Connect with Us

Skandali- 7.5 mln lekë për restaurimin e kishës/ Punëtorët vetëm një ditë në punë

Aktualitet

Skandali- 7.5 mln lekë për restaurimin e kishës/ Punëtorët vetëm një ditë në punë

Publikuar

-

Në katër vite nga buxheti i shtetit janë akorduar 7.5 milionë lekë për restaurimin e Kishës së Ristozit dhe projekti me 3 etapa nuk ka përfunduar akoma.

Në fazën e tretë të punimeve punëtorët janë parë vetëm ditën që ishte ministrja Kumbaro. Pas mbarimit të vizitës së saj, ikën edhe punëtorët.

Kisha e Shën Ristozit është monument kulture i kategorisë së I, sipas Ministrisë së Kulturës ky është monumenti i fundit i datuar i shekullit XIV që njihet në vendin tonë. Mbishkrimi mbi portën perëndimore të Naosit na njeh me kohën e ndërtimit dhe pikturimit të kishës në vitin 1389, me porosinë e peshkop Nimfonit.

Sipas mbishkrimeve që ruhen mbi hyrjet perëndimore dhe jugore pikturimi i saj filloi më 31 mars me mbarimin e ndërtimit dhe përfundoi më 13 nëntor. Por nga studimet e bëra deri më sot mendohet që kjo kishë të jetë ndërtuar në një periudhë më të hershme se kjo datë.

Për shkak të degradimit, ministrja e Kulturës vendosi te bënte restaurimin e saj në vitin 2014. Me fonde të vëna në dispozicion nga buxheti i shtetit është kryer faza e parë e restaurimit. Punimet janë kryer nga shoqëria “E Shkuara për të Ardhmen” me një vlerë totale prej 928.739 lekë pa TVSH.

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Zbulohet zona dhe partia e kryetarit të njësisë administrative që është i dënuar

Edhe në atë kohë, Fiks Fare trajtoi disa objekte kulturore, kisha të kategorisë së 1 të lëna në mëshirë të fatit, ku ndër to ishte edhe kisha Ristozit në Mborje të Korçës. Në vitin 2015 janë vënë përsëri fonde në dispozicion nga buxheti i shtetit dhe kanë qenë në vlerën e 3.916.666. Punimet janë kryer sërish nga shoqëria “E Shkuara për të Ardhmen”.

Në vitin 2018 për restaurimi e saj pati një tjetër fond me vlerë 3.333.333 lekë. Në muajin mars ministrja Kumbaro ishte pranë kësaj kishe ku deklaroi dhe fillimet e punimeve për fazën e tretë, por pas largimit të saj punëtori vullnetar i kishës së mbyllur pohon për gazetarët e Fiksit se as punëtorët nuk u panë më për të vazhduar punimet.

Nga pamjet e transmetuara në emision, pjesa e kupolës dhe këmbanës duket të mos jetë prekur fare. Skelat janë akoma të vendosura në muret e kishës dhe pa asnjë tabelë të tregojë rëndësinë e këtij monumenti të kulturës. Por edhe pse ajo qëndron e mbyllur vizitohet shumë nga turistët.

Edhe sot pas 4 vitesh që janë shpenzuar rreth 7.5 milion lekë në tre fazat e restaurimit, kisha nuk ka përfunduar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shkarkimi i Metës/ Rama: Do të konsultohemi me PD për presidentin e ri

Publikuar

-

Nga

Shkarkimi i Metës/ Rama: Do të konsultohemi me PD për presidentin e ri

Kryeministri Edi Rama në një konferencë për shtyp me mediat ka folur për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Rama është shprehur i sigurt për shkarkimin e Metës duke thënë se PS do të bëjë çdo gjë që ka në dorë për ta hequr nga detyra. Gjithashtu në rast se do të ketë një zëvendësim të parakohshëm, do të konsultohet me PD për emrin e presidentit të ri.

Mesazhi i tretë është për opinionin publik. Me Ilir Metën dhe partinë e tij nuk mund të ketë bashkëpunim.

Meta do të shkarkohet nga detyra. Një personazh që e turpëron Shqiëprinë, qytetarët shqiptarë. Shkarkimi i Metës nuk është në dorë por do të bëjmë gjithçka që kemi në dorë për ta shkarkuar.

Është shumë herët për të folur për zëvendësuesin e tij, por në çdo rast në do të konsultohemi me PD për emrin e presidentit të ri“, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fushatë hapje në PS/ Rama: Kush nuk ka arritur objektivin t’i lërë vendin dikujt tjetër!

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama tha se Partia Socialiste do të fillojë një fushatë hapje në PS.

Gjatë fjalës së tij aitheksoi se kush nuk ka arritur objektivat në terren duhet t’i lërë vendin dikujt tjetër.

Mes të tjerash Rama tha se do të ngrihet një komision i Posaçëm riorganizimi dhe se me 12 qershor do të thirret një kongres i jashtëzakonshëm dhe të paraqesë vizionin Shqipëria 2030.

‘Kjo është një 74 shumë domethënëse, për shkak të tërmetit dhe pandemisë. Gati për të mbajtur me dinjitet të lartë përgjegjësinë e shumicës së re qeverisëse, gati për të analizuar në çdo aspekt mandatin e dytë dhe të kuptojmë sa më qartë se ku duhet të ndërhyjmë për të përmirësuar më tej. Do të nisim një fushatë hapje të PS ku nga njëra anë do të krijojmë një mundësi përfshirëse për të gjithë atao që duna të bëhen pjesë e PS. Kush nuk e ka arirtur objektivin duhet që ti lërë vendin dikujt tjetër. Një komision i posaçëm riorganizimi do të ngrihet me shpejtësi në çdo qark do të ngrihen nën drejtimin e të deleguarve që të organizojnë këtë aksion përtëritës, në 12 qershor është dita e duhur për të thirrur kongresin e jashtëzakonshëm dhe të përqasim vizionin Shqipëri a2030 dhe angazhimin e ri të kalenadarit qeverisës.’- tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas fitores/ Rama prezanton objektivat, kur do formohet qeveria e re

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme në një dalje për mediat Kryeministri Edi Rama prezantoi objektivat e Partisë Socialiste ku u shpreh se pas sezonit të verës do të formohet qeveria e re.

Sipas tij, kush nuk e ka arritur objektivin dhe kush nuk ja ka zbardhur faqen partisë duhet t’ja lerë vendin dikujt tjetër. Gjithashtu Rama u shpreh se 12 Qershori është 30 vjetori i Partisë Socialiste dhe kjo është dita e duhur për të thirrur komisionin dhe për të paraqitur vizionet.

Mesazhi i parë për gjithë familjen është gati për të nisur që tani përgatitjen e fitores tjetër për vitin e ardhëm dhe zgjedhjet e 2025. Gati për të analizuar ne çdo aspekt mandatin e dytë që të kuptojmë se ku dhe si duhet të ndërhyjmë në makinen elektorale dhe ne partinë socilaiste. Me gadishmerinë do nisim fushatë hapje të partië socialiste. Kush nuk e ka arritur objektivin, kush nuk ja ka zbardhur faqen duhet gjithashtu tja lerë vendin dikujt tjetër.

Duhet të ngrihet një komision i posaçëm riorganizimi për anëtarësime të reja. Me 12 qershor PS mbush 30 vjeç. Duhet të paraqesim vizionin Shqipëria 2030. Qeveria e re duhet të formohet fill pas verës”, u shpreh Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE