Connect with Us

Privilegjet e një Kryeprokurori/ Dritan Peka “zhvat” të pastrehët

Aktualitet

Privilegjet e një Kryeprokurori/ Dritan Peka “zhvat” të pastrehët

Publikuar

-

Abuzimi me paranë publike në Shqipëri është kthyer në një procedurë standarte.

Mjafton të kesh një post apo një detyrë në institucionet shtetërore dhe jeta bëhet më e lehtë, sigurisht në kurriz të qytetarëve –taksapagues.

Kreditë e buta, apo kreditë sociale siç njihen ndryshe, ligjërisht  duhet të përfitohen nga njerëzit në nevojë, por praktikisht ndodh e kundërta.

Në listën e atyre që kanë marrë kredi sociale, rezultojnë emra zyrtarësh.

Këto kredi u janë dhënë zyrtarëve të lartë “si të pastrehë”, ndërkohë sipas pasurive që ata kanë deklaruar prona ILDKPK –së, veç të varfër nuk mund të quhen.

Por, të varfërit e vërtetë, nuk kanë postet e tyre për të përfituar shërbimet që u takojnë. Ata janë zëvendësuar me deputetë, gjyqtarë apo prokurorë, si rasti që do të trajtojmë sot.

Një ndër emrat që ka marrë kredi sociale, është edhe Prokurori i Apelit Dritan Peka. Ky i fundit e ka marrë kredinë në emër të bashkëshortes Nejla Peka, e cila deri pak kohë më parë, të paktën deri në deklarimin e pasurisë më 31.03.2017,  ka punuar në Kryeministri.

Në deklarimin e pasurisë së prokurorit Peka, nuk mungojnë llogaritë e kursimit jo vetëm për bashkëshortët Peka, po edhe për fëmijë, pagesa në shkolla private etj.

Sigurisht, që prokurori Peka është i varfër, por fëmijën e shkollon në kolegj privat, bën pushime luksoze, dhe kështu e meriton dhe një kredi sociale.

Qytetarëve që blejnë bukë me listë, që janë të pastrehë, që nuk mund të shkollojnë fëmijë në shtet dhe në privat jo e jo, nuk ka çfarë iu nevojitet kredia sociale.

Ata nuk mund të zhvasin se nuk kanë poste. E  ardhmja e tyre është projektuar në varfëri, ndërsa e prokurorit Peka në pasuri.

Peka si të gjithë zyrtarët e tjerë paguhet me taksa të qytetarëve qofshin të varfër apo jo, dhe për t’i vënë qershinë mbi tortën ai iu “rrëmben” edhe atë çfarë iu takon me ligj.

Kur në llogarinë e fëmijës kursen 2000 euro, natyrisht që lind nevoja dhe për një kredi sociale me parullën si i pastrehë.

Edhe në deklarimin e pasurisë, por edhe në rrjetet sociale të bashkëshortes së tij, vërehet luksi në të cilin ata jetojnë.

LEXO EDHE:  Nga kreditë tek patundshmëritë/ Pasuria e tre kandidatëve për Kryepokuror

Nuk kanë lënë ishuj të Greqisë pa shkuar për pushime dhe vende të tjera të Evropës, si në Itali apo Gjermani. Dhe gjithë këtë luks e ka hedhur në rrjetet sociale, bashkëshortja e prokurorit.

Sikur të gjithë të pastrehët të kishin këtë fat si prokurori Dritan Peka, Shqipëria do të ishte vendi më i pasur në botë.

Dritan Peka, në tetor të 2014, është emëruar në krye të Prokurorisë së Apelit në Tiranë.

CNA.al sjell më poshtë pasurinë e deklaruar nga prokurori Peka më 31 mar 2017 dhe le ta gjykojë Komisionit i Vettingut, nevojën e një kredie sociale për Pekën, marrë në vitin 2010.

Edhe me kredi edhe të të shtohet pasuria, rrallë se shohim. Të paktën ne qytetarëve të thjeshtë nuk na ndodh.

Deklarata e pasurisë së prokurorit Dritan Peka

Llogari “FUTURA”, llogari kursimi për fëmijë, në shumën 2000 euro

Gjendje llogarie rrjedhëse e pagës deri në 31.12.2016 në shumën 995,357 Iekë.

Gjendje llogarie rrjedhëse e bashkëshortes Nejla Peka, deri më 31.12.2016 , në shumën 380,226.04 Iekë.

Depozitë e bashkëshortes Nejla Peka në shumën 322587.38 lekë referuar datë 13.10.2016 (të ardhura nga mësimdhënia dhe pjesëmarrja më borde në shumën 322 587 38 lekë.

Paga neto si prokuror nga Prokuroria e Apelit, në shumën 1 503 826 lekë

Paga neto e bashkëshortes neto nga  Kryeministria, në shumën 1 296 960 lekë

Këshilli administrimit Universiteti Elbasan, neto, të ardhura nga mësimdhënia, UAXH, Elbasan, të ardhura neto nga mësimdhënia në Shkollën e Lartë të Administratës Publike (trajnere në ASPA), të ardhura neto nga mësimdhënia në Fakultetin e Drejtësisë, Universiteti i Tiranës , në llogari të bashkëshortes Nejla Peka në shumën 267 647 lekë.

Të ardhurat nga anëtarësia në Këshillin e Prokurorisë në llogari të prokurorit  Dritan Peka në shumën 72 250 lekë.

Kredi shtetërore për strehim, BKT, 5.000.000 lek/15 vjet/2010-2025, disbursuar më 14.7.2010. Shuma e shlyer në vlerën  468,4531ekë , ndërsa shuma e pashlyer në vlerën 2,340,188.64 lekë.

Derdhje për këst kredie në shumën 927,700 lekë.

Shkolla nëntëvjeçare “Turgut Ozal” pagesë në  shumën 3600 euro

Derdhje për këst kredie në shumën 1 418,453 lekë /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

 1. pll Dega vore

  21 Prill, 2019 at 9:39 pm

  PROKURORI Dritan Peka nje hajdutE e kriminel berishjan i pangopur…..
  Nga: ”Partia Lëvizja e Legalitetit”.
  Dega Vorë, Tiranë, Albania,
  Vorë më datë 21/04/2019.
  KJO SITUATE SKANDALOZE E VARFERISE EKSTREME NE SHQIPERI ESHTE SHKAKTUAR;
  NGA KRIMI I ORGANIZUAR DHE KORRUPSIONI I PROJEKTUAR NGA MODELI I SHTETIT-KRIMINAL-POLICOR I MARSHALLIT SALI RONKOMILLOSHOVICIT;
  THEMELET E SHTETIT KRIMINAL-POLICOR-BERISHJAN KANE FILLUAR NE VITIN 1992 DHE AKOMA PO ECEN ME RITME TE SHPEJTA TANI NE 2019.
  PER PERFITME PERSONAT E SHTETI-KRIMINAL-POLICOR I MODELIT TE BERISHOVICIT, KANE SHKATRRUAR SHKREST ZYRTARE SHTETRORE NE ZYRAT E GJENDJES CIVILE DHE NE ZYRAT SHTETRORE NE IPOTEKA, KETA GANGESTER BERISHJAN KANE BERE TE GJALLIN TE VDEKUR, APO TE VDEKURIN E KANE BERE TE GJALLE;
  QELLIMI I SHTETIT-KRIMINAL-POLICOR I SALI BERISHOVICIT:- ISHTE PER TE BERE PENSIONE PLEQERIE FALLSO, KU KETO PARA KORRUPTIVE I KANE MARRUR MILITANTANTET E PD TE SALI BERISHOVICIT:
  QELLIMI FINAL I SHTETIT KRIMINAL I SALII BERISHOVICIT ISHTE PER TE GRABITUR PRONAT E PRONARIT TE LIGJSHEM, PRONAT E GRABITURA ME PAS JANE REGJISTRUAR NE IPOTEKA NE FAVOR TE MILITANTEVE TE PD BERISHJANE;
  PO ME SHKRESA ZYRTARE KRIMINALE ESHTE BERE REGJISTRIMI I KESAJ PRONE NE IPOTEKA (ZVRPP);
  OBJEKTIVI FINAL I SHTETIT-KRIMINAL-POLICOR I SALI BERISHOVICIT; ISHTE TE KORRUPTONTE GJITHE SHQIPTARET E NDERSHEM TE VARFER NE REPUBLIKES E SHQIPERISE;
  KY SHTETIT-KRIMINAL-POLICOR ME ANEN E KESAJ METODE DO TE HASMERONTE DHE DO TE FUSTE NE GJAKMARRJE POPULLIN SHQIPTAR;
  SEPSE MODELI I SHTETIT-KRIMINAL-POLICOR I SALI BERISHOVICIT; E KISHTE SHUME TE LEHTE PER TE JZUNDUAR BREZ PAS BREZI;
  KRYETRADHETARI DASHAKEQES I KOMBIT TONE SALI BERISHOVIC KA EMRUAR PROKUROR DHE GJYKATES TE KOKKUPTUAR NE ORGANET E DREJTESISE NE SHQIPERI:
  SALI BERISHOVIC ME KUKLLAT NE PARLAMENT DHE BANDEN E GANGESTERVE TE TIJ; AI KA FORMULUAR DHE MIRATUAR LIGJE PER TE FAVORIZUAR KRIMIN E ORGANIZUAR DHE KORRUPSIONIN NE SHQIPERI:
  SAPO TE RALIZONTE QELLIMIN KRIMINAL KORRUPTIV ; PO I KY KRYESPIUN HAJDUT KA URDHERUAR SHFUQIZIMIN E LIGJEVE TE MIRATUAR ME KOKEN E TIJ; KU ME PAS KETO LIGJE JANE ZEVENDESUARA ME NJE LIGJ TE TIPIT MASHTRUES TE RI:
  SALI BERISHOVIC KA BERE LIGJE PER FALJE-AMISTI PER TE FAFORIZUAR KRIMIN DHE KORRUPSIONIN E ORGANIZUAR PO PREJ TIJ; PER TE MBULUAR DHE FSHEHUR PERSONAT KRIMINAL NE PROKURORI; ME GJYKATA DHE DREJTUES TE LARTE TE POLICISE SE SHTETIT:

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Gjyqtari i Çapjas fshehu pasurinë?/ Kush e shpëtoi nga hetimet Tomorr Kullollin

LEXO EDHE:  Vettingu “çon” në shtëpi dy gjyqtarë/Nuk dorëzuan deklarimet e pasurive

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ministri i Brendshëm përfshihet në skandal/ Fshehu një vilë në Gjirin e Lalzit?

LEXO EDHE:  Gjyqtari i Çapjas fshehu pasurinë?/ Kush e shpëtoi nga hetimet Tomorr Kullollin

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: