“Një detyrë që na intereson të gjithëve” – CNA
Connect with us

Aktualitet

“Një detyrë që na intereson të gjithëve”

Publikuar

-

Kancelarja Merkel kërkoi në Bundestag mbështetje për kursin e partive unioniste në politikën ndaj refugjatëve. Ligji dhe rendi duhet të zbatohen.

Kancelarja gjermane dhe kryetare e CDU-së, Angela Merkel mbrojti në Bundestag pajtimin e CDU-së me CSU-në në çështjen e azilit. Këtu bën pjesë edhe një kthim më i mirë pas i refugjatëve. “Duhet të kemi më tepër rregull në të gjitha llojet e migrimit, në mënyrë që njerëzit të kenë përshtypjen se po zbatohen ligji dhe rendi”, tha ajo para Bundestagut.

Shkaku i mirëfilltë i debatit në Bundestag ishte debati për buxhetin federal, i cili paraqitet nga kancelarja. Por një pjesë e madhe e debatit u bë për mosmarrëveshjen për azilin, dhe konkrerisht për migrimin sekondar, për migrantët jo nga BE që shkojnë nga një vend në tjetrin për arsye ekonomike ose për të përmirësuar shanset që t’u njihet azili.

Kancelarja tha se çështja e migrimit do të jetë bashkëvendosëse për ekzistencën e Bashkimit Evropian. Nevojiten përgjigje me bazë juridike, realiste, solidare, të cilat nuk i mbingarkojnë njerëzit. Në takimin e nivelit të lartë të Bashkimit Evropian javën e kaluar u ra dakord që trajtimi i migrantëve nuk është një çështje që prek vende të veçanta, por “është një detyrë që na intereson të gjithëve”

Kjo çështje ishte shkaku kryesor i përplasjeve midis saj dhe ministrit të Brendshëm, Horst Seehofer, konservatorit nga Bavaria, që kërkon një politikë shumë më të rreptë ndaj refugjatëve.

LEXO EDHE:  Si i manipuloi mediat për “këshilltarin” e Merkel/ Zbulohet blofi i Lulzim Bashës  

Merkeli përmendi që një marrëveshje përkatëse me Greqinë do t’i lejojë Gjermanisë që të kthejë pas në këtë vend refugjatë, të regjistruar më parë atje, por që kanë ardhur në Gjermani. Dhe shtoi se ajo dhe Seehoferi do të zhvillojnë bisedime me shtete të tjera të Bashkimit Evropian, për të arritur marrëveshje të ngjashme.

Merkeli kërkon një ligj imigrimi për fuqi të kualifikuar punëtore

Përveç kthimeve dhe masave të tjera për pengimin e migrimit duhet të ketë mundësi legale për vende studimi dhe pune, kërkoi kancelarja. Për këtë nevojitet një “ligj migrimi për fuqi punëtore të specializuar”. “Ndryshe nuk do t’i luftoni dot trafikantët dhe kontrabandistët e njerëzve”.

Në konfliktin tregtar me Bashkimin Evropian ajo i bëri thirrje SHBA që të tregojnë gatishmëri për kompromis. Funksionimi i mirë i ekonomisë botërore varet nga një bashkëpunim në partneritet, tha Merkeli. Njëkohësisht ajo kritikoi vështrimin e njëanshëm nga Presidenti i SHBA, Donald Trump i bilancit tregtar me BE. Një tepricë e madhe në tregti e Evropës rezulton vetëm kur bëhet fjalë për shkëmbimin e qarkullimit të mallrave, tha ajo. /DW

Aktualitet

Sulmuesi brazilian tregon anën e errët të jetës së tij/ Po, kam përdorur drogë

Publikuar

-

Përdorimi i substancave të ndaluara është një nga armiqtë më të mëdhenj të sportistëve. Por, Mario Jardel, ish-sulmuesi i Portos ka bërë një deklaratë tronditëse ditën e sotme. Ai ka zbuluar se gjatë kohës që sezoni ishte mbyllur ai përdorte rregullisht drogë, pasi gjatë sezonit kishte testime të anti-dopingut.

“Kam ardhur në këtë botë nga kurioziteti. Kam takuar disa njerëz dhe më kanë ofruar drogë, kështu që unë fillova të konsumoj rregullisht kur isha në pushime sepse gjatë kohës së sezonit kisha kontrolle kundër dopingut. Është një nga problemet e futbollit, pasi keni para dhe ka shumë kurthe, miqësi, kuriozitete dhe tundime. Tashmë unë nuk konsumoj drogë dhe gruaja ime ishin thelbësore në këtë evidentim. Tani unë dua të jap një imazh të mirë për fëmijët e mi dhe të bëj punë sociale në mënyrë që të rinjtë të mos bëjnë gabimet që kam bërë”.-tha Jardel për kanalin e “Youtube”, Pilhado.

LEXO EDHE:  Si i manipuloi mediat për “këshilltarin” e Merkel/ Zbulohet blofi i Lulzim Bashës  

Mario Jardel ka një karrierë 20 vjeçare në futboll, ku është aktivizuar me skuadra si Vasco da Gama, Porto, Galatasaray e Sporting. Gjatë karrierës së tij të gjatë, 45 vjeçari shënoi 353 gola në 459 ndeshje.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tensionohet situata në Shkodër/ Përfaqësuesit e PD-së tentojnë ti vënë flakën shkollës

Publikuar

-

By

Kur jemi vetëm 12 ditë para datës së 30 Qershoriot, datë për të cilën mazhoranca thotë se do të zhvillohen zgjedhjet lokale ndëras opozita të kundërtën janë shënuar disa incidente në bashkitë e drejtuara nga opozita.

Situta është tensionuar qytetin e shkodrës ku punonjës bashkiakë kanë tentuar të hyjnë me forcë në KZAZ nr. 3 në shkollën “Shejnaze Juka”.

LEXO EDHE:  Si i manipuloi mediat për “këshilltarin” e Merkel/ Zbulohet blofi i Lulzim Bashës  

Militantë të PD-së dhe punonjës bashkiakë kanë tentuar të marrin materialet zgjedhore por janë përplasur me Policinë.

Mësohet se është janë thyer xhamat e shkollës dhe është tentuar ti vihet flaka pasi kanë qenë të pajisur me benzinë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Asnjë hap pas”/ Kryemadhi bën thirrje për bashkim kombëtar

Publikuar

-

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar për shtyrjen e datës së negociatave në tetor, nga Këshilli i Evropës.

Në një postim në rrjetet sociale, Kryemadhi shkruan se Shqipëria nuk ka prespektivë evropiane me Ramën Kryeminstër, prandaj ai duhet të largohet sa më parë.

Kryemadhi bën thirrjë për bashkim kombëtar, në protestën e 21 qershorit, për ta bërë Shqipërinë si gjithë Evropa.

Postimi i plotë

Shpresat për çeljen e negociatave me Shqipërinë u shuan edhe këtë qershor! Bashkimi Europian dha sinjalin më të fortë se perspektiva europiane me Edi Ramën dhe qeverinë e tij është e pamundur.

LEXO EDHE:  Si i manipuloi mediat për “këshilltarin” e Merkel/ Zbulohet blofi i Lulzim Bashës  

Largimi i Ramës dhe çlirimi i sistemit nga diktatura e krimit, është e vetmja rrugë për Shqipërinë dhe shqiptarët! Ne jemi të vendosur në kauzën tonë, për themelin e demokracisë, për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Jemi të vendosur në anën e drejtë të historisë në luftën pa kompromis me krimin e organizuar dhe krijimin e një Shqipërie me mundësi të barabarta dhe liri ekonomike, që shqiptarët ta ndërtojnë jetën këtu, në shtëpinë e tyre!

Sot është koha për një bashkim kombëtar! Të gjithë bashkë në 21 Qershor për Shqipërinë si gjithë Europa.
Asnjë hap pas!/CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Trending

Read previous post:
Vritet djali i al-Baghdadit, shefit të grupit islamik

I biri i shefit të grupit militant Shteti Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi, është vrarë në një sulm vetëvrasës në qytetin...

Close