Çmenduria 100 miliardë dollarë/ Pse Instagrami “pushtoi” mediat sociale – CNA
Connect with us

Life Style

Çmenduria 100 miliardë dollarë/ Pse Instagrami “pushtoi” mediat sociale

Publikuar

-

E mbani mend kur njerëzit u çuditën nga lajmi, se kompania Facebook, do të shpenzonte 1 miliardë dollarë mbi Instagramin? Në vitin 2012, ky aplikacion në cellular, ishte i njohur kryesisht për filtrat retro të vendosur mbi fotot e përdoruesve të rinj e të saj urbanë. Kompania nuk kishte të ardhura. Nuk kishte as edhe një aplikacion Android. Çfarë marrëzie!

Gjërat nuk mund të jenë shumë më ndryshe se sa tani. Një analist në Bloomberg Intelligence, e vlerësoi kohët e fundit Instagram në 100 miliardë dollarë. Platforma e fotografive, i kaloi kohët e fundit një miliardë përdorues aktivë në muaj, dhe i njëjti analist i Bloomberg, sugjeroi se ajo është në rrugën e duhur për ta dyfishuar këtë shifër tashmë të jashtëzakonshme. Dhe ndoshta më e rëndësishmja: tani njerëzit kanë filluar të shpenzojnë më shumë kohë në aplikacionin Instagram, se sa në Facebook.

Po çfarë e bën kaq të suksesshëm këtë aplikacion që shfaq foto dhe video? Pjesërisht, është zgjedhja e zgjuar e dizajnit. Por gjithashtu edhe fakti, se Instagram ka qenë në gjendje të realizojë dëshirën e njerëzve, për t’u lidhur me një platformë me një rritje më të mirë të të ardhurave se sa çdo platformë tjetër.

Ju mund të gjurmoni suksesin e Instagram, tek estetika në fillim e përqeshur e “hipsterit”. Përdorimi i filtrave, i vendosur fillimisht si një rikthim mobil në Polaroid, përfundoi inkuadrimin e fotografive të njerëzve si paraqitje idilike të jetës:Ja dita ime e kaluar sot në qytet – thjesht e mrrekullueshme!

Instagrami u bë kësisoj i lidhur ngushtë me aspiratën. Ka qenë për vite me rradhë një klishe, qëndrimi se platforma është një vend për njerëzit që të tregojnë veten. Edhe llogaritë me një fokus të gjerë, nga modelet dhe tek dizenjot e bikinit, luajnë me idenë e paraqitjes së një versioni të larmishëm të jetës, duke mbledhur mijëra apo edhe miliona pasues për shkak të saj.

Efekti i saj mund të ndihet kudo. Është një fenomen i mirë-dokumentuar, tani që kafenetë dhe baret e reja, madje edhe shfaqjet artistike, do të organizohen për t’u parë mirë në “gram”. Dhe shkrimtari Kyle Chayka, është tepër i bindur për këtë. Ai madje ka prodhuar një lloj uniformiteti të hapësirave “hip” në botë – një prirje që ai e quan AirSpace – faktin që në kafenetë në Berlin dhe Bombei, njerëzit shohin thuajse saktësisht të njëjtën gjë.

Është i njëjti fokus mbi estetikën dhe aspiratën, ai që e bëri platformën ideale për tregtinë online. Së pari, njerëzit me llogari të mëdha u bënë ndikues, dhe filluan të shpërndanin ose të paktën të miratonin produkte të caktuara. Pastaj, markat u zhvendosën nëpër platformë, sepse dizajni visual i Instagram, ishte fillimisht për marketing, veçanërisht për modën.

Tani, përdoruesit e Instagramit mund të blejnë produkte direkt në aplikacion, si nga dyqanet e saj online, dhe nga feed-sat e saj kryesore. Nëpërmjet monetizimit të mënyrës sesi njerëzit gjejnë dhe shprehin atë që që dëshirojnë, Instagrami është i mirë-pozicionuar, për të prodhuar të ardhura serioze, veçanërisht me një bazë të tillë të madhe përdoruesish.

Suksesi i tij, është se si solli një rrymë të ardhurash në kulturën vendase të platformës.
Por në qoftë se Instagram është pjesërisht aty ku njerëzit jetojnë jashtë jetës së tyre, aplikacioni ka gjithashtu një “valvul” të zgjuar, për çlirimin e të gjithë presionit që shoqëron vetë prezantimin:historinë.

E kopjuar nga Snapchat, funksioni i mundëson përdoruesit të kthejë fotot dhe videot, në një formë të indit lidhës social. Ai gjithashtu i jep vetes kalimtaren, të çrregulltën dhe spontanen. Ndryshe nga natyra e lëmuar e imazheve që shfaqen në profilin e tij, historia është më shumë si një përditësim i statusit audio-vizual, që thjesht fshihet pas një dite, dhe ka më shumë kënaqësi për shkak të tij.

Në këtë kuptim, Instagrami është një lehtësim nga rrjetet e tjera sociale. Ai ka shmangur grackat e Facebook dhe Tëitter, përmes natyrës së vet më të mbyllur. Përdoruesit nuk mund të vendosin lidhje në komente, kështu që ai lloj spam-i është i penguar.

Nuk ka funksionin “ri-gram”, të ndërtuar në ‘retweet’ e Twitterit ose që citon funksionin tëeet, duke e bërë më pak të theksuar zhurmën e dëshpëruar për një viralitet. Ndërkohë, natyra e thjeshtë vizuale e aplikacionit, nënkupton gjithashtu se ka më pak gjasa që të përdoret për qëllime haptazi politike ose ideologjike (edhe kur kjo është diçka e mirë, ose nuk varet nga pritshmëritë e dikujt).

Kjo s’do të thotë që Instagrami nuk ka problemet e veta sociale. Vetëm kohët e fundit, aktorja e “Star Wars”, Kelly Marie Tran doli nga Instagrami për shkak të ngacmimeve që ajo mori atje, dhe nuk është e para. Platformat e mëdha digjitale, lejojnë gjithnjë të depërtojë keqdashja dhe përdorimet e padëshiruara, ndaj është e domosdoshme që kompanitë e teknologjisë të mendojnë që në fillim për këtë fakt.

Tek e fundit, shumë shpesh, krijuesit e rrjeteve sociale, nuk mendojnë për të gjitha pasojat e strukturave të platformave të tyre. As Twitter as Facebook, nuk parashikonin që aplikacionet e tyre do të ishin të mbushura me përdorues keqdashës, për shkak se aplikacionet e tyre i dhanë përparësi shikimit, metrikës dhe ndarjes së infomacionit.

Ajo çka tregon suksesi i vazhdueshëm i Instagram, është se është struktura e aplikacioneve – mënyra se si ato janë ndërtuar dhe çfarë lejojnë – është çelësi për të kultivuar një kulturë që nuk bëhet toksike. Sikurse rezultoi, filtrat më të rëndësishëm të Instagram, ishin ato që ndihmuan në uljen e sjelljeve të këqija:dizajni, pak fat dhe “martesa” e kulturës me tregtinë.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Dëshmia tronditëse e gruas: Si më katandisi pickimi nga merimanga violinë

Publikuar

-

“Mendoja se më kishte pickuar ndonjë mushkonjë por…”, Isabella Onofrii nga Roma përshkruan fatkeqësinë që i ndodhi asaj pas një udhëtimi në një pyll në Bomarzo, në provincën e Viterbos.
Por atë e kishte pickuar në këmbë dhe nën mjekër një merimangë violinë, një insekti vetëm disa milimetra në fakt por me helm të fuqishëm që po pushton periferinë e kryeqytetit italian.
“Ishte një eksperiencë e keqe, pas një muaji kam ende pasoja”, thotë gruaja, pas trajtimit me antibiotikë.

Efektet e pickimit helmues: “Kyçi i këmbës ishte bërë gjigand dhe madje edhe nën mjekër gjithçka u enjt”, vazhdon Isabella Onofrii.

“Gjëja më e keqe ishte përkeqësimi i përgjithshëm,” shton ai. “Shikoja turbullt, kisha hutime dhe shumë lodhje”. “Dhe edhe sot – vazhdon ajo – pas një muaji nga kafshimet, dhimbja e fytit vazhdon”. Testet e tjera do të konfirmojnë nëse streptokoku i rrezikshëm, bakteri i transmetuar nga kafshimet e merimangës violinë dhe që mund të ndikojë në organet e brendshme si zemrat, veshkat, mushkëritë, ka ikur.

Këshilla të ekspertëve
Në rastet e fundit të pickimit të merimangave violinë, Qendra anti-helme e Fondacionit Poliklinik të Universitetit “Agostino Gemelli”, këto ditë të mbingarkuara me thirrje nga qytetarët e alarmuar, ka nxjerrë një fletë informacioni për të sqaruar rrezikun real nga merimangat me qëllimi largimin e frikës së pajustifikuar.

Autori i manualit është Maurizio Paolo Soave i Qendrës anti-helme të Poliklinikës Gemelli, i cili shpjegon se “alarmi mbi merimangën violinë të transmetuar nga gazetat dhe mediat sociale ka shkaktuar një rritje të konsiderueshme të thirrjeve në Qendrat anti-helmim dhe Emergjencave në Spitale.

Merimanga violinë ka qenë gjithmonë e pranishme në Itali dhe nuk ka të dhëna që justifikojnë një rritje të nivelit të vëmendjes në krahasim me rrezikun e ekspozimit të njeriut ndaj pickimit të merimangës “.
Merimanga violinë “është një kafshë e turpshme dhe e vetmuar, nuk sulmon dhe mbron veten vetëm nëse është e shqetësuar” dhe është një insekt që ka qenë gjithmonë i pranishëm në Lazio dhe Itali dhe rastet e kafshimeve janë mbledhur dhe dokumentuar gjithmonë nga Qendrat Anti-helmim, shkruan tgcom.

A është kafshimi i merimangës violinë potencialisht vdekjeprurëse?
“Në vitin 2015 dhe 2017 – shpjegon Soave – ka pasur dy vdekje në Itali që, fillimisht iu atribuuan kafshimit të një merimange violinë, por më pas u njohën si të shkaktuara nga patologjitë serioze ekzistuese të dy pacientëve.
Pra nuk ekzistojnë të dhëna se kafshimi i merimangës violinë është potencialisht vdekjeprurës për individë të shëndetshëm “.

Nuk ka antidot ose trajtime të veçanta farmakologjike për pickimin e merimangës violinë; në raste të rralla në të cilat shfaqen lezione (nekroza) trajtimi është mbështetës dhe simptomatik dhe farmakologjik (antibiotikë, kortizonë).

Në raste të tjera të rralla mund të kërkohet ndërhyrje kirurgjikale. Në rast të kafshimit të dyshuar, sepse në shumicën dërrmuese të rasteve kafshimi shkakton dukuri lokale me rëndësi të vogël klinike (skuqje, kruajtje, acarim) “nuk është absolutisht e përshtatshme të shqetësohemi duke shkuar në urgjencë”. Konsultohuni me një Qendër Anti-helm që përshkruan rrethanat e ekspozimit dhe shenjat dhe simptomat që mund të jenë të pranishme, vetëm më pas dhe në disa raste mund të jetë e nevojshme ekzaminimi mjekësor “.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Keni akoma kohë, mësoni çfarë duhet të bëni në 10 ditët e mbetura të korrikut

Publikuar

-

Muajt kanë ditët e tyre më të mira dhe më pak të tilla.Njerëzit besojnë në astrologji dhe ky tashmë është fakt, vetëm se nuk e dinë gjithmonë çfarë dhe kur duhet ta bëjnë diçka që e ndihmon ose e pengon përditshmëritë e tyre. Për përcaktimin e ditëve më të mira, astrologjia niset nga pozicioni i Hënës në 12 shenjat e Zodiakut.

Korriku ka hyrë zyrtarisht në 10 ditët e tij të fundit, por ka akoma gjëra të cilat do ju ndihmojnë të ndiheni më mirë. Nëse doni të nisni një dietë, të prisni flokët për të inkurajuar rritjen apo edhe të depiloheni, është Hëna ajo që flet për ju dhe që do ju ndihmojë. Sipas lëvizjeve të saj, ja çfarë duhet të bëni në ditët e mbetura të korrikut.

Nisja e dietës për të shtuar peshë – 21 korrik
Nisja e dietës për të rënë nga pesha – 31 korrik
Përgatitja e turshive – 30 dhe 31 korrik
Depilim – 30 dhe 31 korrik
Shkoni në kamping – 22 dhe 23 korrik
Krasitja e bimëve – 21 korrik
Lënia e duhanit – 31 korrik
Rikonstruktoni shtëpinë – 25 korrik
Nisni një projekt të ri – 30 korrik
Prisni flokët për të nxitur rritjen – (prisni deri më 14 gusht)

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk ka më dilema, ja pse horoskopi parashikon të ardhmen

Publikuar

-

Pse shumë njerëz lexojnë horoskopin për të filluar ditën? Pse e lejojmë veten të ndikohet nga fjalë që duket se nuk kanë bazë logjike apo racionale? Edhe më skeptikëve u pëlqen ideja që të konsultohen me Yjet përpara se të bëjnë diçka të rëndësishme ose të marrin një vendim. Dhe shpesh mbeten të habitur se si i gjejnë të gjitha karakteristikat e tyre në shenjën zodiakale.

Çfarë është horoskopi? – Horoskopi ka origjinë shumë të lashtë: shpesh dëgjojmë për mbretërit dhe mbretëreshat që kishin astrologin e tyre të besuar. Fjalët e Galileo Galileit janë: “Nuk mund të zgjedhësh një lule pa u shqetësuar një yll” dhe le të nënkuptojmë një lidhje mes botës së yjeve dhe botës tokësore. Horoskopi që lexohet në gazeta dhe në media quhet horoskop i shenjave diellore dhe interpreton ndikimin e Yjeve në jetën e njeriut sipas shenjës së tyre të zodiakut, që është sipas shenjës së zodiakut në të cilën Dielli ishte në momentin që keni lindur.

Pozita e Hënës, e Venusit, e Marsit dhe e të gjithë planeteve të tjera nuk merret parasysh në horoskopin diellor, i cili është shumë i përgjithësuar. Rrota e Zodiakut është e ndarë në dymbëdhjetë pjesë të barabarta, duke përfaqësuar dymbëdhjetë shenjat e zodiakut dhe marrin emrat e dymbëdhjetë konstelacioneve: Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori dhe Peshqit.

Çdo shenjë zë pikërisht 30 gradë të rrethit zodiakal. Momenti që ne lindim, Dielli është në njërën prej këtyre 30 shkallëve brenda një prej 12 shenjave zodiakale, shenjës tonë të lindjes. Në varësi të shkallës, çdo shenjë zodiakale është e ndarë në tri dekada, për të cilën shpesh dëgjohet të flitet: dekada e parë shkon nga 0 deri në 10 gradë, në dekadën e dytë duke filluar nga 10 deri në 20 gradë dhe dekadën e tretë që variojnë nga 20 deri në 30 gradë .

Natyrisht, astrologët e dinë se jo të gjithë njerëzit e së njëjtës shenjë do të kenë të njëjtat gjëra në të njëjtën ditë ose javë, muaj apo vit. Përveç Diellit ka shumë faktorë që duhet të analizohen në një nivel astrologjik.

Mund të jetë e dobishme, kur lexohet horoskopi, për shembull, të lexoni shenjën e ngjitësit tuaj, ose shenjën në të cilën Hëna ishte e vendosur në kohën e lindjes për të marrë një vizion më të gjerë. Horoskopi Diellor, i lexuar me butësi dhe mirëkuptim, mund të jetë ende një dritë e vogël që ndriçon ditët, një udhëzues për të nxjerrë në pah të mirat e çdo dite. Nëse është pozitiv mund të na mbushë me energji, ose e kundërta mund të na ndihmojë për të hapur sytë në një situatë që duhet të përmirësohet, ndoshta duke marrë përgjegjësitë tona.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:31 - 22 July, 2018

“Shuplaka” e ministrit Gjerman/ Përgjigjet “dhëmb për dhëmb” PD

Kreu i grupit parlamentar të PD, Edmond Spaho, ka reaguar pas deklartës së ministrit gjerman, Michael Roth, i cili i...

Aktualitet20:17 - 22 July, 2018

“Turp e faqe e zezë”/ Ish-ministri i Ramës denoncon skandalin

Ish-Ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani, ka denoncuar sërish situatën e mbetjeve në vend. Në një foto...

Aktualitet20:13 - 22 July, 2018

Ky gramshioti kryetar është një sejmen i tipit Taulant

Nga Ilir Levonja 1) Që dje mbrëma shumë webe të ashtuquajtura të djathta i kanë dalë në mbrojtje një soj...

Aktualitet20:10 - 22 July, 2018

Rrogë faraonike / Ja sa po paguhet Buffon te skuadra e PSG-së

Gianliuggi Buffon, tashmë plot 40-vjeç, vazhdon të paguhet si “mbret”. Gardiani italian iu bashkua PSG-së disa ditë më parë dhe...

Aktualitet20:04 - 22 July, 2018

“Bomba” e avokatit/ Linda Rama mori paratë e romëve, ja si i gënjeu ndërkombëtarët

Avokati i njohur, Altin Goxhaj, ka folur  sot mbi vendimin e fundit të Bashkisë së Tiranës për të transferuar tregun...

Aktualitet20:02 - 22 July, 2018

Ish-shefi i FBI apel qytetarëve/ Votoni Partinë Demokratike

Ish-Drejtori i FBI , James Comey, u ka bërë thirrje qytetarëve të votojnë Partinë Demokratike në zgjedhjet e ardhshme. Sipas...

Aktualitet19:53 - 22 July, 2018

Ndryshime drastike në Spanjë / Ja si do të luhet Kupa e Mbretit

Kampionati spanjoll mbetet ende i pandryshuar dhe Federata Spanjolle e Futbollit duket mëse e lumtur me organizimin e saj në...

Aktualitet19:38 - 22 July, 2018

Vodhi kabullin e ndriçimit/ I mituri bie në pranga

Policia e Korçës ka ndaluar dy adoleshentë, pasi dyshohet se kanë vjedhur 25 metër kabuj ndriçimi, në rrugën Korçë-Drenovë, ngjarje...

Aktualitet19:36 - 22 July, 2018

Pranimi i emigrantëve kusht për Shqipërinë në BE?/ Ministri gjerman sqaron të vërtetën

Ministri gjerman, Micheal Roth, gjatë një konference të përbashkët për shtyp, me ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, i është përgjigjur...

Aktualitet19:34 - 22 July, 2018

Nuk ka gjumë për Taren / Lazio është futur bindshëm në merkato

Igli Tare po punon i palodhur! Lazio po shikon mundësinë për të marrë sulmuesin Alex Iëobi nga skuadra e Arsenalit....

Aktualitet19:26 - 22 July, 2018

Ministri gjerman mesazh për politikën/ “I tërheq veshin” opozitës?

Ministri gjerman Michael Roth ndodhet për një viztë zyrtare në Tiranë, ku ka realizuar edhe një takim me ministrin e...

Aktualitet19:24 - 22 July, 2018

Drejtonte mjetin me patentë fallco/ Arrestohet 42 vjeçari

Policia e Korçës arrestoi në flagranë shtetasin, Maqo.V, 42 vjeç, banues në Kallamas-Liqenas. Ndalimi i tij u bë, pasi u...

Aktualitet19:19 - 22 July, 2018

Për kë po çmendet Allegri dhe Juventus / E tregon vetë presidenti

Juventus ka bërë një merkato të shkëlqyer deri më tani dhe nuk mund të rrimë pa përmendur kalimin e “CR7”...

Aktualitet19:11 - 22 July, 2018

Hapja e bisedimeve me BE/ Bushati pranon sfidën

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati zhvilloi sot një takim me homologun gjerman, Michael Roth. Në një konferencë të përbashkët për...

Aktualitet18:59 - 22 July, 2018

“Po merr 70 milion euro”/ Avokati i njohur nxjerr “zbuluar” Veliajn

Avokati Altin Goxhaj ka reaguar pas vendimit të Bashkisë së Tiranës, e cila synon që të grumbullojë të gjithë tregtuesit...

Aktualitet18:56 - 22 July, 2018

I dënuar me 10 vite burg/ Arrestohet në Tiranë i shumëkërkuari

Një 38-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi ishte dënuar me 10 vite burg për “Prodhim dhe shitje lëndësh...

Aktualitet18:54 - 22 July, 2018

Dhunoi punonjësin e hipotekës/ Arrestohet 44 vjeçari

Policia e Pogradecit ka arrestuar në flagrancë shtetasin, Mondi Mekolli, 44 vjeç, banues në fshatin Buçimas. Ndalimi i tij u...

Aktualitet18:52 - 22 July, 2018

Tatimet në aksion/ Bllokohen komplekse e restorante luksoze, mes tyre edhe Tropikali

Në vijim të aksionit kundër informalitetit në vijën bregdetare, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, njofton se për shkak të mos...

Aktualitet18:35 - 22 July, 2018

Ndërhyrja ruse në zgjedhje/ Amerikanët përgatisin strategjinë

Zyrtarët amerikanë kanë nisur marrjen e masave për të parandaluar një ndërjyrje të mundshme të Rusisë në zgjedhjet e ardhshme....

Aktualitet18:20 - 22 July, 2018

Di Maria e zbulon vetë të ardhmen / Ja ku do të luajë Argjentinasi sezonin e ri

PSG po shndërrohet në një skuadër ku të gjithë duan të largohen, pasi egot e mëdha në klub po bën...

Aktualitet18:14 - 22 July, 2018

Rrezikoi të mbytej në Durrës/ Ndërron jetë i riu

Një i ri ka ndërruar jetë pasi rrezikoi të mbytej sot në plazhin e Gjirit të Lalzit, në Durrës. Mësohet...

Aktualitet18:10 - 22 July, 2018

Përplasen dy makina/ Kaos në trafik, bllokohet lëvizja e mjeteve

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në aksin rrugor Fier-Levan, ku dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën. Mësohet se...

Aktualitet18:06 - 22 July, 2018

“Peshku i madh kap të voglin”/ Qytetarët ironizojnë Ballën

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka zgjedhur Pogradecin, për të kaluar këtë fundjavë. Në një postim në...

Aktualitet18:05 - 22 July, 2018

Presidenti i Napolit i tregon të gjitha / Ja çfarë do të ndodhë këto ditë

Presidenti napolitan, Aurelio Di Laurentiis nuk ka lënë gjë pa treguar para mikrofonit të “Radio Kiss Kiss” dhe ka treguar...

Aktualitet18:01 - 22 July, 2018

Akuzohet për tenderin prej 35 milion eurosh/ Kërkohet dorëheqja e ministrit

Aleanca për Shqiptarët në Maqedoni ka akuzuar Ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe, i cili sipas tyre po vazhdon të shpallë...

Aktualitet18:00 - 22 July, 2018

Fansat fyejnë Rudina Magjistarin/ Ja si u përgjigjet moderatorja

Rudina magjistari mbetet nje ndër figurat me të dashura të ekranit, por megjithatë në një foto të postuar dje në...

Aktualitet17:43 - 22 July, 2018

G20-Argjentinë/ Thirrje për ruajtjen e dialogut

Në takimin e ministrave të Financave të vendeve të G-20-s në Argjentinë u arrit që në deklaratën e përbashkët të...

Aktualitet17:42 - 22 July, 2018

Përleshje mes të rinjve/ Plagoset 17 vjeçari

Një person është sulmuar me thikë gjatë një përleshjeje mes dy grupeve në një nga autobusët e Shkupit. Sipas mediave...

Trending

Read previous post:
Djegia e plehrave pranë banesave/ Ankohen qytetarët

Ish kryeministri Sali Berisha ka denoncuar një rast të djegies së plehrave në Sukthin e Ri në Durrës. Në një...

Close