Connect with Us

Vendimi që shkel ligjin e privacisë/ Pse i shmanget Veliaj përballjes me Shoqatën e operatorëve

Aktualitet

Vendimi që shkel ligjin e privacisë/ Pse i shmanget Veliaj përballjes me Shoqatën e operatorëve

Publikuar

-

OPD shkund veliajn

ATA, Shoqata e Operatorëve të Turizmit, e ka kundërshtuar ashpër hyrjen në fuqi të vendimit që i detyron hotelet të raportojnë klientelën e tyre të përditëshme duke i kaluar Bashkisë softweret me kartelat e klientëve, pjesë e të cilës janë edhe kartat e identitetit me përmbajtje konfidenciale. Detyrim ky që shkel fare hapur ligjin e ruajtjes së privacisë dhe cënon hapur lirinë e shtetasve. Por edhe që u prish punë hoteleve të cilët janë të detyruar ti ruajnë hollësitë private të klientëve, dokumentat identifikuese të të cilëve, kartat apo pasaportat, ua marrin për përdorim të brendshëm dhe jo për t’ua shpërndarë të tretëve.

Në koment të irritimit që ka sjellë hyrja në fuqi e këtij vendimi, përfaqësues të ATA-s kanë komentuar për CNA.al me frazat:

“Për ne është vendimarrje skandaloze edhe pse Bashkia e argumenton qëllimin e zbatimit të këtij vendimi vetëm për efekt statistikore. Për të ditur sa është numri i dhomave, sa njerëz mund të strehohen etj., etj. Bashkisë mund ti duhen numrat për statistike por jo identitetet etj., hollësi të bujtësve të hoteleve, që klasifikohen si të dhena personale të pacënueshme. E theksojmë janë të dhena që përmbajnë informacion personal të mbrojtur me ligj”.

Duke qenë vendim që bie ndesh me ligjin dhe është punëprishës edhe për vetë bizneset që ushtrohen në hoteleri ATA e ka adresuar protestën pranë Bashkisë dhe Komisionerit për Mbrojtjen e të dhenave personale. Mirëpo ka ndodhur që përfaqësuesit e Bashkisë e kanë anashkaluar takimin megjithse në të dyja herët janë shprehur të gatshëm për takimin.

LEXO EDHE:  Përplasja Veliaj-Nishani/ Kryebashkiaku 7 pyetje drejtuar Presidentit

“E kuptojmë shkakun pse nuk vijnë të ballafaqohen. Është një vendim që bie ndesh me një ligj themelor kushtetues dhe nuk kanë çfarë thonë”, tregojnë përfaqësuesit e ATA-s, potesta e të cilëve ka gjetur miratim të Komisionierit, nga bashkëpunimi me të cilin shpresojnë t’ja ndalin hovin revolucionar antikushtetues Bashkisë së Erion Velisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Biznesmen i suksesshëm në Gjermani/ Patozi prezanton kandidatin e Bindjes për Vlorën

Publikuar

-

Nga

Biznesmen i suksesshëm në Gjermani/ Patozi prezanton kandidatin e Bindjes për Vlorën

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka prezantuar kandidatin për qarkun e Vlorës, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Bëhet fjalë për Arjan Devollaj, biznesmen i suksesshëm në Gjermani dhe në Shqipëri.

“Mirë se vjen Arjan Devollaj!

Ndjehem i nderuar që arjan devollaj do të jetë pjesë e skuadrës sonë të kandidatëve për qarkun e vlorës.

Një djalë i ri dhe i realizuar vlonjat, biznesmen i suksesshëm në gjermani dhe në shqipëri, ai synon të japë kontributin e vet për projektin tonë politik, që synon ndryshimin dhe jo thjesht rotacionin.

Arjan Devollaj, vlerë e shtuar e bindjes demokratike për Vlorën dhe Shqipërinë.”, shkruan Patozi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Votimi dhe numërimi elektronik/ KQZ ndryshon zonat e aplikimit

Publikuar

-

Nga

Votimi dhe numërimi elektronik/ KQZ ndryshon zonat e aplikimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar projektihn pilot për numërimin dhe votimin elektronik në zgjedhjet e 25 prillit.

Në mbledhjen e sotme, KQZ ka vendosur të ndryshojë zonat se ku do të aplikohet projekti pilot.

Sipas KQZ votimi dhe numërimi elektronik do të aplikohet në zonën e administrimit numër 40, në Njësinë Bashkiake nr.10 në Tiranë.

Kujtojmë që pak kohë më parë PD dhe PS patën përplasje sa i takon aplikimit të projektit pilot.

LEXO EDHE:  Veliaj reagon për vrasjen e Klodian Rashës/ Jam vetë baba, nuk ka gjë më të rëndë! Pema dhe zbukurimet, rraqe janë

LEXO EDHE:  Protesta e Veliajt/ Prokuroria nis procedim penal

PD propozoi Korçën dhe Fierin, ndërsa PS bie deri diku dakord me PD për Korçën, por e propozon si Bashki dhe jo si qarku, teksa në anën tjetër propozon edhe Bashkinë e Tiranës, vetëm në disa Njësi Administrative të saj.

Po ashtu, në mbledhjen e sotme, KQZ ka regjistruar edhe koalicionin opozitar, “Partia Demokratike-Aleanca për Ndryshim”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Iu kërkoj votën sepse…”/ Kush është kandidati i pavarur i qarkut të Beratit

Publikuar

-

Nga

"Iu kërkoj votën sepse..."/ Kush është kandidati i pavarur i qarkut të Beratit

Plarent Aleksi është kandidati i pavarur për qarkun e Beratit në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Përmes një postimi, Aleksi u ka kërkuar qytetarëve të  këtij qarku t’i besojnë votën, kundër aleancës së krimit, ashtu siç ai cilëson PD,PS dhe LSI.

Kandidati i pavarur Plarent Aleksi beson se ai është njeriu i duhur për të përfaqësuar vendin e tij me argumentin se ka studiuar në Perëndim dhe ka një jetë të pastër dhe pa rekorde kriminale.

Un jam Plarent Aleksi, Doktor në Shkenca Sociale dhe Filozofi: Kandidat për Deputet në Qarkun BERAT ( Kuçovë + Urë Vajgurore + Berat + Çorovodë) ju flas drejt dhe sinqerisht, ju kërkoj votën sepse vetëm kështu mund të përfundoj betejën që kam filluar kundër aleancës së krimit (PD+PS+LSI).

Un jam kandidati juaj më i mirë në Qarkun e Beratit nëse kërkoni një kandidat të shkolluar në Perëndim, pa CV kriminale, Atdhetar dhe me vullnet të fortë për të luftuar hajdutërinë në politikë. Un jam i sinqertë, mos u besoni më atyre që shkojnë pas politikës së Korruptuar në Shqipëri”, shkruan Plarent Aleksi./CNA.al

LEXO TE PLOTE