Shërbehet tortë 7-vjeçare, tradita e mbretërorëve britanikë që do ju “trazojë” stomakun – CNA
Connect with us

Kryesore Show Biz

Shërbehet tortë 7-vjeçare, tradita e mbretërorëve britanikë që do ju “trazojë” stomakun

Publikuar

-

Britania e Madhe po feston pagëzimin e më të voglit të familjes mbretërore, Louisit, djalit të Princit William  dhe dukeshës Kate Middleton.

Sigurisht që në këtë ceremoni pritej të ishte një tortë, por ajo që të surprizon jo pak, madje disa mund t’i terrorizojë, është “mosha” e tortës.

Torta që u shërbye në këtë ceremoni speciale ishte 7-vjeçare. Por, përse mbretërorët e Britanisë po konsumojnë një tortë kaq të vjetër? Dhe, më e rëndësishmja; Si mund të “mbijetojnë” një tortë për 7 vjet?

Torta e shërbyer në  në pagëzimin e Louis Arthur Charles vjen nga një pjesë  e tortës të shërbyer në ceremoninë e martesës së prindërve të tij, Princit William dhe Kate në vitin 2011.

Monarkët britanikë, tradicionalisht ruajnë pjesën më të lartë të tortave të tyre të dasmës për brezat e ardhshëm. Pjesët e ruajtura të tortës konsumohen  më pas  në përvjetorin e parë të çiftit ose pagëzimin e fëmijës së tyre.

Sa i përket ruajtjes së tortës, kjo arrihet me anë të një solucioni special me përbërje alkooli të krijuar nga pastiçierët që e lejon tortën të zgjasë e paprekur në vite.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore Show Biz

E kritikuan se prezanton me shpejtësi marramendëse, reagon për herë të parë Alketa Vejsiu

Publikuar

-

Pas puntatës së parë të spektaklit “Dance With Me”, reagoi moderatorja shqiptare Eva Idrizllari, e cila kritikonte me tone të ashpra prezantuesen Alketa Vejsiu.

Sipas Idrizllarit, Alketa e tmerroi me prezantimin dhe u detyrua të ndryshonte kanal, pasi fliste me shpejtësi marramendëse.

Mesa duket, fjalët e moderatores kanë rënë në vesh të Alketa Vejsiut, e cila disa minuta përpara nisjes së spektaklit kishte edhe një përgjigje për Evën. Në një video të publikuar në “Instagram”, ku tregonte se ishin pothuajse gati për mbrëmjen e sotme, Alketa sqaronte se ajo nuk mund të ishte një person i ngadaltë.

 

“Nuk mund të jem një person i ngadaltë” – shkruan krahas videos Alketa Vejsiu, ku i deklaratave të Evës.

Madje kjo e fundit, e këshillonte si kolegia –koleges, teksa i mësonte Alketës që të ulte shpejtësine e fjalëve dhe ti japë frymëmarrjen e duhur.

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

Reperi refuzon titullin “reperi më i mirë shqiptar” dhe ka një arsye të veçantë

Publikuar

-

Gashi është ndër reperët me origjinë shqiptare që ka hedhur hapat e parë të karrierës në Amerikë dhe po përjeton suksesin e këngës së tij më të fundit në bashkëpunim me reperin French Montana, “Creep on Me”.

Gjatë festivalit “Sunny Hill Festival” në muajin gusht, reperi u shpreh se vlerëson të gjithë fansat e tij shqiptar, të cilët kanë qënë të parët që e kanë mbështetur dhe premtoi se do të punojë shumë për të bërë krenarë shqiptarët.

 

Mirëpo ditën e sotme, një nga fansat e tij, e përkufizoi si reperi më i mirë shqiptar dhe Gashi u revoltua. Sipas tij, ai nuk është vetëm reper, por është artist dhe do që të mbahet mend gjatë për këtë fakt.

“Reperi më i mirë shqiptar, Gashi”- shkruante fansi.

“Unë nuk dua atë titull. Jepja dikujt tjetër. Kam plane më të mëdha. Unë jam artist. Ndaj mos më përkufizo në atë kutinë tënde të vogël duke më thënë vetëm reper. Unë vetëm lutem që të jem një artist i mirë, e të kujtohem në fund të ditës për gjithçka kam bërë” – iu përgjigj reperi.

Mirëpo disa momente më pas, Gashi duket se u pendua për reagimin e tij, pasi zhduku nga “Insta Story” të gjitha përgjigjet e tij.

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

“Po të ngacmoi njeri tregoji Dashnorit”/Kush e mbronte Aurela Gacen në ‘95-ën?

Publikuar

-

Këngëtarja Aurela Gace ka treguar gjithnjë se ka një marrëdhënie miqësore mjaft të vecantë me kolegun e saj Dashnor Diko.
Këtë herë ajo ka publikuar një foto të vitit 1995 ku të dy duken shumë ndryshe nga cfarë jemi mësuar.

“Tani, Ose une si ndahem Dashnorit, ose ai s’me ndahet mua, se s’ka shpjegim tjeter. O Nori , e mban mend si me thoshe atehere?

-Po te ngacmoi njeri,tregoji Dashnorit #shoketevertete ta shpjegoj ere amani se ju e merrni ters,keni mendje te keqe. Ishte viti 1995,”-shkruan Aurela krahas fotos së publikuar në rrjete sociale.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet11:48 - 25 Shtator, 2018

Gjobë për ndërtim pa leje/ 42 vjeçari kërcënon me hedhje nga shtylla

Një 42 vjeçar nga në fshatin Tapi të Kuçovës ka kërcënuar se do të vrasë veten. Bëhet fjalë për shtetasin...

Aktualitet11:47 - 25 Shtator, 2018

Si votuan Messi dhe Ronaldo për njëri-tjetrin/ Do mbeteni të befasuar

Natyrisht, ata të dy “shkëlqyen” me mungesën e tyre (kështu janë shprehur disa media kryesore europiane) në ceremoninë e FIFA-s,...

Aktualitet11:36 - 25 Shtator, 2018

Akuza për përdhunim/ Ja si e mashtroi prifti murgeshën

Një murgeshë ka denoncuar peshkopin Giovanni Salonia, për përdhunim. Bëhet fjalë për një ngjarje të vitit të shkuar, kur Salonia,...

Aktualitet11:35 - 25 Shtator, 2018

Të premten do të luhet derbi më i madh në Superligë/ Publikohen çmimet e biletave

Pas një viti “agjërim”, për shkak se Tirana ishte në Kategorinë e Parë, rikthehet derbi i madh i kryeqytetit. Tifozët...

Aktualitet11:18 - 25 Shtator, 2018

Pse Rama nuk i trembet kërcënimeve të Lulit, me shokë?!

Që prej nisjes së sesionit të ri parlamentar, Opozita ka nisur një seri kërcënimesh në adresë të kryeministrit Edi Rama....

Aktualitet11:14 - 25 Shtator, 2018

Një nga kënaqësitë më të mëdha/ 12 rregullat e futbollit kur ishim fëmijë

Futbolli i rrugëve është futbolli më i shijuar ndonjëherë. Si fëmijë, të gjithë kemi luajtur dhe shijuar futbollin. Por cilat...

Aktualitet11:14 - 25 Shtator, 2018

Ligji mbërrin në Presidencë/ Çfarë do të ndodhë me Teatrin?

Ligji për Teatrin me amendimet e bëra në seancën e 20 shtatorit ka mbërritur në Presidencë. Palët janë të ndara...

Aktualitet11:08 - 25 Shtator, 2018

“Mashtrues dhe legen”/ Qytetarët shpërthejnë kundër Ramës

Kryeministri Edi Rama, e nisi ditën me një njoftim për buxhetin e 2019-ës. Ai bëri me dije nëpërmjet rrjeteve sociale,...

Aktualitet10:57 - 25 Shtator, 2018

Çfarë do të ndodhë në arsim dhe shëndetësi?/ Rama jep lajmin e mirë

Kryeministri Edi Rama sot ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë ata që punojnë në arsim, shëndetësi e...

Aktualitet10:54 - 25 Shtator, 2018

Gianni De Biasi drejt kombëtares së njohur/ Ky ekip i dha Shqipërisë biletën për në Euro 2016

Ish-trajneri i Shqipërisë, Gianni De Biasi, ka udhëtuar drejt Armenisë ditët e fundit me qëllimin për të biseduar me presidentin...

Aktualitet10:51 - 25 Shtator, 2018

Meta në SHBA/ Merr pjesë në Samitin për problemet botërore të drogës

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, mori pjesë sot në Samitin e thirrur nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

Aktualitet10:48 - 25 Shtator, 2018

Grabiti me armë banesën dhe terrorizoi familjarët/ Arrestohet autori

Policia ka bërë të mundur arrestimin e autorit të dyshuar të vjedhjes me armë me datë 22 shtator në Bulqizë....

Aktualitet10:43 - 25 Shtator, 2018

Video-Kaos tek konvikti i Fakultetit të Mjekësisë

Tek konvikti i Fakultetit të Mjekësisë, studentët janë të detyruar të qëndrojnë para komisionit të regjistrimit të paktën 6 orë...

Aktualitet10:30 - 25 Shtator, 2018

Futbollisti më i mirë i vitit/ Ja si kanë votuar Christian Panucci & Etrit Berisha

Zbulohen votat e trajnerit dhe kapitenit të Shipërisë për çmimet “The Best” të FIFA-s. Kështu, Christian Panucci ka preferuar t’i...

Aktualitet10:25 - 25 Shtator, 2018

Fakt/ Veliaj rikioskëzon Tiranën për klientelen e tij

Vendosja e kioskave të reja në Tiranë ka krijuar jo pak shqetësim te qytetarët, të cilët i shohin si zaptim...

Aktualitet10:23 - 25 Shtator, 2018

Ndjekie si nëpër filma/ Kapen dy prej autorëve të grabitjes me armë

Tre persona të maskuar dhe të armatosur grabitën mëngjesin e sotëm një furgon mallrash të linjës Shqipëri-Itali. Ata arritën të...

Aktualitet10:11 - 25 Shtator, 2018

Tentoi të vrasë me thikë 29 vjeçarin/ Pranga autorit

Një 41 vjeçar nga Elbasani, pas një konflikti me 29 vjeçarin  me iniciale R.L, ka tentuar ta vrasë atë me...

Aktualitet10:03 - 25 Shtator, 2018

Dita e sotme sjell zyrtarisht vjeshtën, sinoptikanët: Çadrën mbajeni me vete

Verës së zgjatur i erdhi fundi për ketë vit. E marta e 25 shtatorit sjell zyrtarisht stinën e vjeshtës. Temperaturat...

Aktualitet10:01 - 25 Shtator, 2018

Ekipi i Superligës bën kërkesën e pazakontë/ Kërkon “test alkooli” për Sulejman Starovën

Kamza ka dalë e humbur 1-0 nga sfida me Kukësin, ndërkohë që klubi ka një reagim të fortë për ish-trajnerin...

Aktualitet09:58 - 25 Shtator, 2018

Nënshkruhet marrëveshja Shqipëri-Gjermani/ 5 milionë euro për Fondin e Kredive Rurale  

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z. Niko Peleshi dhe ambasadorja gjermane e akredituar në Tiranë, znj. Susanne Schütz kanë...

Aktualitet09:52 - 25 Shtator, 2018

Policia me armatim të rëndë tek Krimet e Rënda/ Pas Shullazit, seanca për tre anëtarët e grupit “Bajri”

Pas seancës për Shullazin dhe grupin e tij, një tjetër seancë e rëndësishme do të mbahet sot tek Gjykata e...

Aktualitet09:45 - 25 Shtator, 2018

Modric i pari, Messi i…/ Ja si u ndanë votat për “The Best 2018”

Luka Modric u zgjodh fituesi i “The Best”, çmim me të cilin FIFA njohu lojtarin më të mirë të sezonit...

Aktualitet09:44 - 25 Shtator, 2018

Dështon sërish seanca për “Shullazin”

Ka dështuar sërish sot, seanca për Emiljano Shullazin në Gjykatën për Krimet e Rënda. Mësohet se arsyeja ka qenë kërkesa...

Aktualitet09:28 - 25 Shtator, 2018

Rikthehen maskat/ Grabitet me armë furgoni

Një furgon mallrash është grabitur mëngjesin e sotëm pranë stadiumit në Vlorë. Mësohet se autorët ishin të gjithë të maskuar...

Aktualitet09:02 - 25 Shtator, 2018

Sot pretenca për Shullazin/ Blindohen Krimet e Rënda 

Në Gjykatën për Krimet e Rënda do të mbahet sot seanca e radhës ndaj Emiljano Shullazit, ndërsa mësohet se në...

Aktualitet08:53 - 25 Shtator, 2018

Shtypi i ditës, 25 shtator 2018

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 25 shtator 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Aktualitet08:36 - 25 Shtator, 2018

Investimet e huaja, si u shpëtuan nga energjia/ Rënia e telekomunikacioneve dhe stanjacioni i bankave

Që prej fillimit të vitit 2014 energjia është bërë sektori që ka tërhequr investimet e huaja në Shqipëri, duke u...

Aktualitet08:27 - 25 Shtator, 2018

Zjarri përpin apartamentin në Tiranë/ Humb jetën një person

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në kryeqytet, ku një person ka...

Trending

Read previous post:
Qëlloi me armë në lokal/ Lihet në burg 23 vjeçari

Gjykata e Vlorës vendosi masën e sigurisë ‘arrest me burg’ për Emiljano Ninën. I riu qëlloi 4 herë në ajër...

Close