Connect with Us

Tarifat e larta të “TIA”s/ Bashkohet mazhoranca me opozitën

Aktualitet

Tarifat e larta të “TIA”s/ Bashkohet mazhoranca me opozitën

Publikuar

-

Shqetësimi se aeroporti i Rinasit ka tarifat më të larta në rajon, ka zbritur edhe në Parlament. Siç raporton “TvKlan”,deputetë të të dy kaheve politike socialistë dhe demokratë, bëhen bashkë kur vjen çështja të biletat me çmime të kripura që paguajnë qytetarët që udhëtojnë nga Shqipëria në vende të tjera.

“Penalizohemi te pika e parë e kontaktit, pra ai zbret nga shtëpi, shkon te kompania e parë e udhëtimeve dhe shikon që çmimet janë të larta qëkur fluturon. Dhe kjo e bën që të kalojë tek oferta e dytë, e tretë”, thotë deputeti i PS Ervin Bushati.

Tarifat e larta të aeroportit janë arsyeja kryesore pse biletat e fluturimeve nga Rinasi janë shumë më të larta se ato në rajon”, shprehet Agron Shehaj, deputet i PD. Për deputetët, penalizimi i parë për tarifat aeroportuale disa herë më të larta se në aeroportet e vendeve fqinjë, vjen për sektorin e turizimit, çka sjell dëme të mëdha në rritjen ekonomike të vendit, e më pas varfëron e bën të pamundur lëvizjen e qytetarëve shqiptarë.

 

Ervin Bushati“Çdo i huaj që vjen në Shqipëri, në rrugë kryesore do të shohë fluturimin. Pra aeroportet si në çdo vend të botës janë porta kryesore për të hyrë në një vend”.

Ligjvënësit konstatojnë se Rinasi është një ndër aeroportet e vetme që ka çmime të tilla dhe se Shqiperia ka një pozicion tepër favorizues të koncesionarit sa i përket fitimeve që ai realizon.

Agron Shehaj: “Kompania koncesionare është një biznes privat duke operuar në kushtet e monopolit, vendos në interes të vet tarifat, edhe në dëm të pasagjerëve”.

Ministrat Arben Ahmetaj dhe Damian Gjiknuri i kanë kërkuar përmes një letre koncesionarti që të rishikojë pozicionin ekonomik në tarifat e vendosura, pasi fitimet e tij kanë dalë jashtë skenarit bazë të lejuar fillimisht në kontratë. Në letër konstatohet se kthimi mbi kapitalin ka një normë 6.7 herë më të lartë, ndërsa është siguruar një shtim i tij me 1.96 miliardë Lekë, gjë e cila duhet të ishte reflektuar në ulje të tarifave.

LEXO EDHE:  Rinas-Arrestohet turku, me banim ne Kosovë/ Trafikonte njerez ne Gjermani

Ervin Bushati: “Të ketë vazhdimësi negociatash dhe presion nga ana e qeverisë, pra mos lihet me kaq. Sepse kemi parë shpesh që ndodh që ngrihet një problem i tillë, fillon një komunikim dhe lihet në mes. Unë do doja që ky lloj komunikimi, pra negociimi që është nisur tashmë të vazhdojë dhe të ketë frytet e duhura”.

Agron Shehaj: “Është detyra e autoriteteve publike që të bëjnë presion ose të ushtrojnë kontrolle dhe të monitorojnë situatën. Të kërkojnë uljen e çmimeve të biletave. Kjo është një gjë që ne kërkojmë vazhdimisht, e kërkojmë edhe në Komisionin e Ekonomisë”.

Vetë Autoriteti i Konkurrencës ka kërkuar që të hartohet një metodologji e saktë për llogaritjen e tarifave. Qeveria nga ana e saj ka nisur procedurat për të kontrolluar koncesionarin mbi mënyrën se si ka aplikuar deri më sot çmimet ndaj kompanive të fluturimit dhe është duke përzgjedhur një konsulent financiar për këtë çështje.

Rinasi aplikon tarifa deri në 3 herë më të larta për kompanitë ajrore, taksa parkimi, mirëmbajtja apo perpunimi të pasagjerëve, çka përkthehet gjithashtu në rritje të çmimit të biletave të pasagjerëve. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Aktualitet

Rama: Shqipëria ka gati pasaportën e vaksinimit, do të shërbejë për udhëtimet jashtë vendit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama në një dalje për mediat bëri me dijë se Shqipëria ka gati pasaportën e vaksinimit.

Sipas Ramës, kjo do të shërbejë nëse vendet e huaja do ta vendosin si kusht për të gjithë ata që do të udhëtojnë.

“Ne disponojmë falë revolucionit dixhital kemi një sistem që garanton transparencë dhe kemi pasaportën dixhitale të vaksinimit, duke u përgatitur për rastet kur vaksinimi të kthehet në kusht për udhëtimet jashtë vendit”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Hidhet nga kati i pestë/ Humb jetën 56 vjeçari në Fier

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme në Fier.

Dyshohet se një person është vetëhedhur nga kati i pestë i pallatit dhe ka ndërruar jetë shtetasi

“Sot rreth orës 10:30, në lagjen “Kryengritja”, Fier, dyshohet se është vetëhedhur nga kati i pestë i pallatit dhe ka ndërruar jetë shtetasi P. Sh., 56 vjeç, i cili vuante nga probleme të shëndetit mendor. Grupi hetimor po kryen veprimet proceduriale për zbardhjen e plotë të ngjarjes”, njofton policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Publikuar

-

Nga

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli prezantoi ditën e sotme kandidatët për deputetë në katër qarqe, Lezhë, Kukës, Dibër dhe Berat.

Në qarkun e Lezhës, Lëvizja për Ndryshim do të kandidojë Matilda Gjinin, një eknonomiste në profesion, e cila ka studiuar në Universitetin e Bocconi-t dhe ka dalë studentja më e mirë.

Ajo ka një eksperiencë mbi katër vite pune në sektorin e financës në Europë dhe Azi.

Ja kush është kandidatja e qarkut të Lezhës:

Matilda Gjini

Ka mbaruar studimet ne Bocconi.

Eshte kandidate e Levizjes per Ndryshim ne Qarkun e Lezhes.

LEXO EDHE:  Njihuni me 13 emrat e supergrabitësit të RINAS-it

LEXO EDHE:  “Maska” e Edi Ramës ka rënë/ Bardhi: Qëllimi i tij nuk janë listat

Per shkak te situates nuk ishte sot prezente.

Ka studiar Ekonomi ne Milano dhe Madrid dhe ka perfunduar dy Master ne degen Finance Kontabilitet ne Bocconi University dhe Drejtesi Biznesi ne 24ORE Business School.

Ka mbi 4 vite eksperience pune ne sektorin e finances ne Europe dhe Azi. Ka punuar ne Itali per kompani nderkombetare si PëC dhe Epyon Consulting. Nga viti 2019 punon ne Singapor si Account Manager ne Hawskford, nje kompani konsulence qe ndihmon investitoret e huaj ne Azi./CNA.al

LEXO TE PLOTE