Connect with Us

KPK nxori të dhëna konfidenciale/ Gjyqtari Shkëlzen Selimi kërkon hetim të Komisionit

Aktualitet

KPK nxori të dhëna konfidenciale/ Gjyqtari Shkëlzen Selimi kërkon hetim të Komisionit

Publikuar

-

/

Sot, një tjetër anëtar i Gjykatës së Lartë, ka qenë në objektivin e procesit të Vettingut.

Anëtari i Gjykatës së Lartë, Shkëlzen Selimi ka marrë pjesë në senacën dëgjimore, duke u përballur me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit

Selimi ka kërkuar pezullimin e seancës ndaj tij, pasi akuzon KPK se ka nxjerrë në public të dhëna konfidenciale në lidhje me të.

“Do ti drejtohem ONM-së, që të nisë hetim ndaj KPK –së, për nxjerrjen e të dhënave. Janë nxjerrë të dhëna konfidenciale nga një televizon. Procesi bie ndesh me konventën evropiane”, ka thënë gjyqtari Selimi.

LEXO EDHE:  Shitën informacione sekrete tek Top Channel?/ “Plas  bomba” në Komisionin e Vettingut

Por,  KPK e përbërë nga Etleda Çiftja, Xhenisla Pine dhe Valbona Sanxhaktari nuk e ka pranuar kërkesën e Selimit dhe kanë vazhduar seancën. Dhe pas këtij vendimi, gjyqtari Selimi është larguar nga seanca, pasi sipas tij asgjë nuk kishte më kuptim./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

544 banesa të rindërtuara në Laç/ Kryebashkiakja, mirënjohje Turqisë

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan po zhvillon një vizitë në Shqipëri, ku është pritur me një ceremoni zyrtare nga kryeministri Edi Rama.

Vizita ka nisur nga qyteti i Laçit, aty ku është finalizuar projekti i rindërtimit të lagjes se re me 524 apartamente, financim i qeverisë turke.Në ceremoninë e dorëzimit të çelësave të shtëpive të 544 banesave qytetarëve në Laç, kryetarja e Bashkisë së Kurbinit, Majlinda Cara, falënderoi Presidentin Erdogan dhe popullin turk për ndihmën e jashtëzakonshme.

“Është nder të mirëpres Presidentin Erdogan në këtë kompleks të rindërtuar nga gërmadhat që la pas tërmeti i 26 nëntorit 2019. Nuk di nëse do të gjej dot fjalët për t’i thënë falënderimet e duhura popullit turk, Presidentit Erdogan dhe të gjithëve. Në emër të qytetarëve dhe banorëve të kësaj lagje të re ju falënderoj nga zemra për bujarinë dhe solidaritetin e treguar në ditët tona më të vështira. Ka pasur një bashkëpunim të shkëlqyer të kompanive shqiptare të angazhuara në ndërtimin e kësaj lagjeje kaq cilësore me kompaninë turke që dua t’i falënderoj për profesionalizmin e saj. Jam shumë i lumtur për të gjitha ato familje që iu riktheu shpresa dhe buzëqeshja dhe do të kenë mundësi të banojnë në këto shtëpi të pakrahasueshme me më parë”, tha Cara./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident i rëndë/ Humb jetën një person

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një aksident i rëndë me pasojë humbjen e jetës së një personi, ka ndodhur paraditen e sotme në Divjakë.

Mësohet se aksidenti ka ndodhur rreth orës 11:00, në fshatin Këmishtaj, ku shtetasi A. D., 29 vjeç, banues në Divjakë, duke drejtuar automjetin tip “Audi” është përplasur me motomjetin tip “Yamaha” me drejtues shtetasin K. Xh., 29 vjeç, dhe për pasojë ka ndërruar jetë drejtuesi i motomjetit.

LEXO EDHE:  Pasuria “djeg” gjyqtaren e Apelit të Tiranës

LEXO EDHE:  Pasuria “fundos” gjyqtaren e Krimeve të Rënda/ KPK e shkarkon nga detyraGrupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të aksidentit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

GJKKO shtyn sërish seancën ndaj Saimir Tahirit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka shtyrë sërish seancën ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Shtyrja e seances është bërë, pasi dy prokurorë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.Vetë ish-ministri Tahiri ka qenë i pranishëm në GJKKO për të ndjekur nga afër seancën, por kjo e fundit është shtyrë për në datën 31 janar, në orën 11:00.

LEXO EDHE:  Pasuria “djeg” gjyqtaren e Apelit të Tiranës

LEXO EDHE:  Vettingu/ Ja gjyqtari i radhës që jep lllogari

Kujtojme ketu se SPAK e akuzoi për trafik droge, por gjykata ish-ministrin e Brendshëm e dënoi vetëm për shpërdorim detyre, ndërsa me prishjen e vendimit nga Gjykata e Lartë, dosja u rikthye edhe njëherë në Apel./CNA.al

LEXO TE PLOTE