Kujdes , ja shenjat që tregojnë që po dëmtoni organizmin me konsumimin e shume kafeve – CNA
Connect with us

Life Style

Kujdes , ja shenjat që tregojnë që po dëmtoni organizmin me konsumimin e shume kafeve

Publikuar

-

Në çdo gjë duhet të kënaqeni me masë, ndërkaq ky rregull vlen edhe për kafen.

 

 

Shumica e njerëzve nuk e fillojnë ditën pa një filxhan kafe, mirëpo lajm i mirë është që kjo ka edhe mjaft përparësi shëndetësore, siç janë jetëgjatësia dhe ulja e rrezikut nga demencia.

Mirëpo, teprimi me këtë pije mund të çojë deri te efektet anësore të cilat deri tani ndoshta edhe i keni vërejtur por nuk i keni lidhur me kafen. Natyrisht, nuk duhet të hiqni dorë nga kjo pije, por kushtoni kujdes të mos e teproni me sasinë ditore.

Jeni të shqetësuar

Nga teprimi me kafe bëheni dukshëm nervoz, sepse kafeina stimulon sistemin e mesëm nervor, ndërsa njëkohësisht lidh nivelin e adrenalinës, dopaminës dhe glutaminës.

Ky kombinim mund të çojë deri te vështirësitë, nervozizmi, rrahjet e shpejta të zemrës, madje edhe deri te shpërthimi i hidhërimit.

Energjia ju bie gjatë ditës

Kafja mund t’ju këndellë shumë shpejt dhe t’ju japë elan energjie, mirëpo kur ajo energji të shpenzohet do të ndodhë ulje shumë e fuqishme.

Disa hulumtime kanë treguar edhe se kafeina mund të shkatërrojë produktivitetin, gjë që mund të çojë deri te sabotimi në punë.

Shpesh ju duhet të shkoni në tualet

Kafeina është diuretik, gjë që do thotë që me pirjen e shpeshtë të kafes shpesh do të urinoni, aq më parë nëse kafe pini shpesh.

Derisa hulumtimi tregon se si nga kafja nuk mund të dehidratoheni, e vërteta është që edhe pse me të nuk pini ujë mjaftueshëm, trupi juaj nuk do të jetë mjaft i hidratuar.

Orari i gjumit ju është çrregulluar

Ekspertët pajtohen që kafja mund të çrregullojë gjumin dhe të zvogëlojë cilësinë e tij, por edhe gjatësinë. Madje edhe nëse kafen e konsumoni 6 orë para se të shkoni në gjumë, mund të ndodhë që në mbrëmje të mos mund të flini.

Kafja gjithashtu mund të çrregullojë ritmin ditor të organizmit tuaj, për çka do të ndiheni të lodhur dhe të plogësht gjatë ditës.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Bananja qenka frut i mrekullive/ Ja çfarë duhet të dini

Publikuar

-

Bananja është një frut tropical i pasur me potasium si dhe me minerale të tjera, ideale për ata që vuajnë nga diabeti, për ata që ndjekin një dietë, apo për ata që ushtrojnë shpesh.

Ndër benefitet e bananes mund të përmendim

 • Ndihmon në detoksifikimin e trupit
 • Ndihmon në humbjen e peshës
 • Shërben për trajtime bukurie,aplikohet mbi lëkurë dhe lihet për 15-20 minuta,kështu do të keni lëkurë të butë dhe të lëmuar.
 • Furnizon trupin me energji
 • Hidraton, falë sasisë së ujit që ka si frut
 • Ndihmon tretjen, falë fibrave që disponon
 • I jep trupit sasinë e potasiumit që duhet për të prodhuar proteina si dhe për të shpërbërë sheqernat dhe për të zhvilluar muskujt.
 • Shërben si antiacid natyral, për të kuruar djegien e stomakut.
 • Forcon sistemin imunitar, në sajë të prezencës së vitaminave, A dhe C.
 • Falë prezencës së një aminoacidi  bananja ndihmon në çlirimin e stresit dhe ankthit.
 • Ndihmon ata që vuajnë nga pagjumësia./Cna.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Këto janë shenjat më të sinqerta të zodiakut

Publikuar

-

Dashi

Dashi zakonisht është në botën e tij dhe nuk ka shumë qejf që të përzjehet me turmën. Ata janë edhe shumë selektivë, ndaj dhe kanë tendencë për t’i thënë gjërat troç. Të dëgjosh të vërtetat e Dashit,mund të të bëjë të ndjehesh i fyer. Gjithsesi duhet ta dish që është i sinqertë dhe t’i thotë gjërat siç janë.

Virgjëresha

Virgjëreshat duke qenë shumë kritike, gjithmonë vendosin përballë opsionet pro dhe kundër, kur  duhet të marrin vendime. Kjo i ndihmon që të ndjekin rrugën e duhur, si dhe që të përballen në publik me njerëzit të cilët kritikojnë.Kjo karakteristikë i bën miq të mirë, pasi janë të sinqertë dhe të aftë për t’i vënë në dukje gabimet.

Akrepi

Është e vërtetë që Akrepi është një shenjë shumë inteligjente dje e aftë për të ekuilibruar situatat.Kur fiton besnikërinë e një Akrepi , do ta kuptosh që egoizmi i tij në fund të ditës do të ndihmojë që të përmirësosh personalitetin tënd.

Shigjetari

Shigjetari është një shenjë e ndrojtur dhe introverte. Kjo është gabim,është e vërtetë që ata nuk hapen me të gjithë,megjithatë ende kanë kurakon që të përballen me të tjerët dhe t’i thonë gjërat siç janë./Cna.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Studimi/ Telefonat celularë dëmtojnë hemisferën e djathtë të trurit

Publikuar

-

Një studim i bërë me rreth 700 adoleshentë ka dalë në përfundimin se fushat elektromagnetike si dhe radiofrekuencat, mund të shkaktojnë efekte negative në zhvillimin e memories, si dhe në disa zona të trurit. Këto dëme vijnë si pasojë e përdorimit të tepruar të telefonave celularë si dhe kompjuterave.

Për shkak të revolucionit të shpejtë teknologjik, ekspozimi ynë ndaj fushave elektromagnetike është shumë herë më i madh se më parë. Kjo lloj teknologjie ka nxjerrë në pah edhe atë që mund të quhet ndjeshmëri e madhe elektromagnetike, gjithsesi burimi më i afërt i ekspozimit ndaj këtyre valëve është vendosja e aparateve celularë, apo kompjuterave afër kokës.

Shkencëtarët kanë analizuar efektin e këtyre valëve në trurin e adoleshentëve,gjatë telefonatave, si dhe gjatë aktiviteteve të tjera.

Si përfundim studimi doli në përfundimin se valët elektromagnetike mund të dëmtojnë trurin në harkun e një viti, konkretisht dëmi më i madh në këtë rast i bëhet memories vizuale.

Kujtesa vizuale ndodhet në hemisferën e djathtë të trurit dhe dëmi duket se ndodh sepse adoleshentët e mbajnë celularin më shumë nga ana e djathtë e kokës./Cna.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet08:52 - 16 Dhjetor, 2018

Erdogan ngre tonet ndaj SHBA-ve/ Ndërhyni ose do t’i spastrojmë, vetë

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka deklaruar se SHBA-të duhet t’i largojnë trupat kurde nga qyteti i Manbixhit, në Siri,...

Aktualitet21:51 - 15 Dhjetor, 2018

Si e krijoi George H. W. Bushi, Evropën e sotme moderne

Nga John Kornblum Është shkruar shumë për rolin e fatit në histori dhe në politikë. S’ka dyshim, bota perëndimore dhe...

Aktualitet19:20 - 15 Dhjetor, 2018

Përplasja me policinë/ Studentët tregojnë shkakun

Në protestën që është duke u zhvilluar para Kryeministrisë ka pasur përplasje mes forcave të policisë dhe studentëve që kanë...

Aktualitet18:37 - 15 Dhjetor, 2018

Shemben të tjera ndërtesa në zonën e Unazës së Re

Shkatërrimi i ndërtesave në zonë e Astirit ka vazhduar edhe ditën e sotme. Që në orët e para të mëngjesit...

Aktualitet18:36 - 15 Dhjetor, 2018

Refuzoi t’i takonte/ Studentët e Ekonomikut kërkojnë shkarkimin e dekanit

Gjatë pasdites së sotme në protestën që është duke u zhvilluar para Kryeministrisë, studentët e Ekonomikut kanë kërkuar largimin e...

Aktualitet16:27 - 15 Dhjetor, 2018

Sërish protesta në Paris/ Jelek verdhët nuk ndalen

Megjithë thirrjet e autoriteteve franceze për qetësi, qindra protestues u mblodhën sërish sot tek Harku i Triumfit dhe marshuan drejt...

Aktualitet16:17 - 15 Dhjetor, 2018

Grabisnin vepra arti të çmuara/ Këta janë shqiptarët e arrestuar

Dy shqiptarë janë arrestuar në Itali, pasi akuzohen për grabitje të disa veprash arti në zonën e Casertës. Në pranga...

Aktualitet15:51 - 15 Dhjetor, 2018

Moti i keq e dallgë të forta/ Pezullohet lundrimi në këtë port

Moti i keq me rreshje të mëdha shiu dhe dallgëzimi prej 5-6 ballë, knë bërë që kapiteneria e Portit të...

Aktualitet15:38 - 15 Dhjetor, 2018

KLSH e IDM në Konferencën Kombëtare/ Për një autoritet Kombëtar Anti korrupsion

“Për një autoritet Kombëtar Anti korrupsion të gjithëpranuar dhe mirëvendosur në sistemin e qeverisjes” Në datën 14 dhjetor 2018, Kontrolli...

Aktualitet15:13 - 15 Dhjetor, 2018

Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës është duke zhvilluar sot një seancë të jashtëzakonshme për votimin e draft-rezolutës propozuar nga Partia Socialdemokrate që...

Aktualitet14:27 - 15 Dhjetor, 2018

I dënuar për vrasje/ Ekstradohet i shumëkërkuari

Është ekstraduar nga Greqia një shqiptar që është dënuar me 16 vite burg për vrasje nga Gjykata e Pukës. Shtetasi...

Aktualitet13:51 - 15 Dhjetor, 2018

Protestat/ Fillojnë procedime të tjera

Plot dhjetë persona, mes të cilëve edhe organizatorë e pjesëmarrës në protestën e të premtes në Devoll janë proceduar penalisht...

Aktualitet13:34 - 15 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Qytetarët shkodranë mbërrijnë para Kryeministrisë

Qytetarët nga Shkodra i janë bashkuar ditën e sotme protestës së studentëve përpara Kryeministrisë. Përveç mbështetjes së studentëve për ndryshimin...

Aktualitet13:20 - 15 Dhjetor, 2018

Plagosën të riun/ Arrestohen burrat në Gjirokatër

Policia e Gjirokastrës ka arrestuar dy veta, pasi kanë goditur një të ri me mjete të forta. Në pranga kanë...

Aktualitet13:08 - 15 Dhjetor, 2018

Protestat/ Taulant Muka paralajmëron një skandal tjetër

Ish-zëvëndës ministri i Arsimit që qëndroi në detyrë për vetëm 15 ditë, Taulant Muka, ka lajmëruar se sonte në Ora...

Aktualitet12:45 - 15 Dhjetor, 2018

Studentët para Kryeministrisë/ S’duam pedagogë të paaftë

Studentët ndodhen sot para Kryeministrisë në ditën e 11 të protestës, ku  me këmbëngulje kërkojnë plotësimin e tetë pikave të...

Aktualitet22:32 - 14 Dhjetor, 2018

Rekord historik/ Vepra e Prustit shitet për 1,51 milionë euro

Vepra origjinale “Nga ana e Suanit” e shkrimtarit Marsel u shit sot për 1,51 milionë euro. Kjo kopje e rrallë,...

Aktualitet17:59 - 14 Dhjetor, 2018

Foto- Homazh për viktimat në Genova/ Flamuri shqiptar valvitet mbi urën e Morandit

Kanë kaluar katër muaj nga shembja e urës së Morandit në  Genova të Italisë. Gjatë ditës së sotme miq dhe...

Aktualitet10:23 - 14 Dhjetor, 2018

Kuvendi voton sot formimin e ushtrisë/ Forcat e KFOR-it austriak pozicionohen tek Ura e Ibrit

Forca të KFOR-it të cilat përkujdesen për sigurinë në Kosovë, janë stacionuar sot në Urën e Ibrit, në Mitrovicë. Sipas...

Aktualitet08:44 - 14 Dhjetor, 2018

Kuvendi i Kosovës voton sot formimin e Ushtrisë/ SHBA: Vendim historik

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, tha të enjten se votimi i nesërm i transformimit të Forcës së Sigurisë së...

Aktualitet20:00 - 13 Dhjetor, 2018

Arsimi i lartë/ Artan Fuga tregon masat që duhen marrë

Akademiku dhe Pedagogu i Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Artan Fuga, ka bërë disa sugjerime se çfarë nevojitet...

Aktualitet19:19 - 13 Dhjetor, 2018

Protesta në Shkodër/ Policia përplaset me qytetarët

Në protesta e zhvilluara pasditen e sotme, për taksat dhe çmimin e naftës në qytetin e Shkodrës ka pasur përplasje...

Aktualitet18:53 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Madhe/ Bashkia njofton prishjen e një ndërtese tjetër

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit i Bashkisë së Tiranës ka prishur ditën e sotme një tjetër godinë 3 katëshe në...

Aktualitet18:38 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë lirimin e Daniel Dobrajt

Banorët e zonës së Unazës së Re kanë protestuar sërish mbrëmjen e sotme për mbrojtjen e banesave të tyre nga...

Aktualitet16:28 - 13 Dhjetor, 2018

Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Banorët e zonës së Bregut të Lumit janë ngritur sërish pasditen e sotme në protestë për dëmshpërblimet nga ndërtimi i...

Aktualitet16:10 - 13 Dhjetor, 2018

Nxënësit e gjimnazeve hidhen nga kangjellat e shkollës për protestë

Nxënësit e gjimnazeve të Beratit kanë dalë sërish sot në protestë në rrugët e qytetit në për të përkrahur studentët....

Aktualitet15:31 - 13 Dhjetor, 2018

“Xhisiela”/ Prokuroria jep pretencën për Rexhep Rrajën

Prokuroria e Krujës ditën e sotme ka dhënë pretencën për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit të Partisë Socilaiste  Rrahman Rraja,...

Aktualitet14:38 - 13 Dhjetor, 2018

Senati i Arteve pro studentëve/ Zbulohen vendimet

Senati Akademik i Universitetit të Arteve të Bukura është shprehur pro protestës së studentëve,  duke marrë disa vendime në mbledhje....

Trending

Read previous post:
Gruaja ndërroi jetë /Autoritetet: 45-vjeçari i helmuar me Noviçok nuk është në gjendje kritike

Qytetari britanik, i helmuar me agjentin nervor Noviçok, nuk është më në gjendje kritike për jetën, thanë autoritetet e spitalit...

Close