Tifozeria daneze në fokus/ Fotoja e tyre po bën bujë në internet – CNA
Connect with us

Aktualitet

Tifozeria daneze në fokus/ Fotoja e tyre po bën bujë në internet

Publikuar

-

Nuk iu ka shpëtuar fotografëve të FIFA-s një detaj shumë i veçantë, shumë i bukur, por i ekzagjeruar. Dy tifozë danezë janë fokusuar në stadiumin “Cosmos Arena” duke mbajtur Kupën e Botës në dorë, por kombëtarja e tyre nuk shihet aspak si favorite.

Edhe pse kanë yje si Eriksen dhe Polsen në skuadër, nga danezët nuk pritet shumë në këtë botëror, edhe pse mund të kalojnë nga faza e grupeve.

Gjithsesi, kjo gjë nuk i ndalon tifozët e tyre të ëndërrojnë…

Aktualitet

Aleati pyet Bashën: Si ke në plan ta bashkosh Opozitën?

Publikuar

-

By

Nga Arian Galdini
Në deklaratën e tij për shtyp, Kryetari i LDE – Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë, pedagogu Arian Galdini shprehet se:
“Jemi në një hulli ku uji po tërhiqet e nuk po lëshohet. Ne si LDE jemi ende formalisht në Koalicion me PD por PD e ka reduktuar Koalicionin Opozitar vetëm në Koalicion mes Partive Parlamentare. Partitë JoParlamentare janë nxjerrë nga piktura dhe energjia opozitare duke sjellë kësisoj moskuptim të konceptit të Bashkimit Opozitar për të cilin kaq shumë flet Lulzim Basha.
Lulzim Basha dhe PD duhet menjëherë të ndryshojnë mënyrën dhe praktikat e veprimit opozitar. Bashkimi kërkon mbi të gjitha ushtrimin e parimeve jo llogaritjet e numrave.
Tek e fundit nuk jemi e as kemi qenë kurrë në gjendje të zbulojmë se cilët janë numrat e vërteta dhe pesha specifike reale e partive konkuruese. Vetë PD ankohet për deformimet elektorale, shitblerjen e votës, manipulimet, kanabisvotat, etj, etj.
Hipotetikisht nëse PD deklaron se numrat e saj janë ndryshe, potencialisht duhet të marë në konsideratë se edhe numrat e Partive JoParlamentare mund të jenë gjithëaq ndryshe.
Ne, në LDE dhe në Partitë JoParlamentare jemi një grup politikanësh dhe partishë politike të sprovuar në fushën e lojës dhe kockë e forte opozitare.
Një pjesë prej nesh janë krejt të rinj dhe me kredenciale të shkëlqyera personale, akademike, profesionale dhe publike, e nuk kemi asnjë barrë konsumi a mëkati pushtetesh mbi shpinë.
I qëndruam Lulzim Bashës dhe PD, luajalë si aleatë e bashkëpunëtorë në ditët më të vështira të opozitarizmit në gjatë mandatir të shkuar. Jemi opozitarë të vendosur me Qeverinë Rama edhe sotdita.
Por PD dhe Lulzim Basha duhet të ulen me ne shtruar për të përcaktuar së bashku rolin dhe misionin tonë të përbashkët opozitar.
Ka dy alternativa që shohim ne si LDE, ose një bashkim i madh në një sigël të vetme sikurse të gjithë konkuruam e fushatuam me siglën e PD në zgjedhjet e 25 qershorit 2017 ose ndryshim rrënjësor i praktikës së mbledhjes dhe organizimit të Koalicionit Opozitar, duke na rikthyer vendin që na takon dhe dinjitetin e merituar neve Partive JoParlamentare. Këto 2 alternativa akomodojnë gjthëkënd nga aleatët për të marë vendimet më të volitshme.
PD dhe Lulzim Basha duhet të jenë ata që na e shtrojnë këto 2 alternativa.
Vendimet meren në komunikim të drejtpërdrejtë dhe sipas termave të denja.
Përndryshe na lind e drejta të kërkojmë e shqyrtojmë alternativa të reja.”
LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vettingu në politikë/ Ndreu: Hetimin do ta bëjë vetëm SPAK

Publikuar

-

By

Deputeti i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu i ftuar pasditen e sotme në emisionin “Top Talk” ka komentuar vettingun në politikë, prezantuar ng Partia Demokartike, për të shkëputur lidhjet e krimit me politikën.

Ndreu ka theskuar se PS nuk i trembet fare nismës së vettingut dhe ka theksuar se në këtë pikë kërkohet ndihma e ndërkombëtarëve.

Ai ka shtuar se zyrtarët e lartë do t’i hetojë SPAK dhe nuk ka nevojë për dy institucione.

“SPAK është ai që do të hetojë zyrtarët e lartë, s’ka nevojë të jenë dy. Për shkak se kjo çështje është sensitive, do kërkojmë mendimin e ndërkombëtarëve. Vettingu në politikë?! Po flasim për thashetheme. Kush e vërteton që një kontakt i imi është në marrëdhënie me krimin. Kush do ta provojë këtë. Sërish do të shkojmë para gjykatës. PS nuk i trembet fare kësaj nisme, është më e ashpër reforma në drejtësi nga ku del edhe SPAK, një institucion i mirëorganizuar”, u shpreh Ndreu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Një nga aktorët më të fuqishëm në botë/Legjenda e artit mbush 50 vjeç !

Publikuar

-

Williard Carrol “Will” Smith Jr. lind në Filadelfia 25 shtatorin e vitit 1968, i dyti nga katër fëmijë. Një artist poliedrik që ka tentuar debutimin në botën e muzikës si Rapper, por suksesin e parë e fiton me “Will-in, princin e Bel-Air”, seriali televiziv i transmetuar në fillim të viteve ‘90.

Në 2007-ën revista “Newsweek” e kurorëzon si një nga “aktorët më të fuqishëm në botë” për ndikimin dhe pasurinë: rreth 4,5 miliardë dollarë të fituar nga filmat e tij. Përveçse aktor, Smith është gjithashtu skenarist, regjisor dhe producent.

Ndër interpretimet e tij më të famshme, roli i protagonistit në filmin “Ali” dhe në filmin “Kërkimi i Lumturisë” e pozicionuan Will-in në kandidaturat për çmim “Oscar” si aktori më i mirë protagonist.

Trilogjia “Man in Black”, Unë Roboti” dhe shumë filma të tjerë janë bërë ikona në kinemanë bashkëkohore vetëm falë talentit të 50-vjeçarit, që kur vazhdojmë ta shohim nëpër filma, na duket sikur nuk ka luajtur nga mosha 30 vjeç!

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet16:32 - 26 Shtator, 2018

Aleati pyet Bashën: Si ke në plan ta bashkosh Opozitën?

Nga Arian Galdini Në deklaratën e tij për shtyp, Kryetari i LDE – Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë, pedagogu...

Aktualitet16:31 - 26 Shtator, 2018

Vettingu në politikë/ Ndreu: Hetimin do ta bëjë vetëm SPAK

Deputeti i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu i ftuar pasditen e sotme në emisionin “Top Talk” ka komentuar vettingun në politikë,...

Aktualitet16:17 - 26 Shtator, 2018

​I propozojnë për martesë/ Përgjigjja e volejbollistit italo-rus po bën xhiron e botës

Ivan Zaytsev është idhulli i tifozëve të volejbollit në Itali. Së fundmi, 30-vjeçari mori një propozim për martesë nga një...

Aktualitet15:57 - 26 Shtator, 2018

Basha ja “dredh” edhe Fevziut

Një javë më parë, gazetari Blendi Fevziu lajmëroi se të enjten e ardhshme në “Opinion” në Tv Klan, do të...

Aktualitet15:52 - 26 Shtator, 2018

Bushati në OKB/ Takime intensive dhe fushatë për Këshillin e Sigurimit

Gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, mori pjesë në mëngjesin...

Aktualitet15:37 - 26 Shtator, 2018

Mesut Ozil u largua nga ekipi kombëtar i Gjermanisë pas fotos me të/ Reagon ashpër Erdogan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Mesut Ozili dhe Ilkay Gundogan nuk kanë arsye për t’u penduar...

Aktualitet15:35 - 26 Shtator, 2018

Nga Andi Bushati/ PD po bën lojë, ky parlament nuk pastruar, por duhet shkatërruar

Këmbëngulja e Bashës në vettingun e politikës, i ngjan një loje me mullijtë e errës. Ajo është vetëm një lëvizje...

Aktualitet15:27 - 26 Shtator, 2018

Skandali-Taulant Balla i armatosur në komisariat/ Kërcënon punonjësit e policisë?

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka bërë publik sot një rast, sipas të cilit PD po përgatit...

Aktualitet15:08 - 26 Shtator, 2018

Ish-ylli i Milanit befason me deklaratën e tij/ Në Itali humba ”buzëqeshjen” time

Përforcimi i ri i Rennes, Mbaye Niang pohon se e ka humbur ”buzëqeshjen” në Torino, por insiston se rikthimi i...

Aktualitet14:55 - 26 Shtator, 2018

Pas 493 ditëve shënon sulmuesi i Kombëtares/ Më në fund…

Më shumë se një vit pa shënuar gol dhe më në fund Bekim Balaj është zhbllokuar. Sulmuesi i Ahmat Grozni...

Aktualitet14:38 - 26 Shtator, 2018

Lajme të këqija nga BE/ Zbulohen tre familjet mafioze që po pengojnë integrimin e Shqipërisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me situatën politike në vend, ndërsa bën fajtor Ramën për pengim të procesit...

Aktualitet14:30 - 26 Shtator, 2018

Pogba- Mourinho, tensioni mes tyre arrin kulmin/ Gati sa nuk u përleshën në stërvitjen e sotme

Paul Pogba dhe Jose Mourinho kanë shfaqur tension mes tyre në stërvitjen e sotme në Manchester United. Një ditë pas...

Aktualitet14:28 - 26 Shtator, 2018

Operacioni “Sintetiku”/ Bien në pranga dy amerikanë në Tiranë

Në një deklaratë për mediat ditën e sotme, drejtori i policisë kriminale shprehet se është finalizuar operacioni ndërkombëtar “Sintetiku”. Operacioni...

Aktualitet14:10 - 26 Shtator, 2018

Botërori i turpit/ Katar 2022 goditet nga skandali i radhës

Katar 2022 është mbuluar nga një tjetër re e zezë. Pas “kandidaturave të sabotuara”, ka ardhur raporti i “Amnesty International”,...

Aktualitet14:07 - 26 Shtator, 2018

Prokuroria thirrje për kandidatë për KLP-në/ Zbardhet afati i fundit i aplikimit

Prokuroria e Përgjithshme iu ka bërë thirrje kandidatëve për Këshillin e Lartë të Prokurorisë, ndërsa theksohet se të interesuarit kanë...

Aktualitet14:00 - 26 Shtator, 2018

Ardi Veliu merr pjesë në takimin e Drejtorëve të Policive Evropiane në Hagë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu merr pjesë në takimin e Drejtorëve të Policive Evropiane që zhvillohet...

Aktualitet13:52 - 26 Shtator, 2018

Zbulohen prapaskenat e akuzave të Bashës/ Kush është biznesmeni që ka paguar 220 milion lekë te kunati

Deputeti i Partisë Socialiste, Ervin Bushati në një dalje për mediat paraditen e sotme ka reaguar në lidhje me sulmet...

Aktualitet13:49 - 26 Shtator, 2018

Ndarja nga jeta e ish-deputetit socialist/ Mesazhi i të birit

Trupi i pa jetë i ish deputetit socialist i cili ndërroi jetë gjashtë ditë më parë, Durim Hushit do të...

Aktualitet13:25 - 26 Shtator, 2018

Presidenti Meta takon Presidentin e Qipros, Nicos Anastasiades

Në vijim të ndjekjes së punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Presidenti Meta u takua...

Aktualitet13:24 - 26 Shtator, 2018

Redaksionale/Alibia e pamundur e Lulit për kunatin dhe vjehrrin

Lulzim Basha po përpiqet që ta kalojë në heshtje, apo duke gjetur alibi qesharake për skandalet e xhiros 2 miliard...

Aktualitet13:22 - 26 Shtator, 2018

Tifozët e Bundesligës protestojnë në mënyrën më të veçantë/ Kjo nuk ishte parë asnjëherë deri më sot

  Ndeshjet e Bundesligës filluan me një qetësi të pazakonshme, që mbizotëroi nëpër stadiumet e ndryshme të Gjermanisë gjatë 20...

Aktualitet13:17 - 26 Shtator, 2018

Mashtrimi me bonusin për bebet/ Qytetari “vë me shpatulla pas muri” Ramën

Për çdo fëmijë të lindur në Republikën e Shqipërisë, qeveria do të japë një çek, disafish më të lartë se...

Aktualitet12:59 - 26 Shtator, 2018

Partizani publikoi videon provokuese/ Vjen direkt reagimi i Tiranës

Menjëherë pas videos së Partizanit, ka publikuar dhe Tirana një material filmik, që promovon ndeshjen e së premtes. Nën sloganin...

Aktualitet12:57 - 26 Shtator, 2018

Komisioni i Ligjeve/ Alibeaj-Ruçit: Pse doni ta shtyni, pse keni frikë nga vettingu?

Gjatë mbledhjes së Këshillit të Legjislacionit dhe Komisionit të Ligjeve po diskutohet për vettingun në politikë të propozuar nga opozita....

Aktualitet12:46 - 26 Shtator, 2018

Presidenti Meta takohet me Mbretin e Jordanisë, Abdullah II

Në kuadër të pjesëmarrjes në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju-Jork, Presidenti Meta u takua me Mbretin...

Aktualitet12:43 - 26 Shtator, 2018

Vetting në politikë/ Gati lista me ministrat dhe deputetët që kanë lidhje me krimin

Gjatë mbledhjes së Komisionit të Ligjeve dhe Këshillit të Legjislacionit ditën e  sotme po shqyrtohet nisma e 35 deputetëve të...

Aktualitet12:40 - 26 Shtator, 2018

Në prag të derbit/ Partizani publikon videon provokuese

Derbi ka nisur të “nxehet” teksa të dyja skuadrat vijojnë përgatitjet për betejën e së premtes, është Partizani, që lëshon...

Aktualitet12:28 - 26 Shtator, 2018

Video-Deklarata e deputetit shqiptar që e çoi në burg

Deputeti i Nismës Social Demokrate , Milaim Zeka është arrestuar në orën 09:00 të mëngjesit të sotëm. Bëhet e ditur...

Trending

Read previous post:
Zbulohen prapaskenat/ Ja çfarë fshihet pas refugjatëve

Deputeti i PD, Tritan Shehu, ka komentuar lajmin për ardhjen e 600 mijë refugjatëve. I ftuar në studion e "Opinion"...

Close