vjeçari, që vrau shqiptarin në Australi ofendon gazetarët

Policia australiane ka njoftuar se ka arrestuar një person si të dyshuar për vrasjen e një shqiptari. Mësohet se 35-vjeçari,...

Aktualitet10:48 - 21 Tetor, 2018

Afganistani nuk gjen paqe/ Shpërthimi i radhës u merr jetën 6 fëmijëve

Afganistani nuk po gjen paqe, tashmë kur ka hyrë në ditën e dytë të zgjedhjeve parlamentare. Një shpërthim në rajonin...

Aktualitet09:13 - 21 Tetor, 2018

Rritja e spiunazhit rus/ Shërbimi sekret zviceran jep alarmin

Shefi i shërbimit sekret zvicerian, Jean-Philippe Gaudin ka dhënë alarmin për rritjen e aktiviteteve të spiunazhit rus në vend. Shkak...

Aktualitet22:51 - 20 Tetor, 2018

Britanikët pendohen për Brexit/ Tashmë edhe nën presionin e kohës

Londra ka përjetuar sot një protesë masive, ku morën pjesë 700 mijë persona. Londinezët vërshuan nëpër rrugët e kryeqytetit, duke...

Aktualitet22:21 - 20 Tetor, 2018

Shpërthimet në Afganistan/ Shënohen dhjetra viktima, qytetarët nuk heqin dorë nga zgjedhjet

Qëndrat e votimit në Afganistan janë tronditur ditën e sotme. Shpërthimet shkaktuar dhjetra viktima, midis tyre edhe fëmijë, ndërkohë 30...

Aktualitet22:05 - 20 Tetor, 2018

Video/ Njihuni me 34-vjeçarin e verbër shqiptar që krijon aplikacione

34-vjeçari Hashim Llumnica nga fshati Bellopojë i Komunës së Podujevës në Kosovë ka krijuar një aplikacion për personat e verbër....

Aktualitet21:23 - 20 Tetor, 2018

Video- I riu nga Anglia e pëson keq/ Për këtë veprim mund të dënohet me 10 vite burg

 Një turist 23 vjeçar nga Anglia, rrezikon 10 vite burg në Tajlandë, pasi shkarraviti me spraj murin e një kështjelle...

Aktualitet20:47 - 20 Tetor, 2018

Zgjedhjet në Afganistan/ Me dhjetëra shpërthime pranë qendrave të votimeve

Shpërthime të shumta janë regjistruar sot në kryeqytetin e Afganistanit, Kabulin gjatë kohës që njerëzit ishin në qendrat e votimit....

Aktualitet20:23 - 20 Tetor, 2018

U kap vitin e kaluar/ Gjykata britanike jep vendimin për bosin shqiptar të kokainës

Një gjykatë në Britaninë e Madhe ka dënuar me 25 vite burg shtetasin shqiptar Erald Mema. Ky i fundit cilësohej...

Aktualitet17:31 - 20 Tetor, 2018

Video/ Gazetarja shqiptare vë në siklet Vuçiçin, e bën të fshijë djersët me shami

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është vënë në siklet nga një gazetarja Nerënxa Jakupi, gjatë një konference për mediat të...

Aktualitet17:09 - 20 Tetor, 2018

Financimet greke për mediat shqiptare/ Tsipras fton në zyrë kreun e opozitës

Kryeministri grek Aleksis Tsipras, nuk e priti mirë largimin e Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, të cilin e quajti një...

Aktualitet16:04 - 20 Tetor, 2018

Video tmerruese/ Nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses: Më hiq mungesën ose të vrava

Një video, pamjet e të cilës tregojnë një nxënës, që i drejton mësueses pistoletën në kokë është duke bërë xhiron...

Aktualitet12:20 - 20 Tetor, 2018

Arabia Saudite konfirmon vdekjen e gazetarit

Arabia Saudite konfirmoi vdekjen e gazetarit saudit dhe komentatorit të gazetës Washington Post Jamal Khashoggi, duke thënë se vdekja e...

Aktualitet10:15 - 20 Tetor, 2018

Komisioni i BE përgatitet për zgjedhjet europiane

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për...

Aktualitet10:10 - 20 Tetor, 2018

Votuan pro ndryshimeve kushtetuese/ VMRO përjashton deputetët

Menjëherë pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave bashkë me deputetët...

Aktualitet09:40 - 20 Tetor, 2018

Video-Panik në ajër/ Fluturimi i avionit me 200 pasagjerë kthehet në tmerr

Një turbulencë ajrore ka bërë që një fluturim 8 orësh, të kthehet në makth për dhjetëra pasagjerë, ku 15 prej...

Aktualitet14:58 - 19 Tetor, 2018

Akuzat “bombë” ndaj Kotzias/ Cilat janë portalet shqiptare që financon Greqia

Greqia financon me fonde sekrete portale, media dhe gazetarë në Shqipëri dhe vende të tjera të rajonit. Ky lajm po...

Aktualitet10:29 - 19 Tetor, 2018

Reagon Sali Lushaj për djalin e tij :”Ne kemi duart e ky regjim ka hekurat”

Arrestimi i këngëtarit Arkimed Lushaj dy ditë më parë ka bërë zhurmë në media. Policia tha se ai ishte pjesë...

Aktualitet17:01 - 18 Tetor, 2018

Ekzekutimi i pengjeve nga ISIS/Putin jep alarmin, kritikon ashpër forcat amerikane

Presidenti rus Vladimir Putin, ka kritikuar ashpër forcat amerikane, të cilat sipas tij kanë dështuar në luftën ndaj ISIS. Sipas...

Trending

Read previous post:
Rëndohet katastrofa e zjarreve në Kaliforni

Rëndohet katastrofa e zjarreve në Kaliforni ku të paktën 5 persona kanë humbur jetën si pasojë e flakëve. Dhjetëra qytetarë...

Close