Connect with Us

Ish-deputeti i Ramës “sulmon” socialistët/ Bashkëpunim me PD në kurriz të qytetarëve

Aktualitet

Ish-deputeti i Ramës “sulmon” socialistët/ Bashkëpunim me PD në kurriz të qytetarëve

Publikuar

-

Ish-deputeti socialist, Eduard Ndocaj ka hedhur akuza të forta në drejtim të përfaqësuesve të së majtës në Lezhë.

Sipas Ndocajt, “kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj po shkon drejt përfundimit të misionit kryebashkiak pa kryer asnjë punë, por i suksesshëm për paqen e tij me socialistët dhe LSI-istë e Lezhës.”

Ndocja thekson se “ Frani nuk ju sherben as votuesve demokrat as atyre te majte por krereve partiak opozitar. Ne fillim ish kryesocialistja A. Jaku kurse tani hesht kryetari i ri e Ndreca, shembullin e tij paqesor me kryebashkiakun e ndjekin kreret e partive tjera lokale.”

Ndër të tjera, Ndocaj deklaron se “kjo paqe ndërmjet opozitarëve parazitar  të majtë me Franin e ka burimin tek bashkëpunimi i tyre i pistë në kurriz të interesave të qytetarëve lezhian.”

Deklarata e plotë:

PSE  HESHT  E  MAJTA  NE  LEZHE ?

Te nderuar lezhian, kryebashkiakut Fran Frrokaj i ka mbetur edhe nje vit per te perfunduar mandatin e tij 4-vjecar por asnjeher investimet e premtuara nga ai. Jane te shumta premtimet e pambajtura dhe Frani nuk do i realizonte edhe sikur votuesit lezhian te marroseshin e ta votonin perseri. Frani po shkon drejt perfundimit te misionit kryebashkiak pa kryer asnje pune por i sukseshem per paqen e tij me socialistat dhe leseistat e Lezhes.

Fakti qe habit qytetaret nuk eshte se pse Bashkia nuk punon por pse ‘opozita’ lezhiane hesht. Pra kjo deshmon se Frani nuk ju sherben as votuesve demokrat as atyre te majte por krereve partiak opozitar. Ne fillim ish kryesocialistja A. Jaku kurse tani hesht kryetari i ri E Ndreca, shembullin e tij paqesor me kryebashkiakun e ndjekin kreret e partive tjera lokale.

Edhe me e fort eshte kjo heshtje per deputetet e qarkut. Normalisht askush nuk pret qe deputetet demokrat te kritikojne Franin, edhe pse ne demokraci normale fryma llogari dhenese duhet te mos perjashtoj kritikat brenda partis.

LEXO EDHE:  Tërhiqet Fran Frrokaj/ "Nuk do të hedh baltë mbi 16 vite të punës time"

Kur heshtin Aldo Bumci, Andon Frrokaj, Lindita Metaliaj normalisht duhet te ankohen fuqishem deputetet Lindita Nikolli, Gjetan Gjetani, Pjerin Ndreu  dhe i famshmi  Viktor Tusha. Mirepo kjo paqe ndermjet opozitareve parazitar  te majte me Franin e ka burimin tek bashkepunimi i tyre i piste ne kurriz te interesave te qytetarve lezhian.

Dhe gjithe ky ‘opozitarizem’ majtist i demshem jo vetem e ka ndihmuar Franin per te mos realizuar asnje pune per tu mbajtur mend por ka demtuar dhe zhgenjyer votuesit demokrat ne Lezhe, te cilet me te drejte thone se  : te djathte e te majte jane te gjithe njelloj. E kjo sdo perkthim, merret vesh kollaj se Fran Frrokaj eshte njelloj si Viktor Tusha, me te vetmin ndryshim ,se , mashtrojne e vjedhim me sigla partish te ndryeshme.

 

Te nderuar qytetar lezhian, nje vit kalon shpejt kurse problemet tuaja vetem sa shtohen ndersa Frani dhe opozitart majtista pasurohen nga taksat tuaja. Nje votim kunder ketyre abuzuesve 27 vjecar do ju shpetoj nga vjedhjet dhe keq menaxhimi i pushtetit tyre.

Nje vit na ndan nga votimi per kryebashkiakun e ardhshem, une ju ftoj te ndahemi nga kjo kategori politikanesh e pushtetaresh sepse keshtu vota juaj do i sherbej familjeve tuaja, ardhmeris garantuese per secilin qe deshiron te jetoj denjesisht ne qytetin e Lezhes. Une jam e do jem per ju me deshiren e vetme PER T’JU SHERBYER me pervojen pozitive qe jeta ne Itali me ka dhuruar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Pas zjarrit në burgun e Shënkollit/ Ndocaj: LSI duhet të shporret nga koalicioni

LEXO EDHE:  Deputetja demokrate "sulmon" Arta Ramën/ Pse nuk preken, Veliaj, Dako e Sejdini?

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Pas zjarrit në burgun e Shënkollit/ Ndocaj: LSI duhet të shporret nga koalicioni

LEXO EDHE:  Abuzimi me tokat në bregdet/ Basha “shkelmon” Fran Frrokajn

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: