WhatsApp do t’ju paguajë deri në 50 mijë dollarë, ja çfarë duhet të bëni – CNA
Connect with us

Life Style

WhatsApp do t’ju paguajë deri në 50 mijë dollarë, ja çfarë duhet të bëni

Publikuar

-

WhatsApp është aplikacioni i mesazheve që u krijua në vitin 2004 me qëllim që të gjithë njerëzit e botës të bisedojnë me njëri-tjetrin kudo që janë.

Sidoqoftë, ditët e fundit janë transmetuar alarme të ndryshme përmes audiove të WhatsApp, duke gjeneruar panik mes njerëzve.

Të dielën e kaluar, një turmë prej pesë burrash në shtetin e Maharasthra, në Indi perëndimore, u arrestuan sepse ishin akuzuar se kishin krijuar një grup për të rrëmbyer dhe përdhunuar fëmijë.

Në këtë drejtim, WhatsAppka ndërmarrë veprime dhe ka raportuar se shpërndarja e lajmeve të rreme “janë çështje që trajtohen më mirë kolektivisht: me qeverinë, shoqërinë civile dhe kompanitë e teknologjisë së bashku”.

Për këtë arsye, nëpërmjet Facebook-ut, ata shpallin krijimin e Çmimeve të WhatsApp, çmime që do t’u jepen atyre njerëzve që paraqesin projekte që ndihmojnë në përmirësimin e platformës dhe luftimin e përhapjes së mashtrimeve nëpërmjet propozimeve origjinale.

Për të inkurajuar kërkimin e zgjidhjeve që janë me të vërtetë efektive, kompania do të mbajë një konkurs në të cilin ata që paraqesin projektet më të dobishme do të marrin një çmim prej $ 50,000.

Detajet mund të gjenden në faqen zyrtare dhe afati i fundit për dorëzimin e propozimeve është deri më 12 gusht 2018.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Dëshmia tronditëse e gruas: Si më katandisi pickimi nga merimanga violinë

Publikuar

-

“Mendoja se më kishte pickuar ndonjë mushkonjë por…”, Isabella Onofrii nga Roma përshkruan fatkeqësinë që i ndodhi asaj pas një udhëtimi në një pyll në Bomarzo, në provincën e Viterbos.
Por atë e kishte pickuar në këmbë dhe nën mjekër një merimangë violinë, një insekti vetëm disa milimetra në fakt por me helm të fuqishëm që po pushton periferinë e kryeqytetit italian.
“Ishte një eksperiencë e keqe, pas një muaji kam ende pasoja”, thotë gruaja, pas trajtimit me antibiotikë.

Efektet e pickimit helmues: “Kyçi i këmbës ishte bërë gjigand dhe madje edhe nën mjekër gjithçka u enjt”, vazhdon Isabella Onofrii.

“Gjëja më e keqe ishte përkeqësimi i përgjithshëm,” shton ai. “Shikoja turbullt, kisha hutime dhe shumë lodhje”. “Dhe edhe sot – vazhdon ajo – pas një muaji nga kafshimet, dhimbja e fytit vazhdon”. Testet e tjera do të konfirmojnë nëse streptokoku i rrezikshëm, bakteri i transmetuar nga kafshimet e merimangës violinë dhe që mund të ndikojë në organet e brendshme si zemrat, veshkat, mushkëritë, ka ikur.

Këshilla të ekspertëve
Në rastet e fundit të pickimit të merimangave violinë, Qendra anti-helme e Fondacionit Poliklinik të Universitetit “Agostino Gemelli”, këto ditë të mbingarkuara me thirrje nga qytetarët e alarmuar, ka nxjerrë një fletë informacioni për të sqaruar rrezikun real nga merimangat me qëllimi largimin e frikës së pajustifikuar.

Autori i manualit është Maurizio Paolo Soave i Qendrës anti-helme të Poliklinikës Gemelli, i cili shpjegon se “alarmi mbi merimangën violinë të transmetuar nga gazetat dhe mediat sociale ka shkaktuar një rritje të konsiderueshme të thirrjeve në Qendrat anti-helmim dhe Emergjencave në Spitale.

Merimanga violinë ka qenë gjithmonë e pranishme në Itali dhe nuk ka të dhëna që justifikojnë një rritje të nivelit të vëmendjes në krahasim me rrezikun e ekspozimit të njeriut ndaj pickimit të merimangës “.
Merimanga violinë “është një kafshë e turpshme dhe e vetmuar, nuk sulmon dhe mbron veten vetëm nëse është e shqetësuar” dhe është një insekt që ka qenë gjithmonë i pranishëm në Lazio dhe Itali dhe rastet e kafshimeve janë mbledhur dhe dokumentuar gjithmonë nga Qendrat Anti-helmim, shkruan tgcom.

A është kafshimi i merimangës violinë potencialisht vdekjeprurëse?
“Në vitin 2015 dhe 2017 – shpjegon Soave – ka pasur dy vdekje në Itali që, fillimisht iu atribuuan kafshimit të një merimange violinë, por më pas u njohën si të shkaktuara nga patologjitë serioze ekzistuese të dy pacientëve.
Pra nuk ekzistojnë të dhëna se kafshimi i merimangës violinë është potencialisht vdekjeprurës për individë të shëndetshëm “.

Nuk ka antidot ose trajtime të veçanta farmakologjike për pickimin e merimangës violinë; në raste të rralla në të cilat shfaqen lezione (nekroza) trajtimi është mbështetës dhe simptomatik dhe farmakologjik (antibiotikë, kortizonë).

Në raste të tjera të rralla mund të kërkohet ndërhyrje kirurgjikale. Në rast të kafshimit të dyshuar, sepse në shumicën dërrmuese të rasteve kafshimi shkakton dukuri lokale me rëndësi të vogël klinike (skuqje, kruajtje, acarim) “nuk është absolutisht e përshtatshme të shqetësohemi duke shkuar në urgjencë”. Konsultohuni me një Qendër Anti-helm që përshkruan rrethanat e ekspozimit dhe shenjat dhe simptomat që mund të jenë të pranishme, vetëm më pas dhe në disa raste mund të jetë e nevojshme ekzaminimi mjekësor “.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Keni akoma kohë, mësoni çfarë duhet të bëni në 10 ditët e mbetura të korrikut

Publikuar

-

Muajt kanë ditët e tyre më të mira dhe më pak të tilla.Njerëzit besojnë në astrologji dhe ky tashmë është fakt, vetëm se nuk e dinë gjithmonë çfarë dhe kur duhet ta bëjnë diçka që e ndihmon ose e pengon përditshmëritë e tyre. Për përcaktimin e ditëve më të mira, astrologjia niset nga pozicioni i Hënës në 12 shenjat e Zodiakut.

Korriku ka hyrë zyrtarisht në 10 ditët e tij të fundit, por ka akoma gjëra të cilat do ju ndihmojnë të ndiheni më mirë. Nëse doni të nisni një dietë, të prisni flokët për të inkurajuar rritjen apo edhe të depiloheni, është Hëna ajo që flet për ju dhe që do ju ndihmojë. Sipas lëvizjeve të saj, ja çfarë duhet të bëni në ditët e mbetura të korrikut.

Nisja e dietës për të shtuar peshë – 21 korrik
Nisja e dietës për të rënë nga pesha – 31 korrik
Përgatitja e turshive – 30 dhe 31 korrik
Depilim – 30 dhe 31 korrik
Shkoni në kamping – 22 dhe 23 korrik
Krasitja e bimëve – 21 korrik
Lënia e duhanit – 31 korrik
Rikonstruktoni shtëpinë – 25 korrik
Nisni një projekt të ri – 30 korrik
Prisni flokët për të nxitur rritjen – (prisni deri më 14 gusht)

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk ka më dilema, ja pse horoskopi parashikon të ardhmen

Publikuar

-

Pse shumë njerëz lexojnë horoskopin për të filluar ditën? Pse e lejojmë veten të ndikohet nga fjalë që duket se nuk kanë bazë logjike apo racionale? Edhe më skeptikëve u pëlqen ideja që të konsultohen me Yjet përpara se të bëjnë diçka të rëndësishme ose të marrin një vendim. Dhe shpesh mbeten të habitur se si i gjejnë të gjitha karakteristikat e tyre në shenjën zodiakale.

Çfarë është horoskopi? – Horoskopi ka origjinë shumë të lashtë: shpesh dëgjojmë për mbretërit dhe mbretëreshat që kishin astrologin e tyre të besuar. Fjalët e Galileo Galileit janë: “Nuk mund të zgjedhësh një lule pa u shqetësuar një yll” dhe le të nënkuptojmë një lidhje mes botës së yjeve dhe botës tokësore. Horoskopi që lexohet në gazeta dhe në media quhet horoskop i shenjave diellore dhe interpreton ndikimin e Yjeve në jetën e njeriut sipas shenjës së tyre të zodiakut, që është sipas shenjës së zodiakut në të cilën Dielli ishte në momentin që keni lindur.

Pozita e Hënës, e Venusit, e Marsit dhe e të gjithë planeteve të tjera nuk merret parasysh në horoskopin diellor, i cili është shumë i përgjithësuar. Rrota e Zodiakut është e ndarë në dymbëdhjetë pjesë të barabarta, duke përfaqësuar dymbëdhjetë shenjat e zodiakut dhe marrin emrat e dymbëdhjetë konstelacioneve: Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori dhe Peshqit.

Çdo shenjë zë pikërisht 30 gradë të rrethit zodiakal. Momenti që ne lindim, Dielli është në njërën prej këtyre 30 shkallëve brenda një prej 12 shenjave zodiakale, shenjës tonë të lindjes. Në varësi të shkallës, çdo shenjë zodiakale është e ndarë në tri dekada, për të cilën shpesh dëgjohet të flitet: dekada e parë shkon nga 0 deri në 10 gradë, në dekadën e dytë duke filluar nga 10 deri në 20 gradë dhe dekadën e tretë që variojnë nga 20 deri në 30 gradë .

Natyrisht, astrologët e dinë se jo të gjithë njerëzit e së njëjtës shenjë do të kenë të njëjtat gjëra në të njëjtën ditë ose javë, muaj apo vit. Përveç Diellit ka shumë faktorë që duhet të analizohen në një nivel astrologjik.

Mund të jetë e dobishme, kur lexohet horoskopi, për shembull, të lexoni shenjën e ngjitësit tuaj, ose shenjën në të cilën Hëna ishte e vendosur në kohën e lindjes për të marrë një vizion më të gjerë. Horoskopi Diellor, i lexuar me butësi dhe mirëkuptim, mund të jetë ende një dritë e vogël që ndriçon ditët, një udhëzues për të nxjerrë në pah të mirat e çdo dite. Nëse është pozitiv mund të na mbushë me energji, ose e kundërta mund të na ndihmojë për të hapur sytë në një situatë që duhet të përmirësohet, ndoshta duke marrë përgjegjësitë tona.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:37 - 22 July, 2018

Vettingu në polici/ Paralajmëron PD, Spaho letër Ruçit

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edmond Spaho i ka dërguar një letër kryeparlamentarit Ruçi, në lidhje me Vettingun...

Aktualitet20:31 - 22 July, 2018

“Shuplaka” e ministrit Gjerman/ Përgjigjet “dhëmb për dhëmb” PD

Kreu i grupit parlamentar të PD, Edmond Spaho, ka reaguar pas deklartës së ministrit gjerman, Michael Roth, i cili i...

Aktualitet20:17 - 22 July, 2018

“Turp e faqe e zezë”/ Ish-ministri i Ramës denoncon skandalin

Ish-Ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani, ka denoncuar sërish situatën e mbetjeve në vend. Në një foto...

Aktualitet20:13 - 22 July, 2018

Ky gramshioti kryetar është një sejmen i tipit Taulant

Nga Ilir Levonja 1) Që dje mbrëma shumë webe të ashtuquajtura të djathta i kanë dalë në mbrojtje një soj...

Aktualitet20:10 - 22 July, 2018

Rrogë faraonike / Ja sa po paguhet Buffon te skuadra e PSG-së

Gianliuggi Buffon, tashmë plot 40-vjeç, vazhdon të paguhet si “mbret”. Gardiani italian iu bashkua PSG-së disa ditë më parë dhe...

Aktualitet20:04 - 22 July, 2018

“Bomba” e avokatit/ Linda Rama mori paratë e romëve, ja si i gënjeu ndërkombëtarët

Avokati i njohur, Altin Goxhaj, ka folur  sot mbi vendimin e fundit të Bashkisë së Tiranës për të transferuar tregun...

Aktualitet20:02 - 22 July, 2018

Ish-shefi i FBI apel qytetarëve/ Votoni Partinë Demokratike

Ish-Drejtori i FBI , James Comey, u ka bërë thirrje qytetarëve të votojnë Partinë Demokratike në zgjedhjet e ardhshme. Sipas...

Aktualitet19:53 - 22 July, 2018

Ndryshime drastike në Spanjë / Ja si do të luhet Kupa e Mbretit

Kampionati spanjoll mbetet ende i pandryshuar dhe Federata Spanjolle e Futbollit duket mëse e lumtur me organizimin e saj në...

Aktualitet19:38 - 22 July, 2018

Vodhi kabullin e ndriçimit/ I mituri bie në pranga

Policia e Korçës ka ndaluar dy adoleshentë, pasi dyshohet se kanë vjedhur 25 metër kabuj ndriçimi, në rrugën Korçë-Drenovë, ngjarje...

Aktualitet19:36 - 22 July, 2018

Pranimi i emigrantëve kusht për Shqipërinë në BE?/ Ministri gjerman sqaron të vërtetën

Ministri gjerman, Micheal Roth, gjatë një konference të përbashkët për shtyp, me ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, i është përgjigjur...

Aktualitet19:34 - 22 July, 2018

Nuk ka gjumë për Taren / Lazio është futur bindshëm në merkato

Igli Tare po punon i palodhur! Lazio po shikon mundësinë për të marrë sulmuesin Alex Iëobi nga skuadra e Arsenalit....

Aktualitet19:26 - 22 July, 2018

Ministri gjerman mesazh për politikën/ “I tërheq veshin” opozitës?

Ministri gjerman Michael Roth ndodhet për një viztë zyrtare në Tiranë, ku ka realizuar edhe një takim me ministrin e...

Aktualitet19:24 - 22 July, 2018

Drejtonte mjetin me patentë fallco/ Arrestohet 42 vjeçari

Policia e Korçës arrestoi në flagranë shtetasin, Maqo.V, 42 vjeç, banues në Kallamas-Liqenas. Ndalimi i tij u bë, pasi u...

Aktualitet19:19 - 22 July, 2018

Për kë po çmendet Allegri dhe Juventus / E tregon vetë presidenti

Juventus ka bërë një merkato të shkëlqyer deri më tani dhe nuk mund të rrimë pa përmendur kalimin e “CR7”...

Aktualitet19:11 - 22 July, 2018

Hapja e bisedimeve me BE/ Bushati pranon sfidën

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati zhvilloi sot një takim me homologun gjerman, Michael Roth. Në një konferencë të përbashkët për...

Aktualitet18:59 - 22 July, 2018

“Po merr 70 milion euro”/ Avokati i njohur nxjerr “zbuluar” Veliajn

Avokati Altin Goxhaj ka reaguar pas vendimit të Bashkisë së Tiranës, e cila synon që të grumbullojë të gjithë tregtuesit...

Aktualitet18:56 - 22 July, 2018

I dënuar me 10 vite burg/ Arrestohet në Tiranë i shumëkërkuari

Një 38-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi ishte dënuar me 10 vite burg për “Prodhim dhe shitje lëndësh...

Aktualitet18:54 - 22 July, 2018

Dhunoi punonjësin e hipotekës/ Arrestohet 44 vjeçari

Policia e Pogradecit ka arrestuar në flagrancë shtetasin, Mondi Mekolli, 44 vjeç, banues në fshatin Buçimas. Ndalimi i tij u...

Aktualitet18:52 - 22 July, 2018

Tatimet në aksion/ Bllokohen komplekse e restorante luksoze, mes tyre edhe Tropikali

Në vijim të aksionit kundër informalitetit në vijën bregdetare, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, njofton se për shkak të mos...

Aktualitet18:35 - 22 July, 2018

Ndërhyrja ruse në zgjedhje/ Amerikanët përgatisin strategjinë

Zyrtarët amerikanë kanë nisur marrjen e masave për të parandaluar një ndërjyrje të mundshme të Rusisë në zgjedhjet e ardhshme....

Aktualitet18:20 - 22 July, 2018

Di Maria e zbulon vetë të ardhmen / Ja ku do të luajë Argjentinasi sezonin e ri

PSG po shndërrohet në një skuadër ku të gjithë duan të largohen, pasi egot e mëdha në klub po bën...

Aktualitet18:14 - 22 July, 2018

Rrezikoi të mbytej në Durrës/ Ndërron jetë i riu

Një i ri ka ndërruar jetë pasi rrezikoi të mbytej sot në plazhin e Gjirit të Lalzit, në Durrës. Mësohet...

Aktualitet18:10 - 22 July, 2018

Përplasen dy makina/ Kaos në trafik, bllokohet lëvizja e mjeteve

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në aksin rrugor Fier-Levan, ku dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën. Mësohet se...

Aktualitet18:06 - 22 July, 2018

“Peshku i madh kap të voglin”/ Qytetarët ironizojnë Ballën

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka zgjedhur Pogradecin, për të kaluar këtë fundjavë. Në një postim në...

Aktualitet18:05 - 22 July, 2018

Presidenti i Napolit i tregon të gjitha / Ja çfarë do të ndodhë këto ditë

Presidenti napolitan, Aurelio Di Laurentiis nuk ka lënë gjë pa treguar para mikrofonit të “Radio Kiss Kiss” dhe ka treguar...

Aktualitet18:01 - 22 July, 2018

Akuzohet për tenderin prej 35 milion eurosh/ Kërkohet dorëheqja e ministrit

Aleanca për Shqiptarët në Maqedoni ka akuzuar Ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe, i cili sipas tyre po vazhdon të shpallë...

Aktualitet18:00 - 22 July, 2018

Fansat fyejnë Rudina Magjistarin/ Ja si u përgjigjet moderatorja

Rudina magjistari mbetet nje ndër figurat me të dashura të ekranit, por megjithatë në një foto të postuar dje në...

Aktualitet17:43 - 22 July, 2018

G20-Argjentinë/ Thirrje për ruajtjen e dialogut

Në takimin e ministrave të Financave të vendeve të G-20-s në Argjentinë u arrit që në deklaratën e përbashkët të...

Trending

Read previous post:
Aktorja e famshme turke ndryshon gjininë, nga femër bëhet mashkull me mjekër

Aktorja e njohur turke Nil Erkoçlar, ka vendosur të bëjë ndryshimin më të madh që një njeri mund të bëjë...

Close