“Lidhje me kriminelin më të kërkuar”/ Reagon deputeti socialist – CNA
Connect with us

Aktualitet

“Lidhje me kriminelin më të kërkuar”/ Reagon deputeti socialist

Publikuar

-

Gazeta belge “La Dernier Heure”, ka publikuar një shkrim për një shqiptar, duke e titulluar, “Portreti i një djaloshi vërtetë të keq, Safet Rustemi”, raporton “FaxNeës”.

Sipas medias belge, ky person ushtron aktivitet të paligjshëm në fushën e drogës dhe prostitucionit.

Gjithashtu ndër të tjera shkruhet, se ky person ka gjetur strehim politik në Shqipëri, ku akuzohet deputeti i PS në Shkodër Luan Harusha.

Njëkohësisht ka ardhur edhe një denoncim nga polici  dixhital, i publikuar nga ish Kryeministri, Sali berisha, ku thuhej se ky person kishte influencuar Harushën, në zgjedhjet e fundit në Shkodër.

Ndër të tjera thuhet, se  Harusha në këmbim e kishte ndihmuar për të zgjidhur çështjet me policinë.

Menjëherë pas publikimit të lajmit, deputeti ka reaguar duke hedhur poshtë të gjitha akuzat.

Në një komunikim telefonik me “FaxNeës”, Harusha ka sqaruar se gjatë kohës së zgjedhjeve, 33 vjeçari Rustemi ndodhej në burg në Belgjikë.

Deputeti socialisht shton më tej se ka lidhje familjare më të dënuarin, por nuk mban përgjegjësi për aktivitet e paligjshme të tij në vendet europiane.

LEXO EDHE:  Protestat/ Deputeti: Vendi ka nevojë për kryeministër, jo për “çingie”

Intervista e plotë

Gazetarja: Përshëndetje zoti Harusha, donim që t’iu pyesnim për një artikull të mediave belge lidhur me Safet Bajrin, ku thuhet se ai ju ka ndihmuar në 2017-tën, në fushatën për zgjedhjet e pushtetit qëndror. A e njihni?

Deputeti Harusha: Dëgjo goce, atë Safet Bajrin e kam kojshi në lagje, ai ska qenë fare në zgjedhje

Gazetarja: Pra nuk ju ka financuar ju dhe Partinë Socialiste në zgjedhjet e 2017-tës?

Deputeti Harusha: Jo ka ardhur nga burgu nga shtatori, a tetori, ku di unë

Gazetarja: Mediat belge thonë që ju keni mbyllur një konflikt të tij në një nga lokalet më të njohura të Shkodrës, ku politika ka ndërhyrë që ai të mos arrestohej?

Deputeti Harusha: Nuk është e vërtetë moj vajzë, nuk merrem unë me atë punë. Unë e njoh familjarisht se i kemi shpijat 100 metra larg, 50 metra. /CNA.al

 

Aktualitet

Bokseri shqiptar nuk fal/ Shpallet kampion bote

Publikuar

-

By

Jurgen Uldedaj është shpallur kampion bote për kategorinë “Cruiseer Weight” të versionit WBO Junior, duke mundur me pikë pas 10 raundesh argjentinasin Nicolas Leandro Arganaraz.

Raundet e para ishte tepër të ekuilibruara, me dy boksierët që tentuan të merrnin komandën në ring, por arritën të shmangnin goditjet fatale.

Në të katërtin, Uldedaj lëshoi disa goditje të forta në fytyrën e kundërshtarit, i cili pësoi dhe një “knock-out” teknik, megjithatë i mblodhi forcat për të vijuar ndeshjen.

LEXO EDHE:  Protestat/ Deputeti: Vendi ka nevojë për kryeministër, jo për “çingie”

Pas një lufte të ekuilibruar, duhet të vinte raundi i shtatë për të parë një duel mjaft të bukur, ku argjentinasi mori iniciativën, duke sinkronizuar disa goditje të bukura në trupin e Uldedaj.

Situatë që u nuhat nga boksieri lezhjan, i cili iu kthye me të njëjtën monedhë, duke lëshuar disa goditje të pastra, çka i sollën avantazh atij.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tulant Muka fundos një tjetër emër/ Kush është drejtoresha që e ka doktoraturën plagjiaturë

Publikuar

-

By

Ish-zevëndës ministri i Arsimit Taulant Muka në një postim në rrjetet sociale ka shkruar “A mundet drejtoresha plagjiature e AKSHI te kontrolloj plagjiaturat dhe sistemin e provimeve te matures dhe shtetit në Shqiperi?”.

“A mundet drejtoresha plagjiature e AKSHI te kontrolloj plagjiaturat dhe sistemin e provimeve te matures dhe shtetit në Shqiperi?

Pak dite me pare Kryeministri deklaroi qe do t’i dixhitalizojme doktoraturat për të kontrolluar plagjiaturat, dhe perbri mendimeve qe kam shprehur pas deklarates se tij, kuptova qe institucioni pergjegjes per dixhitalizimin e proceseve dhe krijimin e sistemeve elektronike eshte AKSHI. Por si mundet ky insitucion, me ne krye Znj. Mirlinda Karcanaj, Drejtor i Pergjithshem Agjencia Kombetare e Shoqerise se Informacionit te siguroje cilesine dhe eventualisht te kuptoje dhe parashtroje sakte kerkesat funksionale te sistemit hipotetik, kur Znj. Karcanaj doktoraturen e vete e ka komplet plagjiature? “, – ka vazhduar ai më tej në postimin e tij.

LEXO EDHE:  Protestat/ Deputeti: Vendi ka nevojë për kryeministër, jo për “çingie”

Ndërsa në përfundim të postimit të tij Muka ngre pikëpyetjen nëse mundet Znj. Karcanaj të garantoje sistemin dixhital për provimet e maturës dhe shtetit që të ofrojë meritokraci./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Studime në Amerikë/ Ambasada bën njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

By

Ambasada amerikane në Tiranë ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata të rinj shqiptarë, që duan të studiojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Me anë të një postimi në faqen zyrtare në rrjetet sociale të ambasadës është shpjeguar se si mund të aplokojnë studentët.

“Aplikimet janë të hapura deri në 31 dhjetor për Global UGRAD, një program i konceptuar për t’i ekspozuar studentët ndaj sistemit arsimor, shoqëror dhe kulturor amerikan. Për kriteret, udhëzimet për aplikim dhe këshilla, klikoni këtu: https://bit.ly/2S7sdVg”,   shkruhet më tej./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet08:52 - 16 Dhjetor, 2018

Erdogan ngre tonet ndaj SHBA-ve/ Ndërhyni ose do t’i spastrojmë, vetë

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka deklaruar se SHBA-të duhet t’i largojnë trupat kurde nga qyteti i Manbixhit, në Siri,...

Aktualitet21:51 - 15 Dhjetor, 2018

Si e krijoi George H. W. Bushi, Evropën e sotme moderne

Nga John Kornblum Është shkruar shumë për rolin e fatit në histori dhe në politikë. S’ka dyshim, bota perëndimore dhe...

Aktualitet19:20 - 15 Dhjetor, 2018

Përplasja me policinë/ Studentët tregojnë shkakun

Në protestën që është duke u zhvilluar para Kryeministrisë ka pasur përplasje mes forcave të policisë dhe studentëve që kanë...

Aktualitet18:37 - 15 Dhjetor, 2018

Shemben të tjera ndërtesa në zonën e Unazës së Re

Shkatërrimi i ndërtesave në zonë e Astirit ka vazhduar edhe ditën e sotme. Që në orët e para të mëngjesit...

Aktualitet18:36 - 15 Dhjetor, 2018

Refuzoi t’i takonte/ Studentët e Ekonomikut kërkojnë shkarkimin e dekanit

Gjatë pasdites së sotme në protestën që është duke u zhvilluar para Kryeministrisë, studentët e Ekonomikut kanë kërkuar largimin e...

Aktualitet16:27 - 15 Dhjetor, 2018

Sërish protesta në Paris/ Jelek verdhët nuk ndalen

Megjithë thirrjet e autoriteteve franceze për qetësi, qindra protestues u mblodhën sërish sot tek Harku i Triumfit dhe marshuan drejt...

Aktualitet16:17 - 15 Dhjetor, 2018

Grabisnin vepra arti të çmuara/ Këta janë shqiptarët e arrestuar

Dy shqiptarë janë arrestuar në Itali, pasi akuzohen për grabitje të disa veprash arti në zonën e Casertës. Në pranga...

Aktualitet15:51 - 15 Dhjetor, 2018

Moti i keq e dallgë të forta/ Pezullohet lundrimi në këtë port

Moti i keq me rreshje të mëdha shiu dhe dallgëzimi prej 5-6 ballë, knë bërë që kapiteneria e Portit të...

Aktualitet15:38 - 15 Dhjetor, 2018

KLSH e IDM në Konferencën Kombëtare/ Për një autoritet Kombëtar Anti korrupsion

“Për një autoritet Kombëtar Anti korrupsion të gjithëpranuar dhe mirëvendosur në sistemin e qeverisjes” Në datën 14 dhjetor 2018, Kontrolli...

Aktualitet15:13 - 15 Dhjetor, 2018

Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës është duke zhvilluar sot një seancë të jashtëzakonshme për votimin e draft-rezolutës propozuar nga Partia Socialdemokrate që...

Aktualitet14:27 - 15 Dhjetor, 2018

I dënuar për vrasje/ Ekstradohet i shumëkërkuari

Është ekstraduar nga Greqia një shqiptar që është dënuar me 16 vite burg për vrasje nga Gjykata e Pukës. Shtetasi...

Aktualitet13:51 - 15 Dhjetor, 2018

Protestat/ Fillojnë procedime të tjera

Plot dhjetë persona, mes të cilëve edhe organizatorë e pjesëmarrës në protestën e të premtes në Devoll janë proceduar penalisht...

Aktualitet13:34 - 15 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Qytetarët shkodranë mbërrijnë para Kryeministrisë

Qytetarët nga Shkodra i janë bashkuar ditën e sotme protestës së studentëve përpara Kryeministrisë. Përveç mbështetjes së studentëve për ndryshimin...

Aktualitet13:20 - 15 Dhjetor, 2018

Plagosën të riun/ Arrestohen burrat në Gjirokatër

Policia e Gjirokastrës ka arrestuar dy veta, pasi kanë goditur një të ri me mjete të forta. Në pranga kanë...

Aktualitet13:08 - 15 Dhjetor, 2018

Protestat/ Taulant Muka paralajmëron një skandal tjetër

Ish-zëvëndës ministri i Arsimit që qëndroi në detyrë për vetëm 15 ditë, Taulant Muka, ka lajmëruar se sonte në Ora...

Aktualitet12:45 - 15 Dhjetor, 2018

Studentët para Kryeministrisë/ S’duam pedagogë të paaftë

Studentët ndodhen sot para Kryeministrisë në ditën e 11 të protestës, ku  me këmbëngulje kërkojnë plotësimin e tetë pikave të...

Aktualitet22:32 - 14 Dhjetor, 2018

Rekord historik/ Vepra e Prustit shitet për 1,51 milionë euro

Vepra origjinale “Nga ana e Suanit” e shkrimtarit Marsel u shit sot për 1,51 milionë euro. Kjo kopje e rrallë,...

Aktualitet17:59 - 14 Dhjetor, 2018

Foto- Homazh për viktimat në Genova/ Flamuri shqiptar valvitet mbi urën e Morandit

Kanë kaluar katër muaj nga shembja e urës së Morandit në  Genova të Italisë. Gjatë ditës së sotme miq dhe...

Aktualitet10:23 - 14 Dhjetor, 2018

Kuvendi voton sot formimin e ushtrisë/ Forcat e KFOR-it austriak pozicionohen tek Ura e Ibrit

Forca të KFOR-it të cilat përkujdesen për sigurinë në Kosovë, janë stacionuar sot në Urën e Ibrit, në Mitrovicë. Sipas...

Aktualitet08:44 - 14 Dhjetor, 2018

Kuvendi i Kosovës voton sot formimin e Ushtrisë/ SHBA: Vendim historik

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, tha të enjten se votimi i nesërm i transformimit të Forcës së Sigurisë së...

Aktualitet20:00 - 13 Dhjetor, 2018

Arsimi i lartë/ Artan Fuga tregon masat që duhen marrë

Akademiku dhe Pedagogu i Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Artan Fuga, ka bërë disa sugjerime se çfarë nevojitet...

Aktualitet19:19 - 13 Dhjetor, 2018

Protesta në Shkodër/ Policia përplaset me qytetarët

Në protesta e zhvilluara pasditen e sotme, për taksat dhe çmimin e naftës në qytetin e Shkodrës ka pasur përplasje...

Aktualitet18:53 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Madhe/ Bashkia njofton prishjen e një ndërtese tjetër

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit i Bashkisë së Tiranës ka prishur ditën e sotme një tjetër godinë 3 katëshe në...

Aktualitet18:38 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë lirimin e Daniel Dobrajt

Banorët e zonës së Unazës së Re kanë protestuar sërish mbrëmjen e sotme për mbrojtjen e banesave të tyre nga...

Aktualitet16:28 - 13 Dhjetor, 2018

Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Banorët e zonës së Bregut të Lumit janë ngritur sërish pasditen e sotme në protestë për dëmshpërblimet nga ndërtimi i...

Aktualitet16:10 - 13 Dhjetor, 2018

Nxënësit e gjimnazeve hidhen nga kangjellat e shkollës për protestë

Nxënësit e gjimnazeve të Beratit kanë dalë sërish sot në protestë në rrugët e qytetit në për të përkrahur studentët....

Aktualitet15:31 - 13 Dhjetor, 2018

“Xhisiela”/ Prokuroria jep pretencën për Rexhep Rrajën

Prokuroria e Krujës ditën e sotme ka dhënë pretencën për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit të Partisë Socilaiste  Rrahman Rraja,...

Aktualitet14:38 - 13 Dhjetor, 2018

Senati i Arteve pro studentëve/ Zbulohen vendimet

Senati Akademik i Universitetit të Arteve të Bukura është shprehur pro protestës së studentëve,  duke marrë disa vendime në mbledhje....

Trending

Read previous post:
Zbulohen emrat e “spiunëve” të familjeve të Grupit të Kumanovës

Familjarët e Grupit të Kumanovës të cilët po mbahen në burgjet e Maqedonisë në bazë të një vendimi drakonik të...

Close