Connect with Us

Balla në Elbasan/ Jep lajmin e mirë për qytetarët

Aktualitet

Balla në Elbasan/ Jep lajmin e mirë për qytetarët

Publikuar

-

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, nga Elbasani ka dhënë një lajm të mirë për qytetarët, ndërsa tha se brenda vitit të gjitha rrugët e Elbasanit të kenë përfunduar tërësisht.

Deklarata e Ballës u bë gjatë inspektimit të punimet në rrugën “Rinia” dhe degëzimet e saj me rrugët “Eqerem Halili” dhe “Abdyl Graceni”, ku i pranishëm ishte edhe Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini

Këto janë rrugët e fundit të lagjes “Qemal Stafa” të cilat kishin nevojë për rikonstruksion dhe përfundimi i tyre me të gjithë degëzimet dhe sheshet e pallateve i jep fund një herë e mirë rregullimit të infrastrukturës në këtë zonë.

“Jemi këtu për të inspektuar punimet të cilat po bëhen me një cilësi shumë të lartë, sipas të gjitha standardeve më të mira. Përvec aortës kryesore të lagjes “Qemal Stafa” do të jenë edhe degëzimet e tjera, me qëllim që të preket cdo rrugicë.

LEXO EDHE:  “Nuk i takon Taulant Ballës të vendosë”/ Çlirim Gjata përplaset me sekretarin e PS

Angazhimi ynë është që brenda qershorit të vitit të ardhshëm të gjitha rrugët e Elbasanit të kenë përfunduar tërësisht. Rëndësi e vecantë i është kushtuar gjelbërimit dhe ruajtjes së identitetit të qytetit” tha Balla.

Kryetari i Bashkisë tha se në shembullin e lagjes “Qemal Stafa” do të vijohet me të gjitha lagjet e tjera dhe brenda një viti e gjithë infrastruktura e qytetit do të përfundojë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Masat anti-Covid/ Ministria e Arsimit ndryshon rregullat në shkolla

Publikuar

-

Nga

Masat anti-Covid/ Ministria e Arsimit ndryshon rregullat në shkolla

Ministrja e Arsimit Evis Kushi, ka njoftuar rregullat e reja për sa i përket masave anti-Covid nëpër shkolla në kuadër të uljes së temperaturave.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kushi ka thënë se klasat do të ajrosen 5-6 herë gjatë kohës së mësimit, ndaj i bën thirrje mësuesve të respektojnë protokollin anti-Covid, por edhe të ruajnë një temperaturë konstante në klasë.

Shëndeti i nxënësve dhe stafit mësimor është prioritet kryesor i Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë.

Prandaj, duke marrë shkas nga temperaturat e ulëta në të gjithë vendin, si dhe shqetësimet e drejta të prindërve, ndjejmë të nevojshme të nënvizojmë se Udhëzuesi për fillimin e vitit shkollor 2020-2021, në respekt të udhëzimeve të MSHMS, duke marrë parasysh edhe ndyshimet e temperaturave sipas stinëve, nuk kërkon në mënyrë absolute mbajtjen hapur gjatë gjithë kohës të dritareve, por lejon edhe ajrosjen e klasave disa herë gjatë ditës. Më saktësisht, në të shprehet qartë se: “DRITARET DUHET TË MBAHEN TË HAPURA OSE TË PAKTËN TË AJROSEN 5-6 HERË GJATË KOHËS SË MËSIMIT”.

Prandaj kërkojmë nga të gjitha Institucionet Arsimore që të kenë në vëmendje zbatimin e këtij udhëzimi, duke u kujdesur maksimalisht edhe për mbajtjen e një temperature konstante në klasë, me qëllim mbrojtjen e shëndetit të nxënësve dhe mësuesve.”/CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Non grata” në SHBA?/ Vasili vë Kryemadhin në vështirësi, rrezikon të mbetet jashtë listave

Publikuar

-

Nga

“Non grata” në SHBA?/ Vasili vë Kryemadhin në vështirësi, rrezikon të mbetet jashtë listave

Kur kanë mbetur vetëm tre muaj nga data e përballjes elektorale me kryeministrin Edi Rama, PD dhe LSI kanë një ngurrim të shtuar për të vendosur vendosur “kokat” e listave të kandidatëve për secilin qark

Por çfarë deklaroi ambasadorja Yuri Kim në takimin me kreun e KQZ Ilirjan Celibashi që e ka stopuar Bashën dhe detyruar të zvarrisë ecurinë e formatimit të listave të kandidatëve të PD.

Yuri Kim deklaroi publikisht në takimin me kreun e KQZ Ilirjan Celibashi, se pavarësisht ndryshimit të pushtetit në SHBA, një gjë nuk lëviz, “lista e zezë” për personat “non gratta” që ka shpallur qeveria amerikane dhe se këto përcaktime mbeten në fuqi.

“…duke kujtuar letrën e saj të 31 gushtit drejtuar kryetarëve të partive, ambasadorja kujtoi KQZ-në për përgjegjësinë e saj për t’u siguruar që kandidatët të jenë në përputhje me ligjin shqiptar. Ajo nënvizoi mbështetjen e SHBA për përmbushjen e kërkesave të popullit shqiptar për politikë më të pastër, duke filluar nga politikanë më të pastër.

Shtetet e Bashkuara mbeten një mbështetës i palëkundur i Shqipërisë dhe popullit shqiptar ndërsa ata punojnë për një demokraci më të mirë, udhëheqës më të mirë dhe një të ardhme më të mirë” shkruan ambasada e SHBA-së në Tiranë”, thuhet në deklaratën e dalë nga ambasada amerikane dhe publikuar në adresën e saj në rrjetin social.

Ndërkohë që Monika Kryemadhi, nëse i qëndron strikte kërkesës së SHBA për të pasur lista me kandidatë të pastër, e ka më lehtë ta lërë jashtë garës së 25 prillit nënkryetarin e LSI Petrit Vasili.

LEXO EDHE:  Protestë në Elbasan/ Qytetarët bllokojnë rrugën

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Metës/ Balla pret delegacionin e Venecias

Refuzimi i vizës për Vasilin  gati është pranuar zyrtarisht, pasi ka qënë “Zëri i Amerikës” media që e ka vënë në dijeni kohë më parë Kryemadhin se nënkryetari i LSI është person i padëshirueshëm në SHBA.

Gazetarja e VOA i tha Kryemadhit se “sipas burimeve tona nënkryetarit të LSI-së, zotit Petrit Vasili i është refuzuar viza” por kryetarja e LSI mohoi. Ajo tha se nuk e beson dhe se nëse ka një njeri pa probleme është ai. Megjithatë Kryemadhi shtoi se nuk e vë dorën në zjarr.

“Jo, nuk besoj se i është refuzuar viza, z. Vasili, sepse në qoftë se ka njeri më me pa probleme është z. Vasili, megjithatë unë nuk e vendos dorën në zjarr as për fëmijët e mi dhe as për bashkëshortin tim” pra, as e pohoi dhe as e mohoi këtë fakt!

Tashmë Kryemadhi gjendet para sfidës: të kandidojnë emrat e padëshirushëm nga partneri kryesor i Shqipërisë dhe të përballem me ftohtësinë e SHBA, apo të lënë jashtë listave Petrit Vasilin.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Serbi/ Mbërrin avioni me 1 milionë vaksina anti-Covid

Publikuar

-

Nga

Serbi/ Mbërrin avioni me 1 milionë vaksina anti-Covid

Serbia ka marrë dozën e dytë të vaksinave Pfizer.

Mediat vendase bëjnë me dije se 19 mijë e 500 vaksina Pfizer kanë arritur në Serbi.

“Kjo është një gjë e jashtëzakonshme, nuk e di nëse qytetarët e kuptojnë këtë”, tha Vuçiç pasi avioni “Air Serbia” mbërriti bashkë me vaksinat kineze.

Presidenti serb tha se vendi i tij është i pari në Evropë që merr një sasi kaq të madhe të vaksinës kineze duke shtuar se kjo është një dëshmi domethënëse e bashkëpunimit të ngushtë Serbi-Kinë.

Ambasadorja kinez në Beograd, Chen Bo theksoi se vaksina është miratuar më 30 dhjetor dhe ajo do të jetë një e mirë globale.

Sipas Vuçiç, Serbia do të marrë 20 mijë doza të tjera nga Pfizer këtë të hënë bashkë me 250 doza të tjera të vaksinës Sputnik V nga Rusia.

“Serbia është një nga të paktat vende që ka siguruar një numër kaq të madh vaksinash”, tha ai duke shtuar se do të nisi vaksinimi i ushtrisë dhe punëtorëve në dyqane, por edhe gazetarët.

“Përmes COVAX do të presim vaksinën AstraZeneca, por do të shohim mundësinë për të marrë dhe vaksinën Moderna. Do të kemi 5-6 vaksina të ndryshme deri në qershor”, tha presidenti serb.

LEXO EDHE:  Protestë në Elbasan/ Qytetarët bllokojnë rrugën

LEXO EDHE:  Çiftja i Elbasanit ndryshoi fenë/ Po partinë?

Ai bëri të ditur se vaksinat deri tani janë siguruar përmes marrëveshjeve bilaterale dhe se COVAX ende nuk ka garantuar asnjë dozë.

Nga ana tjetër, Vuçiç bëri me dije se ai vetë do të vaksinohet pas 7 ose 8 ditësh.

“Është e rëndësishme që nuk isha ndër të parët, fillimisht do të duhet ta marrin të moshuarit”, tha ai.

Vaksina kineze Sinopharma pritet që së shpejti të miratohet dhe për vaksinimin e fëmijëve nga 3 deri në 17 vjeç që do bëhej vaksina e parë në botë që ka një aprovim të tillë.

 

LEXO TE PLOTE