Connect with Us

Misteri i vrasjes së shoferit të Xhafajt/ Droga e Maminasit dhe Toyota me 5 miliardë lekë

Aktualitet

Misteri i vrasjes së shoferit të Xhafajt/ Droga e Maminasit dhe Toyota me 5 miliardë lekë

Publikuar

-

Vdekja e shoferit të Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, në rrethana misterioze, ka ngritur një sërë dyshimesh në lidhje me afera të tjera kriminale.

Pas gjetjes së 31 vjeçarit Shkëlzen Qordja, me plumb në kokë, janë rikthyer në skenë dy ngjarje të tjera të bujshme, që kanë ndodhur në afate të përafërta me njëra-tjetrën.

Bëhet fjalë për sekuestrimin e 613 kg kokainë të kapur në Maminas, në muajin shkurt të këtij viti dhe 5 miliardë lekë, të bllokuara në Toyota Yaris, Portin e Durrësit, javën e kaluar.

Ngjarjet kanë ndodhur në një afat kohor prej pesë muajsh dhe kur ka kaluar, vetëm një javë nga ngjarja e fundit, Shqipëria është tronditur nga një krim i rëndë, ku viktima është shoferi i Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Ajo që vlen të nënvizohet është detaji se të dyja ngjarjet ajo e drogës së Maminasit dhe Toyotës me para, kanë një të përbashkët.

Opozita, dhe mediat kanë deklaruar  që të  dyja ngjarjet kanë pasur garantues, njerëz të pushtetshëm për t’u futur në Shqipëri,

LEXO EDHE:  "Vetëvrasja e Shkëlzen Qordjas"/ Artan Hoxha zbulon skandalin

Pra,  në rastin e Toyotës Yaris, megjithëse fillimisht u deklarua nga kreu i PD -së Lulzim Basha, Toyita Yaris ndryshoi vetëm drejtimin, por jo destinacionin, që nuk dihet nëse ishte i fundit,  Shqipërinë. Ndryshoi drejtimin, nga ankona në Bari por erdhi  në Durrës.

Edhe në rastin e drogës së Maminasit është po e njëjta situatë.

Opozita është deklaruar se kanë patur informacione nga  partnerët ndërkombëtarë, por  linja e trafikimit, ka vijuar, pasi kanë pasur garantues  në nivele të larta.

Në këtë rrafsh, lind dyshimi dhe shtrohet teza nëse garantuesit, kapja e drogës dhe kapja e parave, kanë lidhje me ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot.

Rezultatet që do të dalin nga organet hetimore priten të japin përgjigje, për këtë tezë, ndërkohë që nga media kryesore e Opozitës, “Rilindja Demokratike” janë hedhur hije të forta dyshimi, për një vrasje të mundshme mafioze të shoferit të Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

“Në 2022 ngrihet kantieri për ndërtimin e portit të ri të Durrësit”/ Rama: Përzgjodhëm 5 finalistët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar mbrëmjen e sotme se nga 14 kompani pjesëmarrëse në garë për ndërtimin e portit të Durrësit janë përzgjedhur 5 finaliste.

Kryeministri ka shkruar se pasi fituesi të dorëzojë projektin ndërtimor final, në vitin 2022 do të ngrihet kantieri i ndërtimit.Drejt ndërtimit të Portit të Ri Tregtar të Durrësit në Porto Romano.Tre muaj pas çeljes së garës për detajimin inxhinierik të projektit, interesi ndërkombëtar mbresëlënës konfirmon Shqipërinë si një nyje logjistike dhe detare me potencial të jashtëzakonshëm.

Nga 14 kompani pjesëmarrëse, u përzgjodhën 5 finalistë, lider në projektimin e porteve në Europë dhe më gjerë. Pasi fituesi të dorëzojë projektin ndërtimor final, do të ngrihet kantieri i ndërtimit në 2022”, shkruan Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dënimi i Adriatik Llallës/ Shehi: Ndjej kënaqësi perverse që të dënohen ca hajdutë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi, e sheh dënimin e ish prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla, si një histori që çedon.

Shehi shprehet se ndjen një kënaqësi perverse për dënimin e tij madje, ai thekson se për Llallën duhet bërë një gjykim i madh.

Ndjej si gjithë shqiptarët një lloj kënaqësie perverse që të dënohen ca hajdutë”, ka thënë Shehi i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” me Ylli Rakipin.Dënimin e ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla politikani Dashamir Shehi e sheh si një histori që çedon. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, Shehi tha se ndjen kënaqësi perverse për dënimin e tij, ndërkohë që shtoi se “duhet të dënohen ca hajdutë”. Sipas Shehit, Llalla ka qenë prokuror i përgjithshëm dhe nuk mund të dënohet për çështje të dorës së dytë 2 vjet.

“Kjo histori çedon në disa gjëra dhe mua nuk më pëlqen. Jo se nuk më pëlqen të dënohen fuksionarët e lartë, unë biles pres që të dënohen. Ndjej si gjithë shqiptarët një lloj kënaqësie perverse që të dënohen ca hajdutë. Meqë 30 vjet kam qenë i ndershëm dhe jetoj në mënyrë modeste. Ç’janë këto horra që na rrethojnë që duhet të bëjnë patjetër miliona, pallate dhe ne të tjerët qenkemi budallenj.

Pse duhet të jetojnë këta në luks dhe ne të ndershmit të jetojmë keq. Unë ndjej një kënaqësi perverse, të gjithë e ndjejnë, por unë e shpreh. Dua të venë gjërat në vend. Llalla ka qenë prokuror i përgjithshëm dhe dënohet për çështje të dorës së dytë 2 vjet. Siç mund të dënohet një prokuror i zakonshëm që nxjerr nga burgu një hajdut pulash. Për të duhet bërë një gjykim i madh, përndryshe ne këtu përfundojmë tek kafet e Nexhmie Hoxhës. Ky ose ka bërë zullume ose jemi në një situatë qesharake”, është shprehur kreu i LZHK./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Nuk po merremi vesh’/ Aleati i Bashës nxjerr të palarat, si u grisën fletët e votimit

Publikuar

-

Nga

Agron Duka kritikon Bashën dhe aleatët/ Përshpejtoni negociatat, lëshoni pe

Aleati i Partisë Demokratike, Agron Duka është i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Log”, ku mes të tjerave ka folur dhe për vendimin e Grupit Parlamentar të PD-së për të grisur fletët e votimit kur po zgjidhej kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla.

Duka tha se ai nuk ishte njoftuar për këtë gjë dhe një moment panë që deputetët demokratë filluan të grisnin fletët e votimit tek kutia. “Opozita është dobësuar ama. Ne nuk po merremi vesh në asnjë lloj vendimi. Nuk dinim gjë çfarë vendimi kanë marrë këta për kryetaren e Kuvendit, dhe ne u detyruam të marrim vendime individual kur shkuam për të votuar. Aty pamë që po grisnin fletët e votimit”, tha Duka.

LEXO EDHE:  Tre pistat  e hetimit/ Çfarë fshihet pas vrasjes së shoferit të Xhafajt?

LEXO EDHE:  Vritet shoferi i Ministrit Xhafaj/ Zbulohet si dhe kur u emërua në Gardë “besniku i ministrit”

Kujtojmë që Duka ndryshe nga veprimi i PD-së që grisi fletët e votimit, zgjodhi të bojkotonte procesin duke mos marrë pjesë në votim.

LEXO TE PLOTE