Florjana Garo: “Nuk jam aq rehat në Zvicër siç thuhet nëpër intervista” – CNA
Connect with us

Kryesore Show Biz

Florjana Garo: “Nuk jam aq rehat në Zvicër siç thuhet nëpër intervista”

Publikuar

-

Në një video live në KafeIN ishte Florjana Garo, e cila na tregoi për jetën e saj ne Zvicër . Ajo u shpreh se Zvicra ishte vendi i duhur për të rritur vajzën e saj dhe se do te vinte së shpejti ne Tiranë.

Por, për sa i përket jetës në Zvicër Florjana tha se nuk ishte aq rehat siç duket nëpër intervista, kjo për shkak të mospërshtatjes me kulturën dhe njerëzit atje. U shpreh gjithashtu se duhet shumë guxim dhe vendosmëri për sfidat e përditshme të jetës.

Për sa i përket jetës bashkëshortore ajo tha se ishte shumë e lumtur dhe se babai i vajzës është jurist dhe jo personazh publik.

Aktualitet

‘Më dilte gjumi në mes të natës’, Albana Osmani përlot me rrëfimin e ndjerë

Publikuar

-

Moderatorja shumë e dashur për publikun dhe nismëtarja e “Ti je një luledielli”, Albana Osmani ka rrëfyer mbrëmjen e sotme në “Xing me Ermalin” si nisi fondacioni që synon grumbullimin e të ardhurave në ndihmë të fëmijëve të prekur nga sëmundjet e gjakut. Albana tregoi se çohej natën me gjymtyrët e ftohtë dhe i lutej Zotit t’i jepte forcë për të vazhduar.

“Kur them që është thirrje nga Zoti e them me gjithë forcën e shpirtit tim. Ka patur netë që më dilte gjumi në mes të natës sepse më ftoheshin gjymtyrët, futesha në dush dhe ngrohja trupin dhe shpirtin. Thoja Zot më jep forcë nga forca jote sepse e imja është mpakur që të vazhdoj ditën nesër me po të njëjtën kurajo.

Unë nuk kam bërë ndonjë gjë të madhe, realisht kam bërë një gjë shumë të vogël. Po citoj një shprehje të Nënë Terezës: Të bësh gjëra të vogla me dashuri të madhe atëherë ky është kuptimi”, u shpreh Albana e përlotur.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

‘Ishte thirrje e Zotit’, Albana Osmani tregon si nisi fondacioni ‘Ti je një luledielli’

Publikuar

-

Albana Osmani u ka dhuruar dritë dhe buzëqeshje mijëra fëmijëve me fondacionin e saj “Ti je një luledielli” i cili tashmë ka marrë përmasa ndërkombëtare. E ftuar mbrëmjen e sotme në “Xing me Ermalin”, Albana ka treguar me emocion si nisi ky fondacion që synon grumbullimin e të ardhurave në ndihmë të fëmijëve të prekur nga sëmundjet e gjakut.

“Fondacioni ‘Ti je një luledielli’ është i regjistruar tashmë ligjërisht edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. ‘Ti je një luledielli’ nisi pa plan, pa një projekt të shkruar, mendoj se ishte thirrja e Zotit mbi jetën time dhe në një moment të caktuar të gjitha topat e pazëllit u bashkuan. Po gjendesha e rrethuar me njerëz, miq jete të cilët janë të paktë dhe që po kalonin në kalvarin e dhimbjes së madhe sepse të shtrenjtit e tyre po përballeshin me sëmundjen e shekullit që është kanceri.

Ishin shkatërruar psikologjikisht, ekonomikisht dhe nuk ka dhimbje më të madhe sesa të shikosh njeriun tënd të shtrenjtë në prag të vdekjes dhe të mos kesh të paktën mundësinë ta ndihmosh nga ana njerëzore.

Mikesha ime kishte të ëmën duke u përballur me këtë sfidë të tmerrshme. Është sëmundje aggresive dhe shumë e pabesë. Duket ndonjëherë sikur është fituar beteja por rishfaqet dhe është shumë traumatike në çdo aspekt.

Mikesha ime nuk kishte para për të paguar kimioterapinë e nënës së saj dhe mori kredi në bankë. Nëna i ndërroi jetë dhe mikesha ime vazhdoi paguante kredinë dhe për disa muaj të tjerë. Kam takuar dhe shumë të tjerë që pjesëtarët e familjes po kalonin përmes kësaj.

Nisi nga zemra, pa menduar, thashë çfarë të bëj unë? Jam një person me profil publik, kam krijuar kontakte, njohje, mos vallë duhet të bëj diçka për këta njerëz? Shkova drejt e në QSUT.

Takova drejtoreshën e spitalit, sot ministren e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, takova drejtoreshën e pavionit, Anila Godon, u thashë dua të ndihmoj, nuk di ku ta nis dhe cilat janë nevojat tuaja.

Ato thanë po na duhen gjëra, le të kalojmë në spital dhe t’i rendisim. Kishte pavione që ishin rikonstruktuar në mënyrë ekselente, me aparatura të fundit, kishte një progres shumë të mirë.

Por kur shkova tek pavioni i onkohematologjisë, pashë fëmijët me sytë e mi në ato kushte, aty zemra ime ndaloi. Unë nuk jam nënë por jam fëmija e një nëne dhe në ato moment thashë ‘Nëqoftëse këta fëmijë sot janë dhe nesër mund të mos zgjohen për shkak se nuk kanë këto aparatura, çfarë dreqin kam qenë duke bërë deri më sot në jetën time?

Kontaktova një shok dhe i thashë mund të bëjmë një shop online. Po tha dhe u bashkua edhe ai. Fola me presidenten e Top Channel, Vjollca Hoxha dhe i thashë që kam dëshirë të bëj këtë gjë dhe nuk e prisja që spotin do e transmetonte në televizor.

Mendova të krijoj disa bluza me lule. Bëra shumë lule dhe mes tyre ndalova tek lulja e diellit. Atë ndjeva përzemër sepse është një lule që shikon nga dielli që është jetë për të gjithë dhe këtë ja uroja fëmijëve. Spoti nisi të transmetohej në Top Channel dhe kjo e ngriti fushatën në një tjetër nivel.

Për 7 javë dhe 4 ditë janë shitur 3 mijë bluza, janë mbledhur 60 mijë euro. Gjatë këtyre javëve flinim vetëm 4, 5 orë. Mu desh të takoja çdo njeri që merrte bluzën, bënim foto, i postoja në profilin tim por në fund kisha një motiv sublim, në zemrën dhe mendjen time kisha gjithmonë ata që kishin nevojë për pajisjet.

Duke besuar që çfarë do ishte në dorën time dhe të miqve të mi nga ana njerëzore do ta bënim dhe çfarë nuk ishte më në dorën tonë, mbetej në dorën e Zotit duke u lutur dhe besuar që të shkonte gjithçka mbarë”, u shpreh Albana.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ami i “zuri” vendin, prezantuesja: Isha shumë pranë…

Publikuar

-

Ajo është ndër moderatoret më të njohura dhe më tërheqëse në vendin tonë. Bëhet fjalë për Albana Osmanin, e cila ishte sot e ftuar në emisionin “Xing me Ermalin”, në Tv Klan, ku tregoi edhe për eksperiencat e saj në ekran.

Osmani ka moderuar shumë programe, por asnjëherë “Portokallinë”. Gjatë emisionit, ajo rrëfeu se ka bërë audicione, por nuk e kanë zgjedhur, sepse në vend të saj në atë periudhë kishin marrë Amin, moderatoren e cila më vonë do të bëhej edhe bashkëshortja e Ermal Mamaqit.

Ermal Mamaqi: Vetëm “Portokallia” të ka ngel pa e eksperimentuar, vetëm aty nuk u bëre prezantuese kurrë.

Albana Osmani: E ke gabim. Unë do isha tek “Portokallia”. Në atë kohë unë sa kisha filluar në një program rinor. Shkova në audicion, ndërveprova natyrshëm. Nuk e mora vesh rezultatin menjëherë, por vijnë skenaristët dhe më thonë: Do të fillosh te “Portokallia”? Ku di unë, i thashë, unë sapo kam filluar tek ky programi muzikor, mirë më duket. Mirë dole, je shumë pranë, më thanë. Kaluan nja 2-3 ditë dhe vijnë më takojnë dhe po më shikonin si për gjynah. Ishe shumë pranë, por nuk do ta prezantosh ti “Portokallinë”, më thanë. Në fakt ia dhanë Amit.

Ermal Mamaqi: Çfarë? Joooo, ti ke konkurruar kur konkurroi edhe Ami?

Albana Osmani: Po.

Ermal Mamaqi: Kjo do të thotë që nëse nuk do ta kishte fituar Ami do ta kishe fituar ti dhe ne do ishim të martuar bashkë.

Albana Osmani: Po.

Ermal Mamaqi: Hajt mo, ska gjë, edhe Ami s’është keq…

Albana Osmani: Unë s’di si ta var ajo ty…

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet08:52 - 16 Dhjetor, 2018

Erdogan ngre tonet ndaj SHBA-ve/ Ndërhyni ose do t’i spastrojmë, vetë

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka deklaruar se SHBA-të duhet t’i largojnë trupat kurde nga qyteti i Manbixhit, në Siri,...

Aktualitet21:51 - 15 Dhjetor, 2018

Si e krijoi George H. W. Bushi, Evropën e sotme moderne

Nga John Kornblum Është shkruar shumë për rolin e fatit në histori dhe në politikë. S’ka dyshim, bota perëndimore dhe...

Aktualitet19:20 - 15 Dhjetor, 2018

Përplasja me policinë/ Studentët tregojnë shkakun

Në protestën që është duke u zhvilluar para Kryeministrisë ka pasur përplasje mes forcave të policisë dhe studentëve që kanë...

Aktualitet18:37 - 15 Dhjetor, 2018

Shemben të tjera ndërtesa në zonën e Unazës së Re

Shkatërrimi i ndërtesave në zonë e Astirit ka vazhduar edhe ditën e sotme. Që në orët e para të mëngjesit...

Aktualitet18:36 - 15 Dhjetor, 2018

Refuzoi t’i takonte/ Studentët e Ekonomikut kërkojnë shkarkimin e dekanit

Gjatë pasdites së sotme në protestën që është duke u zhvilluar para Kryeministrisë, studentët e Ekonomikut kanë kërkuar largimin e...

Aktualitet16:27 - 15 Dhjetor, 2018

Sërish protesta në Paris/ Jelek verdhët nuk ndalen

Megjithë thirrjet e autoriteteve franceze për qetësi, qindra protestues u mblodhën sërish sot tek Harku i Triumfit dhe marshuan drejt...

Aktualitet16:17 - 15 Dhjetor, 2018

Grabisnin vepra arti të çmuara/ Këta janë shqiptarët e arrestuar

Dy shqiptarë janë arrestuar në Itali, pasi akuzohen për grabitje të disa veprash arti në zonën e Casertës. Në pranga...

Aktualitet15:51 - 15 Dhjetor, 2018

Moti i keq e dallgë të forta/ Pezullohet lundrimi në këtë port

Moti i keq me rreshje të mëdha shiu dhe dallgëzimi prej 5-6 ballë, knë bërë që kapiteneria e Portit të...

Aktualitet15:38 - 15 Dhjetor, 2018

KLSH e IDM në Konferencën Kombëtare/ Për një autoritet Kombëtar Anti korrupsion

“Për një autoritet Kombëtar Anti korrupsion të gjithëpranuar dhe mirëvendosur në sistemin e qeverisjes” Në datën 14 dhjetor 2018, Kontrolli...

Aktualitet15:13 - 15 Dhjetor, 2018

Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës është duke zhvilluar sot një seancë të jashtëzakonshme për votimin e draft-rezolutës propozuar nga Partia Socialdemokrate që...

Aktualitet14:27 - 15 Dhjetor, 2018

I dënuar për vrasje/ Ekstradohet i shumëkërkuari

Është ekstraduar nga Greqia një shqiptar që është dënuar me 16 vite burg për vrasje nga Gjykata e Pukës. Shtetasi...

Aktualitet13:51 - 15 Dhjetor, 2018

Protestat/ Fillojnë procedime të tjera

Plot dhjetë persona, mes të cilëve edhe organizatorë e pjesëmarrës në protestën e të premtes në Devoll janë proceduar penalisht...

Aktualitet13:34 - 15 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Qytetarët shkodranë mbërrijnë para Kryeministrisë

Qytetarët nga Shkodra i janë bashkuar ditën e sotme protestës së studentëve përpara Kryeministrisë. Përveç mbështetjes së studentëve për ndryshimin...

Aktualitet13:20 - 15 Dhjetor, 2018

Plagosën të riun/ Arrestohen burrat në Gjirokatër

Policia e Gjirokastrës ka arrestuar dy veta, pasi kanë goditur një të ri me mjete të forta. Në pranga kanë...

Aktualitet13:08 - 15 Dhjetor, 2018

Protestat/ Taulant Muka paralajmëron një skandal tjetër

Ish-zëvëndës ministri i Arsimit që qëndroi në detyrë për vetëm 15 ditë, Taulant Muka, ka lajmëruar se sonte në Ora...

Aktualitet12:45 - 15 Dhjetor, 2018

Studentët para Kryeministrisë/ S’duam pedagogë të paaftë

Studentët ndodhen sot para Kryeministrisë në ditën e 11 të protestës, ku  me këmbëngulje kërkojnë plotësimin e tetë pikave të...

Aktualitet22:32 - 14 Dhjetor, 2018

Rekord historik/ Vepra e Prustit shitet për 1,51 milionë euro

Vepra origjinale “Nga ana e Suanit” e shkrimtarit Marsel u shit sot për 1,51 milionë euro. Kjo kopje e rrallë,...

Aktualitet17:59 - 14 Dhjetor, 2018

Foto- Homazh për viktimat në Genova/ Flamuri shqiptar valvitet mbi urën e Morandit

Kanë kaluar katër muaj nga shembja e urës së Morandit në  Genova të Italisë. Gjatë ditës së sotme miq dhe...

Aktualitet10:23 - 14 Dhjetor, 2018

Kuvendi voton sot formimin e ushtrisë/ Forcat e KFOR-it austriak pozicionohen tek Ura e Ibrit

Forca të KFOR-it të cilat përkujdesen për sigurinë në Kosovë, janë stacionuar sot në Urën e Ibrit, në Mitrovicë. Sipas...

Aktualitet08:44 - 14 Dhjetor, 2018

Kuvendi i Kosovës voton sot formimin e Ushtrisë/ SHBA: Vendim historik

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, tha të enjten se votimi i nesërm i transformimit të Forcës së Sigurisë së...

Aktualitet20:00 - 13 Dhjetor, 2018

Arsimi i lartë/ Artan Fuga tregon masat që duhen marrë

Akademiku dhe Pedagogu i Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Artan Fuga, ka bërë disa sugjerime se çfarë nevojitet...

Aktualitet19:19 - 13 Dhjetor, 2018

Protesta në Shkodër/ Policia përplaset me qytetarët

Në protesta e zhvilluara pasditen e sotme, për taksat dhe çmimin e naftës në qytetin e Shkodrës ka pasur përplasje...

Aktualitet18:53 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Madhe/ Bashkia njofton prishjen e një ndërtese tjetër

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit i Bashkisë së Tiranës ka prishur ditën e sotme një tjetër godinë 3 katëshe në...

Aktualitet18:38 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë lirimin e Daniel Dobrajt

Banorët e zonës së Unazës së Re kanë protestuar sërish mbrëmjen e sotme për mbrojtjen e banesave të tyre nga...

Aktualitet16:28 - 13 Dhjetor, 2018

Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Banorët e zonës së Bregut të Lumit janë ngritur sërish pasditen e sotme në protestë për dëmshpërblimet nga ndërtimi i...

Aktualitet16:10 - 13 Dhjetor, 2018

Nxënësit e gjimnazeve hidhen nga kangjellat e shkollës për protestë

Nxënësit e gjimnazeve të Beratit kanë dalë sërish sot në protestë në rrugët e qytetit në për të përkrahur studentët....

Aktualitet15:31 - 13 Dhjetor, 2018

“Xhisiela”/ Prokuroria jep pretencën për Rexhep Rrajën

Prokuroria e Krujës ditën e sotme ka dhënë pretencën për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit të Partisë Socilaiste  Rrahman Rraja,...

Aktualitet14:38 - 13 Dhjetor, 2018

Senati i Arteve pro studentëve/ Zbulohen vendimet

Senati Akademik i Universitetit të Arteve të Bukura është shprehur pro protestës së studentëve,  duke marrë disa vendime në mbledhje....

Trending

Read previous post:
Zhduket shqiptarja në Itali/ Nënë e dy fëmijëve

Mediat italiane kanë publikuar lajmin e zhdukjes së një shqiptareje në Itali. Rasti u bë i njohur në emisionin "Chi...

Close