Connect with Us

Studentët shqiptarë letër Parlamentit holandez për hapjen e negociatave

Aktualitet

Studentët shqiptarë letër Parlamentit holandez për hapjen e negociatave

Publikuar

-

Hapja e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian, është kthyer në një nga çështjet kryesore politike dhe jo vetëm, në vendin tonë. Por ndonëse shumica prej vendeve të Bashkimit Europian janë shprehur pro hapjes së negociatave për Shqipërinë, 3 janë shtetet që shfaqin haptazi qëndrimin e tyre kundër, të cilat janë Franca, Danimarka dhe Holanda.

Studentët shqiptarë dhe një krup qytetarësh shqiptarë rezidentë në Mbretërinë e Vendeve të Ulëta, kanë ndërmarrë një peticion i cili më 21 qershor do të dërgohet në Parlamentin holandez, ku i kërkohet qeverisë mbështetja për hapjen e negociatave me Shqipërinë.

Materiali i plotë:

Drejtuar: Qeverise holandeze, Komisionit per ceshtje europiane prane dhomes se perfaqesuesve te Mbreterise se Vendeve te Uleta.

Nga: Nje grup qytetaresh dhe dashamiresish te Shqiperise dhe shqiptareve, rezidente ne Mbreterine e Vendeve te Uleta.

Lenda: Thirrje e hapur per te mbeshtetur hapjen e negociatave per anetaresimin e Shqiperise ne Bashkimin Europian ne dhomen e perfaqesuesve te Mbreterise se Vendeve te Uleta ne date 21 qershor 2018

Te nderuar anetare te qeverise se Mbreterise se Vendeve te Uleta,

Te nderuar anetare te komisionit per ceshtje europiane prane dhomes se perfaqesuesve te Mbreterise se Vendeve te Uleta,

Duke patur parasysh, se nje opinion publik stimulon dhe artikulon nje mendim politik, ju drejtohemi juve, ligjvenesve dhe vendimarresve qe ne menyre istitucionale keni te drejten legjitime per te vendosur pozitivisht mbi ecurine e drejt ne procesin e negociatave te BE’se ne lidhje me integrimin e republikes se shqiperise.

Ne qe po e bejme kete thirrje te hapur jemi nje grup qytetaresh Shqipetare dhe Hollandez qe jetojme ne Hollande te cilet ndjejme nje pergjegjesi per tju shprehur vetedijen tone mbi rendesine e hapjes se negociatave per anetaresimin e Shqiperise ne BE. Ne rast te pare donim te theksonim se aprovimi i nje udherrefyesi me kushtet qe Shqiperia duhet te plotesoje per t’u anetaresuar ne Bashkimin Europian eshte vetem fillimi i procesit te anetaresimit, por nuk eshte anetaresim. Ky udherrefyes eshte nje inkurajim i jashtezakonshem per popullin shqiptar, i cili ndodhet ne zemer te Europes. Ne ju nxisim qe ne 21 qershor te mbeshtesni keto aspirata, pro hapjes se negociatave, sipas rekomandimit qe dhe Komisioni Europian dha ne 17 prill 2018 titulluar “2018 Communication on EU Enlargement Policy”.

Shqiperia ka pasur arritje serioze ne standartet demokratike dhe te realizimit te detyrave institucionale te integrimit ne BE. Ndersa, shqiptaret brenda dhe jashte Shqiperise kane kontribute te rendesishme sociale, ekonomike, kulturore dhe intelektuale ne Hollande ashtu si dhe ne te gjithe Europen. Duke gjykuar rendesine e momentit historik, duke patur ne konsiderate se cdo vonese ne kete integrim te shqiperise do te krijonte edhe probleme qe mendojme qe mund te shmangeshin, ne ju bejme thirrje te sinqerte qe ne daten 21 qershor 2018, ne dhomen e perfaqesuesve te Mbreterise se Vendeve te Uleta, ta mbeshtesni hapjen e negociatave per anetaresimin e Shqiperise ne BE, si nje stimul pozitiv ne perspektiven europiane te Shqiperise.

LEXO EDHE:  Indeksi i paqes sociale/ Ja ku renditen Kosova dhe Shqipëria

Shqiperia mbetet nje mbeshtetese e forte e Europes, me mbi 90% te popullsise pro integrimit europian. Megjithate, ne nje situate gjeopolitike te brishte (kemi ketu parasysh Brexit, rritja e ndikimit rus ne zgjedhje, rritja e autoritarizmit, kriza e refugjateve etj…) mendojme se Shqiperia, si dhe i gjithe Balkani perndimore, ka nevoje per nje stimul te ri per te vazhduar perpjekjet e reformave. Ne kete respekt, vota juaj eshte esenciale për ndikimin e praktikave per të ardhshmen Europiane te ketij vendi si dhe te gjithe rajonit.

Do donim t’ju rikujtonim qe vendimi qe ju do te merrni me date 21 Qershor ka rendesi per shqipetaret dhe europianet ne kete moment. Vendet anetare te Bashkimit Europian e mbeshtesin gjeresisht kete hap per fillimin e negociatave, ne vazhdim te rekomandimit the Komisionit Europian. Ne shpresojme qe ju gjithashtu do ti gjykoni pozitivisht arritjet istitucionale te shqiperise ne lidhje me integrimin duke mos penguar vazhdimesine e reformave ne kete vend.

Duke shpresuar ne nje vendim pozitiv me date 21 qershor, ju falenderojme paraprakisht per kohen tuaj.

Me respekt,

Elsi Rizvanolli, Fundraiser

Kleitia Zeqo, Consultant in Innovation and Competitiveness

Emi Saliasi, Senior Research Associate

Anisa Berberi, Team Leader

Fatjona Topciu, Investor Relations Analyst

Fabjan Abazaj, Academic Tutor

Dea Mici, Senior Associate

Bledar Zaho, Architect and Master student at TU Delft

Alda Shabanaj, Senior Sales Account Manager

Edes Bocaj, Publisher Manager

Sergei Hoxha, Insight Scientist

Darinka Piqani, Assistant Professor of EU law

Dr. Sonila Tomini, Assistant Professor in Health Economics and Public Policy Analysis

Viviana Topi, Technical Consultant

Elvis Hoxhaj, Psychology student at University of Leiden

Edon Rizvanolli, Filmmaker & Actor

Arnisa Zeqo, Art Historian and Contemporary Art Curator

Borana Luka, Management Consultant

Kevin Belegu, Revenue Specialist

Ardian Lekaj, Managing Director

Bardhi Haliti, Artist /CNA.al

Linku i peticionit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Kryemadhi: Shqipëria ka nevojë për një opozitë të fortë

LEXO EDHE:  Kryemadhi: Shqipëria ka nevojë për një opozitë të fortë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Nga Dritan Hila/A shpëton Shqipëria po u zhduk PD-ja?

LEXO EDHE:  Vrasja e politikanit serb/ Shehu: Këmbanë alarmi për rajonin, synohet...

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: