Propozimi im për Teatrin Kombëtar – CNA
Connect with us

Aktualitet

Propozimi im për Teatrin Kombëtar

Publikuar

-

Nga Arian Galdini

E gjithë loja ka rrezikun hileqar që Privati Fusha ti ndërtojë Kullat e planifikuara në atë truall që e ka të zotëruar e premtuar me ligj. Kësisoj TK të mos prishet dhe Protesta të përdoret si arsyetim publik nga Marifetçinjtë e Agjipropit Qeveri – Bashki – Oligarki, si pengesë për mosinvestimin e 30 milion eurove për ngritjen e TK të ri….

Pra Plani Privat – KM – LEVa mund të jetë mirëfilli banal dhe thjesht biznes i qartë në aq metra katror sa kanë…

Prishja e TK, mosprishja e TK, 30 milion eurot e kinse TK të ri, gjithçka janë lojë e tallje publike për një grusht miliona më shumë në ato Kulla që do ngrihen aq sa do ngrihen, në aq truall sa do ngrihen…. Ky është dyshimi im parësor…

  1. b) Plani KM – LEVa – Oligarki mund të jetë edhe më mizor e më krimnal. Ata mund ti kenë sytë dhe qëllimet tek prishja e TK dhe ngritja e një TK të ri, sepse mendësia e tyre fashistoide dhe musoliniane i bën ata të rendin pas megallomanisë qê të mbeten në histori nëpërmjet arkitekturës.

Nga ana tjetër eksperimenti i tyre është edhe si inxhinieri sociale. Duke i kthyer artistët në Kufitarë Trualli, ditën që KM – LEVa – Oligarkia do çojnë fadromat dhe policinë për të prishur TK, do ta shfrytëzojnë për ta bërë të plotë dramatikën e ngjarjes që në fund, e gjithë shoqëria ta ndjejë prishjen e TK si pushtim.

Pushtimi i TK do të ishte edhe akti i fundit i instalimit të sundimit me dorë të hekurt të kësaj Klike Barbare.

Pushtimi bëhet i plotë kur Artistët janë katandisur në Kufitarë Trualli…

Prandaj unë propozoj që ne si shoqëri, artistët më së pari, të dalim nga ky ngërç ku na kanë zhytur…

Ne nuk jemi Kufitarët e Truallit të Teatrit Kombëtar.

Ne jemi publiku, ne jemi shoqëria, ne jemi e drejta, ne jemi alternativa.

Ndaj le të propozojmë:

  1. Ti kêrkojmë Presidentit të Republikës që ta kthejë mbrapsht e ta refuzojë përbuzshëm Ligjin e TK si një Ligj Antikushtetues, skandaloz, korruptiv dhe klientelist.
  2. Të kërkojmë Rezoluta nga Kuvendi i Shqipërisë dhe nga Këshilli Bashkiak i Tiranës ku të ndalohet ndërtimi i Kullave rreth e qark Zonës së TK.
  3. Përtej Peticionit për Mbrojtjen e TK, të nisim Thirrjen dhe Angazhimin Publik për sigurimin e buxhetit për një Teatër të ri Kombëtar dhe gjithashtu e njëkohësisht rikonstruktimin dhe kthimin e TK aktual në Muze.

Ka dy alternativa:

  1. a) RTSH mbledh 12 milion euro në vit nga 100 lekë te reja taksë që ne paguajmë për të. Jam i sigurtë se asnjë qytetar shqiptar nuk do të ankohej nëse për 2 apo 3 vjet do të paguanim një taksë vjetore prej 200 apo 300 lekësh të reja për të ndërtuar një TK të ri modern e madhështor.
  2. b) Aktorët dhe artistët mund të nisin nismën publike: Qytetarët paguajnë 5 bileta paradhënie për TK. Aktorët dhe artistët do të japin 5 shfaqje falas pasi tê ndërtohet TK i ri.

Kjo nismë do tê na nxirrte nga ngërçi i tê qenurit Kufitarë Trualli, do frymëzonte dhe angazhonte të gjithë shoqërinë e qytetarët dhe do të ndalte e bllokonte çdo plan diabolik të Klikës KM – LEVa – Oligarki.

Kaq për sot.

Aktualitet

Shpërblimi për të porsalindurit/ Ish-deputeti socialist ironizon Qeverinë

Publikuar

-

By

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Handis Harasani në një postim në rrjetet sociale ka ironizuar nismën e Qeverisë për dhënien e shpërblimeve nënave, që sjellin në jetë fëmijë.

në ironi e sipër, Harasani shkruan se i duket e padrejtë kjo nismë, sepse edhe fëmijët e rilindasve edhe ata të jo rilindasve paguhen njësoj.

“Për Rilindasin duhet të jetë të paktën 10-fish më shumë”,- shkruan Harasani.

“Kjo nisma e lekeve per femije me duket e padrejte. Si mund te paguhet njesoj si per femijen e nje rilindasi qe po i ben nder shqiperise duke ardhur ne jete me femijen e nje jo rilindasi!!!!

Per Rilindasin duhet te jete te pakten 10fish me shume” / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

5 ‘receta’ të rrezikshme që i kemi bërë të gjithë në shtëpi: Koha të hiqni dorë!

Publikuar

-

Gjithsesi, jo gjithçka e bërë në kushte shtëpie nga ato që dëgjojmë çdo ditë është e vlefshme. Madje, disa janë aq të rrezikshme sa duhet të hiqni dorë.

 

1. Djegiet mund të shërohen brenda për brenda kuzhinës.

Të vendosësh gjalp apo vaj aty ku je djegur më shumë bën keq sesa mirë. Gjithçka duhet të bëni është ta vendosni në ujë të ftohtë.

2. Pasta e dhëmbëve shërben për të zhdukur aknet.

Të gjithë e kemi bërë njëherë këtë.  Duke u nisur nga niveli i sodës që gjendet njerëzit besojnë se lëkura do të pastrohet, por në fakt përbërësit e pastës së dhëmbëve mund t’jua irritojnë shumë lëkurën.

3.  Gargare me ujë të kripur

E përdorim shpesh kur ftohemi, por nuk është dhe aq efektive. Kur fyti juaj është i acaruar, gargarja me kripë e bën edhe më.

4. Heqja e lezeve në kushte shtëpie

Disa njerëz përdorin thika ose gërshërë për të hequr lezet që shfaqen në trup. Nuk duhet ta bëni kurrë, nëse s’doni të merrni një infeksion. Ky është një proçes shumë i rrezikshëm dhe s’duhet kurrsesi ta bëni.

5. Vaj kastori për të përshpejtuar lindjen

Thuhet se gratë shtatzëna marrin vaj kastori për të lindur më shpejt. Në fakt, vaji i kastorit ka efekte në  trupin tonë, por nuk lidhen aspak me shtatzëninë. Nëse vuani nga kapsllëku mund ta përdorni, por jo për të sjellë më shpejt bebushin në jetë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto/ Policia Rrugore rrezikon jetën e njerëzve

Publikuar

-

By

Policia Rrugore është trumbetuar nga ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj si sektori më efiçent i Policisë së Shtetit.

Por nga disa foto të siguruara nga CNA.al, duket se kjo deklaratë e tij bie poshtë, madje jo vetëm kaq, ajo cënon rëndshëm sigurinë.

Në autostradën Elbasan-Tiranë, 500 m para se të mbërrish në TEG patrulla e policisë Rrugore është kthyer në mes të rrugës, duke rrezikuar edhe përplasjen e disa mjeteve.

Burime për CNA.al, bënë me dije se kjo ngjarje ka ndodhur rreth orës 16:25 dhe nuk duhet menduar se çfarë tragjedie mund të kishte shkaktuar, duke pasur parasysh se në autostradë të mjetet ecin me të paktën 90 km/h.

Kjo mund të ndodhë vetëm në Shqipëri, ku policia përton të bëjë edhe disa kilometra rrugë për të gjetur rrethrrotullimin më të afërt.

Po nëse do ta kishte bërë një qytetar i thjeshtë këtë lëvizje, çdo të kishte ndodhur?/ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:07 - 26 Shtator, 2018

Shpërblimi për të porsalindurit/ Ish-deputeti socialist ironizon Qeverinë

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Handis Harasani në një postim në rrjetet sociale ka ironizuar nismën e Qeverisë për dhënien e...

Aktualitet16:44 - 26 Shtator, 2018

Foto/ Policia Rrugore rrezikon jetën e njerëzve

Policia Rrugore është trumbetuar nga ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj si sektori më efiçent i Policisë së Shtetit. Por nga...

Aktualitet16:36 - 26 Shtator, 2018

Ai tashmë është futbollist i Interit/ Lazio është e detyruar akoma të paguajë për të

Stefan De Vrij nuk është më një futbollist i Lazios, por skuadra bardhekaltër vijon të ketë një çështje të holandezit...

Aktualitet16:32 - 26 Shtator, 2018

Aleati pyet Bashën: Si ke në plan ta bashkosh Opozitën?

Nga Arian Galdini Në deklaratën e tij për shtyp, Kryetari i LDE – Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë, pedagogu...

Aktualitet16:31 - 26 Shtator, 2018

Vettingu në politikë/ Ndreu: Hetimin do ta bëjë vetëm SPAK

Deputeti i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu i ftuar pasditen e sotme në emisionin “Top Talk” ka komentuar vettingun në politikë,...

Aktualitet16:17 - 26 Shtator, 2018

​I propozojnë për martesë/ Përgjigjja e volejbollistit italo-rus po bën xhiron e botës

Ivan Zaytsev është idhulli i tifozëve të volejbollit në Itali. Së fundmi, 30-vjeçari mori një propozim për martesë nga një...

Aktualitet15:57 - 26 Shtator, 2018

Basha ja “dredh” edhe Fevziut

Një javë më parë, gazetari Blendi Fevziu lajmëroi se të enjten e ardhshme në “Opinion” në Tv Klan, do të...

Aktualitet15:52 - 26 Shtator, 2018

Bushati në OKB/ Takime intensive dhe fushatë për Këshillin e Sigurimit

Gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, mori pjesë në mëngjesin...

Aktualitet15:37 - 26 Shtator, 2018

Mesut Ozil u largua nga ekipi kombëtar i Gjermanisë pas fotos me të/ Reagon ashpër Erdogan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Mesut Ozili dhe Ilkay Gundogan nuk kanë arsye për t’u penduar...

Aktualitet15:35 - 26 Shtator, 2018

Nga Andi Bushati/ PD po bën lojë, ky parlament nuk pastruar, por duhet shkatërruar

Këmbëngulja e Bashës në vettingun e politikës, i ngjan një loje me mullijtë e errës. Ajo është vetëm një lëvizje...

Aktualitet15:27 - 26 Shtator, 2018

Skandali-Taulant Balla i armatosur në komisariat/ Kërcënon punonjësit e policisë?

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka bërë publik sot një rast, sipas të cilit PD po përgatit...

Aktualitet15:08 - 26 Shtator, 2018

Ish-ylli i Milanit befason me deklaratën e tij/ Në Itali humba ”buzëqeshjen” time

Përforcimi i ri i Rennes, Mbaye Niang pohon se e ka humbur ”buzëqeshjen” në Torino, por insiston se rikthimi i...

Aktualitet14:55 - 26 Shtator, 2018

Pas 493 ditëve shënon sulmuesi i Kombëtares/ Më në fund…

Më shumë se një vit pa shënuar gol dhe më në fund Bekim Balaj është zhbllokuar. Sulmuesi i Ahmat Grozni...

Aktualitet14:38 - 26 Shtator, 2018

Lajme të këqija nga BE/ Zbulohen tre familjet mafioze që po pengojnë integrimin e Shqipërisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me situatën politike në vend, ndërsa bën fajtor Ramën për pengim të procesit...

Aktualitet14:30 - 26 Shtator, 2018

Pogba- Mourinho, tensioni mes tyre arrin kulmin/ Gati sa nuk u përleshën në stërvitjen e sotme

Paul Pogba dhe Jose Mourinho kanë shfaqur tension mes tyre në stërvitjen e sotme në Manchester United. Një ditë pas...

Aktualitet14:28 - 26 Shtator, 2018

Operacioni “Sintetiku”/ Bien në pranga dy amerikanë në Tiranë

Në një deklaratë për mediat ditën e sotme, drejtori i policisë kriminale shprehet se është finalizuar operacioni ndërkombëtar “Sintetiku”. Operacioni...

Aktualitet14:10 - 26 Shtator, 2018

Botërori i turpit/ Katar 2022 goditet nga skandali i radhës

Katar 2022 është mbuluar nga një tjetër re e zezë. Pas “kandidaturave të sabotuara”, ka ardhur raporti i “Amnesty International”,...

Aktualitet14:07 - 26 Shtator, 2018

Prokuroria thirrje për kandidatë për KLP-në/ Zbardhet afati i fundit i aplikimit

Prokuroria e Përgjithshme iu ka bërë thirrje kandidatëve për Këshillin e Lartë të Prokurorisë, ndërsa theksohet se të interesuarit kanë...

Aktualitet14:00 - 26 Shtator, 2018

Ardi Veliu merr pjesë në takimin e Drejtorëve të Policive Evropiane në Hagë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu merr pjesë në takimin e Drejtorëve të Policive Evropiane që zhvillohet...

Aktualitet13:52 - 26 Shtator, 2018

Zbulohen prapaskenat e akuzave të Bashës/ Kush është biznesmeni që ka paguar 220 milion lekë te kunati

Deputeti i Partisë Socialiste, Ervin Bushati në një dalje për mediat paraditen e sotme ka reaguar në lidhje me sulmet...

Aktualitet13:49 - 26 Shtator, 2018

Ndarja nga jeta e ish-deputetit socialist/ Mesazhi i të birit

Trupi i pa jetë i ish deputetit socialist i cili ndërroi jetë gjashtë ditë më parë, Durim Hushit do të...

Aktualitet13:25 - 26 Shtator, 2018

Presidenti Meta takon Presidentin e Qipros, Nicos Anastasiades

Në vijim të ndjekjes së punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Presidenti Meta u takua...

Aktualitet13:24 - 26 Shtator, 2018

Redaksionale/Alibia e pamundur e Lulit për kunatin dhe vjehrrin

Lulzim Basha po përpiqet që ta kalojë në heshtje, apo duke gjetur alibi qesharake për skandalet e xhiros 2 miliard...

Aktualitet13:22 - 26 Shtator, 2018

Tifozët e Bundesligës protestojnë në mënyrën më të veçantë/ Kjo nuk ishte parë asnjëherë deri më sot

  Ndeshjet e Bundesligës filluan me një qetësi të pazakonshme, që mbizotëroi nëpër stadiumet e ndryshme të Gjermanisë gjatë 20...

Aktualitet13:17 - 26 Shtator, 2018

Mashtrimi me bonusin për bebet/ Qytetari “vë me shpatulla pas muri” Ramën

Për çdo fëmijë të lindur në Republikën e Shqipërisë, qeveria do të japë një çek, disafish më të lartë se...

Aktualitet12:59 - 26 Shtator, 2018

Partizani publikoi videon provokuese/ Vjen direkt reagimi i Tiranës

Menjëherë pas videos së Partizanit, ka publikuar dhe Tirana një material filmik, që promovon ndeshjen e së premtes. Nën sloganin...

Aktualitet12:57 - 26 Shtator, 2018

Komisioni i Ligjeve/ Alibeaj-Ruçit: Pse doni ta shtyni, pse keni frikë nga vettingu?

Gjatë mbledhjes së Këshillit të Legjislacionit dhe Komisionit të Ligjeve po diskutohet për vettingun në politikë të propozuar nga opozita....

Aktualitet12:46 - 26 Shtator, 2018

Presidenti Meta takohet me Mbretin e Jordanisë, Abdullah II

Në kuadër të pjesëmarrjes në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju-Jork, Presidenti Meta u takua me Mbretin...

Trending

Read previous post:
Vdekja e dy të rinjve në Laç/ Sindikata paralajmëron greva masive

Vdekja e dy të rinjve që mblidhnin skrap pak ditë më parë në superfosfatin e Laçit, ka rikthyer edhe një...

Close