Connect with Us

“Bomba” e Artan Fugës/ Arsimi po degjeneron, ja skandalet që ndodhin

Aktualitet

“Bomba” e Artan Fugës/ Arsimi po degjeneron, ja skandalet që ndodhin

Publikuar

-

I ftuari kryesor në studion e Kafein me Flavion në Intv ishte profesori dhe filozofi i mirënjohur Artan Fuga. Pak para se ai të ishte pjesë e emisionit në Kafein po diskutohej për denoncimet e studentëve shqiptarë për sjelljet korruptive të pedagogëve dhe menjëherë intervista me profesor Fugën u përqëndrua këtu.

Artan Fuga solli për shikuesit e dëgjuesit eksperiencat e rrëfyera nga studentët e tij për abuzimet gjatë matures shtetërore. Një problem shumë i rëndë por i anashkaluar nga institucionet përgjegjëse eshte presioni për kurse apo konslutime që mësuesit iu bëjnë gjimnazistëve.

Nga ana tjetër ai solli akuzat për mësuesit me përkatësi politike të cilët favorizojnë nxënësit që janë pjesë e forumeve rinore respective gjatë provimeve të Maturës Shtetërore.
Sipas profesorit të mirënjohur problemi kryesor eshte pikërisht ligji për Arsimin e Lartë I cili favorizon korrupsionin e pedagogëve në kurriz të studentëve dhe prindërve shqiptarë, ndërkohë që bota e ka zgjidhur fare lehtë këtë ngërç të pakalueshëm për ne nëpër mjet tregut jo financiar në Universitet.

LEXO EDHE:  Akademiku Fuga: Qeveria i vetmi donator për Akademinë

Në një këndvështrim analitik Artan Fuga deklaroi se ai vëren një degjenerim total në arsim dhe se e gjithë skema e Maturës Shtetërore duhet riparë.
I pyetur nga Flavio Qarri nëse Arsimi i Lartë ishte një skemë piramidale, ai u përgjigj se: E konsideroj ashtu si thoni por do e quaja në terma të tjerë, një investim fiktiv./ INTV

Për më tepër ndiqni intervistën e plotë në link-un e mëposhtëm:

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Mustafaj: Beteja mes Bashës dhe Berishës do të përfundojë në gjykatë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, duke komentuar situatën në PD, tha se beteja mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës mund të përfundojë në dyert e gjykatës.

 “Kuvendi është shprehja më e lartë e sovranitetit. Më thonë që kanë votuar më shumë se 60% e demokratëve. Mendoj se në fund rezultatet ndryshimet e statutit dhe zgjedhja e kryetarit të ri mund të shkojë në gjykatë,” u shpreh ai në emisionin “Log”.Mustafaj tha ndër të tjera se Berisha ka përshkallëzuar mesazhet e tij, ndërkohë që sot bëri me dije se Gjykata e Parisit ka pranuar padinë e tij dhe se do të kandidojë për kryetar.

“Do të kemi një proces. Rreziku më i madh që ishte deri tani nëse gjykata do ta pranonte këtë çështje. Ata mendojnë se është një çështje që duhet gjykuar. Në këtë kuptim besoj sesi procedurë është kapërcyer pengesa kryesore. As unë nuk kam bërë ndonjë verifikim më shumë. Por jam i sigurt se nuk do të bënte bllof me këtë. Berisha ka thënë një lajm të vërtetë. Berisha mesa di unë nuk ka paditur pse u shpall ‘non grata’, por ka paditur Blinken se në tëitterin e  tij bën disa akuza për të, disa gjëra që kërkojnë prova për t’u vërtetuar.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Artan Hoxha nxjerr zbuluar politikanët/ Ky është programi që komunikojnë, nuk përgjohet

Publikuar

-

Nga

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka deklaruar mbrëmjen e sotme se është kërcënuar nga kriminelë përse ka dhënë intervistë për SKY.

Në një intervistë për emisionin Opinion të Blendi Fevziut në Tv Klan, Hoxha tregoi edhe një rast kur grupet kriminale dhe autoritetet amerikane instaluan të njëjtin program.

Po tregoj vetëm një rast që kanë përdorur grupet e krimit të organizuar. Ka qenë Encrochat, që u dekriptua. Ky aplikacion përdorej nga 60 mijë njerëz. Nga ai operacion u pa se Shqipërët e përdornin. Madje pjesa më e madhe ishin shqiptarë. Dhe kur erdhën më panë që unë kisha një Sky më thanë si ka mundësi sepse mafia shqiptare u godit. Nuk u godit u thashë sepse Encrochat nuk përdoret më por përdoret Sky. Kështu unë kisha kohë që komunikoja me ata të Amerikës Latine. U detyrua qendra e Sky që të bënte deklaratë e të thoshte se aplikacioni nuk ishte thyer. Ata në Amerikën Latine më thanë na prishe punë, pse e the këtë. Dhe çfarë ndodhi, në Mars u thye Sky dhe u kapën 28 ton kokainë. Na u ndërpre dhe komunikimi. Çfarë bënë? Autoritetet amerikane instaluan një tjetër program dhe të gjithë grupet kriminale e instaluan. U zbuluan 300 grupe më vonq dhe u kapën 150 milionë dollarë”, deklaroi Hoxha.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Vota e të diturit dhe vota e budallait

LEXO EDHE:  Nga Artan FUGA/Nuk mundet pas çdo peme të vihet një policHoxha zbuloi po ashtu programin e ri me të cilin komunikojnë kriminelët dhe politikanët. Bëhet fjalë për Signal.

Ministrat, zyrtarët dhe politikanët kanë aplikacion të ri tashmë. Ata nuk përdorin më whatsApp. po të takon një politika, gjëja e parë që thotë është ‘a ke Signal ti?’. Përdorin Signal për të komunikuar, është më i sigurtë”, tha Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Propozimi i PD për hetim të politikanëve/ Murrizi: Basha e Rama po i fusin hajdutët në Kuvend

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish deputeti Myslim Murrizi ka komentuar propozimin e PD për vettingun në politikë.

Në një reagim për media, Murrizi deklaroi se politika nuk mund të pastrohet ngavetvetja, duke theksuar se SPAK ka të gjitha kopetencat për të dërguar politikanë të korruptuar në burg.Unë njoh hajdutë nga të dyja palët dhe kanë ndyrë që tu jap dorën në rrugë. Por politika nuk mund të pastrohet nga vetvetja. Pse kush i fut hajdutët në kuvend që duhet një ligj? A nuk i fut vetë Basha dhe Rama?

Kush e pengon SPAK-un që të dërgojë politikanë në burg? Vettingu është njollë një biografi. Unë nuk jam kundër Vettingut. Kush janë deputetët që do ta bëjnë këtë vetting?”, tha Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE