Connect with Us

Thellohen përçarjet në PD/ Berisha braktis Bashën

Aktualitet

Thellohen përçarjet në PD/ Berisha braktis Bashën

Publikuar

-

Seanca e sotme parlamentare në Kuvendin e Shqipërisë është shoqëruar me debate, akuza dhe kundër-akuza në lidhje me vendimin e BE, për negociatat me Shqipërinë.

Sipas opozitës, BE nuk ka një datë për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe për këtë bën përgjegjëse qeverinë. Nga ana tjetër, mazhoranca thotë se BE ka një datë për hapjen e negociatave dhe se vendimi i 28 qershorit ishte pozitiv.

Opozita akuzon qeverinë për kriminalizimin e vendit, nga ana tjetër qeveria akuzoi opozitën për nxirje të imazhit të Shqipërisë.

Por, një detaj tjetër që ka rënë në sy në seancën e sotme të Kuvendit, ka qënë mungesa e ish-kryeministrit dhe liderit historik të Partisë Demokratike, Sali Berisha.

LEXO EDHE:  “Më në fund një lajm i shumëpritur"/ Patozi: Përshëndes dorëheqjen e Edi Ramës

Mesa duket lideri historik i PD, Sali Berisha nuk pajtohet me qëndrimet dhe veprimet e Lulzim Bashës dhe ka zgjedhur të distancohet, duke mos marrë pjesë në seancën e Kuvendit.

Berisha nuk është paraqitur në sallën e Kuvendit, por në lidhje me negociatat ka reaguar nëpërmjet një postimi në faqen e tij në rrjetet sociale, duke personalizuar qëndrimin e tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pse sqaron Presidenti axhendën e datës 6 Maj dhe “harron” datën 5 Maj?

Publikuar

-

Nga

Pse sqaron Presidenti axhendën e datës 6 Maj dhe "harron" datën 5 Maj?

Presidenti i Republikës nxitoi të sqaronte sot pasdite axhendën e datës 6 Maj, e cila ja kishte bërë të pamundur lidhjen online me Komisionin e Ligjeve.

Ajo axhendë, edhe me sqarimet e Presidencës nuk parashihte impenjime Presidenciale në orën 11:00, orë e cila ishte kërkuar nga Komisioni i Ligjeve për zhvillimin e seancës.

Në çdo rast, ditët e Majit janë të gjata, ndaj Presidenti mundet që në vend të këmbënguljes për datën 10 Maj, të kishte kërkuar një orar tjetër brenda datës 6 Maj.

Komisioni i Ligjeve do e kishte pranuar me siguri orarin e rishikuar nga Presidenti.

Por ajo që harron Presidenti është sqarimi për datën 5 Maj.

Seanca e datës 6 Maj e kërkuar nga Komisioni i Ligjeve, u detyrua për shkak se Presidenti në vend të lidhjes online me Komisionin e Ligjeve në seancen e njoftuar të datës 5 Maj, kërkoi kohë që të përgatitej për mbrojtjen dhe që në datën 5 Maj, insistoi tek data 10 Maj.

Komisioni i Ligjeve për këtë shkak shtyu me 1 ditë mbledhjen e vet.

Në këtë histori, Presidenti bën sikur harron që afati i fundit që ky Kuvend ka për ngritjen e një komisioni hetimor çfarëdo, është data 9 Maj.

LEXO EDHE:  “Kryemadhi sapo doli nga zyra e Bashës”/ Duka: Ja pse dolëm me dy lista

LEXO EDHE:  Fakte të reja kundër Ballës/ Zbulohet e kaluara e tij e errët

Data 10 Maj dhe insistimi i Presidentit për atë datë ka lidhje vetëm dhe eksluzivisht me nevojën e Presidentit për shterrimin e afateve ligjore për ngritjen e Komisionit Hetimor.

Ka që prej ditës kur u depozitia kërkesa e 49 deputetëve për nisjen e procedurave së ngritjes së Komisionit Hetimor, që Presidenti shpërfaq mesazhe indiferentizmi ndaj asaj që po iniciohej në Kuvend, me shprehje të tipit: zero interes për lojrat e maxhorancës.

Mbase do ishte më dinjitoze për Presidentin, që të vazhdonte të bënte si i painteresuar, sesa ndryshimi që i bëri sjelljes, duke tentuar me lojra filloristësh, të bëjë sikur nuk e ka mendjen dhe sikur s’e ka parasysh që data 9 Maj është datë për të cilën nuk negociohet dot më.

Nuk dimë se çfarë hapësirash negociuese i di dhe njeh vetes sot Presidenti me maxhorancën në përgjithësi dhe Edi Ramën në veçanti, por data 9 Maj është çështje kalendari.

Dhe kalendari nuk ka shumë arsyetim kur vjen puna tek afatet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Incidentet parazgjedhore në Elbasan dhe Kavajë/ Duma shigjeton policinë

Publikuar

-

Nga

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Grida Dumë ka komentuar mbi incidentet e ndodhura gjatë fushatës elektorale. Ajo shprehet se incidenti i ndodhur ne Elbasan ku truproja e Gazment Bardhit vrau Pjerin Xhuvani dhe plagosi katër të tjerë. Në një interviste për Ilva Now, Duma u shpreh se kjo është një ngjarje e trishtë.

Ish deputetja demokrate foli edhe mbi ngjarjen e ndodhur në Kavajë ku dhe ishte drejtuese politike e kësaj partie. Ajo shigjetoi mazhorancën se ka infiltruar policë bashkiakë për të nxitur dhunë para zgjedhjeve.

“Entuziazmi i PD konceptonte fitore. Në 2017 nuk ka qenë e njëjta gjë. Po flas për atmosferën e burive. Kur pash mbështetësit e PD unë e lexova si fitore. Ngjarja e Elbasanit është shumë e trishtë. Nëse Bledit në Kavajë do ti kishte ndodhur gjë me jetën nuk e di si mund të vazhdonin zgjedhjet. Kam shumë për të thënë për forcat e policisë. Unë isha në rastin e plagosjes në Kavajë. Shkova direkt dhe shikoj policinë që po e rrethonte me atë shiritin. Dy policë bashkiakë ishin pjesë në krim. Ata që kanë hyrë për ta plagosur kanë qenë 2 punonjës bashkiak së bashku me atë që u arrestua. Ai djali që e plagosi atë është dënuar për armëmbajtje pa leje”, u shpreh Duma.  /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duma habit me deklaratën/ “PD është rritur në krahasim me 2013-ën”

Publikuar

-

Nga

Duma habit me deklaratën/ “PD është rritur në krahasim me 2013-ën”

Ish-deputetja Grida Duma, pretendon se Partia Demokratike është rritur në këto zgjedhje krahasuar me vitin 2017 dhe vitin 2013.

Duma tha se për të kjo gjë nuk ka diskutim, ndërsa pretendon se qeveria ka përdorur paratë e buxhetit të shtetit për të blerë votat e qytetarëve.

Sipas saj, nuk është normale që votat e elektoratit gri të ndahen gjysmë për gjysmë.

“Përsa i përket numrit të pjesëmarrjes dhe rritjes së Partisë Demokratike, ne nuk e diskutojmë fare që ka rritje, jo që ka rritje nga 2017-ta, por unë them që ka rritje nga 2013-ta. E vetmja zgjidhje që përdori PS është që përdori paratë e buxhetit për të nxjerrë zonën gri. Se nëse e mbani mend ne thonim që Tirana ka diku rreth 25-30% zonë gri, pra njerëz që nuk duan të votojnë.

Ne për herë të parë u përballëm me partinë e të pavendosurve. Po ta shikojmë nga ky këndvështrim, këta të pavendosurit duket sikur në momentin e fundit kanë vendosur dhe janë ndarë në të dyja palët, gjë që nuk është normale. Nuk ka sens që të pavendosurit të ndahen barazim”, u shpreh ajo në emisionin “Ilva Now”.

LEXO EDHE:  Braktisja e vendit nga të rinjtë/ Zotohet Basha: Jo më kompromis në kurriz të rinisë

LEXO EDHE:  Fakte të reja kundër Ballës/ Zbulohet e kaluara e tij e errët

Duma deklaroi se 50% e popullatës është me opozitën, por sipas saj PD-në e goditi emigrimi në këto zgjedhje.

“E vërteta jonë është se 50% e popullatës është në opozitë. Ne na ka goditur emigrimi”, nënvizoi ish-deputetja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE