Me një lëvizje çlironi të gjithë energjinë negative jashtë trupit tuaj – CNA
Connect with us

Life Style

Me një lëvizje çlironi të gjithë energjinë negative jashtë trupit tuaj

Publikuar

-

Nëse keni shpesh sulme paniku, anksioziteti dhe stresi, bëni kështu disa herë në ditë dhe do të keni mundësi të ktheni balancën tuaj jetësore.

 

 

Në trupin tonë ekziston organi për të cilin shumë pak dihet, mirëpo me të drejtë mund ta quajmë pikë lumturie!

Ajo që nga e tëra është më e mira, nuk është e nevojshme të kërkohet gjatë – ai është, timusi, me dy lobe e zhytur në një masë indi lidhor në brendësi të zgavrës së kraharorit, zakonisht menjëherë pas dërrasës së kraharorit dhe përpara aortës.

 

Timusi prodhon disa hormone, por vetëm njërit i është njohur funksioni – timozinës, i cili luan rol në zhvillimin dhe ruajtjen e mbrojtjes imunologjike normale.

Si ta aktivizojmë pikën e lumturisë

Goditja e lehtë, përkëdhelja dhe masazhi i kësaj pike janë metoda shumë efikase të cilat ndihmojnë në ngritjen në një nivel më ë lartë të vibracionit tuaj energjik.

Kjo gjëndër mban energjinë e trupit tonë, prandaj kur në sistemin tonë energjik ndodhë disbalanca, mu kjo gjëndër mund të ndihmojë. Ajo është urë midis trurit dhe trupit. Nën ndikimin e stresit gjëndra zvogëlohet, gjë që çon në zvogëlimin e energjisë jetësore.

Gjëndrën e kraharorit mund ta stimuloni edhe me grusht, vetëm që duhet goditur lehtë, jo të goditet fortë gjoksi. Mund të goditni apo të bëni masazh me gishta. Bëjeni këtë përafërsisht 20-30 sekonda dhe merrni thellë frymë.

Natyrisht, mund të thoni edhe ndonjë afirmacion pozitiv në atë moment. Do të mësoni kur të aktivizohet pika juaj e lumturisë – do të ndieni se si do t’ju kalojnë rrëqethje nëpër trup dhe do të keni ndjenjën e gëzimit dhe të lumturisë.

Mund të kalojë një kohë e caktuar derisa të ndieni diçka, mirëpo bëjeni këtë ushtrim çdo ditë dhe me siguri do të përjetoni efikasitetin e tij.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ekspertë në artin e aventurës/ Këto shenja kanë lindur për të luajtur rolin e dashnorit

Publikuar

-

shenjat qe bejne dashnorin

Akrepi

Kjo shenjë është një ndër dashnorët më të mirë të zodiakur. Ka shumë rezistencë dhe është gjithnjë i  gatshëm për të pasur raporte në çdo moment të ditës. Ata janë besnikë, protektivë dhe në të njëjtën kohë kanë shumë energji kur vjen puna tek seksi.

Luani

Luani është një shenjë shumë argëtuese. Duhet të jesh i qartë me të kur vjen puna tek dëshirat seksuale. Për më tepër ata do të jenë shumë romantikë dhe do t’i shtojnë lezetin pasionit tuaj.

Ujori

Ujori është pronari i një shpirti të lirë dhe hokatar. Nëse je në çift me një Ujor duhet të jesh një person që të pëlqen aventura si dhe lojrat dhe hilet e vogla në shtrat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Sa të mirë jeni në shtrat?/ Ua tregon shenja e horoskopit

Publikuar

-

shenjat dhe seksi

Në fakt shenja juaj e horoskopit mund të japë shumë informacion mbi jetën tuaj poshtë çarcafëve, kjo sipas ekspertëve të LoveHoney

Prodhuesi i lodrave të seksit, tashmë i dalë në pension ka analizuar sjelljet seksuale të 12 shenjave dhe ka dalë në këto përfundime. Më poshtë ju sjellim edhe rezultatet e një studimi të kryer me 3500 persona.

Cilat shenja fitojnë më shumë baste?

Ujori

Demi

Peshqit

Virgjëresha

Luani

Cilat shenja kanë më shumë partnerë?

Virgjëresha

Dashi

Demi

Luani

Peshqit

Cilat shenja janë më të kënaqura me jetën e tyre seksuale?

Ujori

Bricjapi

Peshorja

Dashi

Demi

Sipas  analizës së kryer nga LoveHoney, rreth 21 përqind e personave beqarë të pyetur janë shprehur se kanë nevojë të dinë shenjën e një partneri potencial para se të mendojnë për të krijuar diçka me këtë person.  Kjo  ka kuptim pasi mund të mësosh shumë për partnerin thjesht duke ditur shenjën e tij të horoskopit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto/”Xhinset e mamave”,trendi i viteve 90’ që po kthehet fuqishëm

Publikuar

-

xhinset e mamave trend v

Jemi duke  jetuar periudhën e ripërjetësimit të modës. Pas rikthimit të disa elementëve të viteve 80’ gjatë dimrit dhe vjeshtës si dhe kthimi i xhinseve të mamave nga vitet 90’ duket se duan t’i venë vulën këtij pohimi.

Xhinset e mamave kanë bel të lartë, prerje që tregon hije të rrumbullakosuara si dhe këmbë të drejta, që tregojnë edhe trupin më të gjatë.

Edhe pse shumë gra janë të terrorizuara nga ideja e veshjes së tyre na duhet të themi që e kanë gabim. Ky lloj xhinsi bën që kërthiza të zbulohet në mënyrë elegante. Gjithashtu kjo prerje vë në dukje format duke treguar këmbë të drejta dhe duke theksuar pjesën e të mbrapmeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:32 - 24 Mars, 2019

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti grek kujton kushtet

Ditën e sotme shteti grek ka festuar pavarsinë e tij. Gjatë fjalës në ceremoninë e zhvilluar presidenti i Greqisë Prokopis...

Aktualitet09:03 - 24 Mars, 2019

Pas 20 vitesh/ Zyrtari i NATO-s:Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i...

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Trending

Read previous post:
Gruaja ndërroi jetë /Autoritetet: 45-vjeçari i helmuar me Noviçok nuk është në gjendje kritike

Qytetari britanik, i helmuar me agjentin nervor Noviçok, nuk është më në gjendje kritike për jetën, thanë autoritetet e spitalit...

Close